Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2016, 11:01:19
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Nu imi inteleg ingrijorarea!

As vrea sa ma inteleg dar nu pot!Cand citesc Acatistul Sfantului Nectarie s-au pe al Sfantului Efrem,din momentul acela ma apasa toate greutatile,nevoile,problemele si devin o persoana foarte ingrijorata si mumai cu gandul la neajunsurile lumesti!Am asteptare sa ma ajute sfintii la ceea ce ii rog,parca ca o obsesie ma rog in gand ceea ce imi doresc si dupa ceva timp ma supar ma mahnesc ca nu sa intamplat cum vreau si renunt a ma mai ruga!Dupa o perioada de cateva saptamani!Altfel stau lucrurile cand citesc Paraclisul Maicii Domnului,in ceea ce citesc in el chiar imi spun durerea,apoi dupa ce il termin ma simt usurata si ma las in mana Maicii sa ma ajute cum stie ea,iar bucuriile sunt cu mine!Dar ma simt ca sa spun obligata sa citesc Ac Sf Nectarie,simt ca el ma poate ajuta in boala,simt ca rugandu-ma lui ma pot vindeca,,ca nu mi,au iesit analizele bune,simt ca el imi poate vindeca parintii,,totusi acea stare in care am indoieli daca sa citesc acatistul s-au nu,,,Am teama ca voi fi dezamagita!Nu stiu cum sa o interpretez si cum sa ma limpezesc sa imi dau seama ce e bine si ce se intampla!

Last edited by florentina2014; 12.01.2016 at 11:03:42.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2016, 15:44:35
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
As vrea sa ma inteleg dar nu pot!Cand citesc Acatistul Sfantului Nectarie s-au pe al Sfantului Efrem,din momentul acela ma apasa toate greutatile,nevoile,problemele si devin o persoana foarte ingrijorata si mumai cu gandul la neajunsurile lumesti!Am asteptare sa ma ajute sfintii la ceea ce ii rog,parca ca o obsesie ma rog in gand ceea ce imi doresc si dupa ceva timp ma supar ma mahnesc ca nu sa intamplat cum vreau si renunt a ma mai ruga!Dupa o perioada de cateva saptamani!Altfel stau lucrurile cand citesc Paraclisul Maicii Domnului,in ceea ce citesc in el chiar imi spun durerea,apoi dupa ce il termin ma simt usurata si ma las in mana Maicii sa ma ajute cum stie ea,iar bucuriile sunt cu mine!Dar ma simt ca sa spun obligata sa citesc Ac Sf Nectarie,simt ca el ma poate ajuta in boala,simt ca rugandu-ma lui ma pot vindeca,,ca nu mi,au iesit analizele bune,simt ca el imi poate vindeca parintii,,totusi acea stare in care am indoieli daca sa citesc acatistul s-au nu,,,Am teama ca voi fi dezamagita!Nu stiu cum sa o interpretez si cum sa ma limpezesc sa imi dau seama ce e bine si ce se intampla!
Faptul ca obisnuiti sa cereti ajutorul Sfintilor, al Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si al Bunului Dumnezeu e un lucru crestinesc. Toti credinciosii crestini fac asa.
Si, negresit, noi primim ajutorul Lor, chiar daca nu tocmai asa cum ne-am imaginat.

*
Cand treceam prin situatii si stari ca ale dvs. sau chiar mai rele, eu faceam asa:
1) mergeam constant la slujbele sfinte, participind cu toata atentia si deschiderea sufleteasca; imi marturiseam gandurile la preotul duhovnic; ceream sfat de la preot si ma straduiam sa il urmez; astfel ma simteam bine, ma simteam ocrotit, sprijinit, indreptat, aveam spor;
2) uneori ceream sprijin unui frate crestin mai sporit decat mine in cele ale vietii de credinta; Dumnezeu sa il rasplateasca pentru tot sprijinul (rugaciune, vorba, fapta concreta) pe care mi l-a oferit cu marea lui iubire frateasca;
3) mergeam in grupuri de terapie/consiliere unde impartaseam, zilnic cate o ora, toate cele care ma framantau;
4) luam tratament medicamentos antidepresiv si imi ascultam cu strictete medicul, Dumnezeu sa ii rasplateasca!
5) lucram rugaciunea neincetat, rugaciunea scurta, deoarece nu aveam puterea sa ma concentrez pe toata durata unui acatist; cele 5 cuvinte ale rugaciunii ma linisteau si ma protejau de gandurile ori emotiile intruzive care tindeau sa imi invadeze constiinta;
6) cautam sa imi fac un program, fie si minimal, care ma ajuta sa nu cad in stare de confuzie totala; cele cateva repere din programul zilnic imi erau ca o busola sau ca o harta pentru pustia fiecarei zile; si nu conta prea mult daca nu imi respectam programul intru totul - intelegeam ca sunt bolnav si ca important e sa ma straduiesc spre insanatosire, nu sa excelez in performante pe care, adeseori, nu le realizeaza nici oamenii foarte sanatosi;
7) ma abtineam de la relatii si activitati daunatoare, in special de la cele care tulbura in mod vadit simturile si mintea (de pilda nu consumam alcool, sub nici o forma!)

