Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.09.2015, 21:31:48
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit Sarbatorile

Buna.

Am o problema.. sau nu stiu daca e o problema.. nu imi pot explica. In fiecare an de Craciun si de Paste sunt forte trist. Nu am un motiv anume pentru a fi suparat pur si simplu atunci cand toata lumea e fericita, eu sunt trist si suparat. Imi plac colindele de exemplu dar daca le ascult ma intristeaza si mai tare. Nu ma simt deloc sufleteste. Nici daca ma gandesc ca Hristos a murit si a inviat pentru noi nu ma face sa imi schimb starea. Nu mie indiferent dar nu stiu de ce nu pot sa ma bucur de nasterea si invierea lui. Mai sunteti careva in situatia asta? Am vorbit cu parintele cu care ma spovedesc, si m-a intrebat ca de ce sunt suparat si nu am stiut sa ii raspund. Din ce cauza se intampla asta? De prin 2009 ma simt asa...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.09.2015, 21:56:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Buna.

Am o problema.. sau nu stiu daca e o problema.. nu imi pot explica. In fiecare an de Craciun si de Paste sunt forte trist. Nu am un motiv anume pentru a fi suparat pur si simplu atunci cand toata lumea e fericita, eu sunt trist si suparat. Imi plac colindele de exemplu dar daca le ascult ma intristeaza si mai tare. Nu ma simt deloc sufleteste. Nici daca ma gandesc ca Hristos a murit si a inviat pentru noi nu ma face sa imi schimb starea. Nu mie indiferent dar nu stiu de ce nu pot sa ma bucur de nasterea si invierea lui. Mai sunteti careva in situatia asta? Am vorbit cu parintele cu care ma spovedesc, si m-a intrebat ca de ce sunt suparat si nu am stiut sa ii raspund. Din ce cauza se intampla asta? De prin 2009 ma simt asa...
De obicei, petreci sarbatorile singur? Sau cu cineva? Poate nu-ti plac imprejurarile in care iti petreci aceste sarbatori.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2015, 12:28:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De obicei, petreci sarbatorile singur? Sau cu cineva? Poate nu-ti plac imprejurarile in care iti petreci aceste sarbatori.
aceleasi intrebari as vrea sa i le adresez si eu.
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2015, 10:22:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Buna.

Am o problema.. sau nu stiu daca e o problema.. nu imi pot explica. In fiecare an de Craciun si de Paste sunt forte trist. Nu am un motiv anume pentru a fi suparat
Trebuie sa tineti postul. Problema mentionata este, foarte probabil, din pricina netinerii postului.
Totusi, in cazul mai improbabil, daca ati tinut postul dar, in ciuda acestui lucru, va simtiti trist de Praznicele Imparatesti, atunci e o problema mai complicata si numai sfatul unui duhovnic destoinic si rugile lui va vor ajuta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2015, 10:31:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

nici o reactie din partea amicului bogdan?!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2015, 23:41:58
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
aceleasi intrebari as vrea sa i le adresez si eu.
Nu nu le petrec singur, dar e ca și cum nu le-aș petrece..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.10.2015, 23:43:11
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Trebuie sa tineti postul. Problema mentionata este, foarte probabil, din pricina netinerii postului.
Totusi, in cazul mai improbabil, daca ati tinut postul dar, in ciuda acestui lucru, va simtiti trist de Praznicele Imparatesti, atunci e o problema mai complicata si numai sfatul unui duhovnic destoinic si rugile lui va vor ajuta.
Postul înseamnă mult mai mult decât a nu mânca anumite mâncăruri... Nu mă face mai fericit faptul că renunț la anumite feluri de mâncare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2015, 00:29:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Postul înseamnă mult mai mult decât a nu mânca anumite mâncăruri... Nu mă face mai fericit faptul că renunț la anumite feluri de mâncare.
Deocamdata, pana veti indeplini acele mult mai multe lucruri, incepeti cu minimul, prin a nu manca anumite mancaruri.
Este normal sa nu simtiti bucuria sarbatorii daca nu tineti post.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare