Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.02.2011, 19:39:15
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Well, Einstein a spus ceva de univers si prostie, iar mai apoi parca a recunoscut ca nu e sigur de infinitatea universului. Parerea populara e ca universul e infinit, insa asta nu e demonstrata, putem doar sa facem speculatii. Nici nu o sa se demonstreze, chiar cu o tehnologie de 10.000 de ani de acum, pentru ca daca vrei sa parcurgi distante foarte mari si apoi sa te intorci inapoi, iti ia ceva timp. Deci ca sa primesti un raspuns de la 10 ani lumina distanta, trebuie sa treaca 10 ani lumina. Ca sa primesti un raspuns util ar trebui sa folosesti tehnologie ce depaseste viteza luminii, si asta e considerat PRACTIC imposibil, parca s-a si demonstrat sau ceva de genu. Astfel, chiar daca universul ar avea limite, noi nu le-am putea ajunge niciodata. Nu o sa determinam niciodata dimensiunea spatiului si a timpului, fie ea finita sau nu.

Citat:
În prealabil postat de dorstor Vezi mesajul
definiti mai intai ce intelegeti prin Univers si prin Cosmos pt ca sunt notiuni ce nu au sinonimie decat aparent.
Pentru mine, care sunt inginer crestin, Universul sunt eu. Asta e definitia lui. Partile componente pentru univers sunt: spatiu, timp si substanta. Iar de pe un loc (scuzati expresia dar nu stiu ce cuvant sa folosesc) total diferit si independent, Dumnezeu a tzapat in el oameni si animale. Iar ca roman sadea, nu stiu sa fie vreo diferenta intre Cosmos si Univers, mi se par sinonime, lucru care ar putea sa deranjeze un etimolog. Dar nu am chef sau caut pe dexonline definitia lor in timpul asta.


Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Ce e inautrul unei gauri negre?
Bineinteles, e Romania.

Citat:
Iata inca un aparent paradox: Se speculeaza ca universul este infinit si in acelasi timp limitat(o analogie se face intre circumferinta cercului, care e infinita, si suprafata e finita). Nu prea inteleg...
Nici eu. Cica circumferinta cercului ar fi 2*pi*r. Dar nu putem pune prea multa baza in aceasta informatie, ca e ceva relativ... Bre. Serios acum, tu ai folosit 2 sisteme de calcul: unul finit si unul infinit. Nu folosi pe amandoua in acelasi loc. Daca lucrezi in sistemul infinit (continuu) si nu cel finit (cuantic) atunci si suprafata cercului e infinita. In zilele noastre cercetatorii lucreaza intr-unul din aceste sisteme pentru ca nu stiu ce model e mai aproape de adevar (cel continuu sau cel discret); in mod normal, cel continuu ar fi, dar cel discret (cuantic) e mai usor de inteles, pentru ca atat noi si calculatoare noastre lucreaza cu cifre si multimi finite. Alegerea apartine cercetatorilor, aleg sistemul care "le place" sau "le nazare" ca e mai apropiat de adevar, atat timp cand nu sunt conditii in alegea lui.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 11.02.2011 at 20:33:00.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
universul individual mirelat Teologie si Stiinta 16 23.09.2014 10:02:40
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Stephen Hawking - Nu Dumnezeu a creat Universul pisi Generalitati 263 30.09.2010 18:04:58
ADMIN LA TVR "UNIVERSUL CREDINTEI" georgeval Generalitati 9 15.04.2008 01:20:05
Universul Credintei TVR C-tin Biserica Ortodoxa Romana 2 27.03.2008 23:56:48