Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2013, 05:58:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Ati fi dispusi sa postiti continuu pentru Impartasirea de fiecare data?

De fapt să începem cu altă întrebare: care este numărul minim de zile de post care se cer înainte de Împărtășire?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2013, 07:03:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De fapt să începem cu altă întrebare: care este numărul minim de zile de post care se cer înainte de Împărtășire?
Cum vine în titlu ”Împărtășire de fiecare dată”?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2013, 07:17:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cum vine în titlu ”Împărtășire de fiecare dată”?
La fiecare Liturghie. În cazul mireanului din zilele noastre, săptămînal.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2013, 13:30:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De fapt să începem cu altă întrebare: care este numărul minim de zile de post care se cer înainte de Împărtășire?
Preotul la care ma impartasesc acum, la fel ca si alti doi de mai inainte, imi cere sa postesc sapte zile consecutiv inaintea Sfintei Impartasanii.

Impartasania saptamanala presupune post continuu, eventual duminica dupa Sfanta Impartasanie - oarece de dulce.

Am inteles de la un preot ca impartasania saptamanala trebuie insotita de o viata de post si rugaciune si nevointe, caci necuratul duce o lupta mai apriga sa-l scoata pe nevoitor de pe ring.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2013, 15:52:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La fiecare Liturghie. În cazul mireanului din zilele noastre, săptămînal.
1. Mai intai ca exista liturghii si in timpul saptamanii la anumite sarbatori. Si atunci se impartasesc unii.

2. Nu stiu daca exista un numar de zile de post prescris inainte de impartasanie.
Unii spun o saptamana, altii 3 zile, iar altii, dupa puteri.

3. Te referi numai la postul alimentar?

Eu am vazut ca exista oameni care se imprtasesc la fiecare liturghie (deci si mai des decat saptamanal). Cum fac ei nu stiu. Mai ales cei casatoriti...

As mai spune ca postul alimentar singur nu are prea multa valoare.

La intrebarea ta din titlu raspunsul meu este: nu e vorba de dispozitie, ci mai ales de putinta.
Cei care sunt vegani (deci nu mananca nimic animal) o fac tot timpul, deci nu au probleme si se pot impartasi teoretic ori cand vor (ca totusi mai este necesara si o alta pregatire).
Cei care sunt sanatosi si care mananca normal - aici e vorba de decizia fiecaruia.
Cei care au probleme de sanatate si trebuie sa manance sau sa evite anumite alimente, sa respecte o dieta, sau un program de alimentatie probabil ca primesc dezlegare de la preot.

Discutia este foarte delicata si ti-as recomanda sa intrebi un preot de mir si sa ne spui si noua.

Impartasirea saptamanala sau mai deasa de atat nu cred ca presupune post continuu. Nu pentru mireni.

Exista acea regula a ajunarii sambata de la o anumita ora. Unii spun ca in perioadele normale e suficient atat. In perioadele de post de dianintea unor sarbatori importante, se tine o saptaman macar. Sunt unii care pot si tin mai multe saptamani sai chiar tot postul (14 zile, 21, respectiv 40 zile).

@antoniap - nu contesc ceea ce ti-au spus preotii. Dar ceva lipseste. Postul alimentar nu este suficient. Si intreb din nou ce cer acesti preoti atunci celor casatoriti? Sau sunt preoti de manastire?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2013, 18:30:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Intr-un interviu Parintele Savatie Bastovoi spunea ca nu exista un canon ce reglementeaza acest lucru (cat timp se tine post inainte de impartasanie), iar acest lucru se hotaraste de catre duhovnic. Unii preoti recomanda trei zile de post, altii o zi, altii o saptamana. Depinde si de cel ce urmeaza sa se impartaseasca, de starea lui de sanatate, de ravna lui. Inaintea spovedaniei Parintele Savatie a spus ca nu trebuie sa se tina post, iar preotii ce refuza sa spovedeasca un om pe motiv ca nu a postit nu procedeaza tocmai bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2013, 19:30:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@antoniap - nu contesc ceea ce ti-au spus preotii. Dar ceva lipseste. Postul alimentar nu este suficient. Si intreb din nou ce cer acesti preoti atunci celor casatoriti? Sau sunt preoti de manastire?
Asa e. Postul e post cu tot tacamul: fapte, vorbe, ganduri, relatii conjugale. Daca citim canonul Sfintei Impartasanii, vedem ca nu se cuvine sa bagatelizam aceasta taina. Unul dintre cei trei duhovnici era preot de mananstire, ceilalti - mireni, dar cu mult respect pentru canoane. Ei tin in maini trupul si sangele Domnului si e firesc sa ne faca sa constientizam si noi acest lucru.

Trebuie sa facem diferenta dintre o prajitura si Sfanta Impartasanie. Sfanta Impartasanie e ceva tainic, e ceva in fata careia trebuie sa ne socotim mereu nevrednici. Mai mult, e Cineva, nu e ceva. Trebuie sa alocam timp in primul rand pentru cercetarea atenta a faptelor, a vorbelor si a gandurilor, pocainta sincera, pentru randuiala Sfintei Impartasnii (rugaciunile ce trebuie citite inainte si dupa). E importanta atitudinea noastra inainte si dupa Sfanta Impartasanie.

Cei casatoriti se impartasesc mai rar, dar e bine sa nu treaca 40 de zile de la o impartasanie la alta. Asta tot de la duhovnicii mei o stiu. Daca amandoi sotii sunt crestini, atunci se pot intelege.

Nu e importanta cantitatea de Sfanta Impartasanie, ci calitatea vietii noastre duhovnicesti. Din pacate, aici ma impotmolesc si eu. O discutie cu preotul pe aceasta tema e necesara. Optam pentru un duhovnic mai exigent sau mai indulgent in functie de ravna noastra pentru mantuire.

E important ca, indiferent cat de des ne impartasim, sa nu avem impresia ca ne-am facut tema, pentru a ne proteja de mandrie, dusmanul cel mai aprig al mantuirii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2013, 19:36:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Intr-un interviu Parintele Savatie Bastovoi spunea ca nu exista un canon ce reglementeaza acest lucru (cat timp se tine post inainte de impartasanie), iar acest lucru se hotaraste de catre duhovnic. Unii preoti recomanda trei zile de post, altii o zi, altii o saptamana. Depinde si de cel ce urmeaza sa se impartaseasca, de starea lui de sanatate, de ravna lui. Inaintea spovedaniei Parintele Savatie a spus ca nu trebuie sa se tina post, iar preotii ce refuza sa spovedeasca un om pe motiv ca nu a postit nu procedeaza tocmai bine.
De spovedit preotul poate sa ne spovedeasca si fara post. Avem ceva pe suflet, alergam la preot, nu mai asteptam. Spunem cat am postit si daca am postit, iar preotul decide daca luam Sfanta Impartasanie sau Aghiasma. Nu e nicio rusine sa ne spovedim si sa nu ne impartasim, daca preotul asa decide.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2013, 05:57:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
La fiecare Liturghie. În cazul mireanului din zilele noastre, săptămînal.
Împărtășirea la fiecare prezență în Sfânta Liturghie este cel mai bun lucru de făcut.

Oare Iisus nu Se jertfește pentru toți cei prezenți la Sf. Liturghie?
Să fiu prezent la Liturghie și să nu mă împărtășesc este o lezmajestate.
N-am eu nevoie de jertfa Lui? Atunci de ce-s prezent?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.08.2013, 09:44:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar si daca s-ar cere obligatoriu 3 zile de post negru inainte de impartasire se merita :)
Sigur, poate n-ai putea sa faci asta in fiecare saptamana, nu de la inceput, dar pentru cine a inteles, se merita.

Ba mai mult, pentru cei care o fac rar (de cateva ori pe an) ar trebui sa fie chiar obligatoriu, macar 1 sau 2 zile daca n-au probleme deosebite de sanatate, gen diabet.

Pentru spovedanie nu stiu, nu cred ca ar fi neaparat necesar post, sinceritatea totala este cea mai mare incercare in cazul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare