Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2007, 23:09:54
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

ascultati cu atentie AICI:

http://www.filenanny.com/files/465b0a2de93581478/01-pescuind-in-apele-televizorului.mp3

http://www.filenanny.com/files/465b0a2de93581478/02-pescuind-in-apele-televizorului.mp3

Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2007, 07:47:21
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
ascultati cu atentie AICI:

http://www.filenanny.com/files/465b0a2de93581478/01-pescuind-in-apele-televizorului.mp3

http://www.filenanny.com/files/465b0a2de93581478/02-pescuind-in-apele-televizorului.mp3
Nu merge link-ul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2007, 15:26:05
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

http://antiecumenism.freephpnuke.org/

atunci incearca sa-l asculti de aici
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2007, 17:14:12
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

ma bucur pt site-urile acestea am ascultat si cel referitor la parinti mantuiti-va copiii si mi-au dat lacrimile sper sa imi pot invata copii sa discearna intre bine si rau sa aleaga numai ce-i bun
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.06.2007, 19:47:39
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
ma bucur pt site-urile acestea am ascultat si cel referitor la parinti mantuiti-va copiii si mi-au dat lacrimile sper sa imi pot invata copii sa discearna intre bine si rau sa aleaga numai ce-i bun
Doamne ajuta !
parerea mea...orice negativ pentru copii este nociv si faptul ca isi aude tatul injurandu-l sau plesnindu-l, s-au mama tipand la el fara motiv.
Televizorul este beneific pentru toate varstele daca ai programe educative. De ex in occident sunt programe care solicita parintii sa isi protejeze copii prin asanumitul "control parental". Numai parintii au acces la anumite canale prin anumite coduri pe care copii nu pot sa le cunoasca. Dar in tara nu avem asa ceva inca. ce poti sa faci e sa cumperi un alt tv. chiar la second si sa aiba acces doar la programe educative si desene animate. Dar de nu aveti posibilitatea...pur si simplu pana la varsta de 12 ani sa i se faca program si sa nu i se permita filme violente sau chestii de genul asta. Adevarul ca tv in romania a devenit dezastru... si pentru adulti e scandaloasa...asa ca Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.06.2007, 20:12:53
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Spune pr Calistrat ( Barnova-Iasi) despre televizor:
Cel ce are in casa televizor pe DRACUL are.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.06.2007, 20:22:05
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

;)Si cine are in casa calculator dar si Internet,pe cine il are? ???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.06.2007, 20:23:14
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
parerea mea...orice negativ pentru copii este nociv si faptul ca isi aude tatul injurandu-l sau plesnindu-l, s-au mama tipand la el fara motiv.
De cind cu discutiile in jurul "pleznirii copililui de catre TATAL beat critza":D, pentru care vad ca ti-ai creat o mica obsesie :D , australienii au faut o statistica a tinerilor care au fost batuti la fund cind erau mici si au desoperit cu STUPOARE (pentru unii de pe aici) ca le-a prins bine in viata, au familii mult mai stabile ca ceilalti copii "care au stiut ei mai bine decit Dilema":D

"Pleznitii" sunt deci mult mai maturi, pot duce greul in viata, nu se vaita si nu se cred "victime" iar telul lor in viata nu este sa prinda pe unul si altul la cotitura cu vre-o gresala ca sa-l dea in judecata, deci mult mai echilibrati mental si comportamental

iar citatul "Biblic" ca banuiesc ca o sa fie cerut este "bataia este rupta din RAI"
si " incovoaie grumazul copillului de mic" ca sa nu plingi tu la batrinete, sa-ti smulgi parul din cap, sau sa ajungi sa fi violenta pe forumuri:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.06.2007, 20:26:15
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
;)Si cine are in casa calculator dar si Internet,pe cine il are? ???
daca asulti inregistrarile ai sa vezi ca in ideea tv-ului sunt incluse toate jucariile auiliare
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.06.2007, 18:46:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
ma bucur pt site-urile acestea am ascultat si cel referitor la parinti mantuiti-va copiii si mi-au dat lacrimile sper sa imi pot invata copii sa discearna intre bine si rau sa aleaga numai ce-i bun
Doamne ajuta !
parerea mea...orice negativ pentru copii este nociv si faptul ca isi aude tatul injurandu-l sau plesnindu-l, s-au mama tipand la el fara motiv.
Televizorul este beneific pentru toate varstele daca ai programe educative. De ex in occident sunt programe care solicita parintii sa isi protejeze copii prin asanumitul "control parental". Numai parintii au acces la anumite canale prin anumite coduri pe care copii nu pot sa le cunoasca. Dar in tara nu avem asa ceva inca. ce poti sa faci e sa cumperi un alt tv. chiar la second si sa aiba acces doar la programe educative si desene animate. Dar de nu aveti posibilitatea...pur si simplu pana la varsta de 12 ani sa i se faca program si sa nu i se permita filme violente sau chestii de genul asta. Adevarul ca tv in romania a devenit dezastru... si pentru adulti e scandaloasa...asa ca Doamne ajuta!
Ar fi bine sa fie cum zice dillema, dar nici aici parintii nu au nici un control. Din pacate parintii din vest sunt luati prin surprindere de "cunostintele" copiilor lor acumulate de pe internet precum si de la lectiile despre sex de la scoala; precum si de rendevous-urile pe care copilitele lor in varsta de 13-14 ani si le dau cu tipi de pe net, la varste de 20-30 sau chiar mai mult si cu ce surprize neplacute se intorc copiii acasa.
Ganditi-va ca "libertatea" pe care romanii o vor pentru cei de la 20 si mai mult, aici e de la 13 in sus. Din pacate vestul este un exemplu negativ pentru Romania din acest punct de vedere. Daca nu as locui aici asa as crede si eu.
Poate cel mai sanatos ar fi sa scoatem din priza tv-ul pana cresc copii nostri.
Ocupati-le timpul cu diverse activitati, cultivati-le aptitudinile, ca sa nu aiba timp de prostii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Efectele televiziunii asupra mintii umane jenica Generalitati 54 24.05.2011 23:18:13
Efectele televiziunii asupra mintii umane" (virgiliu gheorghe) - mp3 roman2010 Resurse ortodoxe on-line 1 25.03.2011 20:21:54
Carte - Efectele televiziunii asupra mintii umane si despre cresterea copiilor in lum Ioan_Ciobota Generalitati 3 22.10.2008 19:22:50