Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2009, 21:59:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Vederea slavei lui Dumnezeu de Sfintii Apostoli pe Tabor

Unii au inceput sa tulbure pe credinciosi cu diferite invataturi straine de duhul credintei celei lasate de Domnul nostru Iisus Hristos.
Mai ales acum ca au fost aduse moastele Sfantului Grigorie Palama la Bucuresti.Ba mai mult unii zic ca Sfantul Grigorie Palama ar fi invatat o invatatura noua, diferita de cea a Bisericii.Dar nu e nicidecum asa.
Despre aceasta ne zice Sfantul Apostol Pavel:

"6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema
"
Dar oare auzim ca Sfintii Apostoli varsau rauri de lacrimi cand au vazut slava lui Dumnezeu cea necreata pe Muntele Tabor?
Nicidecum.
Sau auzim pe vreunul din Sfintii Apostoli ca s-au apucat sa schimbe cuvintele Sfintei Evanghelii care le-a fost predata de Domnul nostru Iisus Hristos?
Cum dar ar putea sa fie asta cand toti aveau acelasi Duh intr-ansii?
Normal ca nu se putea sa fie aceasta.

Dar oare femeia cea pacatoasa cand a imbratisat picioarele Domnului nostru Iisus Hristos plangand a vazut lumina cea necreata?
Da a vazut-o!

Cum a vazut-o?
Pai a vazut-o ca si-a inteles multa ei pacatosenie!
Asa a vazut-o!
Si a inceput sa planga!
Ca lumina cea necreata de cerceteaza pe om nu se mai vede omul mai bun ca altii!

Dar Sfantul Evanghelist Matei de a vazut-o a inceput sa planga?
Nicidecum!
Dar ce a facut Sfantul Evanghelist Matei?
Pai si-a schimbat viata si a devenit Sfant Apostol!
Ei si de aci inseamna neaparat ca cine vede lumina cea dumnezeiasca incepe neaparat sa planga?

Ei si nu inseamna de aci ca modul in care lucreaza harul asupra oamenilor e o taina?
Unul primeste lucrarea harului asa si altul o primeste altfel.

Iar Sfantul Ioan Teologul zice:
"8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos și cuvântul Lui nu este întru noi. "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.04.2009, 23:19:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Se poate aduce aminte aci si de faptul ca Sfantul Apostol Pavel a fost rapit pana la al treilea cer dar nu putea descrie in cuvinte umane ce a vazut acolo.

Nu e voie sa se apuce omul sa faca nevointe dorind sa vada slava lui Dumnezeu mai deplin decat vederea propriilor pacate ca aproape sigur o sa afle cumva duhurile pierzarii de acestea si imediat o sa incerce sa vina sa i se arate drept Duhul Sfant incercand sa-l piarda.
Noi trebuie sa tinem minte ce se zice la Pateric:
"cel ce-si vede pacatele sale , mai mare ca cel ce vede ingerii".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.04.2009, 23:22:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Grigorie Palama,vazandu-se foarte pacatos, asa se ruga la Maica Domnului zicand:
"Lumineaza-mi intunericul!Lumineaza-mi intunericul".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2009, 06:24:09
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Frumos se ruga acest sfant.
Multumesc ca mi-ai deschis si mie o portita spre o rugaciune atit de simpla si atit de frumoasa!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2009, 08:44:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Trebuie sa observam ca pe Muntele Taborului cei trei apostoli au vazut o parte din slava lui Hristos-Dumnezeu, apoi pe drumul spre Emaus, dupa inviere, cei doi au vazut slava si mai stralucitoare, iar la inaltare slava a fost si mai mare. Ceea ce ne face sa intelegem ca evolutia noastra spirituala nu se va termina dupa moarte, ci va continua si dupa aceea pentru totdeauna, "din slava in slava", in perspectiva asemanarii in har cu Creatorul nostru.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.05.2009, 08:49:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Se poate aduce aminte aci si de faptul ca Sfantul Apostol Pavel a fost rapit pana la al treilea cer dar nu putea descrie in cuvinte umane ce a vazut acolo.
Se spune ca Dionisie pseudo-Areopagitul a fost discipolul Apostolului Pavel si ca Pavel i-a povestit atat cat i-a fost in putinta ceea ce a vazut acolo unde a fost rapit. Dionisie ne-a lasat descrise "in ghicitura" acele lucruri in Ierarhia cereasca, Teologia mistica si Despre Numele divine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.05.2009, 14:40:32
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Dionisie Areopagitul a fost ucenicul Sfantului Apostol Pavel.
Iar lucrarea sa "Despre numele dumnezeiesti" e foarte grea si e talcuita de Sfantul Maxim Marturisitorul in Ambigua.
Dar si Ambigua e foarte grea.
Sfantul Grigorie Palama si Sfantul Maxim Marturisitorul nu zic deloc despre acea lucrare "Despre numele dumnezeiesti" ca ar fi scrisa de pseudo-Dionisie ci de Sfantul Dionisie Areopagitul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2009, 20:18:29
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

este pacat a nu_l vedea pe Dumnezeu in tine sau in ceilalti oameni ; pana si paganii Il poarta in ei pe Dumnezeu , chiar daca nu sunt botezati , numai ca ei nu Il vad ... insa noi trebuie sa Il vedel pe El in orice om ... deasemenea trebuie sa Il vedem pe El lucrand si asupra animalelor si planelor si materiei ...

trebuie sa Il vedem pe Dumnezeu clipa de clipa , daca nu facem asta cadem in pacat : in judecare sau idolatrie , a caror radacina este mandria ...

chiar si satanistii si ateii si chiar insusi Satan sunt toti purtatori de Dumnezeu si noi trebuie sa vedem si aspectul asta , caci este o realitate ; faptul ca acestia nu se misca in conformitate cu Dumnezeu din ei , asta e altceva , este din cauza ca ei nu vad Ce poarta in ei : pe Dumnezeu ... insa daca noi nu vedem asta ajungem sa reducem oamenii numai la nivelul de cunoastere la care ei au ajuns ( la cat au ajuns ei sa se cunoasca pe sine sau realitatea ) , care de cele mai multe ori este unul gaunos si mincinos ... nu trebuie sa dam importanta numai pacatului din om , sau la ceea ce el insusi percepe despre sine si despre altii , ci trebuie sa il vedem pe fiecare om si in ceea ce el poarta in mod incostient in launtrul lui , adica sa vedem pe Dumnezeu in fiecare ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.05.2009, 01:40:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Emanuel de ce crezi ca ii zice lui Satana "uraciunea pustiirii"?
Este clar ca Satana a bagat moartea si cea trupeasca si cea duhovniceasca,stricaciunea materiala,stricaciune duhovniceasca si tot ce stim ca e rau in creatie.


Sfantul prooroc Solomon zice clar:
"13. Căci Dumnezeu n-a făcut moartea și nu se bucură de pieirea celor vii.
14. El a zidit toate lucrurile spre viață și făpturile lumii sunt izbăvitoare; întru ele nu este sămânță de pieire și moartea n-are putere asupra pământului.
"
23. Dumnezeu a zidit pe om spre nestricăciune și l-a făcut după chipul ființei Sale.
24. Iar prin pizma diavolului moartea a intrat în lume și cei ce sunt de partea lui vor ajunge s-o cunoască.
"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.05.2009, 11:03:00
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in adancul inimii lui Satana se ascunde Dumnezeu ...

da ma rog , noi nu trebuie sa primim gandurile rele ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Apostoli nu sunt nu numiti de neam iudeu,conform Sfintei Scripturi mihailt Generalitati 13 02.03.2012 12:27:45
Una din minunile credintei in Dumnezeu si Sfintii Lui Cristina Maria Intrebari utilizatori 6 21.02.2011 01:11:57
Lansare de Micromonografie a Bisericii " Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Chichis cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.05.2010 15:29:29
Vederea trupului este ochiul, iar vederea sufletului este mintea mihailt Generalitati 12 29.04.2009 17:08:32