Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 18.03.2010, 14:41:30
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
se spune ca un calugar a facut rugaciune zece ani sa-i deie dumnezeu darul vindecarii. Si dupa ce l-a primit a spus staretului despre asta. Iar acesta l-a trimis in chilie sa-l roage pe dumnezeu sa-i ia darul vindecarii si sa-i deie darul de a-si vedea pacatele proprii.
da,si?sunt cazuri si cazuri.daca vei citi cu atentie ce am scris,vei vedea ca eu nu am cerut nimic,decat sanatate.un om bolnav nu cere capacitati,ci vindecare.daca primeste pe parcurs o anumite capacitate ca recompensa ptr chinul indurat,e o treaba faina,mai ales cand i ii poti ajuta pe ceilalti gratis!
Reply With Quote
  #182  
Vechi 18.03.2010, 17:23:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
da,si?sunt cazuri si cazuri.daca vei citi cu atentie ce am scris,vei vedea ca eu nu am cerut nimic,decat sanatate.un om bolnav nu cere capacitati,ci vindecare.daca primeste pe parcurs o anumite capacitate ca recompensa ptr chinul indurat,e o treaba faina,mai ales cand i ii poti ajuta pe ceilalti gratis!
Am constatat ca specifici faptul ca ii ajuti pe cei cu diverse afectiuni, gratis...dar totusi imi pare a fi un real job ceea ce faci tu, sau mai ai de fapt si alt loc de munca de unde primesti salariu?

Scuza-mi indiscretia...sunt doar curioasa :)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 18.03.2010, 18:35:52
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Am constatat ca specifici faptul ca ii ajuti pe cei cu diverse afectiuni, gratis...dar totusi imi pare a fi un real job ceea ce faci tu, sau mai ai de fapt si alt loc de munca de unde primesti salariu?

Scuza-mi indiscretia...sunt doar curioasa :)
Am un job de 7 ore,iar 5 ore sunt in cabinet!zilnic!
Reply With Quote
  #184  
Vechi 19.03.2010, 11:39:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit text postat de altcineva pe care il copiez aici

http://www.crestinortodox.ro/carte-9...luati-bucurie:

BIOENERGIA - Parintele Teofil Paraianu

„ Pe toti cati m-au intrebat daca e bine sa foloseasca bioenergie, le-am spus ca da. Daca el simte ca-l ajuta treaba asta poate sa se duca, ca nu-i de la vrasmasul, ii de la Dumnezeu. Numai ca eu personal n-am ajuns sa ma conving ca pe mine ma ajuta o treaba dintr-asta. Nu m-a ajutat cu nimic pina acuma.

Referitor la metodele de tratament ale unei boli, acceptati si credeti ca un crestin poate apela si la tehnici neconventionale cum ar fi homeopatia, acupunctura?

Sigur ca da. Sunt totusi mijloace de intremare a fiintei umane, de ce sa nu poata face apel la tot ceea ce se poate face pentru binele omului? Oamenii, in general, nu sunt inca obisnuiti cu chestiunea aceasta si se pot face si multe lucruri care sa-i insele pe oameni, se pot prezenta unii care au, stiu eu, practica aceasta de a ajuta pe oameni si de fapt o fac pentru bani sau pentru avantaje ale lor, nu pentru avantaje ale bolnavului. Pot fi si lucruri de felul acesta, insa, in general, acolo unde se duce omul are incredere ca poate fi ajutat, se poate duce si la acupunctura, si la bioenergie, si la orice unde poate castiga un spor de bine pentru viata lui personala, asa cum te duci la un izvor de apa termala, la izvoare de apa minerala si te poti folosi de acestea, cam asa te poti duce si la un bionergetician, daca acela este om serios si daca simti ca ti foloseste la ceva interventia lui.”
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 19.03.2010, 11:42:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Dcei, exista si astfel de pareri la duvonicii ortodocsi, nu numai contra.

Eu as adauga ca tot asa cum sf Pavel spune ca pentru un crestin carnea jertfita idolilor nu este nilmic, deci o poate manca (dar sa se fereasca sa nu sminteasca un frate mai slab..), tot asa pt un crestin teoriile panteiste sau pagane care stau in spatele unor medicini paralele nu sunt importante, important este aspectul medical de care se poate folosi.
Dar, la fel, poate ar fi bine ca daca le folosim noi sa nu facem mare caz de asta, ca sa nu-i smintim pe cei care ar intelege ca si teoriile din spatele unor astfel de medicini sunt bune.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 19.03.2010, 15:44:35
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit cine are dreptate?

Avem asaarintele cleopa spune NU bioenergiei,iar parintele teofil spune DA.ambii au fost duhovnici mari,pentru multi parerea lor a fost litera de lege,despre ambii se spune ca au fost luminati de Duhul Sfant.dar uite ca au pareri opuse,ceea ce inseamna ca interventia Duhului Sfant nu e permanenta.doar unul avea dreptate.care?de aici concluzia ca orice teorie legata de bioenergie,clarviziune,medicina complementara etc are nota de adevar relativ.deci ce spun parintii de la athos nu e mereu litera de lege!si nu putem spune cu fermitate ca bioenergia si clarviziunea sunt doar de la diavol,cata vreme,teofil paraianu,luminat si el de cer,afirma ca pot fi si de la Dzeu!
Reply With Quote
  #187  
Vechi 19.03.2010, 23:25:36
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...luati-bucurie:

BIOENERGIA - Parintele Teofil Paraianu

„ Pe toti cati m-au intrebat daca e bine sa foloseasca bioenergie, le-am spus ca da. Daca el simte ca-l ajuta treaba asta poate sa se duca, ca nu-i de la vrasmasul, ii de la Dumnezeu. Numai ca eu personal n-am ajuns sa ma conving ca pe mine ma ajuta o treaba dintr-asta. Nu m-a ajutat cu nimic pina acuma.

Referitor la metodele de tratament ale unei boli, acceptati si credeti ca un crestin poate apela si la tehnici neconventionale cum ar fi homeopatia, acupunctura?

Sigur ca da. Sunt totusi mijloace de intremare a fiintei umane, de ce sa nu poata face apel la tot ceea ce se poate face pentru binele omului? Oamenii, in general, nu sunt inca obisnuiti cu chestiunea aceasta si se pot face si multe lucruri care sa-i insele pe oameni, se pot prezenta unii care au, stiu eu, practica aceasta de a ajuta pe oameni si de fapt o fac pentru bani sau pentru avantaje ale lor, nu pentru avantaje ale bolnavului. Pot fi si lucruri de felul acesta, insa, in general, acolo unde se duce omul are incredere ca poate fi ajutat, se poate duce si la acupunctura, si la bioenergie, si la orice unde poate castiga un spor de bine pentru viata lui personala, asa cum te duci la un izvor de apa termala, la izvoare de apa minerala si te poti folosi de acestea, cam asa te poti duce si la un bionergetician, daca acela este om serios si daca simti ca ti foloseste la ceva interventia lui.”
LINKUL CARE L-AI DAT NU FUNCȚIONEAZĂ. PUNE-L SĂ FUNCȚIONEZE SĂ VEDEM CONTEXTUL.
PR. TEOFIL PÂRÂIANU, CHIAR DACĂ ERA CITAT CORECT A SPUS O PĂRERE PERSONALĂ ȘI NU DIN ILUMINARE DE SUS.
ÎNTOTDEAUNA CÂND APARE CÎTE O EREZIE AȘA SE ÎNTÂMPLĂ. LA FEL ȘI CU ÎNȘELĂRILE. POT FI SFINȚI CARE AU PĂRERI PERSONALE ÎN CONTRADICȚIE CU CEEA CE SPUNE BISERICA IAR DUPĂ CE BISERICA ÎȘI SPUNE CUVÂNTUL ACEȘTIA ÎȘI RETRAG PĂRERILE ȘI SE SUPUN BISERICII. ACESTE CONTRADICȚII SE REZOLVĂ PRIN SINOADE.
CONTEAZĂ ÎNSĂ CEI CARE S-AU DOCUMENTAT ȘI AU STUDIAT PROBLEMA TEOLOGIC ȘI MEDICAL PENTRU A AVEA O PĂRERE CU AUTORITATE. PĂRINȚII DE LA SF. MUNTE SUNT MEDICI ȘI TEOLOGI ȘI AU STUDIAT PROBLEMA MERGÂND CHIAR LA ȘCOLILE DE MEDICINĂ ALTERNATIVĂ DECI SUNT DOCUMENTAȚI. NU SE BAZEAZĂ PE VEDENII ȘI VISE CARE POT FI DE LA DUMNEZEU SAU DE LA VRĂJMAȘ. SFINTELE SINOADE S-AU BAZAT PE MINUNI DAR DUPĂ CE S-AU DEZBĂTUT PROBLEMELE FOARTE DOCUMENTAT ÎN PRIVINȚA ADEVĂRULUI ȘI MINUNILE DOAR AU CONFIRMAT SUSȚINÂND REZULTATUL DUHOVNICESC.
NOI NU CĂUTĂM CINE SPUNE CI CEEA CE SPUNE. UN OM BUN POATE SPUNE UN CUVÂNT RĂU IAR UN OM RĂU POATE SPUNE UN CUVÂNT BUN. NOI NU LUĂM OMUL CI CUVÎNTUL. ÎL BĂGĂM LA LABORATORUL MINȚII ȘI-L ANALIZĂM. DACĂ E DE LA DUMNEZEU ÎL PĂSTRĂM DACĂ E DE LA VRĂJMAȘ ÎL ALUNGĂM, NU PE CRITERIUL MINUNILOR, VISELOR ȘI VEDENIILOR CI PE CRITERIUL SFINTEI TRADIȚII.
UN CRITERIU CA SĂ FIE CUVÂNTUL ORTODOX ESTE CEL DAT DE PR. CLEOPA DUPĂ SFINȚII PĂRINȚI. CAM AȘA A FĂCUT TOTDEAUNA BISERICA. (MASONERIA FACE ALTFEL. ZICE CĂ E BUNĂ PENTRU CĂ A FOST CUTARE SAU CUTARE MASON.)
BIOENERGIA NU E REA SAU BUNĂ CĂ A ZIS TEOFIL SAU ATHOSUL CI E REA SAU BUNĂ DACĂ FACE SAU NU VOIA LUI DUMNEZEU.
Credinciosul: Care sunt semnele adevăRatei Tradiții?
Preotul: Semnele adevăratei Tradiții le arată Vincențiu de
Lerin, zicând așa: „In Biserica Universală trebuie mare grijă,
ca acel lucru să-l ținem, care a fost crezut pretutindeni, totdeauna,
de toți... Lucrul acesta va fi așa, dacă urmăm universalitatea,
vechimea și consensul. Vom urma universalitatea în
chipul acesta, anume, dacă1 mărturisim că singură această
credință este adevărată, pe care întreaga Biserică o mărturisește
pe pământ. Vom urma vechimea dacă nu ne depărtăm deloc de
acele înțelesuri, pe care se știe că le-au practicat sfinții înaintași
și Părinții noștri. Vom urma și consensul, dacă, chiar în
vechime, ținem definițiile și părerile tuturor sau aproape ale
tuturor preoților și învățătorilor deopotrivă"21.
Tradiția trebuie să vină de la Apostoli. Așa înțelegem
vechimea ei. Ea trebuie să fi fost totdeauna și pretutindeni în
Biserică, fără schimbare.
21
Reply With Quote
  #188  
Vechi 19.03.2010, 23:38:05
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dcei, exista si astfel de pareri la duvonicii ortodocsi, nu numai contra.

Eu as adauga ca tot asa cum sf Pavel spune ca pentru un crestin carnea jertfita idolilor nu este nilmic, deci o poate manca (dar sa se fereasca sa nu sminteasca un frate mai slab..), tot asa pt un crestin teoriile panteiste sau pagane care stau in spatele unor medicini paralele nu sunt importante, important este aspectul medical de care se poate folosi.
Dar, la fel, poate ar fi bine ca daca le folosim noi sa nu facem mare caz de asta, ca sa nu-i smintim pe cei care ar intelege ca si teoriile din spatele unor astfel de medicini sunt bune.
TEXTUL CITAT DE TINE DIN SF. APOSTOL PAVEL ESTE INCOMPLET
ÎL REDAU AICI 1 CORINTENI
CAPITOLUL 8
4. Iar despre mancarea celor jertfite idolilor, stim ca idolul nu este nimic in lume si ca nu este alt Dumnezeu decat Unul
singur.
5. Caci desi sunt asa-zisi dumnezei, fie in cer, fie pe pamant, - precum si sunt dumnezei multi si domni multi, S
6. Totusi, pentru noi, este un singur Dumnezeu, Tatal, din Care sunt toate si noi intru El; si un singur Domn, Iisus Hristos,
prin Care sunt toate si noi prin El.
7. Dar nu toti au cunostinta. Caci unii, din obisnuinta de pana acum cu idolul, mananca din carnuri jertfite idolilor, si
constiinta lor fiind slaba, se intineaza.
8. Dar nu mancarea ne va pune inaintea lui Dumnezeu. Ca nici daca vom manca, nu ne prisoseste, nici daca nu vom manca, nu ne
lipseste.
9. Dar vedeti ca nu cumva aceasta libertate a voastra sa ajunga poticnire pentru cei slabi.
10. Caci daca cineva te-ar vedea pe tine, cel ce ai cunostinta, sezand la masa in templul idolilor, oare constiinta lui, slab
fiind el, nu se va intari sa manance din cele jertfite idolilor?
11. Si va pieri prin cunostinta ta cel slab, fratele tau, pentru care a murit Hristos!
12. Si asa, pacatuind impotriva fratilor si lovind constiinta lor slaba, pacatuiti fata de Hristos.
13. De aceea, daca o mancare sminteste pe fratele meu, nu voi manca in veac carne, ca sa nu aduc sminteala fratelui meu.
CAPITOLUL 10
19. Deci ce spun eu? Ca ce s-a jertfit pentru idol e ceva? Sau idolul este ceva?
20. Ci (zic) ca cele ce jertfesc neamurile, jertfesc demonilor si nu lui Dumnezeu. Si nu voiesc ca voi sa fiti partasi ai
demonilor.
21. Nu puteti sa beti paharul Domnului si paharul demonilor; nu puteti sa va impartasiti din masa Domnului si din masa
demonilor.
22. Oare vrem sa maniem pe Domnul? Nu cumva suntem mai tari decat El?
23. Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi folosesc. Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate zidesc.
24. Nimeni sa nu caute pe ale sale, ci fiecare pe ale aproapelui.
25. Mancati tot ce se vinde in macelarie, fara sa intrebati nimic pentru cugetul vostru.
26. Caci "al Domnului este pamantul si plinirea lui".
27. Daca cineva dintre necredinciosi va cheama pe voi la masa si voiti sa va duceti, mancati orice va este pus inainte, fara
sa intrebati nimic pentru constiinta.
28. Dar de va va spune cineva: Aceasta este din jertfa idolilor, sa nu mancati pentru cel care v-a spus si pentru constiinta.

29. Iar constiinta, zic, nu a ta insuti, ci a altuia. Caci de ce libertatea mea sa fie judecata de o alta constiinta?
30. Daca eu sunt partas harului, de ce sa fiu hulit pentru ceea ce aduc multumire?
31. De aceea, ori de mancati, ori de beti, ori altceva de faceti, toate spre slava lui Dumnezeu sa le faceti.
ÎN AMBELE CAZURI SE SPUNE SĂ NU SE MĂNÂNCE DIN CELE JERTFITE IDOLILOR
CELE CE ZIC CEI DE LA SF. MUNTE ȘI MULȚI FOARTE MULȚI, MAJORITATEA PĂRINȚILOR DUHOVNICEȘTI CONTEMPORANI (CU EXCEPȚIA PR. TEOFIL PĂRĂIANU DACĂ EXISTĂ CARTEA RESPECTIVĂ ȘI NU CUMVA ESTE O INTERVENȚIE TIPOGRAFICĂ) ESTE CĂ ÎN ACELE MEDICINI ALTERNATIVE NU ESTE VORBA DE ACȚIUNE MEDICALĂ CI DE UNA A DUHURILOR. DAR AICI IARĂȘI NE CERTĂM CU DRAGA NOASTRĂ KIRALINA CARE ZICE CĂ E VORBA DE DUH SFÂNT IAR PĂRINȚII ZIC CĂ E VORBA DE DUHURI NECURATE. CE NE FACEM CĂ DISCUȚIA S-A CAM LUNGIT ȘI NOI TOT NE CERTĂM. N-AR FI OARE MAI BINE SĂ ÎNCETĂM? CERTURILE DE CUVINTE NU SUNT FOLOSITOARE. DOAMNE AJUTĂ!
Reply With Quote
  #189  
Vechi 20.03.2010, 01:37:09
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Avem asaarintele cleopa spune NU bioenergiei,iar parintele teofil spune DA.ambii au fost duhovnici mari,pentru multi parerea lor a fost litera de lege,despre ambii se spune ca au fost luminati de Duhul Sfant.dar uite ca au pareri opuse,ceea ce inseamna ca interventia Duhului Sfant nu e permanenta.doar unul avea dreptate.care?de aici concluzia ca orice teorie legata de bioenergie,clarviziune,medicina complementara etc are nota de adevar relativ.deci ce spun parintii de la athos nu e mereu litera de lege!si nu putem spune cu fermitate ca bioenergia si clarviziunea sunt doar de la diavol,cata vreme,teofil paraianu,luminat si el de cer,afirma ca pot fi si de la Dzeu!
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...luati-bucurie:

BIOENERGIA - Parintele Teofil Paraianu

„ Pe toti cati m-au intrebat daca e bine sa foloseasca bioenergie, le-am spus ca da. Daca el simte ca-l ajuta treaba asta poate sa se duca, ca nu-i de la vrasmasul, ii de la Dumnezeu. Numai ca eu personal n-am ajuns sa ma conving ca pe mine ma ajuta o treaba dintr-asta. Nu m-a ajutat cu nimic pina acuma.

Referitor la metodele de tratament ale unei boli, acceptati si credeti ca un crestin poate apela si la tehnici neconventionale cum ar fi homeopatia, acupunctura?

