Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.05.2012, 23:27:20
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Cateva pilde frumoase care va pot fi spre folos duhovnicesc pentru cei care nu le-au vizionat inca:
1) http://www.youtube.com/watch?v=_p5tv-KURdQ
2) http://www.youtube.com/watch?feature...&v=GDeCcUk-xeQ
Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.05.2012, 23:32:10
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rugaciunea sf.m.m eustatie

Tu Doamne care esti viu si spui caTe afli in tot locul.tu care ai fost cindva de virstra mea,ajuta-ma sa te inteleg,ajuta-ma sa te urmez,sa te fac cunoscut si altora,sa te iubesc.in ciuda nepriceperii mele,te astept in orce clipa.toata iubirea care voi fi in stare sa o storc din inima mea,incina-Ti-o-voi Tie.tie celui ce ai fost rastignit.tu care ai fost chinuit pentru iubirea ce ne-ai purtat.tie care acum ma coplesesti cu toata strasnicia netarmuritei tale iubiri.ci faca-se voia Ta precum in cer,asa si pe pamint.O!Tu Fintina de viata lina!"te doresc si te astept sa vi ca sa te vad cit esti de stralucitor si Bun. Vino Doamne IIsuse"
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.05.2012, 23:41:11
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking nicalaie,nicalaie

uite vezi nu ai vrut sa ma asculti de la-nceput, ai jucat rumba pe acii si deja produci deranjamente in retea, cu toata "siceritatea" ta cum iti place sa ii spui.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.05.2012, 23:49:45
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Smile

mai greseste omu aline,dar fiind un forum crestin nadajduim sa fim si iertati nu-i asa?daca ne cerem iertare....si mai e si oboseala la ora asta....
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.05.2012, 00:11:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
poate m-am exprimat gresit nu mai am ce zice, caci zice bine ce zice.dar asta nu inseamna ca nu mai e ceva de zis sau de completat?cum sa zic ca eu nu ma cert cu nimeni si de ce nu cercetezi biblia decat sa incerci sa arati nu stiu ce...stii tu de cate ori m-am pus pe genunchi in timp ce scriu pe forum?si ma rugam cu lacrimi ca Domnul sa aiba mila de poporul acesta care e asa de ignorant cu viata lor?cu mantuirea?nu stii ..poate te-ai rugat pentru mine ...Domnul sa aiba mila de noi, Cristi nu te supara
E frecventa eroarea asta, neoprotestantii cred ca doar ei au citit Biblai si cei care nu ajung la aceeasi concluzie ca ei, de fapt n-au citit-o.

Rugaciunea ta nu este sa-i scoti pe altii din eroare ci sa vina si ei la ratacirea ta, ori Dumnezeu cel Adevarat nu o poate asculta cum nu te poate impiedica nici sa scrii aiureli daca le crezi cu adevarat.

Avand in vedere cum ai deschis topicul, pana la urma si tu ai religia ta - chiar daca nu faci parte dintr-o grupare pretins crestina cu traditie de macar cateva generatii nu inseamna ca n-ai o gandire care te incadreaza undeva anume in ecosistemul religios.

Este cum zicea si profesorul de filosofie - nu exista un om care sa nu aiba filosofia lui de viata, chiar si cel care zice ca n-are nici una de fapt tocmai aia e filosofia lui - sa nu gandeasca prea mult.

Last edited by AlinB; 09.05.2012 at 00:14:34.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.05.2012, 00:35:36
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

aline e un paradox in prozelitismul nostru sa zicem al fiecaruia.iti dau un ex. un pastor de la organizatia martorii lui yehova a venit la mine asa am convenit sa discutam. eu chiar am postit o zi ca sa iasa un rezultat caci cu ei n-o scoti la capat ca-s indoctrinati saracii rau de tot.el ma intreba si eu raspundeam a fost ff interesant...dar Domnul i-a inchis gura l-a prins in siretlicurile lui si n-a mai avut ce sa zica sa dovedeasca e mult de povestit.......... si dupa cateva zile pt ca aveau program de circulat a venit sotia lui si am intrebat-o parca ma durea inima pt ea spuneti-mi ce-mi oferiti?eu am primit de la Domnul iertare, viata vesnica,bucurie mi-a dat copii destui ,aveti ceva mai bun de oferit???sa stii ca n-a mai zis nimic eu stiu ce cred aline si cred ceea ce zic.Fie ca Domnul sa ne dea aceasta garantie, aceasta nadejde care nu insala,nu o speranta de 99% ci certitudinea credintei.o viata curata intareste credinta aceasta ,dar trebuie sa primesti aceasta credinta nu te nasti cu ea chiar daca stii biblia pe de rost intelegi aline??tu ai primit-o de la Domnul sau ce credinta ai sau de unde o ai?ti-ai format-o singur?nu e cumva doar o cunostinta sau o recunoastere a ceva?credinta e minunea pocaintei.cand apostolii au facut minuni si erau supraincantati Domnul ce le-a zis?bucurati-va mai degraba ca numele voastre sunt scrise in ceruri.e un har sa crezi ca esti scris in cer asta-i credinta vie si o poate avea oricine Domnul sa te binecuvanteze si noapte buna
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.05.2012, 00:42:15
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
tocmai aia e filosofia lui - sa nu gandeasca prea mult.
Ei, asta inca ar mai merge. Intrucat, careva poate gandi mai putin, dar gandeste bine, curat, direct la miezul lucrurilor, cu productivitate si eficienta in rezolvarea problemelor. Sau poate ridica probleme noi, folositoare, deschizatoare de drumuri, valoroase.
Dar sa gandeasca stramb ori prea ingust ori mai stiu eu cum (fantezist, desucheat, mercantil, sablonard, absurd, tendentios etc.)... Asta imi pare cu adevarat rau.
Iar unii mai gasesc si multi adepti... E lucru dovedit de-atatea ori. Uite, de pilda, la amicul Osho... Cum le mai gandeste el pe toate, stralucit, si nu scapa nici un prilej sa il defaimeze pe Hristos Domnul si Biserica Lui... Poti spune ca nu gandeste mult? (Him... Poate tocmai asta o fi in cazul lui, ca o da cotita taman cand ajunge in zarea unei probleme veritabile...:)
(Nu m-am referit aici la oponentul tau de dezbatere ci in genere la noi oamenii, ca nu suntem scutiti vreunul de asa patanii, influente sau tendinte...)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 09.05.2012, 00:42:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu va amagiti singur, "martorii" sunt destul de slab pregatiti teologic si instruiti sa faca victime dintre oile ortodoxe in deriva, nu au treaba cu cei de o seama cu ei asadar nu vad cum ar trebui sa iau exemplul postat, daca dvs. il luati ca dovada de duhovnicie autentica va inselati.

Din pacate tu ii pui pe altii sa se intrebe daca au credinta pe care o au de la Dumnezeu dar in dreptul tau nu e intrebare ci certitudine care daca se bazeaza pe ce am vazut pana acum ca ai scris aici e o falsa certitudine.

Nu e nici un har sa crezi ca esti mantuit cand de fapt mai ai inca mult drum de mers - se numeste inselare si poate fi insotita de un fals sentimentalism care poate parea miscare a Harului.

Pentru cei care n-au cunoscut Harul este usor sa-l confunde - a se vedea extremele la asa zisele miscari harismatice unde oamenii rad si se tavalesc din senin spunand ca sunt inspirati sa fie astfel de catre Dumnezeu.

Desigur, exista forme si mai putin evidente si cred ca sunt si mai periculoase deoarece sunt sub bariera evidentului ridicol.

Inca o data, nu confundati multumirea de viata, micul bagaj de pseudo-cunostinte biblice bazate pe interpretari eronate si sentimentalismul cu credinta autentica.

Sunt si altii pe lumea asta care au ajuns la o anumita pace sufleteasca si fara Hristos ci prin alte credinte si filosofii - asta nu e o garantie ca se afla pe drumul cel bun.

Last edited by AlinB; 09.05.2012 at 00:45:01.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 09.05.2012, 00:44:56
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
credinta e minunea pocaintei.
Frumos, domnule! Foarte frumos!!! Cu adevarat extraordinar.
Slava lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 09.05.2012, 00:45:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Frumos, domnule! Foarte frumos!!! Cu adevarat extraordinar.
Slava lui Dumnezeu!
Entuziasm nejustificat as zice eu.

Ce folos sa stii de cuvantul pocainta daca pocainta de care stii tu este stramba si ne-mantuitoare?

Rupt din context poti sa te bucuri de niste cuvinte, dar cum ramane de omul care le-a scris si ratacirea in care se afla cu toate presupusele si afisatele sale bune intentii in ceea ce priveste lucrurile lui Dumnezeu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rezultate triplu test Mirela0110 Generalitati 6 11.11.2010 13:01:12
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 08.06.2010 23:30:04
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39