Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2011, 20:35:59
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce faceti cand...

Ce faceti cand simtiti ca va indepartati treptat si sigur de Dumnezeu, cand nu puteti sa va rugati cu adevarat, cand simtiti o raceala imensa fata de Dumnezeu, cand ati inceput iar sa faceti pacate pe care nu le-ati mai facut de multa vreme, cand simtiti ca nu tare mai vedeti cale de apropiere fata de Dumnezeu ci doar cu mintea va mai ganditi la Dumnezeu, fara suflet si asta vreme de cateva luni, cand simtiti cum va schimbati incet si decisiv in rau?

Poate am gresit la Spovedanie, poate am pacatuit foarte mult. Ma sperie faptul ca nu mai simt nimic, nici in rugaciune, nici pe parcursul zilei sau la Biserica. Toate le fac numai sa fie facute, mecanic si nu stiu cum sa ma intorc caci simt ca nu am putere sa fac nimic.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2011, 20:38:41
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Mda. Se intampla si stari dintr-astea. Ca sa redobandesc forta necesara, ma duc la o slujba de botez sa ascult acolo din nou ce inseamna sa fiu botezat si ma intaresc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2011, 21:41:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citeste o carte duhovniceasca.
Am citit undeva ca atunci cand ai mintea ravasita si nu te poti ruga, e mai bine sa citesti o carte duhovniceasca, pentru a-ti reveni pofta de rugaciune.
Daca vrei ceva odihnitor, citeste-l pe par. Paraian.
Eu acum am descoperit pe site si citesc cu placere viata par. Cleopa - http://www.crestinortodox.ro/carti-o...opa-82981.html.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2011, 21:51:09
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Ce faceti cand simtiti ca va indepartati treptat si sigur de Dumnezeu, cand nu puteti sa va rugati cu adevarat, cand simtiti o raceala imensa fata de Dumnezeu, cand ati inceput iar sa faceti pacate pe care nu le-ati mai facut de multa vreme, cand simtiti ca nu tare mai vedeti cale de apropiere fata de Dumnezeu ci doar cu mintea va mai ganditi la Dumnezeu, fara suflet si asta vreme de cateva luni, cand simtiti cum va schimbati incet si decisiv in rau?

Poate am gresit la Spovedanie, poate am pacatuit foarte mult. Ma sperie faptul ca nu mai simt nimic, nici in rugaciune, nici pe parcursul zilei sau la Biserica. Toate le fac numai sa fie facute, mecanic si nu stiu cum sa ma intorc caci simt ca nu am putere sa fac nimic.
Este cumva asta ce ti se intampla? http://corortodox.blogspot.com/2010/...udeste-cu.html Este vorba de akedie sau starea de nesimtire de Dumnezeu.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2011, 22:02:19
MariaMariaMaria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Ce faceti cand simtiti ca va indepartati treptat si sigur de Dumnezeu, cand nu puteti sa va rugati cu adevarat, cand simtiti o raceala imensa fata de Dumnezeu, cand ati inceput iar sa faceti pacate pe care nu le-ati mai facut de multa vreme, cand simtiti ca nu tare mai vedeti cale de apropiere fata de Dumnezeu ci doar cu mintea va mai ganditi la Dumnezeu, fara suflet si asta vreme de cateva luni, cand simtiti cum va schimbati incet si decisiv in rau?
Sincer, eu asa am fost de cand ma stiu. E ciudat, la cei 28 de ani ai mei, sa realizez si sa ma intreb cum am putut trai asa... Mi-am trait viata ca un zombie. Nascuta crestin-ortodoxa, crescuta in familie crestin-ortodoxa, din mediul rural,... am trait ca un robotel. Rugaciunile mi le faceam ca un robotel, la biserica mergeam ca un robotel... Spovedaniile, facute pe repede inainte, de catre un preot probabil cu mult prea multi enoriasi ca sa stea sa asculte pe fiecare in parte, cum se face la o spovedanie adevarata, sa-i spun. Tot ce era legat de Dumnezeu si de Biserica faceam exact ca un robotel. Rece. Fara suflet. Fara... nimic. Am trait in intuneric, in ceata. Probabil, din cauza asta am fost singura si nefericita toata viata.
Credinta... De fapt, nu-i pot spune inca credinta. Mai am de lucru, stiu... Primii muguri de credinta s-au ivit cand am suferit cu adevarat, pentru prima data, din dragoste (si inca sufar, apropos... crunt).
Nu stiu cat e de cinstit fata de Dumnezeu, dar se pare ca doar in astfel de momente tinzi sa te apropii de El, cu adevarat. Probabil ca o ultima incercare de a-ti rezolva problema... sau poate singura modalitate de a-ti rezolva problema, mult prea ampla pentru tine si pentru psihicul tau, care te depaseste cu mult prea mult si te termina din toate punctele de vedere. Apelezi la El. La Dumnezeu.
Inca ma lupt si ma rog pentru credinta. Cred ca de fapt asta e ideea credintei: sa te lupti aprig pentru ea, in fiecare zi, in orice moment. Intai de toate, ca Dumnezeu te pune la incercare mereu. Te testeaza. Si-apoi, mai e partea cealalta, intunecata, care te ispiteste, la fel, zi de zi, si-ti da fel si fel de ganduri. O continua lupta, in care musai trebuie sa iesi biruitor.
Nu stiu cat o sa te ajute, dar de curand am descoperit pe forumul asta, in cautare de raspunsuri fiind la problema mea actuala (una din problemele mele actuale), postat de catre cineva, nu stiu exact cine, un articol din revista/ziarul "Formula As" (vezi link: http://www.formula-as.ro/2011/973/as...rea-oasa-13840). Pe mine una m-a ajutat (cat de cat, momentan... mai am de lucru, am spus). L-am citit si cumva m-a facut sa inteleg multe lucruri care, desi normale si logice, eu nu le pricepeam de fel. Sunt convinsa ca problema ta e de cu totul alta natura, sunt convinsa ca prea multe raspunsuri nu o sa-ti dea parcurgerea textului respectiv, probabil pe multe dintre ele deja la stii, dar citindu-l, iti da o stare anume, te umple de ... ceva frumos. Nu stiu sa-i spun pe nume... Poate credinta? Indraznesc prea mult spunandu-i astfel? Nu stiu, tu sa-mi spui.
PS In om rau n-ai cum sa te transfomi. Atat timp cat ai avut o viata credinta si-ti pui problema ca e posibil s-o pierzi, nu te transformi in om rau. Toti suntem buni. Doar ca fiecare e cu lupta lui. Mai mare sau mai mica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2011, 22:12:48
bUGGs 000 bUGGs 000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 11
Implicit

"Dumnezeul in care nu crezi nu exista."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2011, 22:15:59
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit justificari...

Poate ca singura justificare pentru raceala fata de dumnezeu a omului, e incercarea grea care ai e datas in viata : boala ,moartea, singuratatea...incercari dure,fata de care materia umana adesori si nerusinos cedeaza,insa ramane speranta,si cererea,relationarea cu un cer plumburiu tacut si rece !
In final,omul nu e facut sa dea dumnezului, mai mult decat primeste in viata lui trewcatoare, pentru ca omul e o fiinta finita,limitata,infinit slaba si vulnerabila !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2011, 23:11:24
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

E o ispita frate, sa nu dai crezare acestui simtamant! Acea relatie personala cu Hristos, pe care o dorim toti, se cladeste in ani de multa munca si truda, de sudoare duhovniceasca si lupta crancena cu noi insine, nu te da batut!
Am citit un lucru frumos in Patericu Lavrei Sfantului Sava, Pateric scris de Sfantul Teofan Zavoratul, care zicea, "Barbat (duhovnicesc, intru Hristos) e acela care dupa ce cade mai vartos se ridica cu ravna spre Hristos!".
Roaga-te simplu, cu cuvintele tale si spune tot ce ai in inima, spovedeste-ti gandurile in fiecare zi in fata lui Dumnezeu, in fata duhovnicului!
Iti recomand cartea pe care si eu abia am cumparat-o, Viata Parintelui Serafim Rose, un sfant care a avut multe multe multe ispite dar care a izbavit, cu ajutorul Domnului si Maicii Lui. Daca nu ai bani de carte sunt pe net multe articole despre el.
Dumnezeu sa te lumineze si sa iti dea rabdare in toate luptele tale!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2011, 23:15:04
bUGGs 000 bUGGs 000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
E o ispita frate, sa nu dai crezare acestui simtamant! Acea relatie personala cu Hristos, pe care o dorim toti, se cladeste in ani de multa munca si truda, de sudoare duhovniceasca si lupta crancena cu noi insine, nu te da batut!
Am citit un lucru frumos in Patericu Lavrei Sfantului Sava, Pateric scris de Sfantul Teofan Zavoratul, care zicea, "Barbat (duhovnicesc, intru Hristos) e acela care dupa ce cade mai vartos se ridica cu ravna spre Hristos!".
Roaga-te simplu, cu cuvintele tale si spune tot ce ai in inima, spovedeste-ti gandurile in fiecare zi in fata lui Dumnezeu, in fata duhovnicului!
Iti recomand cartea pe care si eu abia am cumparat-o, Viata Parintelui Serafim Rose, un sfant care a avut multe multe multe ispite dar care a izbavit, cu ajutorul Domnului si Maicii Lui. Daca nu ai bani de carte sunt pe net multe articole despre el.
Dumnezeu sa te lumineze si sa iti dea rabdare in toate luptele tale!
baliverne... relatia personala cu hristos ar trebui(teoretic) sa o ai de la inceput. ca doar esti botezat in hristos.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2011, 23:25:53
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bUGGs 000 Vezi mesajul
baliverne... relatia personala cu hristos ar trebui(teoretic) sa o ai de la inceput. ca doar esti botezat in hristos.
Da, uneori o ai de la inceputul vietii duhovnicesti. Esti atras prin harul lui Dumnezeu (o prima faza, daruita gratuit), dupa care se pierde (a doua faza) si cu greu se recastiga (a treia faza): cu nevointe, cu rugaciune, cu osteneala...

Starea de akedie este legată de pierderea harului. Sufletul fiind lipsit de harul lui Dumnezeu este invadat de diavol. Victima a patimilor sale, el pierde harul. Are sentimentul ca Dumnezeu il lasa, ca Duhul Sfant il paraseste, cel putin sub forma sa simtita, perceptibila. Caci, asa cum spune parintele Sofronie, "in realitate, nu e o pierdere desavarsita a harului, ci sufletul resimte sugestiv micsorarea efectelor harului ca o parasire a lui Dumnezeu".

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...sal-68670.html
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru liceenii de pe forum: ce-ati vrea sa faceti la Religie? laurastifter Generalitati 33 08.02.2013 18:00:57
Daca dati de lucruri urate care va macina sufletul, ce faceti? cred_cu_adevarat Generalitati 22 12.01.2013 23:54:56
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 17:55:07
Gripa porcina,faceti vaccinul? tigerAvalo9 Generalitati 302 27.05.2010 18:30:49