Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 23.10.2016, 03:46:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pe cine despart eu, de cine?
Vorba de fapta.
Pe tine de tine.
Cunostintele tale declarative de practica vietuirii tale.
Mintea de inima.
Probabil... Ia-o asa, ca pe o parere oarecare...

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Prea mult de spus. Dar mult mai multe de făcut. Constant.
Intocmai!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 23.10.2016, 03:56:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Incertitudini? În creștinism nu există incertitudini. Există credință.
Exista si credinta si necredinta. Si foarte multe incertitudini, unele binecuvantate altele nu, paguboase.
Iti reamintesc doar o incertitudine, a unui cuvios cu totul remarcabil, unul la care multi avem evlavie: Gheron Iosif Isihastul. Acesta, in chiar ziua trecerii la Domnul, vazind ca vine amiaza si nu pleaca, isi intreba ucenicii: "Oare Maica Domnului m-a uitat? De ce nu vine sa ma ia, asa cum mi-a promis?"...

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tu faci referire la apa vie, ca niște semne și minuni, ca niște trăiri și gâdilări de har.
Asa intelegi tu. Am spus apa vie cu sensul de: credinta, har, iubire. Revezi, te rog, textul! Poate te ajuta si contextul.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dumnezeu să te vindece de ecumenism.
Pleosc!.....
Reply With Quote
  #93  
Vechi 23.10.2016, 18:59:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ci lasati-l pe Igor sa se calugareasca mai repede! Vad ca nimeni nu-l incurajeaza. Cand ai sa urci, Gorea frate, in Kogaionul credintei ortodoxe ? Si pe care dintre varfurile lui vrei sa te inalti ? Din ce am citit, lucruri care, fara indoiala, sunt doar umbre ale adevarului, cel mai aproape de insusirile tale este acela numit Esphygmenou. Pe acesta de te vei inalta, ori pe alt varf purtator de perle ale ortodoxiei, eu iti doresc sa stralucesti mai mult chiar decat ai facut-o pe forumul acesta, unde cine spune Igor spune Ortodoxie, si cine spune Ortodoxie spune Igor. Oare nu vezi ca detronatu-l-ai, frate, pe catalin-2, care de cand a aparut preastralucirea ta abia de mai posteaza, palpaitor si retractil, nemaiindraznind sa se masoare cu tine in munca de lamurire a oamenilor aspura Dreptei Credinte ? Inalta-te, Igore, pe Muntele cel Sfant, pe Agios Ormos, printre cei asemenea tie, unde vei putea altfel, de aci inainte, sa spui: "vazut-am lumina cea adevarata".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #94  
Vechi 23.10.2016, 19:20:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Indiscutabil dom'le, v-ati ratat cariera :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 23.10.2016, 20:26:44
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ci lasati-l pe Igor sa se calugareasca mai repede! Vad ca nimeni nu-l incurajeaza. Cand ai sa urci, Gorea frate, in Kogaionul credintei ortodoxe ? Si pe care dintre varfurile lui vrei sa te inalti ? Din ce am citit, lucruri care, fara indoiala, sunt doar umbre ale adevarului, cel mai aproape de insusirile tale este acela numit Esphygmenou. Pe acesta de te vei inalta, ori pe alt varf purtator de perle ale ortodoxiei, eu iti doresc sa stralucesti mai mult chiar decat ai facut-o pe forumul acesta, unde cine spune Igor spune Ortodoxie, si cine spune Ortodoxie spune Igor. Oare nu vezi ca detronatu-l-ai, frate, pe catalin-2, care de cand a aparut preastralucirea ta abia de mai posteaza, palpaitor si retractil, nemaiindraznind sa se masoare cu tine in munca de lamurire a oamenilor aspura Dreptei Credinte ? Inalta-te, Igore, pe Muntele cel Sfant, pe Agios Ormos, printre cei asemenea tie, unde vei putea altfel, de aci inainte, sa spui: "vazut-am lumina cea adevarata".
Ăhîm... Esfigmenu e locul de fătare (nașterea e pentru ființe sapiente) a pseudoprotestantismului intraeclezial răsăritean, episcopomahia cu pretext și înfățișare ortodoxe, chipurile. Mihnea, crêde-mă, pe lîngă scandalagii neorascolnicoizi formați îndeosebi din monahi vagabonzi și mireni cu pachete deteriorate în surse, chiar și sedevacantiștii par eleganți. Igor, din fericire, nu e un saccsiv sau teodotmonahulupește. E un hardliner ortodox de un soi mai excentric. Mă îndoiesc că vreodată va lăsa arhiconul schismei să îi provoace panică de kernel.
Și chiar și o singură aparentă sau reală prostie spusă de cei numiți, igor și cătălin2, e de departe mai înțeleaptă decît veninul intelectualist-politruc-oportunist al unor pilangii poetici cu aere de activiști sorosiști ratați (știu ei care sînt ăia).
Și da, Alin are dreptate privind vocația ta suplimentară. Ești un medic cu adevărat creștin, mergînd deseori pe linia celor sfinți "fără de arginți", nemaivorbind de căpetenia medicilor, Apostolul Luca, și un fiu activ și puternic al Bisericii și Cetății. Ai însă și acest talant al prozei efectiv strălucite în stil, pe care de zêci de ori l-ai manifestat. Sînt pe forum nu mai mult de cinci oameni cu talente ale mînuirii cuvîntului (din păcate, la unul din ei talentul poetic e pus în slujba demonului veninos al urii și sarcasmului față de aproapele, precum și a altor draci), și tu ești în rîndul lor. Scrie și publică! Nu îl îngropa!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 23.10.2016, 21:45:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ci lasati-l pe Igor sa se calugareasca mai repede! Vad ca nimeni nu-l incurajeaza. Cand ai sa urci, Gorea frate, in Kogaionul credintei ortodoxe ? Si pe care dintre varfurile lui vrei sa te inalti ? Din ce am citit, lucruri care, fara indoiala, sunt doar umbre ale adevarului, cel mai aproape de insusirile tale este acela numit Esphygmenou. Pe acesta de te vei inalta, ori pe alt varf purtator de perle ale ortodoxiei, eu iti doresc sa stralucesti mai mult chiar decat ai facut-o pe forumul acesta, unde cine spune Igor spune Ortodoxie, si cine spune Ortodoxie spune Igor. Oare nu vezi ca detronatu-l-ai, frate, pe catalin-2, care de cand a aparut preastralucirea ta abia de mai posteaza, palpaitor si retractil, nemaiindraznind sa se masoare cu tine in munca de lamurire a oamenilor aspura Dreptei Credinte ? Inalta-te, Igore, pe Muntele cel Sfant, pe Agios Ormos, printre cei asemenea tie, unde vei putea altfel, de aci inainte, sa spui: "vazut-am lumina cea adevarata".
Pleosc...

Când mai trimiteți niște romano-catolicizați, să mai omoare câteva sute de monahi din Sfântul Munte Athos?
Probabil foarte curând.
Astăzi victimile nu se mai fac fizic, ci sufletește, ideologic. Asasinați, prin prefăcătorie finanțată organizat, mai multe suflete dacât ați reușit vreodată în istoria existenței mișcării ereziilor nebuniei voastre. Și Biserica tot vă iubește. Doamne, Sfânta Biserica Ta !
Oricum, prin ce faci aici pe forum, ai o felie de vină strașnică, pentru care vei răspunde lui Hristos, despre demonul cristos în care crezi și faptele tale.

Ți-ai înmuiat limba în dulcegării și unduieli mlădioase, și crezi și tu, și faci și pe alții să creadă, că alegerea unor cuvinte, ar impresiona pe Hristos, sau ar fi de folos mântuirii cuiva, dar otrăvit de necitirea Sfinților Bisericii (ortodoxe) și de infatuarea Apusului căzut căruia te închini, și plin de lingușeli vi să impresionezi pe cei slabi în credință, poate-poate vei pescui vreo-unul la comunismul duhorii catolicismului.

Atât de orb să fi, încât nu vezi că însăși pământul pe care stai, acela francez, pe care stai și trăiești de pe urma bolilor și bolnavilor, mai indicându-le câtorva câte-un rozariu și-un post de marți al lui Anton, pe lângă o rețetă și multe zâmbete, acel pământ francez pe care calci, e otrăvit de ideologiile laicizării prin excelență, al secularismului, ateismului, evoluționismului, revoluției franceze și altele, nu vezi?

Nu vezi ce a făcut romano-catolicismul cu Europa? Nu vezi cât iad e în inima ta? De ce nu te trezești?
De ce nu iei adevărata vindecare în Hristos? În Biserica Sa? Cu ce greșește Ortodoxia? Că spune Adevărul? De ce nu devii creștin? Lasă eresul, vino acasă.

Omule, cât timp crezi în ideile mincinoase ale catolicismului, prescura inimii tale stă mucegăită cumplit și plină de viermi, care nu doar că au nivelato la mărimea unei azime, adică de înălțimea lor, dar viermii au ajuns să se mănânce unii pe alții, din prea puținele firimituri care mai sunt pe lângă ei.

Deci vino, străine, acasă, și nu mai risipi, începe să aduni cu Hristos, ca să pui început bun mântuirii tale.
Vino să fim frați de suferință în Hristos. Vino să pui început bun mântuirii tale și te va mântui Domnul.
Te îmbrățișez cu sărutare sfântă ! (Romani 16, 16; 1 Corinteni 16, 20; 2 Corinteni 13, 12; 1 Tesaloniceni 5, 26)

P.S.: Adrian (cel-al-multor-lupte-văzut-prin-multe-nicknameuri), smerește-te, frățioare, și vei biruii curajos în Domnul. Vrei să știi ce e smerenia? Cea mai dulce virtute. Cea mai răsplătită. Ca să ai ce dăruii. Sus să avem inimile. Ai un potențial atât de minunat. Deci ca și oricui care-L ascultă, îți spune și ție Hristos: "Fiule, dă-mi inima ta." - Pildele lui Solomon 23, 26. Te întreb: o vei da? Te îmbrățișez.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #97  
Vechi 23.10.2016, 21:57:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
De ce nu iei adevărata vindecare în Hristos? În Biserica Sa? Cu ce greșește Ortodoxia? Că spune Adevărul? De ce nu devii creștin? Lasă eresul, vino acasă.
Pai in caz ca nu stiai, Mihail a fost ortodox.Si a lasat ortodoxia si a trecut la
papistasi.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 23.10.2016, 21:58:02
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

In orice caz, Emiliane, sfatul meu e ca atunci cand vei avea o discutie cu staretul, sa taci malc in privinta magarilor plini de duhul sfant, a fericitului eretic Augustin si a celorlalte fantezii pe care le-ai ridicat la rangul de dogma ortodoxa.

Sau, macar, te rog eu foarte mult, daca o sa te apuci sa "marturisesti"toate cele de mai sus, sa nu le spui ca ai facut facultatea la Timisoara.

Te rog eu mult mult mult, nu ne fa de ras orasul la Sfantul Munte...
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.10.2016, 22:01:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
In orice caz, Emiliane, sfatul meu e ca atunci cand vei avea o discutie cu staretul, sa taci malc in privinta magarilor plini de duhul sfant, a fericitului eretic Augustin si a celorlalte fantezii pe care le-ai ridicat la rangul de dogma ortodoxa.

Sau, macar, te rog eu foarte mult, daca o sa te apuci sa "marturisesti"toate cele de mai sus, sa nu le spui ca ai facut facultatea la Timisoara.

Te rog eu mult mult mult, nu ne fa de ras orasul la Sfantul Munte...
Iar sfatul meu este sa-ti vezi de ciorba ta si sa nu te mai bagi in treburile ortodocsilor.
O fi avand el greselile lui , dar are Duhul Sfant asupra lui si se ppoate mantui daca vrea, dar tu fara Duh Sfant nu pre ai cum sa te mantuiesti.Deci ar trebui
sa-ti faci griji serioase de persoana ta si apoi despre altii care se vor mantui.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 23.10.2016, 22:08:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Poate vrei sa pleci si tu cu el.

Ce zici, Emiliane ? Va prezentati la poarta manastirii si spuneti in cor: Suntem Igor si Copacel, am venit sa ne mantuim.

Copacel poate avea in mana o icoana animata, in GIF, iar Emilian teza lui de licenta si un volum mare, cu printari dupa toate postarile de pe forum.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde