Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 01.05.2014, 19:46:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune la icoana Maicii Domnului „Bucurie neașteptată”




O, Preasfântă Fecioară, primește această rugăciune de la nevrednicii robii Tăi și roagă-L pe Fiul Tău și Dumnezeul nostru ca și nouă tuturor, celor ce ne închinăm cu credință și cu umilință înaintea icoanelor Tale, să ne dăruiască bucurie neașteptată după trebuința fiecăruia.

Păzește în bunătate pe cei ce până la sfârșitul lor viețuiesc în dreapta credință! Pe cei răi fă-i buni! Pe cei rătăciți întoarce-i pe calea cea dreaptă! Căsniciile în dragoste și unire le păzește! Pe soții care se află în dușmănie și despărțire împacă-i! Unește-i unul cu altul și pune-le lor dragoste nestricată! Maicilor născătoare de fii dăruiește-le grabnică dezlegare! Pe prunci crește-i! Pe tineri înțelepțește-i și deschide-le mintea spre primirea învățăturilor folositoare, povățuiește-i spre frica de Dumnezeu! Pe cei de un sânge, prin pace și dragoste izbăvește-i de ceartă și de vrăjmășii!

Fii toiag bătrâneților!

De moartea cea fără de veste și fără de pocăință pe toți izbăvește-ne și ne dăruiește nouă tuturor sfârșit creștinesc vieții noastre, fără durere, în pace și răspuns bun la Înfricoșătoarea Judecată a Lui Hristos! Pe cei mutați din viață, în credință și pocăință, fă-i să locuiască împreună cu Îngerii și cu toți Sfinții! Roagă-L pe Fiul Tău, pentru cei ce s-au sfârșit de moarte năpraznică, să le fie milostiv!

Pentru toți cei răposați fără să aibă rudenii care să roage pe Fiul tău pentru odihna lor, Singură fii neîncetată și caldă rugătoare, ca toți, în Cer și pe Pământ, să te cunoască ca pe o sprijinitoare neînfruntată a neamului creștinesc și cunoscându-te, să te slăvească pe tine și prin tine pe Fiul tău, cu Cel fără-de-început al Său Părinte și cu Preasfântul și de Viață Făcătorul Duh, acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #392  
Vechi 08.05.2014, 21:39:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE LA ICOANA MAICII DOMNULUI POTIRUL NESECAT

O, Preabinecuvântată Stăpână, Potirul slavei cerești întru Care Se păstrează darurile milostivirii Fiului Tău, adapă-ne pe noi, cei însetați și seacă izvorul patimilor noastre cu focul rugăciunii Tale. Pleacă-Ți privirea Ta de Maică asupra noastră, a celor biruiți de patimi cumplite, și trezește conștiința noastră adormită în păcat. Cu picăturile rugăciunii Tale curățește mintea noastră ce s-a făcut tablă a gândurilor spurcate. Fă să înceteze potopul patimilor cu fulgerul mijlocirii Tale și pe cerul inimii mele închipuie norii gândurilor dumnezeiești. Ploaia milostivirii Tale de Maică să se reverse și asupra nevredniciei mele, căci nepunând eu nici un început bun întru pocăință, mă tem de aruncarea în focul cel veșnic. Ca niște semințe duhovnicești aruncă cu mâna Ta iubitoare de dăruire gânduri smerite de rugăciune în pământul inimii mele, ca să mă învrednicesc întru osteneala minții a aduce roade vrednice de darul Tău. Pune în mine, cel cu totul împietrit, și cărarea fricii de Dumnezeu, căci în nepăsare petrecând eu, m-am păgubit de săvârșirea vreunei lucrări duhovnicești. Alungă din mintea mea pătimașă închipuirile slavei deșarte și stinge focul poftelor cu apa gândurilor smerite. Îmblânzește inima mea cea mușcată de șerpii patimilor și leagă rănile mele cele din păcate cu dragostea Ta de Maică.Miluiește-ne pe noi, ca pe niște neputincioși străini de poruncile Fiului Tău și dă-ne și nouă, nevrednicilor, a sta cu evlavie în preacinstită biserica Ta, răscumpărând vremea petrecerii noastre pe căile păcatelor. Înmulțește în vistieriile cămării inimii noastre toate bunătățile cerești și cu fapte bune împodobește veșmântul cel întunecat al sufletului nostru. O, Preacinstit Potir al darurilor, din care ne adăpăm cu dulceața Înțelepciunii, potolește setea noastră de mântuire și trage-ne din marea păcatelor cu mâna Ta cea tare, Ceea Ce ai purtat în brațele Tale pe Adâncul milostivirii. Ceea Ce Te-ai făcut Cort al mântuirii tuturor celor ce aleargă la Tine, primește-mă și pe mine, cel rău udat de ploaia păcatelor. Revarsă râurile milostivirii Tale tuturor, ca să-Ți aducem Ție, Izvorule al Vieții, neîncetată mărire și mulțumire, iar Fiului Tău slavă și mulțumirea cea cu umilință pentru binefacerile revărsate nouă, nevrednicilor, prin Tine, Maica Sa. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #393  
Vechi 13.06.2014, 21:50:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciune de mulțumire către Maica Domnului !



Preasfântă Fecioară, Preacurată Maică Născătoare de Dumnezeu, Îți mulțumesc că ne ești și nouă Mama Bună, Iubitoare și Grabnic Ajutătoare! Îți mulțumesc pentru toate iconele Tale făcătoare de minuni și pentru tot Harul care se revarsă prin ele! Îți mulțumesc Măicuța pentru toate comunicările Tale sfinte, pentru sănătate, pentru ajutor, pentru grijă Ta de Mama Iubitoare față de noi toți! Îți mulțumesc că nu ne lași pradă celui rău, ci ne aperi și ne acoperi sub Sfânt Acoperământul Tău! Iartă- mă Măicuța pentru multele mele păcate și Te rog ajută-mă să mă pocăiesc pentru toate greșelile mele din această viață! Îți mulțumesc că Te rogi pentru noi și că duci rugăciunile noastre la Bunul Dumnezeu, că să ne ajute să trecem din viață această la viață veșnică! Îți mulțumesc Măicuța că Te rogi pentru întoarcerea la credință a celor din familia mea, dar și a celor care-L caută pe Dumnezeu și încă nu L-au găsit! Îți mulțumesc Măicuța pentru grijă Ta de Mama, pentru iubirea Ta sfânta și pentru tot ajutorul Tău! Și eu Te iubesc, Te preamăresc și Îți mulțumesc pentru toate! Amin.

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #394  
Vechi 23.06.2014, 21:48:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Aparatoare Doamna, pentru biruinta multumire, izbavindu-ne din nevoi, aducem tie, Nascatoare de Dumnezeu, noi robii tai. Ci ca ceea ce ai stapanire nebiruita,
izbaveste-ne pe noi din toate nevoile, ca sa-ti strigam tie: Bucura-te Maica, pururea Fecioara!
















Vă doresc o săptămână binecuvântată !
Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #395  
Vechi 25.06.2014, 13:34:14
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Eu cred ca mai multe tipuri de rugaciuni sunt primite de Maica Domnului daca le faci din inima.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 25.06.2014, 21:42:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de adrian7 Vezi mesajul
Eu cred ca mai multe tipuri de rugaciuni sunt primite de Maica Domnului daca le faci din inima.
O rugăciune adevarată este spusă din inimă , nu formal cu mintea împraștiată și gandul la cine știe ce !
Astfel de rugaciuni sunt bine primite și cu folos , dragă Adrian .
Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #397  
Vechi 01.07.2014, 00:22:45
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Cum iti dai seama daca faci rugaciunea cu mintea si cu inima, daca atunci cand incerci sa simti cu inima ai mintea imprastiata, iar cand te concentrezi la cuvinte parca nu mai simti cu inima?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #398  
Vechi 01.07.2014, 20:06:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Draga Adian !

Citat:
În prealabil postat de adrian7 Vezi mesajul
Cum iti dai seama daca faci rugaciunea cu mintea si cu inima, daca atunci cand incerci sa simti cu inima ai mintea imprastiata, iar cand te concentrezi la cuvinte parca nu mai simti cu inima?
Doamne ajuta!
O rugaciune , fie ea citita sau spusa cu proprile noastre cuvinte , se face cu toata dragostea si convingerea , nu din oblgatie sau ca asa a spus X sau Y !
Relatia dintre tine si Dumnezeu , este o relatie de prietenie si iubire adevarata . Atunci cand mintea este imprastiata in rugaciune spre cele lumesti , aceasta relatie , in acel moment , nu exista , iar rugaciunea este doar rostita cu gura , cu limba , si nimic mai mult !
Cand faci ceva cu mintea si cu inima , nimic nu te mai intereseaza in jurul tau , si esti acoperit , invaluit , de o liniste aparte , unica in felul ei , si orice framantare sau durere lumeasca dispare . Mai e ceva , Adrian , cand te rogi si cu mintea si cu inima , nu te gandesti tu la ele , ci ele lucreaza "singure" in tine si pentru tine !
Am observat ca ai citit " Cararea Imparatiei " si chiar ti-a placut un fragment unde se spune ca este o singura Cale senina - trairea invataturii crestine , in toata adancimea ei si in toata sinceritatea noastra ! Asa sa fie si ruga noastra , draga Adrian !
Am vazut ca ai citit si " Teologia Necazurilor " despre eficacitatea rugaciunii , asa ca sunt convins ca ai gasit raspunsuri la multe din framantarile tale !
Sa te ajuta Sfantul Mare Mucenic Efrem cel Nou , care te-a luminat cu ceva timp in urma , sa gasesti raspuns si la celelalte framantari si probleme ale tale !
Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria , Doamne Iisuse Hristoase , Fiul lui Dumnezeu , lumineaza-ne si ne miluieste pe noi .
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #399  
Vechi 11.07.2014, 20:54:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Născătoare de Dumnezeu, pururea Fecioară, sfintei și dumnezeieștii tale icoane cu dragoste și cu credință închinându-ne, o sărutăm mulțumind;
căci prin ea celor credincioși dăruiești cu adevărat tămăduiri sufletelor și trupurilor.
Pentru aceasta, grăim către tine:
Slavă fecioriei tale! Slavă milostivirii tale!
Slavă purtării tale de grijă, ceea ce este una binecuvântată!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #400  
Vechi 12.07.2014, 22:45:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



O, Fecioară Preamărită, înfrumusețarea prodromiților și lauda închinătorilor, tu i-ai spus Sfântului Petru Athonitul că „Muntele Athosului l-am ales, din toate părțile pământului, și am hotărât să îl afierosesc spre a fi îndestulată locuință monahilor și pustnicilor”, și în acest munte ai voit a aduce icoana ta. O, împăcare a noastră cu Dumnezeu, care ne-ai dăruit noul praznic de minuni izvorâtor al icoanei tale, nimeni n-a pierit din cei ce aveau spre tine nădejdea bunei credințe. Tu, care împletești cununi după vrednicie celor ce te laudă și dăruiești cererile tuturor celor ce te cinstesc după cuviință, din negura patimilor mântuiește-ne, curățind necurăția noastră.
Neadormita noastră păzitoare, care degrabă îi întâmpini pe cei ce te cheamă, dat-ai robilor tăi chipul feței tale cel preacinstit și cu totul luminos, pe care îl sărutăm mulțumind, și cu dragoste și credință închinându-i-ne. Arată-ți milele tale, Născătoare de Dumnezeu, primind cererile de folos ale robilor tăi. Depărtează de la noi norul patimilor și al ispitelor, izbăvește-ne de toată vătămarea trupească și sufletească și fii mijlocitoare a mântuirii noastre. Ajută-i pe cei ce cu dragoste se închină chipului tău nefăcut de mână omenească, ca să cinstească înfricoșatele minuni, semnele mai presus de fire ale icoanei tale.
O, pavăză tare a clerului bisericesc și sprijin al celor din cinul monahicesc, miluiește și mântuiește cu rugăciunile tale pe ortodocșii arhierei, preoți și diaconi, pe toți monahii și pe tot poporul dreptcredincios care ți se închină. Ocrotește obștea Părinților prodromiți și pe toți închinătorii care aleargă la icoana ta făcătoare de minuni. Caută spre noi cu milostivirea ta și cu rugăciunea ta învrednicește-i pe toți creștinii să viețuiască cu Hristos și în locașurile cerești să se desfăteze. Cercetează-ne, Maică iubitoare de fii, pe noi, robii tăi, cu darul tău și dăruiește celor neputincioși tămăduire și sănătate desăvârșită, liniște celor înviforați și mântuire tuturor, în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39