Sigur ca da. Sunt totusi mijloace de intremare a fiintei umane, de ce sa nu poata face apel la tot ceea ce se poate face pentru binele omului? Oamenii, in general, nu sunt inca obisnuiti cu chestiunea aceasta si se pot face si multe lucruri care sa-i insele pe oameni, se pot prezenta unii care au, stiu eu, practica aceasta de a ajuta pe oameni si de fapt o fac pentru bani sau pentru avantaje ale lor, nu pentru avantaje ale bolnavului. Pot fi si lucruri de felul acesta, insa, in general, acolo unde se duce omul are incredere ca poate fi ajutat, se poate duce si la acupunctura, si la bioenergie, si la orice unde poate castiga un spor de bine pentru viata lui personala, asa cum te duci la un izvor de apa termala, la izvoare de apa minerala si te poti folosi de acestea, cam asa te poti duce si la un bionergetician, daca acela este om serios si daca simti ca ti foloseste la ceva interventia lui.”
MAI TREBUIE SĂ LĂMURIM O PROBLEMĂ.
DUPĂ CUM AM URMĂRIT SERIALUL DE SENZAȚIE BIOTERAPIA S-AU CRISTALIZAT URMĂTOARELE CONCLUZII:
TOȚI ORTODOCȘII DE PE FORUM SUNT CONTRA BIOTERAPIEI INCLUSIV HOMEOPATIE, BIOENERGIE, ACUPUNCTURĂ MAI PUȚIN HEAVEN, FANI71 ȘI KIRALINA CARE DEJA E ÎN TOP.
HEAVEN ȘI KIRALINA SE CONSIDERĂ NIȘTE SPECIALE ȘI PRACTICĂ ACEASTA CA DĂTĂTORI DUMNEZEIEȘTI DE BIOENERGIE.
FANI71 SE CONSIDERĂ ȘI EL UN OM SPECIAL DAR ABORDEAZĂ PROBLEMA ȘTIINȚIFIC.
AR TREBUI UN TOPIC SPECIAL ÎN CARE FANI71 ȘI KIRALINA SĂ DEZBATĂ ÎNTRE EI PÂNĂ LA LĂMURIRE URMĂTOAREA PROBLEMĂ CARE ESTE NECLARĂ ȘI ÎN RĂSPUNSUL PR. TEOFIL PÂRÂIANU.
DUPĂ PĂREREA LOR BIOENERGIA ESTE DAR DUHOVNICESC SAU ȘTIINȚĂ MEDICALĂ?
DACĂ ESTE ȘTIINȚĂ MEDICALĂ ATUNCI KIRALINA NU MAI ARE DE CE SE MÂNDRI CĂ ARE DARURI SPECIALE DATE EI ÎN URMA SUFERINȚEI CI E CA ORICARE MEDIC CARE A STUDIAT MEDICINA ȘI AȘA SCAPĂ KIRALINA DE ISPITA EI. CUVÂNTUL PR. TEOFIL MAI DEGRABĂ SPUNE CĂ E O MEDICINĂ DE LA DUMNEZEU NICIDECUM UN DAR, O HARISMĂ DUHOVNICEASCĂ DE GENUL FACERII DE MINUNI.
DAR DACĂ KIRALINA ARE DREPTATE FANI71 TREBUIE SĂ SE RECUNOASCĂ ÎNFRÂNT ȘI SĂ ZICĂ DA BIOENERGIA ESTE UN DAR DUHOVNICESC. CUM ÎNSĂ MAJORITATEA ORTODOCȘILOR ZIC CĂ E UN DAR GEN FACHIRISM PROVENIT DIN CREDINȚE IDOLATRE TREBUIE SĂ-ȘI DEA SEAMA CĂ, NEFIIND ORTODOX, NU TREBUIE URMAT CI LEPĂDAT CA O ÎNCHINARE LA IDOLI.
ȘI MAI RĂMÂNE APOI CUV. PR. TEOFIL, DACĂ NU CUMVA E VREO PILULĂ STRECURATĂ DE VREUN TIPOGRAF BIOTERAPEUT ÎN CĂRȚILE LUI, CA O TEOLOGUMENĂ NECLARĂ ȘI NEAPROBATĂ DE RESTUL BISERICII. DE FAPT EU PERSONAL CRED CĂ CONCLUZIA SUBTILĂ A PR. TEOFIL A FOST (SPECIAL CA SĂ NU JIGNEASCĂ PE NIMENI) ACEASTA: "Numai ca eu personal n-am ajuns sa ma conving ca pe mine ma ajuta o treaba dintr-asta. Nu m-a ajutat cu nimic pina acuma."
AȘA CĂ AȘTEPTĂM CONCLUZIILE COMUNE FANI71KIRALINA SINODUL PROBIOTERAPEUT CA SĂ AFLĂM CE COMBATEM. VOI CEILALȚI FORUMIȘTI DE PE ACEASTĂ PROBLEMĂ SĂ SPUNEȚI DACĂ SUNTEȚI ȘI VOI DE ACORD. INIȚIEZ ȘI UN SONDAJ DE OPINIE PE ACEASTĂ CALE ȘI DECLAR CĂ NU AM VRUT SĂ FAC VREO IRONIE CI DOAR SĂ POTOLESC SPIRITELE
CU DURERE ȘI DRAGOSTE, ȘI PENTRU FANI71 ȘI PENTRU KIRALINA, ȘI PENTRU PR. TEOFIL, DUMNEZEU SĂ-L IERTE ȘI PENTRU RESTUL FORUMIȘTILOR COMBATIVI. ALEXANDRU.
TOPICUL ÎL GĂSIȚI LA http://www.crestinortodox.ro/forum/s...845#post225845
SONDAJUL ESTE AICI http://www.crestinortodox.ro/comunit...IU&poll_id=222
Reply With Quote
  #190  
Vechi 20.03.2010, 02:41:43
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...luati-bucurie:

BIOENERGIA - Parintele Teofil Paraianu

„ Pe toti cati m-au intrebat daca e bine sa foloseasca bioenergie, le-am spus ca da. Daca el simte ca-l ajuta treaba asta poate sa se duca, ca nu-i de la vrasmasul, ii de la Dumnezeu. Numai ca eu personal n-am ajuns sa ma conving ca pe mine ma ajuta o treaba dintr-asta. Nu m-a ajutat cu nimic pina acuma.

Referitor la metodele de tratament ale unei boli, acceptati si credeti ca un crestin poate apela si la tehnici neconventionale cum ar fi homeopatia, acupunctura?

Sigur ca da. Sunt totusi mijloace de intremare a fiintei umane, de ce sa nu poata face apel la tot ceea ce se poate face pentru binele omului? Oamenii, in general, nu sunt inca obisnuiti cu chestiunea aceasta si se pot face si multe lucruri care sa-i insele pe oameni, se pot prezenta unii care au, stiu eu, practica aceasta de a ajuta pe oameni si de fapt o fac pentru bani sau pentru avantaje ale lor, nu pentru avantaje ale bolnavului. Pot fi si lucruri de felul acesta, insa, in general, acolo unde se duce omul are incredere ca poate fi ajutat, se poate duce si la acupunctura, si la bioenergie, si la orice unde poate castiga un spor de bine pentru viata lui personala, asa cum te duci la un izvor de apa termala, la izvoare de apa minerala si te poti folosi de acestea, cam asa te poti duce si la un bionergetician, daca acela este om serios si daca simti ca ti foloseste la ceva interventia lui.”
L-AM GĂSIT ÎN SFÎRȘIT E O CARTE MINUNATĂ http://www.crestinortodox.ro/carti-o...gia-82859.html LINKUL E ĂSTA. AM CITI-O CU UN AMUZAMENT COPIOS. ACUM AM ÎNȚELES DE CE A ZIS AȘA. ȚINE DE UMORUL LUI FIN ȘI LARGHEȚEA ICONOMIEI (BLÂNDEȚII SALE) CARE ÎNDEPĂRTEAZĂ DE LA PĂCATE ȘI PERICOLE NU CU BICIUL CI CU MÎNGÎIEREA. E CA ȘI CUM AR FI ZIS O FII ȘTIINȚĂ, O FII HARISMĂ DACĂ NU TE POȚI ABȚINE DU-TE CĂ NU TE CONDAMN. ORICUM NU AJUTĂ LA NIMIC NICI LA BINE NICI LA RĂU DECÂT DACĂ AI TU CONVINGEREA ASTA. CA ȘI CUM AR FI ZIS CĂ E PLACEBO.(daca simti ca ti foloseste la ceva interventia lui) Numai ca eu personal n-am ajuns sa ma conving ca pe mine ma ajuta o treaba dintr-asta. Nu m-a ajutat cu nimic pina acuma.
ȘI ZICE CĂ E ȘI CU PERICOLE si se pot face si multe lucruri care sa-i insele pe oameni, se pot prezenta unii care au, stiu eu, practica aceasta de a ajuta pe oameni si de fapt o fac pentru bani sau pentru avantaje ale lor, nu pentru avantaje ale bolnavului.
DAR ASTA E TOT PĂREREA PERSONALĂ A PR. TEOFIL CHIAR DACĂ HAZOASĂ. NU E A BISERICII.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23