Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.02.2016, 00:51:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Interpretarea doar simbolica nu tine caci apar si alti termeni simultan :mana,frunte,pecete,cumpara,vinde.
"Prostii! La Apocalipsă, dacă ceri tu 666, eu îți cer ție „jivină gândită“ și „cal galben“ și „cal roib“ și „cal negru“ și „cetatea care naște“. Cetatea se face femeie și naște. Ia să-mi spui tu mie ce-s acelea? Cele șapte cupe ale mâniei lui Dumnezeu, cele șapte trâmbițe, ce-s acelea? Păi spune, măi! "
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #62  
Vechi 10.02.2016, 01:19:49
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Legatura intre cip si "biometrie" fiind care?
2. biometria asta e un soi nou de pacat, sau ce?




Acelea care? "Cipul" respectiv fiind un fel de hap, sau ce?

Ala din calculator sau telefon de ce l-ai luat?

date biometrice : imaginea faciala si amprente..scuze confundasem ..nu cred ca este un pacat dar e periculos..chestia cu amprentele...citisem..

la sfarsitul lumii ..nu va fi la finalul vremurilor ... cine va lua semnu' si cine nu..da.un fel de hap.


pt ca nu sunt in corp...desi citisem ca si actele de identitate biometrice au o anumita influenta...acum nu stiu...
eu nu zic ca voi accepta sau nu cipul ..ci vreau sa ma ajute Dumnezeu sa nu l accept.
  #63  
Vechi 10.02.2016, 01:38:11
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB
"Prostii! La Apocalipsă, dacă ceri tu 666, eu îți cer ție „jivină gândită“ și „cal galben“ și „cal roib“ și „cal negru“ și „cetatea care naște“. Cetatea se face femeie și naște. Ia să-mi spui tu mie ce-s acelea? Cele șapte cupe ale mâniei lui Dumnezeu, cele șapte trâmbițe, ce-s acelea? Păi spune, măi! "
Vezi ca ti-ai scapat ciocanul pe degetele.Eu inteleg ca in Biblie este mult simbolism si multe lucruri ascunse vulgului...dar nu chiar toate.Unele nu sunt simbolice deloc ,sunt spuse chiar foarte clar, fara metafore.Argumentele tale cu cai colorati si trambite nu sunt argument ca versetul respectiv(" Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei."(Apoc.13,17)) e simbolic.Adu argumente din versetele respective ,caci caii si trambitele nu sunt argumente.

"Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului și vor plânge toate neamurile pământului și vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere și cu slavă multă. (Matei 12,30) Ai nevoie de cai colorati ca sa interpretezi versetul de mai sus?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #64  
Vechi 10.02.2016, 11:32:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
date biometrice : imaginea faciala si amprente..scuze confundasem ..nu cred ca este un pacat dar e periculos..chestia cu amprentele...citisem..
periculos pentru sanatate, sau ..?


Citat:
la sfarsitul lumii ..nu va fi la finalul vremurilor ... cine va lua semnu' si cine nu..da.un fel de hap.
Si te-am mai intrebat, dar n-ai raspuns, unde scrie in Apocalipsa "cip"?

Citat:
pt ca nu sunt in corp...
Si daca sunt langa corp, care e diferenta? Daca sunt atat de puternice ...de ce ar conta?

Citat:
desi citisem ca si actele de identitate biometrice au o anumita influenta...acum nu stiu...
Ce fel de influenta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #65  
Vechi 10.02.2016, 11:37:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Vezi ca ti-ai scapat ciocanul pe degetele.Eu inteleg ca in Biblie este mult simbolism si multe lucruri ascunse vulgului...dar nu chiar toate.
Unele nu sunt simbolice deloc ,sunt spuse chiar foarte clar, fara metafore
Majoritatea disputelor cu neoprotestantii pe marginea Bibliei se vor sfarsi cvasi-inevitabil in aceeasi dilema: ce este si trebuie lutat literal si ce este si trebuie luat ca fiind simbolic.

Ei bine, sectarii au aceeasi siguranta ca stiu EXACT ceea ce este ltieral si ceea ce este simbolic, nicidecum Biserica de la care si-au insusit Sf. Scriptura.

Citat:
.Argumentele tale cu cai colorati si trambite nu sunt argument ca versetul respectiv(" Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei."(Apoc.13,17)) e simbolic.Adu argumente din versetele respective ,caci caii si trambitele nu sunt argumente.
Nu vazusi ghilimelele? Sigur ca nu le vazusi..
Nu e argumentul meu.
Daca ai fi citit mai multe din cele duhovnicesti si mai putin manelism teologic de pe youtube si site -uri de doi lei ai fi stiut de unde este citatul?

La fel sunt si alte nume ortodoxe, "cu greutate" care nu inclina spre o interpretare literala a lui "666" si a "semnului".

Interpretarile astea literale vin de la neoprotestanti, iti pot da trimitere la literatura neoprotestanta in domeniu ( 666 - coduri de bare - semnul fiarei) scoase inainte ca sa poti da tu referinte ortodoxe pentru asa ceva.
Te pomenesti ca or fi fost aia mai luminati, a suflat la ei mai bine Duhul Sfant si li s-au deschis ochii inaintea ortodocsilor vizavi de cum trebuie interpretata corect Apocalipsa.

Ca si cand nu s-au facut de toata jena cu "preziceri" despre data Parusiei, asta cu "care e semnul" se inscrie FIX pe aceeasi linie a fuduliei cu pretentii de duhovnicie.

Si prinde in special la fuduli.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.02.2016 at 11:43:51.
  #66  
Vechi 10.02.2016, 11:38:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
nu scrie...dar ce ar putea fi altceva? exista asemanarea ...
pe cine sa cred eu ..pe voi sau pe parintele Iustin Parvu? acum pe bune ...nu vreti sa credeti ..ok...voi stiti mai bine...pe mine m a impresionat asemanarea cip - pecete din video ul pe care l am postat pt cine vrea sa vizioneze.
nimeni pe lumea asta nu ar putea sa spuna in ce va consta cu adevarat pecetea 666. Exista vreun sfant parinte care a spus asa ceva cu exactitate? Nu. Restul...sunt doar speculatii. La vremea potrivita, ne va lumina Dumnezeu sa distingem lumina de intuneric
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire

Last edited by stefan florin; 10.02.2016 at 11:42:29.
  #67  
Vechi 10.02.2016, 11:44:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nimeni pe lumea asta nu ar putea sa spuna in ce va consta cu adevarat pecetea 666. Exista vreun sfant parinte care a spus asa ceva cu exactitate? Nu. Restul...sunt doar speculatii. La vremea potrivita, ne va lumina Dumnezeu sa distingem lumina de intuneric
Cine si-a exersat aceasta facultate a discernamantului.

Cine si-a exersat feritul de cip - o sa aiba in schimb muschiul asta teribil de atrofiat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #68  
Vechi 10.02.2016, 16:09:51
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Majoritatea disputelor cu neoprotestantii...
Ei bine, sectarii ...
AlinB pune lucrurile la punct,pentru inceput ,stabileste (cu siguranta neoprotestanta?)ca cine e pentru interpretare literala(Paisie Aghioritul,Arsenie Papacioc,Iustin Parvu) e neoprotestant sau sectar.Nu ca AlinB,ortodoxul autentic.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ai fi citit mai multe din cele duhovnicesti si mai putin manelism teologic de pe youtube si site -uri de doi lei ai fi stiut de unde este citatul?
Apoi merge mai departe si stabileste,daca nu v-ati dat seama pana acum, si cine e ortodoxul cel autentic:AlinB.


Apoi ,dupa ce a pus lucrurile la punct ,trece la "demonstratie":
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Interpretarile astea literale vin de la neoprotestanti, iti pot da trimitere la literatura neoprotestanta in domeniu ( 666 - coduri de bare - semnul fiarei) scoase inainte ca sa poti da tu referinte ortodoxe pentru asa ceva.
Te pomenesti ca or fi fost aia mai luminati, a suflat la ei mai bine Duhul Sfant si li s-au deschis ochii inaintea ortodocsilor vizavi de cum trebuie interpretata corect Apocalipsa.

Imi poti da trimitere la literatura protestanta ,dar la logica imi poti da trimitere?Ai auzit de genetic fallacy?Un lucru e fals pentru ca e aparut in spatiul protestant? Uite ca la protestanti stiinta era cu 100 de ani in fata stiintei din zonele ortodoxe,deci n-aveau cum sa trateze ortodocsii despre lucruri care urmau sa vina peste 100 de ani in tarile ortodoxe. Inca n-am auzit in ortodoxie de legea ca daca n-a aparut prima data in ortodoxie ,e fals.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca si cand nu s-au facut de toata jena cu "preziceri" despre data Parusiei, asta cu "care e semnul" se inscrie FIX pe aceeasi linie a fuduliei cu pretentii de duhovnicie.
Si prinde in special la fuduli.
Jena e ca ,se vorbea despre semn,nu despre data Parusiei.Sa spui ca cipul e semnul Fiarei nu inseamna ca stii cand se va aplica la nivel mondial ,cand se va finaliza,etc. Eu zic sa cobori din "rapirea" dumnezeiasca ,macar cand scrii pe forum...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #69  
Vechi 10.02.2016, 17:49:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Asta da ,argumentatie logica.Chiar,de nu s-o fi gandit Sf. Ioan sa foloseasca in Apocalipsa un termen in engleza ,din stiinta secolului XX? Chiar nu inteleg de ce nu s-o fi gandit la asta? Am cautat si RFID in Apocalipsa...nimic.
Întrebarea se baza pe afirmația:

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
eu initial ma referisem la cipul care va fi introdus in mana sau in frunte...despre care se vorbeste in Apocalipsa....
  #70  
Vechi 10.02.2016, 18:04:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Argumentele tale cu cai colorati si trambite nu sunt argument ca versetul respectiv(" Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei."(Apoc.13,17)) e simbolic.Adu argumente din versetele respective ,caci caii si trambitele nu sunt argumente.
Interpretare la "nimeni să nu poată cumpăra sau vinde": https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU&t=46m00s

Interpretare la 666: https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU&t=17m20s
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare