Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2010, 19:15:23
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Omul este singur pentru ca este mandru si prost.
Daca e mandru e subinteles ca e si prost. Prostia vine in interiorul mandriei. Sunt ca papusile matrioska - deasupra vezi mandria si daca ai deschide-o ai vedea si prostia inauntru. Nu vorbesc din auzite..
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2010, 20:14:42
vultur vultur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Mesaje: 21
Implicit un prieten

Un prieten vine la mine si-mi spune, om bun uite ce intamplare, un mare om a lui Dumnezeu care avea subalterni sub mana lui , din ravna pentru cele sfinte si din dragoste le-a spus subalternilor; de azi aveti obligatia sa staruiti dupa Duhul Sfant, unii au primit vestea cu bucurie si smerenie ,unii au spus cu jumatate de gura bine si si-au amarat sufletul constienti fiind de deosebita sarcina ,astfel ca gustul amar a ajuns pana la mine si intre acesti subalterni era si un iscusit si placut pictor a Domnului astfel ca odaia lui era plina de duhul sfant si ingeri coborau si luau mana lui si cu deosebit de alese miscari pictau chipuri si i s-a dat sa picteze si chipurile si corpurile cu defectele si semnele lor,a celor ce prada si surpa turma cea buna si acestuia i s-a cerut sa nu mai picteze pentru o vreme si el la fel s-a amarat,..mai om bun si in ziua urmatoare a trecut pe acolo acest om placut lui Dumnezeu si vazandu-i pe subalterni si-a dat seama ce se petrece si lea spus ,fratilor toti cei care au putere si buna voie sa staruie , iar cei care considera ca nu pot sa incerce cand vor putea ,iar pictorului i-a spus , frate poti sa pictezi dar te rog sa respecti rugaciunea mea si descoperane in picturile tale pe cei ce surpa, prada si dezbina turma nostra si mare bucurie si pace s-a facut inte ei, iar ispita cea care a pus aceasta greutae a fost alungata iar eu am zis; multumesc Doamne Dumnezeule , preasfanta treime si tie Maicuta preasfanta cu toti sfintii ca a-ti indepartat aceasta greutate amara de la noi ,ca mare este lucrarea ta si multe sant tainele tale si te rog intarestema .Vai prieten bun iti multumesc ca mi-ai aratat ca si gandul are mare putere aproape ca si cuvantul, deci va rog sa nu ne punem gand amarat sau rau asupra nimanui.Doamne dane gandul cel bun. Amin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.03.2010, 10:53:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Unii oameni sunt singuri pt ca asa vrea Domnul ,ca ei sa se mantuiasca asa.
Nu cred ca Domnul vrea singuratatea vreunui om.

Sunt oameni singuri, insa sunt dintr'aceia care ei insisi si'au ales singuratatea, spre linistire si isihie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.03.2010, 11:44:42
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Omul este singur pentru ca este mandru si prost.
Bine zici, egoismul pune stapanire pe cate unul, devine izolat si e numai o prada buna pentru cel rau care abia asteapta o astfel de situatie. Spunea cineva ca un om singur este ca un spic in mijlocul unui camp pe care il poate frange vantul oricand, dar cand sunt mai multe intr-un lan, spicele se sprijina unele pe altele.

Sunt oameni care fug de orice fel de responsabilitate, unii dintr-o comoditate extrema, altii devin antisociali din tot felul de motive. Ideea este ca in cazul care sesizam vreaun caz sa incercam sa facem ceva, unii oameni sunt si marginalizati pe tot felul de motive si ajung sa vrea sa fie singuri, fie ca li s-a spus ca sunt urati, nepriceputi, buni de nimic sau mai stiu eu cum. Avem datoria sa incercam sa ridicam pe astfel de oameni, sa le redam increderea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.03.2010, 11:59:03
totalsistem totalsistem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.10.2009
Locație: craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
oamenii sunt singuri deoarece nu mai exista corespondenti de calitate si prefera sa stea la o parte...cel putin unii ca mine..., iar tinerii sunt matginalizati din cauza babaciunilor care detin painea si cutitul...
Ups !!!
Chiar simtii in mana ta un cutit care pune alti semeni la zid ..... trebuie sa intelegem ce este dragostea asa cum ne-o poarta Dumnezeu noua....El nu ne pune la zid cand devenim rai si nesupusi si cand ne credem prea destepti, desi desteptaciunea este intelepciune care noua ne lipseste cu desavarsire.

Cauta si citeste viata Sfintei Ecaterina.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.03.2010, 16:03:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu cred ca Domnul vrea singuratatea vreunui om.
Subscriu, Dorin. Dumnezeu nu ne-a adus pe lume pentru a fi singuri. El Insusi permanent ne poarta de grija, ne-a dat un inger pazitor care sa ne vegheze, ne-a dat o familie, prieteni etc. Cu toate acestea, sub o forma sau alta, toti ajungem sa cunoastem singuratatea la un moment dat.

Se intampla astfel pentru ca ea reprezinta, de fapt, o expresie a universului nostru interior, si nu una a locului sau starii in care ne aflam. Asa ne explicam cum multi ajungem sa ne simtim singuri, intre alti oameni, pe cand un pustnic, in izolarea sa, se afla in comuniune cu toti si cu toate.

Nu-i de ajuns sa fiu inconjurat de persoane, ci trebuie sa le port in inima si in sufletul meu, pentru a nu cunoaste singuratatea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.03.2010, 18:05:12
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Cititi Acatistul Sf Matrona de Moscova si daca sunteti spovediti de toate pacatele vietii si aveti credinta mare, veti primi minuni mari, boli, casatorie, slujba etc. Eu il citesc zilnic seara, de 3 zile si am simtit niste lucruri extraordinare, incercati si veti vedea, dar nu trebuie sa apese nici un pacat de desfranare sau legat de desfranare nespovedit si nici un alt pacat nespovedit. Dupa fiecare icos sa va rugati cu parere de rau sa va ierte Dumnezeu si sa va ajute cu dorintele pe care le aveti, x, y..., si sa va indrume Sfanta pasii ce sa faceti ca sa scapati din probleme. Sa aveti credinta mare ca va asculta si e de fata cand cititi Acatistul si va aude si va ajuta si-o sa vedeti. Dar sa aveti duhovnic si sa stati langa biserica, la slujbe etc. Bine-ar fi sa va rugati si ptr despatimire, patima desfranarii, lacomiei, lenei, mandriei, iubirea de arginti, maniei etc... ce stiti ca aveti, ptr ca daca nu va despatimiti pe fiecare patima sade un demon care va castigat in momentul in care ati devenit patimasi si v-ati legat inima de acel pacat, si acela va va chinui ori de cate ori are chef pana pleaca prin rugaciuni, de exemplu vrei sa renunti la desfranare pana la casatorie si acel necurat de chinuie si nu te lasa in pace te ispiteste ca sa nu poti renunta, te ispiteste din interior unde i-ai dat drepturi sa stea devenind patimasi, dar daca-l scoti afara prin rugaciuni zilnice te si despatimesti si poti incepe sa zici si rugaciunea inimii cea mai puternica.

Sa stiti, ca pana ce nu ne schimbam viata TOTAL si nu facem ce zice preotul nu vom obtine ajutor nici in casatorie, e un demon al defranarii care-ti aduce tot timpul partenerei cu care nu te vei casatori ci numai desfranare vei face, si-asa vei pierde ani din viata si-ti vei da seama prea tarziu, sau un demon al cununiei care aduce 2 oameni nepotriviti sa se casatoreasca si-apoi dupa ani aceia se bat se cearta si se despart, si-apoi iti aduce altul si tot asa pana imbatranesti, numai cel adus prin rugaciune zilnica, fierbinte, 1 h 2 pe zi un acatist etc, va rezista o viata langa tine si nimic nu va desparti cununia voastra, altfel te vei trezi la 60 de ani cu nimic realizat in viata, ca te-ai ghidat dupa capul tau.

Si sa aveti credinta totala, ca in fata Domnului care a creat cerul si pamantul si pe noi nu-i nimic imposibil si de nerealizat, trebuie numai sa ne impacam cu El si sa avem rabdare, am o prietena dupa 10 luni de rugaciune zilnica, acatiste citite si rugaciuni fierbinti si biserica etc, a intalnit un baiat foarte bun care a cerut-o dupa 3 luni in casatorie, iar acum pe 11 aprilie se casatoresc, dar si acum citeste in continuare zilnic acatiste, si mi-a zis ca si dupa casatorie va citi de 2 ori pe saptamana, ca prin ce calvar a trecut nu mai vrea sa treaca in viata ei.

Doamne ajuta!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.03.2010, 18:10:41
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Bine, unii mi-au zis ca simt minuni citind acatistul Sf Nectarie, sau Maicii Domnului, sau Sf Nicolae, Parascheva, puteti incerca mai multe sa-l descoperiti pe-al dumneavoastra dar eu l-am descoperit viata si acatistul Sf Matrona si poza cu icoana ei.

Oricum rugaciune fara biserica nu rezolva nimic la fel cum biserica fara rugaciune nu rezolva nimic, pana nu ne schimbam viata din temelii nu vom avea niciodata stabilitate in fericire. Incercati macar, sa nu zacem in probleme ci sa ne luptam cu ele si sa le rezolvam! Sa mergem pe la mastiri la slujbe etc, daca cititi toate posturile mele pe acest forum veti vedea ca am impartasit multe sfaturi ce le-am primit de la preotii si monahii pe care i-am intalnit tocmai in rezolvarea acestor probleme.

Eu stiu ca mare ajutor obtii si la manstirile Dervent si Frasinei, daca stai si participi acolo cu credinta la slujbe, si in nordul Moldovei la fel, prin Neamt etc. Iar in Bucuresti la Cernica, Radu Voda, poate si Antim nu stiu, lasat Sf Liturghie de vii si morti si sa participam la Sf Liturghie pana ne rezolvam problema, casatorie etc, si la biserica Zlatari cu moastele Sf Ciprian unde se fac slujbe foarte bune, si la biserica Gheorghe Nou dintre Universite si Unirii, la moastele Sf Nicolae si unde se citesc acatiste. Am mai auzit lume care merge la moastele Pr Ilie Lacatusu din cimitirul Ghencea si obtin mari minuni, eu n-am fost de ce sa zic.

Oricum sa nu mergeti la Pr Vrajitoru de la Liteni, Suceava, ca foarte multa lume am auzit ca a avut de suferit apoi, am auzit ca face vraji in altar, Doamne fereste si sa ne ierte pe toti!

Doamne ajuta!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament

Last edited by sofia_78; 05.03.2010 at 18:44:44.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.03.2010, 01:08:20
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Si foarte de folos mai sunt daca putem trimite rugaciuni in muntele Athos, la Marea Lavra etc, gasim adresele pe net, in limba romana ca sunt si romani acolo, sau sa mergem noi, sau sa mergem la Ierusalim si in Rusia, de mare ajutor sunt pelerinajele cu credinta si rugaciune multa.

Iar ptr un mental mai linistit am citit ca acum fiind primavara e bine sa mancam mai mult fructe si legume verzi, crude, salate etc, peste gras cand nu e post, apa multa, iesiri in aer liber, plimbari, iesiri cu prietenii, poate jogging sau alt sport, sa ne uitam mai mult la comedii la TV si sa renuntam la filme horror sau stiri despre crime, certuri parlamentare etc, ca ne produc depresii, sa ascultam muzica relaxanta, sa citim carti ortodoxe de folos, sa zambim mai mult, sa fim mai optimisti, sa iertam, sa iubim, sa ajutam, sa dam de pomana, sa mergem pe la manastiri, sa ne facem planuri noi ptr care sa ne rugam, sa ne apropiem si mai mult de familie, sa ne facem amici noi, sa fim mai deschisi cu lumea si mai veseli ca n-avem nimic de pierdut, poate sa mergem la munte intr-o excursie, si-asa vom avea putere sa ne rugam si zilnic cu ravna si optimism.

Sa nu uitam ca oricat de greu ne-ar fi nimic nu-i imposibil ptr Domnul, Maica Domnului, Sf Matrona etc, au inviat si morti la rugaciunile celor apropiati, asa ca orice e posibil ptr Domnul daca ne impacam cu El, ne rugam cu credinta si nadejde zilnic.

Si sa fugim de magie si alte traznai, ca nu ne rezolva nimic, ci mari necazuri vom avea peste ani din cauza acestui pacat mare, am pus pe un post "Dumnezeu exista" cateva filmulete soc cu originile magiei...

Doamne ajuta si fie sa invingem toate problemele din viata noastra prin rugaciune si credinta dreapta si nadejde!! Ca orice e posibil daca ne rugam!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.03.2010, 01:20:32
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

tare mult mai vorbesti bre sofico... parc-ai fi femeie... (no offense)

e drept ca e tarziu si abia te mai urmaresc... dar, ori abia L-ai cunoscut pe Dumnezeu si esti plina de verva, ori abia ne-ai cunoscut si vrei sa ne impartasesti din experienta ta...
ai o energie... din cateva fraze ne-ai trimis prin toata tara...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, farmece, ortodox, singuratate, vraji

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sunt oamenii (romanii) ne-uniti si izolati? sophia Generalitati 85 22.06.2012 13:11:52
Rugaciunea - in padure - singuri - noaptea colaps Generalitati 27 28.03.2012 16:42:16
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 05.04.2011 00:12:41
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 09:36:51
Singuri pe lume ? irinafm Generalitati 23 09.03.2008 19:37:26