Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.10.2009, 09:06:40
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Aceasta iubire despre care vorbesti tu nu este iubire,in realitate.
Este singura iubirea care poate fi reala.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.10.2009, 09:19:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
Este singura iubirea care poate fi reala.
Stii,flegmatic,iti urmaresc mesajele de ceva timp si ma intreb un lucru: cum poate fi cineva atat de sigur ca detine adevarul absolut si sa dea dovada de o asemenea suficienta cand se exprima,cand experienta sa de viata este destul de saraca.
Unii or sa dea vina pe varsta,dar nu de varsta tine asta.
Practic,ideile propagate de tine pe acest forum,nu iti apartin in totalitate,ci sunt ideile altor oameni pe care ti le-ai asumat,fara a fi experimentat cu adevarat cele despre care vorbesti cu o asa vehementa.
Sa stii ca modestia si cumpatarea este caracteristica oamenilor de valoare.
Personal,sunt gata sa accept in orice moment ca pot invata lucruri de oriunde,chiar si de la copii,chiar si din natura asta minunata cu tot ce cuprinde ea putem lua atatea lectii care sa ne fie de folos,insa,o sa accept ideile de valoare,care vin in urma experientei de viata a cuiva,nu cele ale unei persoane care se ascunde in spatele afirmatiilor altora.
Niciodata nu vei cunoaste viata cu adevarat,daca nu o vei experimenta singur,asa cum este ea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.10.2009, 09:34:27
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Varsta nu inseamna automat experienta in viata.

Exista cunoastere si prin gandire clara nu doar experienta practica. Spui ca am luat ideile altora? care idei te referi? si ce ar conta oricum? devin false daca le-as fi adoptat?

Daca nu cunosc viata cu adevarat asta nu inseamna ca nu o cunosc deloc, intr-o anumita masura o cunosc/voi cunoaste astfel ca pot exprima niste judecati valabile.

Idea e sa invati nu din ce spun oamenii ci din ce fac ei, actiunile lor.

Inca o clarificare, nu cred ca exista adevar absolut.

Last edited by flegmatic; 01.10.2009 at 09:44:21.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.10.2009, 09:49:02
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Costache Ioanid
Vreau să iubesc pe fratii mei

Vreau sa iubesc pe fratii mei,
cu tot ca am in piept mai sfant.
Vreau sa doresc tot ceru-n ei,
dar sa-i iubesc asa cum sant.

Vreau sa iubesc pe fratii mei,
cu care vesnic voi fi sus.
Vazandu-L pe Iisus in ei,
sa-L simt in mine pe Isus.

Vreau de-opotriva sa adun,
si rodu-ntreg si spicul frant.
Caci si Iisus ma vrea mai bun,
dar ma iubeste-asa cum sunt.

Cand fratii mei au rani ce dor,
sa-mi fie bratul mai sfios,
sa nu apas in rana lor,
caci nu eu vindec, ci Hristos.

Noi prin Iisus am fost iertati,
ca sa iertam si noi oricui.
Dar daca nu iubim pe frati,
n-avem in noi iertarea Lui.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.10.2009, 11:27:24
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

sa stii heaven ca nu neaparat daca vorbesti despre anumite lucruri,sau daca ai intelepciunea lui solomon ... faci ce trebuie...nu neaparat,asa la teorie toti suntem buni,
si eu cand aveam anii lui flegmatic gandeam si stiam tot ce trebuie sa stie un posibil bun crestin asta nu inseamna ca am si aplicat,nu conteaza varsta nici experienta,eu am vb cu niste copii de 20 de ani care erau mai intelepti decat unii de 30 asa ca....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.10.2009, 15:39:04
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
sa stii heaven ca nu neaparat daca vorbesti despre anumite lucruri,sau daca ai intelepciunea lui solomon ... faci ce trebuie...nu neaparat,asa la teorie toti suntem buni,
si eu cand aveam anii lui flegmatic gandeam si stiam tot ce trebuie sa stie un posibil bun crestin asta nu inseamna ca am si aplicat,nu conteaza varsta nici experienta,eu am vb cu niste copii de 20 de ani care erau mai intelepti decat unii de 30 asa ca....
Nu pot decat sa rad de tine pentru ca incerci sa insinuezi chestii despre mine.

Crezi ca daca TU esti nesigur pe tine la varsta de 33 de ani cineva tanar e incapabil sa cunoasca mai multe?

oare nu ti-e frica sa fi sigur pe tine? vrei sa crezi ca cineva de 20 de ani nu poate sa stie mai multe ca tine? iti da confort treaba asta?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.10.2009, 15:41:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
Nu pot decat sa rad de tine pentru ca incerci sa insinuezi chestii despre mine.

Crezi ca daca TU esti nesigur pe tine la varsta de 33 de ani cineva tanar e incapabil sa cunoasca mai multe?

oare nu ti-e frica sa fi sigur pe tine? vrei sa crezi ca cineva de 20 de ani nu poate sa stie mai multe ca tine? iti da confort treaba asta?
Dragalasule,mai trage un pui de somn si apoi citeste atent mesajele la care raspunzi.
Nu de alta,dar mesajul utilizatorului de mai sus exprima exact contrariul.
Somnic usor!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.10.2009, 15:44:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistea Vezi mesajul
sa stii heaven ca nu neaparat daca vorbesti despre anumite lucruri,sau daca ai intelepciunea lui solomon ... faci ce trebuie...nu neaparat,asa la teorie toti suntem buni,
si eu cand aveam anii lui flegmatic gandeam si stiam tot ce trebuie sa stie un posibil bun crestin asta nu inseamna ca am si aplicat,nu conteaza varsta nici experienta,eu am vb cu niste copii de 20 de ani care erau mai intelepti decat unii de 30 asa ca....
Linistea,sunt de acord cu tine,doar ca accept sfaturi acolo unde vin dintr-o experienta reala de viata,nu din lucruri copiate de pe la altii si servite ca nuca in perete doar pentru a ne afla in vorba.
In rest,chiar eu am afirmat:in lumea asta poti invata de oriunde,daca stii sa vezi...copii,natura cu tot ce cuprinde ea,oamenii de la care,poate,ne-am astepta cel mai putin.
Lectiile de viata sunt peste tot,daca dorim sa le vedem si acceptam.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.10.2009, 15:49:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca cineva imi spune ca este o persoana care ma iubeste, nu pot crede acest lucru pana nu ma intalnesc cu persoana respectiva, pana nu traiesc dovada dragostei sale. Asa si cu Dumnezeu, nu e de ajuns sa spun ca Dumnezeu ne iubeste, ci trebuie sa stam de vorba cu El, rugandu-ne vom simti ce este iubirea dumnezeiasca si faptul ca ne-o daruieste neincetat. El nu-i precum omul, astazi nu iubesc pentru ca sunt mahnit, maine ca sunt plecat... El este neincetat cu bratele deschise, nu trebuie decat sa ma indrept spre El si voi fi purtat in bratele Sale.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.10.2009, 18:26:58
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Linistea,sunt de acord cu tine,doar ca accept sfaturi acolo unde vin dintr-o experienta reala de viata,nu din lucruri copiate de pe la altii si servite ca nuca in perete doar pentru a ne afla in vorba.
In rest,chiar eu am afirmat:in lumea asta poti invata de oriunde,daca stii sa vezi...copii,natura cu tot ce cuprinde ea,oamenii de la care,poate,ne-am astepta cel mai putin.
Lectiile de viata sunt peste tot,daca dorim sa le vedem si acceptam.
heaven l-ai persecutat pe baietelul asta si vezi ca nu mai intelege nimic:))))

am intalnit si eu tipul asta de oameni care vb numai in citate sunt extrem de plictisitori ,posteaza citate de la nu stiu ce autor,
pana la urma ai dreptate fiecare cu ce poate ....noi insa trebuie sa fim buni
.....pe mine ma intereseaza oamenii care vin aici si vb din experineta ca sa invatam si noi de la ei....d'asta intram aici!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Dumnezeu ii iubeste pe oameni? florin.oltean75 Generalitati 3 22.02.2012 20:28:10
Dumnezeu iubeste neconditionat? antoniap Generalitati 29 26.06.2011 21:44:49
am patito acum o luna si nu stiu ce inseamna daca ma puteti ajuta istina Intamplari adevarate 31 04.03.2011 21:35:29
Daca Dumnezeu ne-ar parasi pentru o zi? CuzaSfant Intrebari utilizatori 10 08.10.2010 23:32:57