Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 11.01.2017, 12:14:43
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ne certam fara sa intrebam Capul Bisericii unde isi gaseste El trupul.
Unii se cearta pentru a pune monopol pe Trupul lui Hristos.
Si lupta ca a lor confesiune sa primeasca exclusivitate.

Insa Trupul lui Hristos se gaseste pe tot pamantul. Orice crestin nascut din nou care il iubeste si il urmeaza pe Hristos pana la sfarsitul vietii, face parte din Trupul lui Hristos.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 11.01.2017, 12:39:05
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Punctul de vedere ortodox este, si in aceasta privinta, mult mai aproape de Biblie decat punctul de vedere penticostal. Doar ca, dupa parerea mea, au gresit...Biserica.
Mda, daca intr-o buna zi ortodocsii care pleaca Duminica la slujba , nimeresc cu totii in cate o Biserica Catolica, vor fi mantuiti...
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceea ce am citit eu este ca nu toti evreii au format Poporul Ales, ci numai aceia care l-au urmat pe Moise, in timp ce aceia care au ramas cu Faraon intelegem ca au pierit.
Asa intelegem cu totii.

Iar pana in anul de gratie 2017 protestantii au inteles bine ca Poporul Ales este format numai de aceia care l-au urmat pe Martin Luther, in timp de aceia care au ramas cu Papa, au pierit.

Insa tinand cont ca in acest an catolicii doresc sa trecem ”de la conflict la comuniune, impreună în speranță”, sunt primiti si ei in Canaan.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 11.01.2017, 15:22:17
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Unii se cearta pentru a pune monopol pe Trupul lui Hristos.
Si lupta ca a lor confesiune sa primeasca exclusivitate.

Insa Trupul lui Hristos se gaseste pe tot pamantul. Orice crestin nascut din nou care il iubeste si il urmeaza pe Hristos pana la sfarsitul vietii, face parte din Trupul lui Hristos.
Eu am spus un lucru foarte specific, tu te uiti in alta parte.

Eu am intrebat: Hristos ce spune despre lucrul asta, l-a intrebat cineva pe Hristos direct, sa raspunda El 'personal'? Si tu vorbesti de Trupul Lui.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 11.01.2017, 16:32:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Unii se cearta pentru a pune monopol pe Trupul lui Hristos.
Si lupta ca a lor confesiune sa primeasca exclusivitate.

Insa Trupul lui Hristos se gaseste pe tot pamantul. Orice crestin nascut din nou care il iubeste si il urmeaza pe Hristos pana la sfarsitul vietii, face parte din Trupul lui Hristos.
Asta daca ar exista o definitie unitara despre ceea ce inseamna "il urmeaza pe Hristos".

Uite, dupa parerea ta, adventistii il urmeaza pe Hristos sustinand ca e musai sa tii Sabatul evreiesc si sa nu maninci carne de porc si confesiunile care nu primesc "revelatiile" lor sunt departe de crestinismul autentic?

Dar una care are ca episcopi gay si lesbiene, pentru ca, dupa aceeasi Scriptura ca a ta, dar talmacita de ei, asta n-ar fi o infractiune morala?

Dar eu daca pun mana pe o Biblie, ma declar crestin si "presbiter" si mai gasesc inca 2 care sa-mi urmeze, facand aceleasi fapte ca tine, penticostalul sunt mantuit, indiferent ce inovatii dogmatice mai introduc?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.01.2017 at 16:38:12.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 11.01.2017, 16:33:34
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu am intrebat: Hristos ce spune despre lucrul asta, l-a intrebat cineva pe Hristos direct, sa raspunda El 'personal'?
Ai intrebat legat de doua aspecte:
1. Cearta intre crestini
Eu cred ca Isus doreste ca toti crestinii sa fie una.
Asa S-a rugat, pentru asta a murit, asa i-a invatat pe ucenici.
2. Unde este Trupul Lui
Exista crestini care se roaga si ii cer lui Hristos sa le arate care-i Biserica Sa. Eu cred insa ca sunt putini dintr-acestia. Eu, de exemplu nu m-am rugat niciodata sa-mi descopere Dumnezeu care-i Biserica Lui.
Tu te-ai rugat in acest fel?

In biserica unde merg cunosc insa cateva cazuri de oameni care au fost calauziti intr-un mod supranatural. Unuia i-a spus strada si numarul pe care se afla biserica unde trebuia sa vina. Altul a mers pe la mai toate bisericile din oras dar a simtit ca Dumnezeu ii vorbesta sa ramana aici. Altul a ramas pentru ca a venit cu copilul pentru vindecare si Dumnezeu a ascultat rugaciunea in biserica noastra.

Insa banuiesc ca asfel de cazuri exista si in celelalte confesiuni.
Nu mai indoiesc ca sunt oameni care merg in Biserica Ortodoxa sau in Biserica Catolica pentru ca Dumnezeu, acolo, a facut pentru ei, un miracol.

Acum, desigur, as putea sa cred ca acele miracole au fost facute de satana pentru ca oamenii aia sa fie dusi in ratacire si sa nu vina la penticostali, unde-i mantuirea, dar vezi tu, nu pot crede asa ceva, pur si simplu. Uneori ii invidiez pe ortodocsii care, in locul meu, ar putea crede treburi d'astea.

A-l intreba pe Hristos care este Biserica Lui NU este o metoda prin care se poate demonstra ca "o anumita confesiune si numai ea este Biserica adevarata". Pentru ca in fiecare confesiune vei gasi oameni care sa-ti spuna ca ei sunt acolo in urma descoperirii directe a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #346  
Vechi 11.01.2017, 16:54:44
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uite, dupa parerea ta, adventistii il urmeaza pe Hristos sustinand ca e musai sa tii Sabatul evreiesc si sa nu maninci carne de porc si confesiunile care nu primesc "revelatiile" lor sunt departe de crestinismul autentic?

Dar una care are ca episcopi gay si lesbiene, pentru ca, dupa aceeasi Scriptura ca a ta, dar talmacita de ei, asta n-ar fi o infractiune morala?
Eu nu pot sa compar mere ionatan cu pere padurete.

A tine Sambata pentru Domnul si a fi vegetarian sunt optiuni crestine, bine, merci. E clar ca NU e niciun pacat. Ba inca imi vine sa cred ca e o varianta mai buna decat a unor penticostali care mai ciupesc cate o Duminica ori de cate ori iese o afacere, iar la masa baga fake-uri pana ajung obezi.

Pe cand homosexualitatea este interzisa explicit de Scriptura.
Si in Vechiul si in Noul Testament.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 11.01.2017, 17:41:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pentru ca in fiecare confesiune vei gasi oameni care sa-ti spuna ca ei sunt acolo in urma descoperirii directe a lui Dumnezeu.
Cred ca si mai multi care sa spuna asta gasesti intr-un ospiciu.
O fi si acolo "Biserica lui Dumnezeu"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 11.01.2017, 17:45:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=Penticostalul Traditional;640445]

A tine Sambata pentru Domnul si a fi vegetarian sunt optiuni crestine, bine, merci.

1. nu era vorba de a fi vegan, ci a nu manca carne de porc, considerat ca porunca este valabila si pentru crestini.

2. la fel si cu sabatul, ori e valabil pentru toti crestinii (cum spun ei) sau nu.

Astea nu sunt optiuni, deja sunt elemente doctrinare pe care le ai si tu. Doar ca invers fata de ei.

Citat:
Pe cand homosexualitatea este interzisa explicit de Scriptura.
Si in Vechiul si in Noul Testament.
Dupa talmacirea ta. Dupa a lor, nu.
Cine garanteaza ca a ta e cea buna si a lor nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 11.01.2017, 17:59:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Nu te astepta ca un pretestant sau un catolic sa sustina pozitia ortodoxa!
E nerealist.
Mai intai ar trebui sa te straduiesti sa intelegi pozitia ortodoxa.
Daca ai intelege-o, n-ai face afirmatii de genul:

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca nu ma crezi pe mine, intreaba-l, de exemplu pe Catalin sau pe Copacel sau pe orice ortodox de pe forum. Fa un exercitiu si vezi daca vreunul dintre ei iti va spune ca radacinile lui sunt in Mihail Cerularie.

Toti iti vor raspunde-n cor: noi ne tragem direct din Apostoli, de la Cincizecime, anul 33. Ba unii iti vor zice chiar si de felonul si Cartile Liturgice ale lui Pavel.

Daca vei intreba doi colegi catolici, ei iti vor raspunde la fel.
Niciunul nu-ti va spune: "noi la 1054 ne-am rupt din ortodoxie, singura biserica adevarata si am devenit schismatici si eretici."
Si acum, ca si cautator autentic al adevarului care fara doar si poate esti, dar fara inca o doza semnificativa de discernamant, imi permit sa-ti sublinez diferenta care iti scapa.

Vezi tu, spre deosebire de neoprotestanti care s-au rupt din diverse grupari cu care au dat pe urma de pamant, pe motiv ca parintii n-au fost la inaltimea viziunii spirituale ale copiilor, lucrul asta nu s-a intamplat nici in Biserica Ortodoxa nici in biserica romano-catolica.

Nici una din ele nu si-a renegat trecutul sau a venit cu inovatii doctrinare sau de alta natura - nu la momentul schismei oricum, si nici mai tarziu, cel putin Biserica Ortodoxa.

Fiecare si-a dus mai departe traditia pe care au respectat-o ca si pana atunci, la fel si inaintasii.

Ceea ce, repet, nu se poate spune despre gruparile neoprotestante care au luat nastere tocmai renegandu-si radacinile de pana atunci, prezentandu-se pe sine ca "upgrade" -uri semnificative fata de trecutul condamnat chiar ca nedemn.

Este exact diferenta intre un copac care se rupe in doua, fiecare bucata pastrand radacinile (cazul Marii Schisme) si o creanga care se rupe de copac sau mai rau, dintr-o creanga care s-a rupt din copac sau din creanga care s-a rupt dintr-o creanga care ..etc. si pretinde ca ea este un copac mult mai bun decat oricare a existat de la samanta de copac incoace.

Citat:
Da, dar macar noi mai dam o sansa la mantuire si celorlalti. Daca se pocaiesc, binenteles. Insa nu spunem ca daca vor sa fie mantuiti trebuie mai intai sa treaca in Biserica Penticostala.
Mantuirea altora e in mana lui Dumnezeu, asa ca sa nu fim absurzi sa cream un "om de paie" in lipsa de argumente.

De altfel probabil ca esti si tu fan al doctrinei "In afara Bisericii nu exista mantuire".
Diferenta sta doar in modul in care iti concepi tu eclesiologia.



Ortodocsii nu si nu. Daca nu devii ortodox, ioc mantuire.[/quote]
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 11.01.2017, 18:23:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Mai, omule bun, imaginea aceea e pro filioque; la mine e eretica, eu nu ma inchin la ea pt ca Crezul meu e altul. Tu daca esti pentru acea imagine inseamna ca esti pro filioque; treaba ta, alegerea ta.
Cauta istoricul acelei biserici de langa tine; vezi in ce perioada s-a pictat iconostasul; cine e pictorul si in ce perioada s-a format. Pana in '49 greco-catolicismul domina in Transilvania.
Daca zici tu ca e pro filioque si eretica este clar ca asa e. Daca ma duc sa-i spun preotului ca icoana e eretica pentru ca mi-a spus cineva de pe forum si sa se apuce sa darame catapeteasma ce o sa spuna? Pentru ca nu pot fi icoane eretice in biseiric si nu se pot inchina credinciosii la ele. Acum vezi diferenta intre o parere personala si o credinta intemeiata pe ceea ce spune Biserica?
Nici vorba sa fie acolo ceva ce tine de Filioque, nici macar sa dea idee ca ar fi vorba de asa ceva. Unde vezi tu ceva ce sugereaza acesta idee? Ce anume din compozitia icoanei? Nu cred ca ai inteles, o multime de biseirici si manastiri aua ceasta icoana, mai ales pe catapeteasma. Nu au nicio legatura cu greco-catolicii, sunt icoane ortodoxe. Ideea asta cu Filioque s-a nascut acum aproximativ 60 de ani, cand cineva a spus o parere personala bazata pe nimic. Acea persoana era filozof, un laic care s-a aplecat si spre teologie si a facut si lucruri bune. Si de la o parere personala, gresita, s-au apucat unii sa o tot dezvolte devenind un mit urban. Nimeni n-are niciun argument, doar ca asa e moda. O idee falsa, de niciunde nu reiese ca ar avea vreo legatura cu Filioque, nici macar catolicii nu s-au gandit la asta.
De fapt autorul, Lossky, rus fiind, incercase sa argumenteze una din hotararile unui sinod local controversat, cel din 1667. Acel sinod spusese ca nu poate fi pictat Dumnezeu Tatal pentru ca nu L-a vazut nimeni. In schimb valida icoana de la stejarul Mamvri, ca fiind Sfanta Treime. Deci spusese ca nu L-a vazut nimeni, dar Avraam L-a vazut. Aceasta contradictie ciudata s-a datorat, probabil, faptului ca nu si-au dat seama ca e vorba de viziunea Sf. Daniel, pentru ca nu amintesc niciunde de Daniel 7. Ei eu crezut ca a fost pictat doar asa, ca o credinta populara. Acel Sinod a incercat sa alinieze credinta rusa cu cea greaca, considerand ca rusii au deviat de la traditie. Si au crezut ca si aceasta icoana e o inventie a rusilor, o deviatie a lor. Evident, nu era asa, ea fiind deja prezenta in ortodoxie. Peste putin timp de la Sinod apare Erminia picturii bizantine, care avea si citatul dat, cu Daniel 7.
Iar unii, ca sa arguemnteze aceste consideratii eronate s-au apucat sa inventeze argumente, inclusiv faptul ca sfintii ar fi talcuit cum vor ei Daniel 7.
In concluzie, nu exista niciun argument in favoarea faptului ca acea icoana este necanonica, nici eretica sau sa reprezinte Filioque. Toate acesta sunt niste aiureli fara vreo baza, ar trebui stopate de Biserica. Este sfanta icoana a Sfintei Treimi.
Reply With Quote
Răspunde