Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2010, 05:00:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit numele

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Buna Alin, ma voi ruga si eu ptr tine desi si eu am prob de sanatate dar nici pe tine nu imi vine sa t las caci stiu ce inseamna durerea si descurajarea.am insa o nelamurie, sunt atatia "Alin" pe lumea asta,Dzeu stie la care ma refer? poate e o intrebare de om prost dar poate ma lamureste cineva ca sa fiu si eu in cunostinta de cauza.
DOAMNE AJUTA!
Poate ne dai si numele tau de botez.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2010, 08:59:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Eu credeam ca mai ai inca "treaba" cu Acatistul (Paraclisul) Maicii Domnului, pana pe 8 Septembrie, ca eu n-am terminat! Sau mergi pe mai multe "fronturi"?... Oricum, tot bine. Esti o femeie cu totul deosebita. Mi-ar fi placut sa te cunosc. In cele trei zile la Sihastrie am cunoscut doua doamne cind am mers la curatat ceapa. Veneau destul de regulat pe-acolo si era o placere sa vorbesti cu ele. In timp ce vorbeau, mi-am amintit de tine si de alte cateva femei de isprava de pe forum... Ferice de voi!
Dunmezeu sa va binecuvinteze, pentru osteneala voastra.
Mulțumesc mult Culai.Ne vom cunoaște negreșit dacă va fi voia lui Dumnezeu.
Am canon de rugăciune destul de stufos.Acesta cuprinde și Paraclisul pe care cu multă dragoste îl citesc sau ascult zilnic iar duminica dupăamiază se face la biserica unde merg.
Este bine ca în seara care precede prăznuirea unui sfânt sau în ziua respectivă să facem acatistul acestuia.Ne aduce mult har și alinare.

La Sihăstria vom merge în septembrie așa ne-am planificat,după 15, atunci e ma puțin aglomerat căci încep școlile.
Abia aștept să respir aerul acelor locuri și să mă bucur de slujbele de acolo, iar dimineța de minunatele brândușe gingașe și simple de parcă ar fi sufletele sfinților care au viețuit pe acele meleaguri.
Pace în suflet și bucurii să ai frate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2010, 16:13:03
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Doamne ajuta-ne pe toti care-ti cerem ajutorul!Si nu-l lasa pe Alin prada celui rau!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2010, 17:38:47
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Ma voi ruga si eu Aline Bunului Dumnezeu pt. tine ca sa iti daruiasca sanatate trupeasca si sufleteasca. Fiecare dintre noi avem momente cand viata pune pe noi artileria grea a nefericirii, a ghinioanelor, a bolilor de tot felul, cand lumina fireasca este inlocuita de un intuneric prin care nu mai stii sa te strecori ca sa ajungi la liman, cand nu mai stii sa mergi mai departe asa cum ai facut ani la rand, dar nu trebuie sa deznadajduim, ci sa privim atat cat putem cu speranta deoarece mai avem un refugiu: DUMNEZEU. Aseara dupa Sf. Maslu am auzit cuvintele unui doctor care m-au miscat. A spus asa: "La noi la reanimare atunci cand intra Dumnezeu in joc, noi medicii ne retragem." Dumnezeu sa-ti daruiasca sanatate trupeasca si sufleteasca, putere si credinta!
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.08.2010, 19:30:37
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Doar Alin este numele,singurul de botez.Va multumesc din suflet pentru sprijin!!!Sufar de o boala medicala si totodata psihicul si sufletul mi-e afectat.Va voi pomeni si pe voi in rugaciuni,stiu ca rugaciunea unita e cea mai puternica!Mantuitorul sa fie cu noi!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.08.2010, 19:47:56
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Buna Alin, ma voi ruga si eu ptr tine desi si eu am prob de sanatate dar nici pe tine nu imi vine sa t las caci stiu ce inseamna durerea si descurajarea.am insa o nelamurie, sunt atatia "Alin" pe lumea asta,Dzeu stie la care ma refer? poate e o intrebare de om prost dar poate ma lamureste cineva ca sa fiu si eu in cunostinta de cauza.
DOAMNE AJUTA!
Cu siguranta Dumnezeu stie pentru cine te rogi.

Alin, fie ca Dumnezeu sa te ajute sa treci cu bine peste incercarea care s-a abatut asupra ta.Tine fruntea sus, Domnul este cu tine!
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.08.2010, 01:12:00
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit da

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Doar Alin este numele,singurul de botez.Va multumesc din suflet pentru sprijin!!!Sufar de o boala medicala si totodata psihicul si sufletul mi-e afectat.Va voi pomeni si pe voi in rugaciuni,stiu ca rugaciunea unita e cea mai puternica!Mantuitorul sa fie cu noi!!!
Ceream numele de botez pentru "ingerpazitor"am inteles ca si el are novoie de rugaciuni.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.08.2010, 01:50:31
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Dumnezeu sa va ajute pe voi,toti care suferiti,Hristos sa toarne apa vie peste sufletele voastre suferinde,sa va stearga lacrima si nu va pierdeti nadejdea,daca deschideti ochii sufletului o sa vedeti acolo un ingeras care va sopteste "Curaj..."
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2010, 07:59:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Doar Alin este numele,singurul de botez.Va multumesc din suflet pentru sprijin!!!Sufar de o boala medicala si totodata psihicul si sufletul mi-e afectat.Va voi pomeni si pe voi in rugaciuni,stiu ca rugaciunea unita e cea mai puternica!Mantuitorul sa fie cu noi!!!
Doamne ajuta, Alin! lasa tristetea la o parte si ai incredere ca Dumnezeu nu te lasa la greu. Sa te faci bine cat mai repede!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.08.2010, 08:44:55
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

[quote=tigerAvalo9;282774]Dragi frati si surori am ajuns si eu la o oarecare disperare fiindca problemele medicale si sufletesti nu imi dau pace.Daca ati putea ,ma puteti pune si pe mine in pomelnicele si rugaciunile voastre?Gandesc ca,odata cu rugaciunile mele si ale familiei si cu rugaciunile voastre sa imi gasesc si eu linistea.Nu am mai intrat pe forum din cauza problemelor.Totusi poate nu mai prost am scrisVa rog din suflet sa va rugati si pentru mine fiindca atunci cand rugaciunea este mai multa si facuta si de voi(2 secunde,1 minutel)poate este mai puternica.Dumnezeu sa va ajute si sa va binecuvanteze,fie voia Lui. si iertati-ma daca v-am gresit![/QUOTE


Bunul Dumnezeu sa va ajute in incercarile pe care le aveti ,sa va rasplateasca cu sanatate ,pace si liniste sufleteasca .Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaminte anaid37 Rugaciuni 8 21.07.2012 14:35:17
Rugaminte la dvs. MariusPetre Generalitati 14 16.09.2010 16:36:45
rugaminte brindusa Teologie si Stiinta 0 06.01.2010 22:06:52
Rugaminte Tia Rugaciuni 9 04.12.2009 15:53:49
Rugaminte eduardd Slujba inmormantarii 5 12.10.2009 23:52:03