Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2012, 17:53:00
tibimarin tibimarin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Mesaje: 1
Implicit canon, sfatuiti-ma, va rog...

Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce canon ar trebui sa tin ca Dumnezeu sa se milostiveasca si sa-mi indeplineasca o dorinta (precizez ca nu este vorba de ceva ce vizeaza sfera materiala a vietii-bani, bunuri, proprietati)...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2012, 19:03:54
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Prietene Dumnezeu nu-i tonomat de implinit dorinte, "fac canonul ca sa-mi dea Dumnezeu, X..." si nici rugaciunile nu sunt formule magice prin care faci spiritele sa-ti implineasca dorinta, intai renunta la ideea asta si apoi putem vedea ce-i de facut
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2012, 19:05:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Canonul ti-l stabileste numai duhovnicul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2012, 19:38:34
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Roaga-te. Fa acatistul unui Sfant sau al Maicii Domnului timp de 40 de zile.
Daca este vorba de canon de pocainta, cum spus si anna, numai preotul ti-l poate da.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2012, 23:27:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Roaga-te. Fa acatistul unui Sfant sau al Maicii Domnului timp de 40 de zile.
Vine cu garantii?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2012, 00:05:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vine cu garantii?
Unii asa considera. Iar omul care atunci cand are probleme, in loc sa se intoarca la Dumnezeu cu adevarat, cauta sa il "dribleze" prin superstitii de genul "Ce trebuie sa fac pentru ca sa imi iasa?". Iar cand nu ii iese, pentru ca, asa cum a fost bine precizat inainte Dumnezeu nu este un tonomat cu dorinte, omul spune ca l-a abandonat Dumnezeu si nu face decat sa intoarca (fals) moneda.
Si ca sa nu ma acuze nimeni ca sustin ca le stiu pe toate si ca vorbesc din teorie, stiu atat de bine cum e sa iti doresti mult ceva (lucruri lumesti), atat de mult, si totusi sa nu am acel ceva. Si da rugaciunea e buna. E bine sa faci rugaciuni si acatiste, dar acestea nu sunt garantul implinirii dorintelor. Nu exista Sfanta Taina a implinirii dorintelor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 11.03.2012 at 00:11:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2012, 00:36:19
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tibimarin Vezi mesajul
Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce canon ar trebui sa tin ca Dumnezeu sa se milostiveasca si sa-mi indeplineasca o dorinta (precizez ca nu este vorba de ceva ce vizeaza sfera materiala a vietii-bani, bunuri, proprietati)...
Pai ai doua variante. Prima e simpla. Dar te costa mai mult decat face implinirea dorintiei. Stiu pe cineva care implineste orice dorinta. Si cica nu-ti cere nimic in schimb. Doar sufletul... Dar la ce-ti mai trebuie sufletul dupa ce mori, nu?...
Pentru cealalta varianta e un pic mai complicat in aparenta. Trebuie sa "ai conectie", sa-ti "faci cont" si sa "te loghezi".
Ca sa "ai conectie" trebuie sa fii botezat.
Ca sa-ti "faci cont", trebuie sa te spovedesti curat si sa te impartasesti cu vrednicie.
Ca sa "te loghezi", trebuie sa te rogi.
La anumite persoane, exista ciudatenia sa inceapa cu punctul 3 si chiar sa functioneze, dar si acolo sunt trei posibile raspunsuri: 1 - Sa privesti "implinirea" cu luciditate si intelegandu-ti nevrednicia, sa devii un intelept; 2- Sa ai sansa sa te vindeci "de lepra", dar daca nu multumesti si nu abordezi frontal si celelalte puncte, s-ar putea sa te impiedici de "linia continua" si sa-ti frangi gatul; 3 - Sa crezi ca-ti rezolvi problema, dar sa fii "virusat" la "logare" si sa ti se strice "computatoru'..."

Pentru "canon" ai nevoie "recomandare". Altfel ajungi tot la "sony". Alegerea noastra se numeste "pravila". Desi nu e o marca popularizata, e veche de cand lumea si da inca rezultate remarcabile. Totusi, fara "conectie" este "chinezarie" si nu-ti recomand.

Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.03.2012, 10:17:37
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tibimarin Vezi mesajul
Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce canon ar trebui sa tin ca Dumnezeu sa se milostiveasca si sa-mi indeplineasca o dorinta (precizez ca nu este vorba de ceva ce vizeaza sfera materiala a vietii-bani, bunuri, proprietati)...
asa credeam si eu cand eram mai mic, mai prostut si fara experienta, ca daca citesc niste acatiste imposibil sa nu mi se indeplineasca orice dorinta.... orbit, incepusem chiar sa ma rog sa castig la loto...... stiu, o sa radeti...... dar ala era nivelul meu de atunci..... acum, nu mai cer nici macar fericire, pentru ca nu o sa vina cand vreau eu..... ma las in voia Lui Dumnezeu..... si am vazut ca are grija de mine..... mai intai trebuie sa vedem cum suntem noi, sa nu Il facem pe Dumnezu sclavul nostru, trebuie mai intai ca sa oferim, si dupa aceea sa cerem..... si ai mare grija cand te rogi, diavolul e foarte atent, o sa iti faca viata un iad, o sa ai mari incercari, dorinta pentru care te rogi o sa para la inceput imposibila, sa nu iti pierzi nadejdea, sa nu renunti...... o sa ai parte de incercari uriase, daca te rogi din tot sufletul.... eu ma rugam pentru iubirea unei fete, si dadeam cate doi pasi inapoi la unul facut inainte, pentru ca aveam ispite uriase, toata lumea ma muntea cand era vorba de ea, numai ganduri negative aveam in cap, pana am realizat eu cum sta treaba, ca diavolul ma manevra si ma intorcea impotriva Lui Dumnezeu cum vroia el, cand vroia el.... si acum mai face asa, dar imi revin imediat...... eu iti recomand sa citesti acatistul sfantului Nectarie, dar mai intai citeste viata lui, citeste cateva din zecile de mii de minuni, ca sa vezi cum sta treaba...... Doamne ajuta!!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.03.2012, 17:40:58
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tibimarin Vezi mesajul
Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce canon ar trebui sa tin ca Dumnezeu sa se milostiveasca si sa-mi indeplineasca o dorinta (precizez ca nu este vorba de ceva ce vizeaza sfera materiala a vietii-bani, bunuri, proprietati)...
Canonul ar fi dupa opinia mea,sa te tii tot timpul aproape de Dumnezeu,indiferent cat de repede se va indeplini dorinta,sau daca ti se va indeplini.

Sa cautam mai intai Imparatia lui Dumnezeu si restul ni se va adauga.

Intrebarea este cat de mult il asculti pe El,ca El sa te asculte pe tine? Faci ascultare de Biserica,de duhovnic,de poruncile din Evanghelie?

Daca vrei sa iti dea,Dumnezeu iti va da,insa iti trebuie multa rabdare,intoarcerea vietii tale spre Dumnezeu...

Ce spui e mai greu decat citirea unui acatist? E foarte bun si citirea unui acatist,la un sfant la care ai evlavie,dar sa vina ca o supliment a unei vieti intoarsa spre schimbare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.03.2012, 18:19:58
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Depinde ce se intelege prin dorinta si la ce s-a referit initiatorul topiclui cand a folosit acest cuvant. Evident, daca nu ai credinta si dorinta sa te intaresti in credinta, acatistul nu prea are sens.
Eu am inteles ca ar dori sa stie o rugaciune, un acatist care l-ar putea ajuta. Sunt si acele canoane, gen Canonul copiilor ptr. parinti, Canonul celor desfranati etc., care se pot citit si daca nu ai canon de la duhovnic. Cel putin mie asa mi s-a spus de catre parinte, ca pot sa citesc orice acatist,canon.
Eu de exemplu am fost sfatuita sa citesc 40 de zile un acatist al unui Sfant, ptr. a afla ceva. Sau cand voriam sa imi mearga bine in treburile zilnice sau sa obtin un interviu faceam rugaciune sau acatist. Nu asa se face, cand ai o cere sau o rugaminte, gen sa trec un examn, sa imi iau un job etc.? Si rugaciunea in sine te ajuta sa cresti in credinta, pe langa spovedania, mersul la Biserica, impartasania.
Doamne,ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa ma intorc in Romania!Ce ma sfatuiti? Laura19 Generalitati 436 30.06.2011 20:49:50
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
Va rog, spuneti-mi cum ma sfatuiti sa reactionez? elizabeta Generalitati 28 13.11.2009 23:27:55
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40