Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 25.02.2012, 10:38:58
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Are cineva idee unde se poate trimite o minune a Sf. Nectarie? (exceptand povestirea pe forum)
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #582  
Vechi 25.02.2012, 14:44:49
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Are cineva idee unde se poate trimite o minune a Sf. Nectarie? (exceptand povestirea pe forum)
La revista Formula As
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #583  
Vechi 25.02.2012, 16:39:53
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Initial, numai duhovnicului, staretului manastirii, preotilor care slujesc in locasul de cult respectiv, ierarhiei bisericii. Si cui te va indruma duhovnicul ulterior.
Reply With Quote
  #584  
Vechi 19.03.2012, 14:40:28
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

" Doamne Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul Dumnezeului celui viu, pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, si a le sfantului ierarf Nectarie, si a sfantului Ierarh Nicolae, miluestema pe mine pacatosul".

Am citit de multe ori acatistului, pentru a gasi o persoana potrivita pentru mine si iubitul nostru Ierarh mi-a ascultat si de data asta rugaciunea. Am o prietena, cu toate ca mai apar mici concordante intre noi, dar cu ajutorul Lui o scoatem la capat. Am cunoscut-o de ziua Sfantului Ierarh Nicolae iar cadoul care ne-a unit a fost niste melodii cantate de corul Sf Nectarie. Trebuie sa avem nadejde in rugaciunile Lui, ca este grabnic ajutator, sa avem constanta in rugaciune, sa nu dejnadajduim, si roadele nosatre nu vor aparea sa apara. Multumesc Sfinte pentru toate si recomand la toti oamenii sa se roage ca este grabnic ajutator.

Doamne ajuta la toti!
Reply With Quote
  #585  
Vechi 20.03.2012, 03:12:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pot confirma si eu in sfarsit ca Sf. Nectarie este cu adevarat mare ajutator! Mare este puterea rugaciunilor sale in fata Bunului Dumnezeu,nu mai am nicio indoiala ca toate marturiile celorlalti sunt adevarate! Multumesc sfantului din tot sufletul,plus ca m-a invrednicit sa ajung si la Radu Voda zilele acestea,putand astfel sa-i multumesc in mod direct! Slava lui Dumnezeu intru sfintii Sai! +
Reply With Quote
  #586  
Vechi 29.03.2012, 11:24:55
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Sfantul Nectarie

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Exista cineva de pe aici care a fost in pelerinaj in Grecia la biserica Sfantului Nectarie (Eghina)??? Daca da in ce limba trebuie scrise pomelnicele? In limba romana sau in limba greaca? Va rog tare mult sa ma lamureasca cineva deoarece o prietena de a mea pleaca in Eghina si nu stim in ce limba sa scriem pomelnicele. Sfantul Nectarie sa va ocroteasca si sa va ajute pe toti!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #587  
Vechi 29.03.2012, 11:30:50
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Exista cineva de pe aici care a fost in pelerinaj in Grecia la biserica Sfantului Nectarie (Eghina)??? Daca da in ce limba trebuie scrise pomelnicele? In limba romana sau in limba greaca? Va rog tare mult sa ma lamureasca cineva deoarece o prietena de a mea pleaca in Eghina si nu stim in ce limba sa scriem pomelnicele. Sfantul Nectarie sa va ocroteasca si sa va ajute pe toti!!!
probabil la eghina sunt calugari romani asa ca nu ar fi o problema in citirea lor
Reply With Quote
  #588  
Vechi 29.03.2012, 15:00:38
Magda M. Magda M. is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Exista cineva de pe aici care a fost in pelerinaj in Grecia la biserica Sfantului Nectarie (Eghina)??? Daca da in ce limba trebuie scrise pomelnicele? In limba romana sau in limba greaca? Va rog tare mult sa ma lamureasca cineva deoarece o prietena de a mea pleaca in Eghina si nu stim in ce limba sa scriem pomelnicele. Sfantul Nectarie sa va ocroteasca si sa va ajute pe toti!!!
Noua ni s-a recomandat, atunci cand am fost la Eghina,anul trecut de praznicul Sf. Ierarh Nectarie, sa scriem in limba greaca.
Reply With Quote
  #589  
Vechi 29.03.2012, 22:06:53
ada capitanu ada capitanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2011
Mesaje: 1
Implicit Minunile sfantului nectarie

Bucurate sfinte nectarie !iti multumesc ca mi-ai ascultat rugile ,itaii multumesc ca imi dai putere si am iesit cu bine din operatie ,ati multumesc ca te-am descoperit si m-ai luminat viata iti multumesc ca esti alaturi de mine mereu ,iti multumesc pt ca stiu ca esti langa mine si ma ajuti sa nu am cancer iar biopsia sa iasa bine,am atata incredere in tine sfinte nectarie imi luminezi fiecare clipa !bucura-te parinte nectarie~doamne ajuta tuturor si ajutai sa l descopere cat mai repede pe bunul sfant nectarie!
Reply With Quote
  #590  
Vechi 01.04.2012, 21:31:31
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit

am mers astazi la o biserica din afara orasului sa ofer parintelui cateva acastiste si o icoana; distanta fiind mare, am hotarat sa plec mai devreme, ora fixata fiind 1:10 si sa ajung acasa pe la 18:00. Cand era in statie a oprit o ocazie care m-a lasat la 300 m de biserica, iar cand am venit spre casa alta ocazie. Am plecat la 1:00 si am ajuns la 2:45. Multumesc sfantului Nectarie pentru ajutor!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33