Toate acestea mi-au fost de mare folos.
Poate va va ajuta si pe dvs. ceva de aici,
Toate cele bune,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.01.2016, 22:34:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
As vrea sa ma inteleg dar nu pot!Cand citesc Acatistul Sfantului Nectarie s-au pe al Sfantului Efrem,din momentul acela ma apasa toate greutatile,nevoile,problemele si devin o persoana foarte ingrijorata si mumai cu gandul la neajunsurile lumesti!Am asteptare sa ma ajute sfintii la ceea ce ii rog,parca ca o obsesie ma rog in gand ceea ce imi doresc si dupa ceva timp ma supar ma mahnesc ca nu sa intamplat cum vreau si renunt a ma mai ruga!Dupa o perioada de cateva saptamani!Altfel stau lucrurile cand citesc Paraclisul Maicii Domnului,in ceea ce citesc in el chiar imi spun durerea,apoi dupa ce il termin ma simt usurata si ma las in mana Maicii sa ma ajute cum stie ea,iar bucuriile sunt cu mine!Dar ma simt ca sa spun obligata sa citesc Ac Sf Nectarie,simt ca el ma poate ajuta in boala,simt ca rugandu-ma lui ma pot vindeca,,ca nu mi,au iesit analizele bune,simt ca el imi poate vindeca parintii,,totusi acea stare in care am indoieli daca sa citesc acatistul s-au nu,,,Am teama ca voi fi dezamagita!Nu stiu cum sa o interpretez si cum sa ma limpezesc sa imi dau seama ce e bine si ce se intampla!
Indoiala aceasta este lucrarea vrajmasului. Spovedeste-te dupa indreptarul de spvedanie cat mai amanuntit. Sa nu ai pacate nespovedite. Apoi roaga-te in fiecare zi sa-ti ierte Dumnezeu pacatele, simplu, fara texte complicate, chiar daca ai facut doar pacate cu gandul! O stare mai buna pentru rugaciune este tot un dar de la Dumnezeu.

Vezi filmul urmator. Este inspirat din viata Sfantului Teofil cel Nebun pentru Hristos. Urmareste cum se ruga parintele Anatolie.
http://www.sufletortodox.ro/inregist...deo-109-minute

Cand am trecut printr-o situatie asemanatoare, un preot mi-a spus ca toate astea mi se intamplau din cauza mandriei! Am facut ochii mari, caci eu ma vedeam smerita! In timp, mi-am dat seama cat de multa mandrie aveam cuibarita in mine si cum credeam ca toate cele bune mi se cuvin...Atunci cand ma vad nevrednica de cele bune, am asteptari mai mici din partea altora. Stiu ca la carma vietii mele este TATA! Nu tatal pamantesc, ci Dumnezeu. El stie cata sanatate sa-mi dea si cata boala, cate necazuri si cate bucurii, cati prieteni si cati dusmani.

Necazurile si bolile ne aduc mantuirea si de aceea trebuie sa-I multumim lui Dumnezeu pentru toate. Iisus Hristos de ce a acceptat Crucea? De ce nu s-a lasat momit de bani si se slava lumeasca?De ce S-a nascut intr-o pestera saraca? De ce a acceptat sa sufere pentru noi? Trebuie sa acceptam si noi voia lui Dumnezeu care uneori ne convine, alteori nu. Uneori o boala ori un necaz ne poate feri de capcane sufletesti mult mai mari. Dumnezeu stie de ce ingaduie unele lucruri care nu ne convin. E normal sa ne rugam pentru sanatatea noastra si a celor dragi, dar sa nu uitam cuvintele rugaciunii Tatal nostru.

E interesant urmatorul material:
https://luminapentrucandeladinsuflet...tru-rugaciune/

Citeste cand poti si http://www.doxologia.ro/ceaslov/acat...u-pentru-toate.

Si inca ceva. Fugi de deznadejde. Imbina rugaciunea cu cititul cartilor ziditoare de suflet. Iti recomand

http://www.scribd.com/doc/89850718/M...silor-1#scribd
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.01.2016, 22:42:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spune cat mai des: ,,Hristos a Inviat!" Aceasta marturisire de credinta are puterea de a-ti crea o stare de spirit optimista, caci necuratii se indeparteaza la auzul numelui lui Hristos. Asta o stiu de la un preot. Sfantul Serafim de Sarov saluta astfel pe toata lumea pe tot parcursul anului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2016, 12:14:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Spune cat mai des: ,,Hristos a Inviat!" Aceasta marturisire de credinta are puterea de a-ti crea o stare de spirit optimista, caci necuratii se indeparteaza la auzul numelui lui Hristos. Asta o stiu de la un preot. Sfantul Serafim de Sarov saluta astfel pe toata lumea pe tot parcursul anului.
https://www.youtube.com/watch?v=THjhRPkv50M
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare