Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.06.2010, 06:18:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Rugaciunea inainte de masa

Va faceti rugaciunea inainte si dupa ce luati masa? Si daca da,acest lucru il faceti doar voi sau si familia? Faceti rugaciunea cu glas tare sau in gand? Sau poate faceti doar cruce,nemaispunand rugaciunea?
Cred ca acest obicei s-a cam pierdut si este o masura a slabirii credintei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.06.2010, 15:32:07
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit De tinut minte...

...din pacate educatia mea crestina nu a existat...am invatat destul de tarziu ce inseamna sa fii crestin, si mai invat...inca, si...de cate ori mananc uit sa ma rog...dar imi amintesc, fie dupa prima inghititura...fie mai tarziu. Aproape zilnic se intampla acelasi lucru...nu-i bine deloc, stiu. Ca si crestin...am abia un anisor si un pic...IL ROG PE BUNUL NOSTRU TATA sa ma ajute sa ma pot ruga inainte de a manca!
Duhovnicul m-a incuratjat spunandu-mi ca DUMNEZEU ne iarta daca uitam sa ne rugam inainte...este trist daca uita sa Ii multumim dupa ce ne-am bucurat de binecuvantarile Sale.BUNUL DUMNEZEU SA NE AJUTE SA NE RUGAM INTOTDEAUNA INAINTE DE MASA!
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.06.2010, 20:26:36
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sper ca aceste rugaciuni va vor fi de folos

Am cautat rugaciuni ortodoxe ce se pot spune la momentul invocat pe acest topic.Puteti vedea in linkul de mai jos ceea ce am gasit http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugac...-vremea-mesei/ Poate vor mai dori sa posteze si alti useri pt ca cei care citesc sa gasesca ceva folositor.Toate cele bune
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.06.2010, 22:26:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Am cautat rugaciuni ortodoxe ce se pot spune la momentul invocat pe acest topic.Puteti vedea in linkul de mai jos ceea ce am gasit http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugac...-vremea-mesei/ Poate vor mai dori sa posteze si alti useri pt ca cei care citesc sa gasesca ceva folositor.Toate cele bune
Mulțumim pentru link și mai ales pentru gestul tău plin de înțelepciune și prietenie, chiar dacă nu faci parte din Biserica Ortodoxă . Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.06.2010, 22:46:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Din pacate de foarte multe ori ma grabesc la rugaciunea inainte de masa si sunt convinsa ca nu e bine si rabdare nu am nici sa o zic pe cea de dupa masa dar sunt convinsa ca rostirea ei aduce binecuvantarea lui Dumnezeu asupra bucatelor si a casei!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.06.2010, 22:59:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Din pacate de foarte multe ori ma grabesc la rugaciunea inainte de masa si sunt convinsa ca nu e bine si rabdare nu am nici sa o zic pe cea de dupa masa dar sunt convinsa ca rostirea ei aduce binecuvantarea lui Dumnezeu asupra bucatelor si a casei!
Of, graba asta ne omoară pe toți ! Da, mare dreptate ai , dar tot atât de adevărat , pot spune, că legătura ta cu Dumnezeu este o prezentă continuă și asta contează cel mai mult. Să ne facem Sf. Cruce de câte ori putem, ca semn al respectului și al iubirii noastre necondiționate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 21.06.2010 at 23:09:39.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2010, 09:45:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Va faceti rugaciunea inainte si dupa ce luati masa? Si daca da,acest lucru il faceti doar voi sau si familia? Faceti rugaciunea cu glas tare sau in gand? Sau poate faceti doar cruce,nemaispunand rugaciunea?
Cred ca acest obicei s-a cam pierdut si este o masura a slabirii credintei.
Macar cruce e bine sa ne facem si sa multumim Domnului dupa masa ,daca mai mult nu se poate.
In cartea de rugaciuni am vazut ca se spune Tatal nostru inainte de masa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2010, 13:00:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In toamna trecuta am lucrat timp de o luna undeva in strainatate cu un coleg din Turcia. Omului i-a placut ca tin post miercuri si vineri si a tinut si el cu mine, desi nu e religios. Printre altele, l-am invatat ca, de fiecare data cand mananca, sa multumeasca scurt si simplu Lui Dumnezeu pentru masa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 22.06.2010 at 13:57:39.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2010, 19:25:08
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Of, graba asta ne omoară pe toți ! Da, mare dreptate ai , dar tot atât de adevărat , pot spune, că legătura ta cu Dumnezeu este o prezentă continuă și asta contează cel mai mult. Să ne facem Sf. Cruce de câte ori putem, ca semn al respectului și al iubirii noastre necondiționate !
Aveti dreptate in privinta Sfintei Cruci!
Eu stiu ca atunci cand facem Semnul Sfintei Cruci ne umplem de Harul Duhului Sfant! Mare putere are!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2010, 20:31:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Când ne strângem toți în jurul mesei (soția, eu și cei trei copii, eventual și alte persoane) facem mai întâi cruce, apoi spunem o parte dintr-un psalm ("Mânca-vor săracii și se vor sătura...."). Dacă sunt cu noi la masă și alte persoane care nu cunosc psalmul, atunci spunem Rugăciunea Domnească.
La sfârșitul mesei, fiecare când ne ridicăm facem cruce și spunem: "Mulțumesc, Doamne, că ne-ai săturat" și apoi mergem cu vasele la bucătărie.

Dacă se întâmplă ca să nu fim toți la masă, spun rugăciunea numai cei care sunt. Dar în mod special Duminica trebuie să avem grijă să fim toți: atunci și masa e mai bogată, mai îngrijit pregătită și ne bucurăm de acest moment de comuniune în Biserica Domestică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor! heaven Generalitati 21 14.11.2010 16:16:41
Pacate facute la masa, prin mancare ionisa Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 14:12:27
La masa cu Mantuitorul Scotianul Biserici Protestante 8 04.07.2010 22:40:11
O rugaciune inainte de a lua masa horia49 Rugaciuni 5 30.01.2010 02:22:58