Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.03.2013, 09:39:39
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tigrisor,eu sunt un om cu multe pacate,mai multe decat iti imaginezi tu.Nu pe ce spun eu trebui sa pui pret ci sa iubesti Scriptura pt ca este Cuvantul lui Dumnezeu.Nu te grabi,ai rabdare cu tine si nu ezita sa folosesti acele talcuiri care ti-au fost recomandate mai sus de oameni cu bune ganduri.Scriptura nu este o carte ca oricare alta carte si pana si cei mai mari sfinti s-au luptat cu intelegerea lor si cu patimile lor pana sa-i patrunda,cu ajutorul Duhului Sfant,intelegerea.Unele pasaje se inteleg mai usor,dar au profunzimi nebanuite iar altele par foarte dificile dar odata intelese vor lumina precum o raza puternica tot ce este in jurul lor.Insa cel mai mult conteaza,cred eu,sa nu le lasi sa fie o litera moarta,ci sa ai sufletul deschis in fata lor,sa le lasi sa te cerceteze,sa te mustre,sa te invete,sa te aline si sa te imbarbateze.In acest mod ele vor intra in viata ta ca un izvor de apa vie care nu te va parasi niciodata,nici in cele mai grele momente.Ai grija de tine,pune alaturi de Scriptura si intelegerea celor luminati de Dumnezeu inainte ta si daca ai o viata de credinta sincera si insetata dupa Dumnezeu,Cuvantul te va calauzi mereu.Toti cei de aici ti-au dat sfaturi foarte bune si nu ar rau deloc sa iei legatura cu preotul tau ca sa-ti recomande lecturi in ordine graduala pt studiul Vechiului Testament si sa ai un contact permanent cu dansul acolo unde simti ca nu intelegi.Este cel mai bun sfat pe care cred ca ti-l pot da tinand cont de cum este conceputa credinta ortodoxa in care tu traiesti.Dumnezeu sa-ti lumineze calea,curaj,credinta si nadejde caci EL va fi mereu cu tine,pana la sfarsitul veacurilor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.03.2013, 11:29:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!

Parintele Paisie Aghioritul precum si multi alti parinti spun clar: la inceputul vietii duhovnicesti NU CITITI Vechiul Testament, pentru ca este mai greu, mai dificil de inteles si te poti sminti si tulbura usor.

Asa ca este bine sa urmam povata lor.

Dar sa stii, ca in timp, ai sa ajungi sa privesti putin altfel lucrurile din Vechiul Testament.

Zice Dumnezeu de multe ori: "postul adevarat este milostenia si ajutorarea vaduvelor si orfanilor"; daca ai sa citesti, ai sa vezi ca si in Vechiul Testament se vorbeste despre aceeasi iubire.

Dar legea era mult mai aspra si mai simpla, pentru ca poporul evreu era un popor incapatanat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.03.2013, 15:45:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Tigrisor,eu sunt un om cu multe pacate,mai multe decat iti imaginezi tu.Nu pe ce spun eu trebui sa pui pret ci sa iubesti Scriptura pt ca este Cuvantul lui Dumnezeu.Nu te grabi,ai rabdare cu tine si nu ezita sa folosesti acele talcuiri care ti-au fost recomandate mai sus de oameni cu bune ganduri.Scriptura nu este o carte ca oricare alta carte si pana si cei mai mari sfinti s-au luptat cu intelegerea lor si cu patimile lor pana sa-i patrunda,cu ajutorul Duhului Sfant,intelegerea.Unele pasaje se inteleg mai usor,dar au profunzimi nebanuite iar altele par foarte dificile dar odata intelese vor lumina precum o raza puternica tot ce este in jurul lor.Insa cel mai mult conteaza,cred eu,sa nu le lasi sa fie o litera moarta,ci sa ai sufletul deschis in fata lor,sa le lasi sa te cerceteze,sa te mustre,sa te invete,sa te aline si sa te imbarbateze.In acest mod ele vor intra in viata ta ca un izvor de apa vie care nu te va parasi niciodata,nici in cele mai grele momente.Ai grija de tine,pune alaturi de Scriptura si intelegerea celor luminati de Dumnezeu inainte ta si daca ai o viata de credinta sincera si insetata dupa Dumnezeu,Cuvantul te va calauzi mereu.Toti cei de aici ti-au dat sfaturi foarte bune si nu ar rau deloc sa iei legatura cu preotul tau ca sa-ti recomande lecturi in ordine graduala pt studiul Vechiului Testament si sa ai un contact permanent cu dansul acolo unde simti ca nu intelegi.Este cel mai bun sfat pe care cred ca ti-l pot da tinand cont de cum este conceputa credinta ortodoxa in care tu traiesti.Dumnezeu sa-ti lumineze calea,curaj,credinta si nadejde caci EL va fi mereu cu tine,pana la sfarsitul veacurilor.

Multumesc mult de sfat.Dumnezeu sa te binecuvinteze!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.03.2013, 23:11:45
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!
Hm, esti pus pe sotii, Tiger. Pai daca nu vrei sa intelegi VT, cum oare ai putea sa-l intelegi? Si, mai mult decat atat, chiar crezi ca cei care au citit Biblia de la A la Z, cuvant cu cuvant, pagina cu pagina, au inteles mare lucru? Abia dupa ce o citesti si ramai cu convingerea ca nu ti-a ramas nimic in cap, vei vedea cum iti vin invataturile de la sine in toate momentele vietii tale desi erai convins ca nu le mai aveai in memorie. Insusi Domnul nostru Iisus Hristos a spus ca a venit sa implineasca Legea si Proorocii, adica cele scrise in VT. Nu te grabi cu cititul daca simti ca nu vrei. Poate va veni si timpul cand vei voi.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2013, 16:22:38
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!
De ce crezi că majoritatea credincioșilor sunt credincioși? Pentru că nu au deschis biblia în viața lor. Dacă ar fi citit din ea mai degrabă ar pune la îndoială credința având în vedere la ce atrocități sunt relatate.
Poți să mă iei pe mine ca și exemplu, toate bune și frumoase când trăiam în ignoranță, după ce am citit biblia a fost ca și o deșteptare pentru mine, ironic nu?
Bineînțeles că sunt persoane ca și tine de altfel care practică metoda „culesului”, adică citești și ești de acord doar cu ce îți convine sau ce îți pică bine ție. Nu ai decât să te minți în continuare, eu unu nu am putut ridica în slavă un creator atât de malefic, egoist, gelos și rasist.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.03.2013, 17:10:36
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Vechiul Testament mi se pare in mare parte nepotrivit,nu pot sa il inteleg.Sunt atatea lucruri urate,imorale incat nu vreau sa-l citesc.L-am rasfoit,doar Geneza am citit-o si mi se pare normala dar dupa am inceput sa adorm si sa ma irit.De ce atatea crime,razbunari si alte legi prostesti ale evreilor?

SINCER NU RECOMAND NIMANUI SA CITEASCA VECHIUL TESTAMENT!Mai ales ca a fost si modificat dupa legile si interesele socio-politice ale fariseilor,evreilor etc.

SA CITIM CU CREDINTA SI CU DRAGOSTE NOUL TESTAMENT,ADEVARATA SF.SCRIPTURA,ADEVARATUL MESAJ,ADEVARATUL CUVANT AL LUI DUMNEZEU!

HRISTOS ESTE CALEA,ADEVARUL SI VIATA!
Nush ce sa zic, pe de o parte e cum zici tu, pe de alta sunt si lucruri utile, eu personal recomand Pildele, Psalmii si Cantarea Cantarilor, toate foarte frumoase si educative. E drept ca sunt si lucruri foarte urate acolo, si asemeni trebuie intelese la masura lor. Sa nu uitam ca si evreii, ca si toate popoarele aproape, se indepartasera mult de Dumnezeu, si nu mai intelegeau decat putini ca Dumnezeu e iubire, si nu un tiran... de aici si necesitatea ca Doamne, Doamne sa fie un pic mai aspru, ca de vorba buna si de dragoste nu mai vroia nimeni sa auda...
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.03.2013, 17:34:01
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Am citit Vechiul Testament in postul Craciunului anul trecut.
M-am folosit si de unele talcuiri (Serafim Rose la Facere, talcuirile parintelui Ica si unele Omilii ale Sf Ioan Gura de aur) si de explicatiile Inaltului Bartolomeu.
Atat de mult m-am bucurat citindu-l incat abia asteptam sa ma intorc de la servici ca sa citesc, iar gandul imi era numai acolo.
L-am descoperit pe Dumnezeu care indelung il asteapta pe Israel sa se intoarca, care de fiecare daca cand Israel da semne de pocainta il primeste si -l iarta (regele Manase, care pe atatia a impins la idolatrie, iar acum ii spunem rugaciunea inainte de spovedanie..). Cel mai mult m-am bucurat cand am recunoscut pasaje care apar in sfintele slujbe si in cantari (mai ales din profetiile Sf Prooroc Isaia).
Lucrurile neintelese le-am lasat in seama lui Dumnezeu.. Talcuirile m-au ajutat sa depasesc insa unele prejudecati (de exemplu pana atunci nu intelesesem de ce nu a fost primita jertfa lui Cain.)
Vechiul Testament necesita rabdare si, de ce nu, rugaciune ca Dumnezeu sa ne deschida mintea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.03.2013, 17:38:44
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
De ce crezi că majoritatea credincioșilor sunt credincioși? Pentru că nu au deschis biblia în viața lor. Dacă ar fi citit din ea mai degrabă ar pune la îndoială credința având în vedere la ce atrocități sunt relatate.
Poți să mă iei pe mine ca și exemplu, toate bune și frumoase când trăiam în ignoranță, după ce am citit biblia a fost ca și o deșteptare pentru mine, ironic nu?
Bineînțeles că sunt persoane ca și tine de altfel care practică metoda „culesului”, adică citești și ești de acord doar cu ce îți convine sau ce îți pică bine ție. Nu ai decât să te minți în continuare, eu unu nu am putut ridica în slavă un creator atât de malefic, egoist, gelos și rasist.
Sunt si unii ca mine, care, citind Vechiul si Noul Testament au gasit Viata (pe noul Avraam, dar care si-a jertfit Fiul pana la capat, iar Fiul a acceptat cu dragoste aceasta pentru ca noi sa traim).

Last edited by Solveig; 06.03.2013 at 17:41:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare