Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 10.05.2008, 21:25:28
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

intradevar nu te poti ruga la calendar dar nici la biblie nu te poti ruga si totusi ea este sfatnta biblie si nu se poate scimba nici un cuvintel din ea

  #542  
Vechi 10.05.2008, 21:31:00
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar ma rog nu ma astept ca cei care sunt de acord cu schimbarea calendarului iulian sa se indrepte acuma asa usor , dde aceea consider ca ar fi mult mai bine sa sa faca doua topicuri diferite : unul pentru cei din BOR si unul pentru cei din BOSV si sa nu se mai contrazica atata pe acelasi topic
fiecare sa aiba topicul lui si sasi spuna parerea cat vrea
iar cei care citesc aceste topicuri sa le citeasca pe care vor ei
singuri sa aleaga
.
  #543  
Vechi 10.05.2008, 21:48:36
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

vreau sa va mai spun o chestie... in paralel cu discutia noastra...
am avut ocazia sa vad cum prejudecatile unui nou-calendarist legate de noi se sfarama-ntr-o clipa.
o anumita persoana m-a rugat s-o duc si pe ea la biserica la care ma duc eu (ea nestiind ca eu sunt pe vechi). am luat-o si pe ea duminica, fara sa-i spun ca nu apartine de Biserica oficiala.
a asistat la slujba... la predica... a fost tare incantata sa vada ca o biserica asa mare, nu numai ca este plina, dar si toti crestinii se comporta cuviincios in ea, iar tinuta lor este cum se cuvine. nu i-am spus in duminica respectiva ce fel de biserica este, am lasat-o sa simta cateva zile dulceata de care a invrednicit-o Dumnezeu... fiindca imi era teama ca voi primi un raspuns negativ, si va uita toate impresiile din cauza prejudecatilor formate de catre clericii Bisericii oficiale.

cand m-am hotarat sa-i spun, intai am intrebat-o: "spune-mi sincer, ce ti-a placut?" si a spus ca tot: slujba, modul de organizare, caldura crestinilor si mai ales predica ce a uns-o pe suflet.. etc. apoi am intrebat-o ce nu i-a placut si a raspuns ca n-a fost nimic ce nu i-a placut... era doar nedumerita de ce facem matanii duminica...
dupa care am intrebat-o "ti s-a parut ceva diferit fata biserica pe care o frecventezi tu?" si a zis... ca nu... dar i s-a parut ciudat ca nu-l pomenim pe Patriarhul Daniel, iar ca episcop il pomenim pe PS Flavian.. :) si o a treia chestie... intamplator a aflat ca la biserica ei s-a citit o cu totul alta Evanghelie si era nedumerita, de ce nu s-a citit acelasi lucru.
apoi, cand i-am spus adevarul a ramas uimita. dar ceea ce m-a bucurat a fost ca nu a avut deloc o atitudine de respingere (cum au avut altii fara sa vada cu ochii lor, ci doar multumindu-se cu zvonuri) si, mai mult, a inceput sa-mi puna intrebari... "este adevarat ca..... botezati a doua oara? este adevarat ca... ?" si a inteles tot.
i-am explicat de ce suntem numiti pe nedrept "stilisti". i-am explicat ca substantivul "stilist" este derivat al cuvantului "stil"... prin urmare inseamna intemeietorul unui nou stil.. ori nu noi suntem cei care tin stilul nou. stiti care a fost reactia ei? pe mine una m-a surprins... zice zambind "da, de fapt noi suntem stilistii" :)

va spun chestiile astea cu o profunda sinceritate si nu e spre lauda. pt ca nu vorbesc despre parerea ei legata de mine, personal, ci de intreaga Biserica... e adevarat ca nici n-a apucat sa-i vada hibele :)
dar mai ales, vorbesc despre ce inseamna prejudecatile gresite si ce inseamna sa incepi sa intelegi un lucru eliberandu-te de aceste gresite prejudecati..
fata nu a vazut niciun calendar in biserica... am intrebat-o "ai vazut tu vreun calendar? si cu atat mai mult, ai vazut pe careva inchinandu-se la calendar?"... a raspuns razand "NU"
  #544  
Vechi 10.05.2008, 21:51:49
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
si inca ceva
eu cred ca si calendarul este sfant fratilor deoarece calendarul bisericesc nu este pur si simplu un calenar lumesc : azi este luni si deci eu trebuie sa merg la servici , azi este sambata si deci eu trebuie sa merg la pescuit ...
calendarul bisericesc se refera la prazinicile sfintilor si tu daca sarbatoresti invierea inainte de a se fi petrecut ea in mod real acuma 2000 de ani , nu faci altceva decat sa necinstesti invierea si pe Mantuitorul , ceea ce este cu siguranta gresit ...
asta se numaeste evlavie fratilor
de exemplu in manastiri se obisnuieste sa se spuna ( staretii spun asta ) ca si veceul care s-a facut este sfintit deoarece el a fost facut din ascultare pentru Dumnezeu si de Sf Biserica a lui Hristos si deci tot ceea ce se face din ascultare fata de Hristos este sfintit
deci calendarul este si el sfant atata timp cat el se refera la sfinti si nu la activitati laice
da.. :)
dupa cum spunea cineva.... asa cum noi nu ne inchinam icoanei in sine, ci Sfintilor din ea, asa nici calendarului in sine nu ne inchinam, ci Sfintilor din el.
  #545  
Vechi 10.05.2008, 23:59:54
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu am gresit nimic.Asa afirma Galaction Cordun in adresa sa olografa adresate Bor si altor Patriarhii de stil vechi la data de 13 aprilie 1955.Cat despre adresarea ta ar trebui sa stii ca eu am intalnit stilisti si cu bun simt,si ca in perioada cand Slatioara(cu vreo32 de ani in urma)eu am fost acel care i-am procurat .Si ar mai trebui sa stii ca atunci cand actualul asa zis mitrpolit invata dogmatica de la Arhm Teofilact eu eram in chilia sa si asistam.Ar mai trebui sa stii ca este si o biserica stilista pe pamantul familiei mele si ar mai trebui sa stii ca eu i-am cunoscut personal si pe Glicherie si pe Cozma si pe Silvestru si am purtat discutii dogmatice cu ei,ceea ce ar trebui sa-ti arate ca sunt documentat privind istoricul celor de la Slatoara.
  #546  
Vechi 11.05.2008, 00:09:34
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Pt ispita.ta: Inteleg ca zambetele le-ai pus pt Galaction Cordun pt ca el numeste asa acea biserica si inca a mai si legalizat la notariat declaratia sa.Cat despre topicuri diferitte este pecific stilistlor a evita o discutie care arata adevarul preferand postari care sa ascunda adevarul ridicand la rang de dogma minciuna!
  #547  
Vechi 11.05.2008, 01:20:22
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

Citand Luly:
salutare...si eu sunt pe stil vechi si am observat ca pe net este promovata o imagine f proasta la adresa noastra, a Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi(cum ca am fi stilisti s.a.).Asa cum spunea si teogtf ar trebui o discutie mai ampla... sa raspundem cu seriozitate si responsabilitate unor intrebari de la cei care doresc lamuriri si care au multe nedumeriri... daca va hotarati sa va angajati intr-o discutie de acest gen, nu ezitati sa-mi trimiteti un e-mail ... va multumesc... Doamne ajuta! ***** N-u ai inteles tu bine mai frate,nu are nimeni imagine proaste de nimeni,suntem crestini,si nu oarecare,cat despre stiluri ,,,mai vezi si tu ce inseamna ascultarea,traiesti in romania?respecta oranduiala,sau cum vezi tu lucrurile? poti sa faci ce vrei?,,,,nu frate cu crediinta si cu Dumnezeu nu faci ce vrei,,,,pune-ti la rand capitolul ,,ascultare,,Iertare,,,
  #548  
Vechi 11.05.2008, 13:38:47
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

prin asta vrei sa zici ca este bine sa ne certam ?
eu nu spuneam ca numai cei de pe vechi ar trebui sa aiba topicul lor , ci si cei din BOR , unde fiecare sa arate cum poate mai bine care este adevarul dupa parerea lui ...
prin asta nu doresc sa evit o discutie in care sa fiu dovedit ca mincinos , ci numai doresc sa evit cearta , deoarece sunt convins ca nici unul dintre noi nu va trece la parerea celuilalt ...
uitate si tu la lumea asta , exista miliarde de oameni care pana in ziua de azi traiesc in pacate fara sa se pocaiasca , si nu se poate spune ca nau avut timp sau ca nau stiut ce este bine sa faca ; dar parerile sunt impartite si nu se poate rezolva asta printro simpla discutie , mai ales daca este in contradictoriu .
deci eu sunt pentru ca fiecare sa aiba topicul lui si fiecare sa caute adevarul din proprie initiativa ... oricine poate sa citeasca orice topic de pe siteul asta sau de pe orice alt site si cine este cu adevarat interesat de adevar il poate cauta si gasi ...
dar cred ca discutiile trebuie sa mentina o anumita demnitate crestina si sa nu discutam in contradictoriu despre ceea ce ne desparte
deci sa avem o viata costructiva fratilor ca Domnul a spus sati iubesti vrajmasii nu sa te certi cu ei
asa si Domnul evita discutiile in contardictoriu cu evreii , nai observat aceasta citind Evangheliile ?
nu este ceva constructiv a te certa cu ceilalti si prin asta nu faci altceva decat sa inmultesti raul pe pamant si nu sal micsorezi atunci cand te certi cu ceilalti oameni ;
uitate la un om care se contarzice cu altii : oricat de mulat dreptate ar avea si indiferent in ce problema anume , se tulbura atunci cand discuta in contradictoriu si inima ii spune ca nu este bine ce face . si asa si este : fiecare sa caute sa faca ceea ce este constructiv si pozitiv in viata lui , si sa caute adevarul cu sinceritate , citind si celelalte topicuri unde sa vada si parerile celorlalti ,
nai obsevat ca fiecare dintre noi este foarte convins ca el are dreptate ? ori in situatia asta cred ca este mai bine sa fie fiecare cu viata lui personala si sa nu fie obligat sa se certe cu altii care au pareri diferite ...
nimic nu ma opreste ca eu sa citesc si ceea ce spun ceilalti pe celelalte topicuri , dar ma rog , eu incerc sa evit o discutie in contradictoriu cu alti crestini ortodoxi ... in orice caz eu ma bucur ca se discuta probleme acestea si ca toti cauta adevarul , dar nu trebuie deasemenea sa fie intre crestini expresii de genul : " esti nu stiu cum ... tu nar trebui sa existi ca nu esti cum vreau eu sa fii tu ... o so patesti ... " . " cine spune apropelui sau - esti nebun - vrednic este de gheena focului " . aceasta a spuso Domnul despre cei care sunt crestini , ca nu trebuie sa se certe intre ei ... deci sa discutam dar cu rabdare unul fata de celalt si cu ingaduinta si cu respect si decenta crestineasca , cu respect fata de persoana celuilalt dar si fata de parerea lui ( pentru ca aceea este parerea lui si nu poti tu sa io scoti ca asa vrei tu si cand vrei tu ) ... deci daca suntem in stare sa discutam asa este bine sa discutam , iar daca nu inseamna ca mai intai sa invatam sa avem rabdare cu ceilalti si mai apoi sa incercam sa ii corectam : " veziti mai intai barna din ochii tai si mai apoi sa scoti paiul din ochii celorlalti "
am dreptate ?
