Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.06.2012, 12:52:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt oameni si oameni..
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.06.2012, 12:54:39
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cred că viață nu înseamnă puls(22. lasa-i pe cei morti sa-si ingroape morti. -MT 8:22b), ci capacitatea de a transmite viață.
Copiii nascuti in urma fertilizarii in-vitro nu sunt lipsiti de suflet. Iar Dumnezeu nu creeaza aceste persoane umane constrans de parinti sau doctori, ci in mod deplin liber. Cred ca are un plan cu fiecare om pe care Il aduce la existenta. Si acesti copii sunt chemati la mantuire.

Dar repet, lucrul acesta nu reprezinta o justificare in favoarea acestor practici medicale care, desigur, se afla in contradictie cu morala ortodoxa. Ceea ce am vrut sa subliniez este ca Dumnezeu poate schimba tot acest rau in bine. Are caile Sale, nebanuite de noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.06.2012, 17:00:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Din ce am citit pe internet, cei 11 copii s-au nascut in orasul Surat (India) in acelasi timp, in ziua de 11.11.2011, nu de la aceeasi mama. Din cei 11, 6 sunt gemeni. Cred ca a fost o confuzie la mijoc preluata de presa.

Indian Women From Surat Delivers 11 Babies at once. Among them 6 are twins. And eleven babies from India surat are born on date 11/11/11.http://www.thesocialmediatoday.com/i...n-at-one-time/

Last edited by ioanna; 13.06.2012 at 17:05:03.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.06.2012, 19:24:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din ce am citit pe internet, cei 11 copii s-au nascut in orasul Surat (India) in acelasi timp, in ziua de 11.11.2011, nu de la aceeasi mama. Din cei 11, 6 sunt gemeni. Cred ca a fost o confuzie la mijoc preluata de presa.

Indian Women From Surat Delivers 11 Babies at once. Among them 6 are twins. And eleven babies from India surat are born on date 11/11/11.http://www.thesocialmediatoday.com/i...n-at-one-time/

"Though all the babies were born on 11/11/11 and hence 11 of them lined up for the picture, they all have different mothers."

Bine ca s-a lamurit deja problematica celor 11 frati,astfel incat oamenii sa nu-si mai faca griji( inutile)pt soarta lor sau sa aduca in discutie fertilizarea in vitro sau sa se nasca alte comentarii care nu au legatura cu poza a 11 copiii nascuti calendaristic in acelasi timp,de mame diferite.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.06.2012, 23:07:47
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Eu urmaream pe Travel&Living acel reality cu Jon and Kate plus 8.
Ei au 8 copii 6+2 gemene nascute anterior. Cand au fost copiii bebelusi am ramas profund impresionata de cat erau de uniti parintii. Isi imparteau sarcinile, aveau grija impreuna sa nu depaseasca bugetul cautand oferte la magazine pentru scutece, hainute etc. Asta la inceput!
Cu timpul pe masura ce le intra tot mai mult banii in cont au aparut si problemele dintre ei care a dus in final la divort. Eu zic ca toate s-au intamplat din cauza banilor
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.06.2012, 01:46:14
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Copiii nascuti in urma fertilizarii in-vitro nu sunt lipsiti de suflet. Iar Dumnezeu nu creeaza aceste persoane umane constrans de parinti sau doctori, ci in mod deplin liber. Cred ca are un plan cu fiecare om pe care Il aduce la existenta. Si acesti copii sunt chemati la mantuire.

Dar repet, lucrul acesta nu reprezinta o justificare in favoarea acestor practici medicale care, desigur, se afla in contradictie cu morala ortodoxa. Ceea ce am vrut sa subliniez este ca Dumnezeu poate schimba tot acest rau in bine. Are caile Sale, nebanuite de noi.
Dumnezeu exact asta face, adică schimbă tot răul în bine în așa fel că elimină răul; așa cum bine spui, asta nu înseamnă că eu sunt liber să-i dau ”de lucru” că nu de aia m-a creat.

1. Mai bine este să nu ai copii, dar să ai bunătate, căci pomenirea bunătății este nemuritoare; și Dumnezeu o știe și oamenii o cunosc.(Înț. Solomon4,1)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Eva a fost facuta dintr-o coasta? nicolescu vio Intrebari utilizatori 8 03.11.2011 14:17:22
De ce atatea lectii de supravietuire dintr-o data? Florin-Ionut Generalitati 33 28.10.2010 12:59:21
Gânduri dintr-o parcare fantana Generalitati 3 08.05.2009 16:33:35
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 09:02:51
noul patriarh!o lovitura a politicului? iuliann Generalitati 26 29.08.2007 03:43:30