Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2007, 12:37:58
cristy cristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 8
Implicit

o sa va povestesc pe scurt ce am facut... sotul meu de cand il stiu, este impatimit cu calculatoarele... si cu mess-ul. si are o gramada de fete acolo, cunoscute el stie cum, de cand era in facultate. mi-a spus ca nu mai are adresele fostelor prietene, si eu il cred. mi-a mai zis ca nu flirteaza cu ele, ca daca vorbesc, sunt numai generalitati.
pana sa ne casatorim, am surprins fara sa vreau cateva momente de "apropiere" cu niste fete de acolo. si acum, fiind patita, reactionez urat la orice imi spune de una de acolo, sau la orice aluzie.
dintr-o intamplare, i-am aflat parola la mail. si am inceput sa-i verific mailurile. el intra pe forumuri de specialitate pt meseria lui, si discuta acolo despre noutati, lucruri strict profesionale. i-am deschis messul ieri si i-am incalcat intimitatea: am citit ce vorbise cu o fata de acolo de pe forum... erau lucruri generale (ce mai faci, cum iti mai e...) insa m-a afectat.
am inceput sa-mi fac tot felul de scenarii in cap, sa-mi imaginez tot felul de lucruri. ca poate incepe din nou cu flirturi ca de amuzament si sa-i treaca timpul, sau sa se simta din nou apreciat.
nu am putut sa-i spun ce am facut, dar m-am purtat rece si meschin cu el. si ne-am certat urat, dar nu am putut sa-i marturisesc ce ma supara. nu pot sa-i spun ca il suspectez, ca imi pierd increderea in el in problema asta.
tin totul in mine si rabufnesc in relatia cu el. si vad ca il indepartez, si sufar si eu, si sunt deprimata, si sufera si el.
ma gandesc ca a fost o prostie din partea mea. si imi impun sa nu mai deschid mailul, sa nu ma mai intereseze, sa-i acord credit.
insa inauntrul meu sufar, si e o suferinta de nedescris.
ne vedem doar seara, cateva ore, si nu am cum sa stiu ce face in timpul zilei. si nici nu vreau sa-i tin socoteala.
va cer ajutorul pentru a ma linisti si a rezolva problema, care e posibil, admit, sa fie doar in sufletul meu. cum sa scap de suspiciune? stiu ca daca e sa ma insele o va face fara sa-l prind si fara sa aflu... insa nelinistea imi chinuie sufletul si ne otraveste relatia.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.11.2007, 12:49:34
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Relatia voastra se poate deatrama si asta doar din lipsa COMUNICARII. Spune-i ce te macina, ce te supara. Mai vb. si cu un preot care are mai multa experienta si te poate ajuta, gelozia este un pacat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.11.2007, 12:54:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

reciteshte balada mioritza sa vezi ce ii rspunde ciobanelul la mioara nazdravana cand aceasta ii spune despre ce pune la cale sotzul tau cu celelalte ciobanitze de pe chat sau mail... ???, ca shi balada respectiva este o balada populara Hristica... nu este vorba asha cum sustzin marii intelectuali, ca ciobanul s-a resemnat ci ciobanul in balada doar i-a raspuns mioarei, ca ce va face sau ce a facut intradevar, asta va fi sa fie cand chiar vor veni ciobanii de-l vor cauta sa-l omoare...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.11.2007, 12:58:54
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

prea geloasa esti...tine legatura cu ele...dar Doamne fereste....nu te-a inselat.....gandeste pozitiv....si las-o moale, acum il verifici?nu ai incredere?eu cred ca in timpul libere mai scrie si el mesaje....asta nu inseamna ca nu te iubeste...tu esti aleasa.....asta, cred ca face ca sa mai treaca timpul, mai mergeti si voi, la un munte, undeva...:cool:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.11.2007, 13:29:26
Cautator Cautator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2007
Mesaje: 13
Implicit

Un gest foarte urat din partea ta.
Daca nu ai incredere in el, de ce te-ai mai casatorit/
Poate ar fi mai bine sa va despartiti si sa-ti vezi de viata cu cineva in care ai incredere. Daca nu ai in nimeni, mai bine sa traiesti singura, iar in felul asta nu va avea cine sa te "insele".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.11.2007, 13:59:56
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Am trecut prin asa ceva: mirajul vechilor site-uri de chat, foste prietene, cu care el mi-a spus ca s-a intalnit inainte de a ma cunoaste, gelozia mea, nedumerirea lui..
A ales sa vorbeasca si cu mine despre colegele lui, prietene, prieteni. Mi s-a parut dovada de incredere. In plus, mi-a zis: eu te-am ales pe tine, suntem o familie. (a comunicat cu mine)
Oare tu nu ai amici, sau vechi simpatii? Daca te intalnesti cu ei, daca vorbesti cu ei, oare simti ca il inseli pe sotul tau? Mie nu mi-ar placea sa ma "sufoce" sotul meu,sa nu ma lase sa vorbesc cu altii,sa nu aiba incredere in mine. Tocmai lucrul asta m-ar indeparta de el.
In acele 2 ore pe care le petreceti impreuna, ati putea sa vorbiti, sa faceti planuri de viitor impreuna, sa fie o atmosfera placuta. Asa incat sa se simta vinovat daca vrea sa te insele. Oricum, tu sa faci tot ce poti. Caci, daca va certati, daca esti geloasa, mai repede ar cauta alt loc, mai comod, unde sa se simta bine.
Poate ar fi bine sa-i spui ca esti de acord cu vechile lui prietene,ca ai si tu prieteni, dar ai nevoie de mai multa atentie din partea lui.:D
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.11.2007, 14:12:50
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristy
o sa va povestesc pe scurt ce am facut... sotul meu de cand il stiu, este impatimit cu calculatoarele... si cu mess-ul. si are o gramada de fete acolo, cunoscute el stie cum, de cand era in facultate. mi-a spus ca nu mai are adresele fostelor prietene, si eu il cred. mi-a mai zis ca nu flirteaza cu ele, ca daca vorbesc, sunt numai generalitati.
pana sa ne casatorim, am surprins fara sa vreau cateva momente de "apropiere" cu niste fete de acolo. si acum, fiind patita, reactionez urat la orice imi spune de una de acolo, sau la orice aluzie.
dintr-o intamplare, i-am aflat parola la mail. si am inceput sa-i verific mailurile. el intra pe forumuri de specialitate pt meseria lui, si discuta acolo despre noutati, lucruri strict profesionale. i-am deschis messul ieri si i-am incalcat intimitatea: am citit ce vorbise cu o fata de acolo de pe forum... erau lucruri generale (ce mai faci, cum iti mai e...) insa m-a afectat.
am inceput sa-mi fac tot felul de scenarii in cap, sa-mi imaginez tot felul de lucruri. ca poate incepe din nou cu flirturi ca de amuzament si sa-i treaca timpul, sau sa se simta din nou apreciat.
nu am putut sa-i spun ce am facut, dar m-am purtat rece si meschin cu el. si ne-am certat urat, dar nu am putut sa-i marturisesc ce ma supara. nu pot sa-i spun ca il suspectez, ca imi pierd increderea in el in problema asta.
tin totul in mine si rabufnesc in relatia cu el. si vad ca il indepartez, si sufar si eu, si sunt deprimata, si sufera si el.
ma gandesc ca a fost o prostie din partea mea. si imi impun sa nu mai deschid mailul, sa nu ma mai intereseze, sa-i acord credit.
insa inauntrul meu sufar, si e o suferinta de nedescris.
ne vedem doar seara, cateva ore, si nu am cum sa stiu ce face in timpul zilei. si nici nu vreau sa-i tin socoteala.
va cer ajutorul pentru a ma linisti si a rezolva problema, care e posibil, admit, sa fie doar in sufletul meu. cum sa scap de suspiciune? stiu ca daca e sa ma insele o va face fara sa-l prind si fara sa aflu... insa nelinistea imi chinuie sufletul si ne otraveste relatia.
Draga cristy, nu stiu cati ani ai, dar probabil esti destul de tanara. Pai gelozia asta, intr-adevar ii un lucru asa mai lumesc si se manifesta ea la mai multi oameni, dar in spate ascunde si un egoism. Nu putem vedea noi deocamdata acest egoism si nici adevarata iubire caci acestea tin de lucruri duhovnicesti. Nu poti a-i spune cuiva sa se roage cu mintea, adica duhovnicesc sa fie omul, daca aista ii asa mai lumesc. Atunci aista se roaga citind, cum poate si el saracu. Acum revenim la oita, la mioara cum zice tizul meu.(apropo multam Ovi pt. balada, demult nu am citit-o :))No ase. Revenim noi amu si spunem: ai gresit da, dar oare cine nu greseste ? Bun. Daca gresita-i, ce sa facem acum ? Pai ne pare rau, mergem si spovedim, intrebam si pe duhovnic daca sa spunem si sotului sau sa nu spunem...ca uneori ca sa evitam ceva mai rau...ne facem frate cu intelepciunea si cu tactul. Apoi incerci sa te linistesti prin citire din Sfintii Parinti, din Biblie, din rugaciune. Nu lasi tu sa te macine aceste ganduri ca nu-i de folos. Atunci ce faci ? Pai pui gandul cel bun inainte. Iara vine vreun gand aiurea ? Iara pui alt gand bun in fata. Iara vine ? Iara pui...si tot asa. E un ciclu, foarte bun de practicat...fiindca pana la urma te obisnuiesti si la tot raul ii tragi una, inlaturandu-l cu un bine. Fa si tu asa, daca vrei.
Pai gresit-am io de mult mai multe ori ca tine si mult mai mari greseli facut-am, dar pentru noi astia care gresim, a venit Hristos.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.11.2007, 18:52:52
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Dumnezeu face pe om androgen - adica barbat si femeie.
Si mai spune Insusi Dumnezeu ca vor fi amandoi un trup.
Cum poti deci spune ca poate sa iubesca femeia altui barbat avandu-te pe tine ca sotie, nu ?
:T Nu poti iubi femeia altui barbat ca pe femeia ta.
Te gandesti si la copiii tai, la nasi, la parinti,
Pe urma mai trebuie sa te si impartasesti cu Insusi Trupul si Sangele lui Hristos.
OmuŽ se mai si spovedeste .
Mai are si greutati si griji... Se gandeste si ce o sa se intample cu copiii lui daca el face pacate ...
Nu-i mai arde lui de femeia altuia cand are femeia pe care i-a dat-o Dumnezeu, nu ?
Si pe urma si copiii care ii are sa care ii cere de la Dumnzeu.
Cel mai bine e sa ceri sfatul Parintelui Duhovnic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.11.2007, 19:08:55
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

constat ca sunteti plini de intelepciune,mai ales cautator s-a intrecut pe sine..poate data viitoare mai mult tact n-ar strica???!!!!!Cu mintea mea proasta tot n-am priceput ce cauta balada Miorita aici...sa-mi explice si mie cineva.Clar:nu-mi voi mai expune nii eu problemele in veci daca asa un subiect delicat primeste asa raspunsuri"faine"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.11.2007, 20:20:47
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

cristy

Stai linistita ca si eu am procedat asa in trecut. L-am verificat pe omul pe care il iubeam nespus si alaturi de care doream sa-mi fie alaturi toata viata.
Dar diferenta e mare intre noi doua ca situatie, tu esti casatorita si el nu te inseala. Eu nu eram casatorita iar cand am deschis mesajele, sa innebunesc ce am gasit, erau cu "te iubesc", intalniri etc. A urmat neincrederea, suferinta, durerea si in final despartirea, totul a fost un cosmar. Dar tot raul a fost spre bine, am procedat corect ca l-am verificat, am vazut pe cine iubeam.
Asa ca tu stai linistita.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de a nu fi aparat/neincredere AGabriela Generalitati 19 19.11.2012 20:27:47
Un Sfat madyydam Nunta 10 18.05.2010 19:36:40
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 20:30:25
un sfat ioansorin Generalitati 0 24.07.2008 21:17:05
un sfat de la voi... quasar Generalitati 12 18.06.2008 22:47:08