Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.11.2014, 12:03:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Oricum, important este sa mergi inainte si sa ai incredere in Dumnezeu!
Totusi nu cred ca este bine de generalizat ca "toti baietii se joaca". Padure fara uscaturi nu se poate.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.11.2014, 13:03:00
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum este adevarat ca la 32 de ani gandesc in alt mod decat cum gandeam la 20 de ani (cand vorba melodiei era "fara griji si fara bani"), insa din ce tin minte nici atunci nici eu si nici colegii/prietenii mei nu ne comportam asa, deoarece:

-fata de acele fete care aveau un renume mai neserios (si intr-un oras mic ca Husul fiecare cam stia ce face fiecare), le tratam ca atare, dar fara a face promisiuni fara rost;

-fata de acele fete cuminti, serioase si cand apareau anumite sentimente, atunci le respectam si evitam a ne bate joc de ele.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.11.2014, 13:28:43
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

hmmmmmm,,,,

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 01:25:54.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.11.2014, 14:10:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da- e adevarat- cred ca este mare pacat si greseala a-i da cuiva sperante false! Acum ce sa zic- poate omu' este mai tanar si mai "copilareste" sau "viseaza"!

Oricum, eu asa consider si asa am procedat cand a fost cazul: dom' le daca tot esti barbat, atunci fii pana la capat, iar cand tii la cineva , pai atunci actioneaza ferm si hotarat, fara ezitari sau ca o fi o pati!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.11.2014, 14:32:43
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Micuto...

Acum intalnesti aceste distorsionari ale legilor firesti care s-au infiltrat in toate colturile inimii, inclusiv in camaruta aia destinata sufletului pereche.

Intradevar, atat la fete cat si la baieti, e satisfactia aia ipocrita cand cineva umbla dupa "curu" tau...ademenesti, dai sa se inteleaga unele lucruri, afisezi adevarul doar pe jumatate si iti pastrezi arma "puritatii" pana ultimul moment: "pai sti, eu niciodata nu ti-am zis ca vreau asta.." CLASIC!

David si Solomon au cazut in dizgratie din cauza femeilor...cum as avea eu vreo sansa sa imi controlez inima?

Dupa ce te "calesti" si vei fi dezamagit pana in maduva fiintei...nu vei mai putea dormi noaptea, sa mananci, sa mergi la lucru, sa te ridici efectiv din pat...disperarea, deznadejdea si chiar gandul suicid bate la poarta inimii tale. Eu am trecut prin asta si doar credinta in Dumnezeu m-a tinut in picioare si nu m-a lasat sa fac niste lucruri care sa imi anuleze darul vietii pentru vecie. Si asta nu a durat, o saptamana, cateva luni...mi-a luat vreo 3 ani...sa mi se faca cicatricea si sa nu mai am rana deschisa...

Mno...dupa ce treci prin asemenea experienta...apoi crede-ma ca iti creezi niste "anticorpi" care urla ca niste dulai cand simti miros de ipocrizie, curvie, materialism, nestatornicie...

Mi-as dori sa nu treaca nimeni prin asa ceva, insa cam toata lumea trece macar o data...atat ca cu cat treci prin asta la o varsta mai inaintata cu atat e mai morbid totul...alta e o relatie la 18-20 de ani si alta e sa cladesti o familie si apoi sa cada acest traznet...

Rabdare si curaj...
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.11.2014, 15:13:06
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

hmmmmm.......

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 01:23:27.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.11.2014, 15:16:01
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

hmmmmm,,,,,,

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 01:22:34.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.11.2014, 15:23:39
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum ai dreptate ca multi barbati sunt asa cum ai spus tu (insa este valabil si la femei), insa nu toti barbatii sunt asa- nu-i bun sa generalizam si sa bagam pe toata lumea in acceiasi oala!

Am prieteni care i cunosc practic de-o viata si au casnicii reusite, iar ca oameni sunt jos palaria!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.11.2014, 15:56:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu te grabi sa tragi concluzii. Ai multa rabdare. Spovedanie, citire de carti sfinte, rugaciune. Cunosc un baiat care si-a pus astfel de intrebari legate de fete timp de zece ani! Dumnezeu a ingaduit sa-si gaseasca o persoana potrivita doar cand a vrut El.

Si baietii si fetele in fata lui Dumnezeu se prezinta doar cu sufletele lor. Doar frumusetea sufleteasca este cea care conteaza in fata Lui.

Toate vor veni la timpul lor!

Last edited by antoniap; 01.11.2014 at 16:01:15.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.09.2015, 11:15:05
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acum este adevarat ca la 32 de ani gandesc in alt mod decat cum gandeam la 20 de ani (cand vorba melodiei era "fara griji si fara bani"), insa din ce tin minte nici atunci nici eu si nici colegii/prietenii mei nu ne comportam asa, deoarece:

-fata de acele fete care aveau un renume mai neserios (si intr-un oras mic ca Husul fiecare cam stia ce face fiecare), le tratam ca atare, dar fara a face promisiuni fara rost;

-fata de acele fete cuminti, serioase si cand apareau anumite sentimente, atunci le respectam si evitam a ne bate joc de ele.

Realitatea e ca sunt baieti si la 30+ care se joaca; nu stiu motivul care e , dar mai ciudat e cand sunt baieti din Biserica- promit si le fac asteptari fetelor, apoi dispar fara explicatie, ba inca uitand si de buna crestere...
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
Răspunde