Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 22.03.2008, 01:26:49
georgiana_sad georgiana_sad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Nici in gluma sa nu judecati starea de decadere psihica a unui om,iar din "credinta" nici atata,pentru ca nimic pe lumea asta nu se compara cu imbolnavirea creierului,NIMIC,fiindca acesta face totul posibil intr-o viata de om,chiar si pentru pregatirea sufletului acestuia,iar cei care nu au aceasta problema,nu cred ca se-nvrednicesc de aceast privilegiu datorita faptului ca nu sunt pacatosi,ci poate datorita mai multor factori genetici ori social,dar si de natura spirituala.Uitati-va in jur,cata rautate si cate pacate galgaie in atmosfera noastra omeneasca,si nu toata lumea slabanogeste in puterea psihica.Nu judecati un copil dupa faptele lui,care soarta l-a dus din nu stiu ce motive la diferite situatii,ca pe o frunza care nu-si gaseste locul.Daca acest Dumnezeu al iubirii pe care-l propovaduiti a ingaduit soarta acestui copil atat de cruda,precum pretindeti dupa faptele lui,atunci eu ma dezic de credinta voastra,fiindca refuz sa-l cred pe Dumnezeu atat de CRUD,caci nimic pe pamant nu poate fi mai crud ca moartea ratiunii din om,mai ales a unui om aflat la inceput de drum.
iti dau mare dreptate...mi se pare cel mai tragic sa ai mintea bolnava...as fi preferat sa am orice bolnav(inima,stomacul,plamanii,rinichii) orice boala..as rezista//insa nu mintea sau sufletul!!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 22.03.2008, 06:31:22
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
7th_Brigade_TzHL (apropo, ce-nseamna nick-ul asta, de curiozitate)
Am ales acest nickname, pentru ca desi sunt un crestin ortodox simplu, si neevreu, am simpatii sioniste. Practic nickname-ul este o referinta la brigada a 7-a care s-a acoperit de glorie aparand inaltimile Golan.

Deci numai bine m-ai intrebat, poate o sa descopar ca am si eu nevoie de ajutor. :D

Pentru georgiana, chiar daca ai avea, desi e putin probabil, mintea in starea de care te temi, in Biblie Dumnezeu ne da incurajari:

Psalmul 22
...
3. Sufletul meu l-a intors, povatuitu-m-a pe caile dreptatii, pentru numele Lui.
4. Ca de voi si umbla în mijlocul mortii, nu ma voi teme de rele; ca Tu cu mine esti.
...

Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.03.2008, 06:37:46
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Giorgiana ,concret totul este legat cred de serviciul tau ,cred ca dansai noaptea ca angajata ,?!.Consulta un preot ,fa maslu in casa ,spovedeste-te ,roagate,analizeazate sa vezi daca nu ai suparat cu ceva pe Dumnezeu prin serviciul avut ,CACI ATUNCI SE INTIMPLA ISPITE DE TOT FELUL .Indreptarea prin analiza interioara si spovedanie.
Du-te la medic. Urmeaza tratamentele necesare. Roaga-te. U preot de poate ajuta spiritual doar.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.03.2008, 06:43:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

wow, multumesc de raspuns, 7th Brigade! eu lucrez intr-o mare de evrei, dar n-as putea spune ca am ajuns sa am simpatii sioniste!

in alta ordine de idei, legat de poza Georgianei...ovidiu/vsovi a folosit un cuvant prea dur poate, dar aceasta poza pusa aici pe forum, este nelalocului ei si cred ca ar trebui scoasa. ce vrea sa ne spuna, ca este frumoasa? nu cred ca de asta este aici, ci pentru a-si cauta o rezolvare la probleme de suflet si nu numai.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.03.2008, 08:15:19
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Giorgiana ,concret totul este legat cred de serviciul tau ,cred ca dansai noaptea ca angajata ,?!.Consulta un preot ,fa maslu in casa ,spovedeste-te ,roagate,analizeazate sa vezi daca nu ai suparat cu ceva pe Dumnezeu prin serviciul avut ,CACI ATUNCI SE INTIMPLA ISPITE DE TOT FELUL .Indreptarea prin analiza interioara si spovedanie.
Du-te la medic. Urmeaza tratamentele necesare. Roaga-te. U preot de poate ajuta spiritual doar.
Chiar daca nu era dansatoare la bara tot trebuie sa se duca la maslu pentru ca biserica este casa de oaspeti unde Samarneanul Milostiv (Adica Iisus) ingrijeste de cei cazuti intre talharii cei vazuti si nevazuti cum este cauzul multora dintre noi si cum este si al tau Georgiana.Iar cei doi Argintii sunt Vechiul si Noul Testament pe care Mantuitorul le-a lasat Bisericii ai apoi ce va mai cheltui cu el Mantuitorul ii va rasplati cand se va Intoarce. De aceea eu te sfatuiesc mai intai gaseste un duhovnic bun Ca aceste simptome sunt urmari ale pacatelor...Lasa-te de cluburi incet incet si cauta o liniste in viata ta ..fa-ti viata mult mai simpla nu o complica cu tot felul de activitati inutile... Dupa ce te duci la Maslu apoi du-te si la medic..dar unul cu frica de Dumnezeu...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.03.2008, 08:17:53
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Pentru ca orice boala se naste mai intai in suflet apoi in trup..iar daca nu te vindeci cu sufletul nu te vndeci nici cu trupul...Pentru toate aceste boli sufletesti le nasc si pe cele trupesti ..
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.03.2008, 09:46:20
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Iubita mea, nu suferi de schizofrenie. Nu mai cauta diagnostice sau psihologi care nu sunt capabili sa diagnosticheze o boala precum schizofrenia de la prima vedere. Ai tulburari metabolice din cauza privarii de somn, si te supara gandurile. Toti avem ganduri, linistea este tare greu de obtinut. Mergi la un duhovnic bun cu care sa poti discuta orice, mananca bine, dormi bine, nu mai asculta muzica si incearca sa te plimbi cat mai mult in aer liber. Las-o pe mama ta cu problema ei si incearca sa-ti scoti din minte faptul ca ai avea vreo boala. Bolnavul psihic nu constientizeaza boala de care sufera ci are impresia ca toti din jurul lui sunt bolnavi psihic, cu exceptia propriei persoane.
NU ESTI BOLNAVA.Esti numai tulburata si nu gasesti liniste. Cauta-l pe Dumnezeu si iubeste-L. Asa te vei simti si tu ocrotita, pt ca de asta cred eu ca ai cea mai mare nevoie. Nu te mangaie nimeni, nu te ocroteste nimeni si ai impresia ca nu te iubeste nimeni. Ti-a scazut stima de sine si increderea, si toate manifestarile tale sunt de fapt un repetat tipat dupa ajutor. Gandeste-te ca si tu esti copilul Domnului, toti suntem. Numai la El gasim alinare, uneori parca doar Dumnezeu ne intelege pana in adancul sufletului. Esti o fetita inteligenta si vreau sa te iubesti intai tu pe tine, cu tot ce ti-a daruit Dumnezeu si sa ridici fruntea si privirea catre El. Fii aproape de familie, adica de cei cu care mai poti discuta, si vorbeste-le despre starile tale numai daca ii simti dispusi sa te asculte sau sa te inteleaga. Daca nu simti asta, cauta cu multa rugaciune la Dumnezeu un duhovnic bun, si el te va sprijini cu harul primit.

Blogul meu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ne cunoaste Dumnezeu gandurile? moldoveanu Din Vechiul Testament 85 11.08.2012 21:22:12
Sper sa gasesc sunsray Preotul 0 28.11.2009 17:09:00
sper sa am rasp adr1an Preotul 10 07.05.2009 10:27:18
Dumnezeu ne stie si gandurile... silverstar Generalitati 3 29.09.2008 23:23:05