Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.06.2009, 18:43:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu am cautat si te-am informat ce-am gasit, de aceea vorbesc in deplina cunostinta de cauza(un sfert de pagina)
Acum este rindul tau sa aduci dovezi, ca doar nu o sa ti le caut eu sa sa-ti sustin cauza mai ales ca izvoare istorice si arheologice nu exista ci doar evandheliile care au fost scrise sute de ani mai tirziu.
Nu stiu de unde iti iei informatiile.. La cate "sute de ani" dupa evenimente au fost scrise Evangheliile? Dar epistolele? Am cunoscut atei mai informati decat tine! Ai macar idee cine sunt autorii?

Eu inteleg din postarile tale ca vrei sa faci "dreptate" iudeilor pt ca ai afirmat deja de multe ori ca ei sunt "popor ales" si de aceea vor fi mantuiti.
Citeste in Biblie ce inseamna iudeu in definitia Sf Ap. Pavel! Cine este cu adevarat poporul lui Dumnezeu? Nu cei care fac voia Lui?
Nu este scris ca Dumnezeu poate ridica urmasi ai lui Avraam si din pietre? (nu mai caut referinta)

Tu nu aperi ortodoxia pentru ca NU AI CE SA APERI! NU O CUNOSTI. Normal ca toate punctele de vedere iti par bune si placute daca nu cunosti adevarul.
(Sustii masoneria, sustii apocatastaza, anulezi liberul arbitru etc...)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.06.2009, 20:20:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cine este cu adevarat poporul lui Dumnezeu? Nu cei care fac voia Lui?
..Da, si aceia sunt
Insa sa nu uitam ca absolut toti cei care respira pe pamint au acces la acea mina intinsa indiferent de forma si culoarea in care o vad.
Este foarte imatur sa te crezi la virsta asta buricul pamintului, alesul "special" a alui Dumnezeu.
Toti, inclusiv Iudeii care au vechime in dialogul( DOCUMENTAT) cu Dumnezeu daca doresc se vor mintui, noi prin Hristos, altii prin ce stiu ei
IMPORTANT ESTE SA-I TOLERAM SI SA LE REPSCTAM RELIGIA

deoarece

"TOTUL ESTE DE LA DUMNEZEU"
Sf. Serafim de Virita

deci si faptul; ca unele triburi nu au auzit de Hristos si nu vor auzi este tot de la Hristos
Ceea ce inseamna ca "pastila" mintuirii Hristos nu o fi pentru toti.
ASA A DECIS DOCTORUL SUFLETELOR NOASTRE!
Sa respectam cu umilinta si smerenie acesta porunca!

altfel totul nu va duce decit la distrugerea noastra prin violenta care este o lipsa de liber arbitru, ATUNCI pierdem controlul

ALEGI cind faci ceva BUN, CONSTRUCTIV pentru FIINTA TA
INCETEZI SA MAI ALEGI cind te dedai emotiilor negativiste care duc la ciomageala, atunci esti robot! si departe de Duh
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.06.2009, 00:16:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anca draga, "arheologii" respectivi sunt cei UNSI de Vatican ca sa IMPINGA usurel, prin usa din dos dovezi hilare de genul asta, Iar o intorci tu cum vrei si o dai pe mesaj(cine a spus ceva despre mesaj? iar inventezi?) ca sa arunci cu noroi pe mine. De ce nu putem pastra o decenta in dicuti si macar o umbra de obiectivitate?

Hai sa vedem daca Patriarhia marei Rusii se comporta in genul celor de la Vatican si incearca sa "dezgroape" asa zisele "dovezi" ale Invierii.
RAspunsul, draga mea este nu
Stau linistiti si siguri pe credinta lor, nu au nevoie de proptele, ea, credinta mergind inainte in sufletul rusului indiferent daca pentru arheologi Hristos a existat istoric sau nu.
Nu am inventat, ca nu obisnuiesc; deci fara insinuari. Iar aruncatul cu noroi e sportul tau prefareat, mai nou...
Dealtfel evreii sunt maestri la a scoate "dovezi" despre Iisus si "fratii" sai... Doar ca nu tzine; in vreme ce tabla respectiva a fost recunoscuta de experti ca veritabila, nu falsa cum insinuezi pe aici...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.06.2009, 00:26:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu am spus ca ai inventat TU stirea(ci doar ca ai inventat faptul ca m-as fi legat eu de mesaj, deci mai cu atentie si calm) ,iar Vaticanul de cind este el tot fabrica descoperiri si le baga la inaintare.
La ce fabrica de moaste au avut s-a ajuns ca Sf. Nicolae are cinci miini, patru limbi si doua capete, ca sa nu mai vorbim de lemnul crucii din care puse cap la cap se pot confectiona 15 cruci...deci ii cunoastem
..iar evreii ne iau la bascalie cu toate citatele din Biblie referitoare la Mesia, sunt neseriosi!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.06.2009, 02:58:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
..Da, si aceia sunt
Insa sa nu uitam ca absolut toti cei care respira pe pamint au acces la acea mina intinsa indiferent de forma si culoarea in care o vad.
Este foarte imatur sa te crezi la virsta asta buricul pamintului, alesul "special" a alui Dumnezeu.
Toti, inclusiv Iudeii care au vechime in dialogul( DOCUMENTAT) cu Dumnezeu daca doresc se vor mintui, noi prin Hristos, altii PRIN CE STIU EI
"Și întru nimeni altul nu este mântuirea, căci nu este sub cer nici un alt nume, dat între oameni, în care trebuie să ne mântuim noi." (Fapte 4:12)

"Noi trebuie să-L ascultăm pe Dumnezeu mai mult decât pe oameni.
30 Dumnezeul părinților noștri L-a înviat pe Iisus pe Care voi L-ați omorât spânzurându-L pe lemn.
31 Pe Acesta Dumnezeu L-a înălțat, prin dreapta Sa, Stăpânitor și Mântuitor, ca să-i dea lui Israel pocăință și iertare de păcate." (Fapte 5: 29-31)

"Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: Omul Hristos Iisus" ( 1Timotei 2:5)

etc.

Tot Noul Testament spune un singur lucru: ne mantuim doar prin Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
Si tu vii si spui ca fiecare se mantuieste prin ce are? Adica jertfa lui Iisus a fost "optionala", ne puteam mantui si fara ea? Tu nu realizezi ce vorbesti?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.06.2009, 17:10:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
"Și întru nimeni altul nu este mântuirea, căci nu este sub cer nici un alt nume, dat între oameni, în care trebuie să ne mântuim noi." (Fapte 4:12)


Tot Noul Testament spune un singur lucru: ne mantuim doar prin Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
Si tu vii si spui ca fiecare se mantuieste prin ce are? Adica jertfa lui Iisus a fost "optionala", ne puteam mantui si fara ea? Tu nu realizezi ce vorbesti?
Daca Dumnezeu hotara ca toti trebuie sa fie expusi la Invierea Mintuitorului fi sigura ca o facea(EL poate ABSOLUT TOTUL), si toti ar fi stiut de El indiferent in ce fund de pestera se afla sau pe ce liana se legana(IUBIREA LUI PENTRU OAMENI ESTE NEMARGINITA).

Iar daca a tinut ascuns acest lucru prin INCACCESIBILITATE la Evanghelii FII SIGURA ca asta inseamna ca acele sute de generatii de fundulete acoperite de frunze ne-expuse la Hristos s-au mintuit(sau ma rog ce cuvind or avea ei acolo in jungla) IN FELUL LOR:
Poate prin iubire si comunitate
Poate prin milostenie
Poate prin nastere de prunci
Poate prin facere de bine
Eu unul sunt convins de asta, ca Dumnezeu nu te lasa sa arzi daca iubesti si faci bine( aspecte esentiale pentru cresterea unui SUFLET INDUHOVNICIT) chiar daca nu ai citit nu stiu ce carticele scrise la 50 000 de km departare

2. Nu uita ca Sf. Pavel a fost si un mare diplomat si om politic. Sa nu uitam o clipa ca el cind a scris:
"Și întru nimeni altul nu este mântuirea, căci nu este sub cer nici un alt nume, dat între oameni, în care trebuie să ne mântuim noi." (Fapte 4:12)
el vindea Crestinismul, lucru foarte dificil de realizat. Oare crezi ca este intelept, strategic vorbind sa vinzi ceva la care amintesti si de alte "produse".
In nici un caz

Anna, tu acum esti de ceva vreme in America si banuiesc ca esti satula de reclame, insa daca urmaresti cu atentie vezi cum produsele se vind in detrimentul altora. Ai vazut cum gospodinele de3 la tv curata masa printr-o miscare violenta cu mina de zboara TOATA COMPETITIA
Asa se vind si noile religii
Denigrind pe altele.
Eu nu am nevoie sa fiu convins ca crestinismul este cel mai superior, pentru ca o stiu, si lucrez pentru el, insa sa nu uitam ce ti-am scris mai sus.

Si nu dispera, asa este in America la inceput, socant, te sperii si intrii in panica dind intr-un usor fanatism habotnic crerzind ca doar abordind aceasta atitudine rezolvi ceva, dar nu este asa si trebuie sa privim in jur si sa-i respectam pe cei diferiti, si crede-ma ca este cu muult mai bine decit de unde ai plecat si in timp ai sa te convingi si linistesti, mai ales daca vizitezi tara de citeva ori, ai sa te convingi...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.06.2009, 18:41:51
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noua nu trebuie sa ne vinzi nimic, caci se zice "nu vinde castraveti gradinarului". Dar nu prea inteleg ce o sfatuiesti pe anna 21: "lasa-o mai incet cu credinta", sau " fii putin mai maleabila in privinta credintei, ca mai sunt si altele", sau ce vrei sa spui?
Felul acesta impaciuitor mie mi se pare dubios.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.06.2009, 18:48:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Da, am ramas si eu cu gura cascata: sfaturi de "adaptare" in America :))
De unde stii tu de cat timp sunt plecata si ce stii tu despre mine, in general, Andrei?
In plus, nu-mi place sa aud ca se vorbeste de rau Romania! Eu sunt romanca! Tu esti altceva?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.06.2009, 19:00:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Da, am ramas si eu cu gura cascata: sfaturi de "adaptare" in America :))
De unde stii tu de cat timp sunt plecata si ce stii tu despre mine, in general, Andrei?
In plus, nu-mi place sa aud ca se vorbeste de rau Romania! Eu sunt romanca! Tu esti altceva?
Pai si ce mai stai acolo intre eretici sa "suferi" daca esti romanca? si nu suporti sa auzi despre "frumusetile" din Romania
Eu nu am auzit pe cineva sa-si paraseasca patria de bine
Oare de ce nu te intorci definitiv? ca doar acum este libertate!
youhuuu!
hmmm?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.06.2009, 19:05:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=Anca-Miha;143675]Noua nu trebuie sa ne vinzi nimic, caci se zice "nu vinde castraveti gradinarului". QUOTE]

Pe vremea cind Pavel vindea crestinismul elinilor si machedonilor de exemplu tu inca nu erai "gradinar" deci sigur cumparai "castraveti" de la cei care-i aveau.
Nu te-ai nascut tu crestina de la inceputurile istoriei
Asta ca sa-ti raspund frumos unei deviatii fara sens pe care ai facut-o
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11