deci sa evitam expresii intolerante fata de ceilalti , si mai degraba sa venim cu dovezi clare prin care sa se arate cum se pot rezolva toate problemele care framanta astazi ortodoxia si numai unele care ne preocupa pe noi in deosebi . deci fiecare trebuie sa se deschida spre celalat si sa inteleaga ce anume cauta el in viata lui si sa avem numai ganduri pozitive despre toti cei cu care vorbim , caci atunci cand vorbesti de rau pe cineva pe tine te vorbesti de de fapt si pe Dumnezeu ... si atunci toata viata ta se va intuneca si vei atrage asupra ta mania lui Dumnezeu si a celorlati oameni cu care pana atunci poate ca te intelegeai foarte bine ... deci cand pomenesti raul il inmultesti , nu asa spunea parintele Porfirie . cred ca toti au citit cartile lui ... nu poti sa faci binele daca tu esti preocupat de fapt sa lupti impotriva raului , binele care va rezulta va fi incomplet si vei avea parte numai de nemultumire ...
sa ne gandim ca Sf Arhangel Mihail cand a vazut rautatea diavolului nu a indraznit sa spuna smerit decat : " sa te certe pe tine Domnul " , adica eu te las in pace ...
  #549  
Vechi 11.05.2008, 15:00:28
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
prin asta vrei sa zici ca este bine sa ne certam ?
eu nu spuneam ca numai cei de pe vechi ar trebui sa aiba topicul lor , ci si cei din BOR , unde fiecare sa arate cum poate mai bine care este adevarul dupa parerea lui ...
prin asta nu doresc sa evit o discutie in care sa fiu dovedit ca mincinos , ci numai doresc sa evit cearta , deoarece sunt convins ca nici unul dintre noi nu va trece la parerea celuilalt ...
uitate si tu la lumea asta , exista miliarde de oameni care pana in ziua de azi traiesc in pacate fara sa se pocaiasca , si nu se poate spune ca nau avut timp sau ca nau stiut ce este bine sa faca ; dar parerile sunt impartite si nu se poate rezolva asta printro simpla discutie , mai ales daca este in contradictoriu .
deci eu sunt pentru ca fiecare sa aiba topicul lui si fiecare sa caute adevarul din proprie initiativa ... oricine poate sa citeasca orice topic de pe siteul asta sau de pe orice alt site si cine este cu adevarat interesat de adevar il poate cauta si gasi ...
dar cred ca discutiile trebuie sa mentina o anumita demnitate crestina si sa nu discutam in contradictoriu despre ceea ce ne desparte
deci sa avem o viata costructiva fratilor ca Domnul a spus sati iubesti vrajmasii nu sa te certi cu ei
asa si Domnul evita discutiile in contardictoriu cu evreii , nai observat aceasta citind Evangheliile ?
nu este ceva constructiv a te certa cu ceilalti si prin asta nu faci altceva decat sa inmultesti raul pe pamant si nu sal micsorezi atunci cand te certi cu ceilalti oameni ;
uitate la un om care se contarzice cu altii : oricat de mulat dreptate ar avea si indiferent in ce problema anume , se tulbura atunci cand discuta in contradictoriu si inima ii spune ca nu este bine ce face . si asa si este : fiecare sa caute sa faca ceea ce este constructiv si pozitiv in viata lui , si sa caute adevarul cu sinceritate , citind si celelalte topicuri unde sa vada si parerile celorlalti ,
nai obsevat ca fiecare dintre noi este foarte convins ca el are dreptate ? ori in situatia asta cred ca este mai bine sa fie fiecare cu viata lui personala si sa nu fie obligat sa se certe cu altii care au pareri diferite ...
nimic nu ma opreste ca eu sa citesc si ceea ce spun ceilalti pe celelalte topicuri , dar ma rog , eu incerc sa evit o discutie in contradictoriu cu alti crestini ortodoxi ... in orice caz eu ma bucur ca se discuta probleme acestea si ca toti cauta adevarul , dar nu trebuie deasemenea sa fie intre crestini expresii de genul : " esti nu stiu cum ... tu nar trebui sa existi ca nu esti cum vreau eu sa fii tu ... o so patesti ... " . " cine spune apropelui sau - esti nebun - vrednic este de gheena focului " . aceasta a spuso Domnul despre cei care sunt crestini , ca nu trebuie sa se certe intre ei ... deci sa discutam dar cu rabdare unul fata de celalt si cu ingaduinta si cu respect si decenta crestineasca , cu respect fata de persoana celuilalt dar si fata de parerea lui ( pentru ca aceea este parerea lui si nu poti tu sa io scoti ca asa vrei tu si cand vrei tu ) ... deci daca suntem in stare sa discutam asa este bine sa discutam , iar daca nu inseamna ca mai intai sa invatam sa avem rabdare cu ceilalti si mai apoi sa incercam sa ii corectam : " veziti mai intai barna din ochii tai si mai apoi sa scoti paiul din ochii celorlalti "
am dreptate ?
deci sa evitam expresii intolerante fata de ceilalti , si mai degraba sa venim cu dovezi clare prin care sa se arate cum se pot rezolva toate problemele care framanta astazi ortodoxia si numai unele care ne preocupa pe noi in deosebi . deci fiecare trebuie sa se deschida spre celalat si sa inteleaga ce anume cauta el in viata lui si sa avem numai ganduri pozitive despre toti cei cu care vorbim , caci atunci cand vorbesti de rau pe cineva pe tine te vorbesti de de fapt si pe Dumnezeu ... si atunci toata viata ta se va intuneca si vei atrage asupra ta mania lui Dumnezeu si a celorlati oameni cu care pana atunci poate ca te intelegeai foarte bine ... deci cand pomenesti raul il inmultesti , nu asa spunea parintele Porfirie . cred ca toti au citit cartile lui ... nu poti sa faci binele daca tu esti preocupat de fapt sa lupti impotriva raului , binele care va rezulta va fi incomplet si vei avea parte numai de nemultumire ...
sa ne gandim ca Sf Arhangel Mihail cand a vazut rautatea diavolului nu a indraznit sa spuna smerit decat : " sa te certe pe tine Domnul " , adica eu te las in pace ...
Ar fi bine sa existe o discutie bazata pe sustinere canonica,si nu pe afirmatii nereale.Eu nu afirm nimic care sa nu pot sustine canonic!Deci o discutie canobica ar fi sa ca cei ce tin calendarul neindreptat sa arate exact realitatea si sa arate ce canoane le indreotatesc afrmatiile.Si este penibil cand ceea ce am spus eu despre declaratia lui Galaction Cordun este scris chiar si pe un site al BOSV.Dar fiind probleme ale ortodoxiei ar fi un semn de impietate a separa disctiile,pt ca BOr fiind in cominiune harica nu poate nega nimenide buna credinta ca face parte din ortodoxia canonica.Dar ca sa nu va supar pre mult aici voi deschide un forum cresti pt toti(Agora-crestina)unde voi incerca sa ofer spatiu de dezbatere uturor celor ce vor sa dezbata serios si documentat toate problemele dogmatice.Si nu voi obstruciona pe nimeni!
  #550  
Vechi 11.05.2008, 15:42:37
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fratele meu , sa stii ca eu sunt de acord sa discutam canonic dar sa incercam sa dam raspuns pe rand la TOATE sunt puse in discutie ; adica daca cineva aduce in discutie o problema atunci sa nu parasim acea discutie pana nu se lamureste problema suficient pentru toti ; caci daca nu dam atentie la ceea ce vor sa spuna ceilalti ajungem sa ne rezumam numai la ceea ce gandim noi despre adevar si atunci dialogul devine in realitate un monolog ; deci sa discutam crestineste despre ecumenism si calendar si celelalte probleme , fiecare aducand , atunci cand sustine ceva , argumente canonice , si sa nu se aduca in discutie alta problema decat daca s-a rezolvat cea anterioara ; intelegi ce vreau sa zic ? ca sa nu vorbim degeaba , ci sa inceracm sa clarificam in mod real problema daca tot neo punem , si este foarte bine ca neo punem ... deci sa luam de exemplu problema calendarului si sa aduce cate un argument fiecare , dar , atentie , sa nu parasim discutia respectiva pana ce nu clarificam care argument este indreptatit ... este suficient chiar si numai un singur argument al celorlalti sa-ti dovedeasca minciuna daca nai putut sa il demontezi , nu ? deci sa dam raspunsul pana la capat si sa nu ignoram nici un argument contra ...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07