Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2012, 19:10:16
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Lucian poti te rog frumos sa-mi dai ca exemplu cateva minuni din zilele noastre care pot fi puse fara drept de indoiala pe seama lui Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.01.2012, 19:25:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Lucian poti te rog frumos sa-mi dai ca exemplu cateva minuni din zilele noastre care pot fi puse fara drept de indoiala pe seama lui Dumnezeu ?
Pot mai degraba sa dau multe exemple de asa-zise minuni care sigur nu pot fi puse pe seama Lui Dumnezeu. Pot sa spun cu siguranta ca nu se savarsesc minuni daca reciti rugaciuni ca pe o incantatie, ca nu se savarsesc minuni daca citesti carti de genul Talismanul, ca Dumnezeu nu face minuni ca tu sa castigi la loto, ca Dumnezeu nu iti raspunde la rugaciuni ca tu sa stai in continuare acasa si sa nu te duci la Biserica si din cand in cand sa mai citesti un acatist, ca Dumnezeu nu face minuni ca sa iti mai satisfaci tu un moft.

Dar ca sa nu spuneti ca nu am raspuns si la intrebare, Sf Moaste sunt minuni care nu pot fi contestate, Lumina Sfanta (nu vorbim de prostii gen fosfor care aprinde lumanarea), vindecari dovedite medical, minuni de natura sufleteasca. Viata insasi e o minune. E plin de minuni "mici" in viata de zi cu zi. Dar din pacate si din invataturi gresite sigur nu se nasc minuni.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.01.2012, 20:46:55
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Altcineva spune ca a fost ajutat citind Talismanul, Visul Maicii Domnului sau alte carti care nu au legatura cu ortodoxia. Superstitii.
In primul rand acestea sunt "talismane" la propriu si aceste credinte sunt straine de Biserica.

De curiozitate va intreb care este provenienta acestor talismane, cine le editeaza si cu ce scop? si eu sunt de parere ca sunt superstitii!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.01.2012, 21:03:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
De curiozitate va intreb care este provenienta acestor talismane, cine le editeaza si cu ce scop? si eu sunt de parere ca sunt superstitii!
Eu nu intru in categoria ortodocsilor paranoici care vad conspiratii peste tot, gen Ingerul Digital. Asa ca nu pot sa spun ca o face cineva ca sa destabilizeze ortodoxia. Clar nu poate fi facuta nici in speranta de a ajuta oamenii sa se induhovniceasca. Singurul lucru care ramane este faptul ca sunt editate in scopul de a obtine profit.
Si nu este vorba despre o parere personala ca sunt superstitii. Exista si declaratii ale bisericii in acest sens, dar si daca aceste ar lipsi, exista niste aberatii in cartile respective...
Dar cel mai grav lucru este ca ele se vand in unele bisericii si manastiri. Sau ca unii preoti recomanda sa fie citite.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.01.2012, 22:40:35
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Acum mi-am adus aminte: alte minuni false care atrag "credinciosi" sunt spectacolele cu "exorcizari". Omul vrea sa vada efecte imediate. Mantuirea si viata viitoare nu reprezinta o certitudine pentru ei si astfel credinta nu ii intereseaza, ii intereseaza concretul. Chiar daca este fals si este o iluzie. Oamenii aia i-ar apara pe "preotii-guru-exorcisti" cu pretul vietii. Si nu exagerez. S-ar lepada de credinta pentru ca nu invatatura ii intereseaza. Nici viata viitoare. Ci trairea care ii impresioneaza in momentele de "spectacol".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.01.2012, 04:27:15
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pe acelasi principiu cineva i-ar putea multumi unui sfant ca a gasit o reducere la tigari.
Nu vreau sa fac valuri pledind voit impotriva, dar imi place sa imi reamintesc, si sa impartasesc aici, ca nu certitudinea omeneasca este motorul acestei vieti (cu credinta).

Iata situatii care pot pune pe ganduri:

- exista oameni care s-au sinucis pentru ca nu au primit o tigara... (macar ca refuzul le-a aratat, in mintea lor care avea nevoie de ajutor specializat in Urgenta, ca nu mai au nici o valoare pentru nimeni)
- in practica medicala, ne spunea profesorul de psihiatrie la facultate, intalnim cazuri cand pacientul este salvat de la moarte fie prin substanta care l-a adus in pragul mortii fie prin altceva (diazepam, sa zicem si glucoza). Iar daca nu avem la indemana acel altceva, singura sansa e sa ii mai dam putina otrava (de care organismul este dependent), iar prin aceasta sa castigam timp, pacalind sevrajul. Altfel pierdem un om care ar fi putut sa fie, ulterior, prin tratament adecvat, recuperat. Nu de putine ori, ca urmare, pesemne ca or fi existat unii medici care s-au rugat sa pice de undeva un deget de alcool, ca sa nu moara pacientul cu delirium tremens, de pilda.

Imi place sa cred ca nu pot judeca pe un fumator inrait care se roaga, cu disperare, pentru o reducere la tigari pana cand eu insumi nu l-am ajutat, deja, sa traiasca fara drog.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.01.2012, 04:32:14
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si, poate, nici macar atunci!
Ba, inca, tocmai atunci se cuvine mai putin (constient fiind ca nu eu, ci Domnul l-a mantuit de necaz).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.01.2012, 17:42:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Off Topic. Deznadezdea pentru ca ai de realizat o sarcina prea grea, aproape imposibila poate avea efecte destul de neplacute. La fel patesc si oamenii din lume care in incercarea lor de a se "sfinti" cat mai mult, dupa perioade destul de lungi de indepartare de Biserica isi aleg ca duhovnic un calugar. Si se tresesc cu canoane pe care nu le pot "duce". Si multi cad in deznadejde si se indeparteaza de Biserica. Si asa efectul este contrar celui asteptat.
este o mare greseala.
imi amintesc de cand eram clasa a 8a si aveam comentariile pentru treapta 1 de liceu.
cum pe vremea aceea aveai foarte greu acces la materiale pentru documentare, mama imi facuse rost de un set de comentarii facute de un profesor universitar. nu am inteles nimic.
aveam un amic, ce a vrut sa inceapa viata de credincios in forta, cum zici.
si si-a ales ca duhovnic pe pr. Ghelasie de la Frasinei, decedat de cativa ani.
in afara de canonul de post si rugaciuni, l-a oprit de la Sfanta Impartasanie pe termen nelimitat. asa am inteles eu.
urma ca parintele sa-l impartaseasca atunci cand il va considera vrednic.
a urmat canonul cu sfintenie.
problema a fost ca parintele a murit dupa cativa ani.
si nimani nu avea curajul sa se bage.
pana la urma a gasit pe cineva.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.01.2012, 17:56:41
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
este o mare greseala.
imi amintesc de cand eram clasa a 8a si aveam comentariile pentru treapta 1 de liceu.
cum pe vremea aceea aveai foarte greu acces la materiale pentru documentare, mama imi facuse rost de un set de comentarii facute de un profesor universitar. nu am inteles nimic.
aveam un amic, ce a vrut sa inceapa viata de credincios in forta, cum zici.
si si-a ales ca duhovnic pe pr. Ghelasie de la Frasinei, decedat de cativa ani.
in afara de canonul de post si rugaciuni, l-a oprit de la Sfanta Impartasanie pe termen nelimitat. asa am inteles eu.
urma ca parintele sa-l impartaseasca atunci cand il va considera vrednic.
a urmat canonul cu sfintenie.
problema a fost ca parintele a murit dupa cativa ani.
si nimani nu avea curajul sa se bage.
pana la urma a gasit pe cineva.
OK. Dar asta e un caz fericit. Multi cad in deznadejde pentru ca nu pot duce canonul. Si astfel renunta. Asta e pericolul. De aia este bine sa iti alegi un duhovnic care sa te inteleaga. Iar pe cei "din lume" pot fi mult mai bine intelesi de catre duhovnicii din lume. De altfel alegerea unui duhovnic calugar ar trebui sa constituie o exceptie. Oricum harul este acelasi.
Canoanele spun ca in cazul decesului duhovnicului pacatele pot fi dezlegate de un alt duhovnic.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.01.2012, 18:06:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
OK. Dar asta e un caz fericit. Multi cad in deznadejde pentru ca nu pot duce canonul. Si astfel renunta. Asta e pericolul. De aia este bine sa iti alegi un duhovnic care sa te inteleaga. Iar pe cei "din lume" pot fi mult mai bine intelesi de catre duhovnicii din lume. De altfel alegerea unui duhovnic calugar ar trebui sa constituie o exceptie. Oricum harul este acelasi.
Canoanele spun ca in cazul decesului duhovnicului pacatele pot fi dezlegate de un alt duhovnic.
desi avea unele probleme legate de depresie, s-a tinut cu dintii de canon.
dar virtutea lui era mare.
caci, din spusele lui, fusese un alcooloic notoriu.
imi spunea: nici nu imi aduc aminte de cate ori m-am trezit dimineata in sant plin de noroi si voma.
un caz fericit cum zici.
dar cati din cei ce vin cu entuziazm la credinta, reusesc sa se mentina pe linie, cand duhovnicul le-o reteaza scurt: 7 ani oprire de la impartasanie?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni Georgiana1995 Generalitati 12 19.04.2013 18:30:36
Minunile false si adevaratele minuni georgeval Generalitati 19 31.07.2009 15:21:11
minuni silana Intamplari adevarate 0 22.07.2008 19:14:23
Minuni MadalinS Intamplari adevarate 8 19.03.2008 17:49:32