Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 20.01.2013, 23:28:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Multumesc Ovidiu. Sunt totusi putine poze cu Parintele, pacat ca nu avem mai multe, asa cum avem si cu ceilalti mari duhovnici. Poate totusi se vor mai gasi si se vor scoate la lumina. Interesant documentarul despre personalitatea Parintelui Arsenie Boca.
După cum a precizat și Laurențiu, părintele Arsenie se ferea a fi fotografiat, filmat sau înregistrat. Din 1959 părintelui i s-a interzis să mai slujească ca preot. Părerea mea personală este că el oricum nu ar fi avut mai multe poze chiar dacă nu i s-ar fi interzis să slujească.
  #252  
Vechi 20.01.2013, 23:41:27
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
După cum a precizat și Laurențiu, părintele Arsenie se ferea a fi fotografiat, filmat sau înregistrat. Din 1959 părintelui i s-a interzis să mai slujească ca preot. Părerea mea personală este că el oricum nu ar fi avut mai multe poze chiar dacă nu i s-ar fi interzis să slujească.
Asa m-am gandit si eu, ca parintele Arsenie Boca se ferea sa fie fotografiat. Nedumerirea mea a plecat de la faptul ca Parintele este reprezentat in icoane tanar (nu stiu daca este o regula, dar am vazut ca Sfintii care au murit la o varsta inaintata sunt pictati batrani in icoane).
  #253  
Vechi 20.01.2013, 23:44:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O explicație ar fi că a slujit doar la tinerețe. E doar o părere personală. Și chiar acum mi-am dat seama că nu rețin să fi văzut vreo poză cu părintele la Prislop (1948-1959). Majoritatea pozelor sunt făcute când se afla la Sâmbăta.

Last edited by ovidiu b.; 20.01.2013 at 23:49:58.
  #254  
Vechi 26.01.2013, 18:25:06
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic, nici de rau nu vreau sa zic (ca sa nu supar pe vreun sfant daca a ajuns sfant, Doamne ajuta!) dar nici de bine, ptr ca am niste semne de intrebare, am citit sa zic destul de multe carti duhovnicesti si vieti de sfinti si am vazut si-i Pateric dar mai ales in minunata carte "Pateric despre visuri si vedenii" pe care v-o recomand NEAPARAT!! sa o cititi, sa vedeti lupta calugarilor din Muntele Athos cu demonii, le apar demoni in chipul Maicii Domnului si a Mantuitorului la tot pasul, cititi cartea si sa va cutremurati, ei nu iau orice viziune sau vis in seama, dimpotriva, fug de ele ca de nu stiu ce, pun la indoiala totul, sa vedeti cazuri acolo de parinti demonizati doar ca au crezut ca li s-a aratat Maica Domnului si i-a induhovnicit, te cutremuri, cum o astfel de aratare necercetata de sfinti induhovniciti din acel Munte (si care au o smerenie de neimaginat) le-au dat calugarilor "puteri" de ghiceau tot viitorul si ziceau ca e darul Domnului ca li s-a aratat lor Domnul si le-a dat darul inaintevederii, si chiar spuneau totul ca la carte, stiatu tot vechiul testament pe de rost dupa o astfel de aratare, norocul lor era ca traiau si traiesc intr-o colectivitate in care cum apare un astfel de caz e cercetat foarte bine si descopereau prin rugaciuni ca nu de la Domnul aveau puterile, si-apoi sa vezi lupta cu cel rau care pusese stapanaire deja pe acel suflet si u mai vroia sa iasa, ca zicea el ca e induhovnicit.

Toti Sfintii de prin Muntele Athos spuneau ca toate aceste cazuri au ca pricina mandria unui calugar cat un praf de nisip, spun ei ca, ca si calugar, trebuie sa n-ai mandrie nici un fir de praf ca-i foarte urat inaintea Domnului, care El insusi a venit pe pamant, Dumnezeu fiind, care a facut universul tot si era tare smerit, iar daca Domnul a criticat pe cineva El e totusi Domnul, noua ne-a lasat smerenia sa urmam.

Deci nu stiu ce sa zic, nu vreau nici sa spun asa nici invers, prefer sa ma antin dar sa-mi pun totusi intrebari, Sfanta Matrona din Rusia, mare sfanta si pe toti ii iubea care veneau la ea, vazatoare cu duhul, spunea: nu alergati dupa preoti sau calugari vazatori cu duhul ca de la unul ca acesta va puteti pierde Harul pe care-l aveti de la Domnul, ca nu toti sunt vazatori prin puterea Domnului.

La parintele (care sper din suflet sa fi ajuns Sfant totusi iar eu sa ma insel) am observat exact ce-am citit in "Pateric despre visuri si vedenii", toti sfintii acolo spuneau ca numai cei smeriti desavarsit, care dau dovada de o iubire fara margini pentru pacatosi, si care se distanteaza de lume, numai unii, din cand in cand pot primi vreun dar de la Dumnezeu. Dar daca pe vreun calugar il pandeste vreun duh de mandrie de care n-a scapat inca, si cu toate ca are acest duh de mandrie cere de la Domnul Daruri mari, sa se incredinteze ca va aparea si demonul in forma de inger care sa-i mangaie orgoliul, oferindu-i darurile lui si ridicandu-l mai sus decat pe fratii lui, din pricina grauntelui de mandrie (care e cel mai neplacut pacat la Domnul, Lucifer din cauza lui a cazut).

Parintele de exemplu spunea intr-o carte "numai jertfa Brancovenilor m-a adus pe mine la acest popor", sau "pe mine cand vreti sa va rugati mie sa ma strigati -duhul parintelui Arsenie Boca ajuta-ma-", sau faptul ca dumnealui spune ca niciodata nu facea slujbe demonizatilor, tot dumnealui povesteste ca a facut o data slujba ca i-a cerut neaparat o familie iar acel demonizat cand a inceput sa citeasca rugaciunile a luat o piatra si era sa-i sparga capul parintelui, iar parintele a fugit in chilie si acela arunca cu pietre, tot dumnealui spune ca "pe demonizati sa-i lasi asa, ca inseamna ca asa a vrut Domnul cu ei" cand eu cred ca aici se vede lupta tuturor sfintilor, uitati-va la smerenia Sf Serafim de Sarov si lupta sa cu demonii. Nu mai zic de pictura, unde a inclus telefoane mobile si alte lucruri care chiar daca ar fi fost profetice nu isi aveau locul intr-o biserica, poate intr-o pictura personala mai bine.

Cititi viata Sfantului Serafim de Sarov care am inteles ca l-a ajutat pe parinte, eu cred ca ar fi trebuit sa-si puna o oarecare amprenta acest duhovnic mare si extraordinar de smerit, ceva de nemaivazut, care-i IUBEA pe toti si cu dusmanii dumnealui vorbea foarte bland si smerit, cititi.

Faptul ca parintele (i-a spus vreo viziune sau nu stiu cum) a decis sa nu fi deshumat, desi randuiala monahiceasca te lasa sa ii exhumezi la 7 ani, ptr ca asa se descopera sfintii, uitati-va la Parintele Ilarion Argatu, mare exorcizator roman, smerit si dumnealui, care a fost exhumat prin 2005 si are moastele in Moldova.

Cititi "Cararea imparatiei" pe care o am, e scris numai din Vechiul Testament, nimic din Noul Testament, exact cum am citit ca semn in cartea "Despre visuri si vedenii", acei monahi iubeau vechiul testament dar pildele Mantuitorului din Noul Testament le aminteau foarte rar.

Ar fi mult de spus dar ma opresc aici, nu stiu, daca gresesc, il rog sa ma ierte, nu vreau sa supar un sfant (daca e), dar daca e sfant stiu ca nu se va supara pe mine, ptr ca insusi Mantuitorul spune sa cercetam duhurile, chiar daca 1000 spun ca-i bun noi sa le cercetam bine inainte, deci fac si eu asa cum recomanda acest Pateric, sa cercetez bine, iar daca consider, mai bine sa stau in banca mea decat sa dau in cine stie ce probleme, ptr ca Sfintii nu s-ar supara daca te vad cantarind totul foarte bine, ei inteleg ca in vremurile din urma se vor chinui necuratii pana si pe cei alesi sa-i atraga in jocul lor, ca si ei fac minuni dar cu puteri de-ale lor, asa ca vom stii toate dupa ce nu vom mai fi.
Nu sunt impotriva criticii.
Din punct de vedere teoretic critica ta este de inteles, poate fi intalnita la orice om cuprins de anumite framantari, indoieli etc...
Insa critica trebuie sa fie una constructiva.

De exemplu, cum se poate explica faptul ca parintele Arsenie Boca cunostea si gandul bun al omului ??

Si sa-ti dau un exemplu dintr-o intamplare povestita de parintele Ghelasie Tepes care l-a cunoscut personal pe parintele Arsenie Boca (fragment):
.................................................. .................................................. ..............
Parintii din manastire ne-au indemnat sa mergem civil, caci parintele era tare prigonit de Securitate, si nu-i mai trebuiau alte necazuri. Asadar, nu ne-am miscat din loc.Parintele a mai vorbit inca 10 minute, si a zis a doua oara:"Mai calugarasilor haideti la mine!". Vazand ca nimic nu se intampla, ne-a strigat pe nume:"Gherasim si Modest, voua va zic!". Cand am auzit asta, au inceput sa-mi tremure picioarele.In starea asta ne-am prezentat in fata parintelui. Eram foarte timizi, dar mai ales cand ne-a strigat pe nume si eu nu l-am vazut niciodata, am incremenit. Desigur ma stiam si pacatos in fata lui Dumnezeu si acestui om sfant, dar parintele s-a uitat asa la mine si mi-a zis:"Mai, de ce tremuri?".Eu am tacut dansul a continuat:[b]"Nu-ti fie frica de mine.Uite, eu cunosc oamenii dupa chip, pentru ca am 3 facultati: medicina, teologia si artele plastice.Toate 3 licentele sunt strans legate una de cealalta"[bi]. In timpul asta eu, ma gandeam exact asa (stiti, mintea omului nu sta o clipa): "Pot sa fie toate scolile din lume, daca nu-i darul lui Dumnzeu, tot degeaba". Atunci parintele imi pune usor mana pe cap, ma mangaie si-mi spune:"Asa-i mai, si darul lui Dumnezeu..."

De necrezut...

Spuneti dvs, domnule Bucuroiu, cine stie gandul omului? Numai Dumnezeu si la cine vrea Dumnezeu sa i se descopere aceasta.
.................................................. .................................................. ...................
Mantuitorul Hristos spune in Evanghelie ca: "Fara de Mine nu puteti face nimic" ( Ioan 15, 5 ) iar la Sfintele Sinoade Ecumenice Sfintii Parintii au adaugat ca cine crede altfel sa fie anatema.

Marturie a parintelui Petru Vamvulescu despre parintele Arsenie Boca:

Eram odată la Biserica din Drăgănescu - pentru că numai acolo mi-a zis Părintele să-l caut - și era multă lume. După ce am vorbit puțin cu părintele Arsenie, eu am rămas în spate, iar el s-a dus printre oameni, în față. Mă gândeam să alcătuiesc o rugăciune către Hristos și Maica Domnului, cu care să-i cuprind pe toți oamenii. Am formulat în gând așa: "Doamne Iisuse, Hristoase miluiește-ne, pentru rugăciunile Sfintei Maicii Tale". Părintele a venit repede lângă mine și mi-a zis: "Bine ai gândit". Și mi-a repetat rugăciunea, exact cum o spusesem eu în gând ! Eu săltam de bucurie ! Și m-am gândit să mai zic: "Și pe mine, cel mai păcătos...". Dar oare nu-i prea lungă ?, mă întrebam tot în gândul meu. Și Părintele iar a venit și mi-a zis ce am gândit: "Poți să adaugi și pe mine, cel mai păcătos, deși îi cam lungă". M-am minunat ! Părintele s-a uitat la mine și mi-a zis: "Am un telefon cu Dumnezeu fără fir...".
  #255  
Vechi 26.01.2013, 18:25:40
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Acum sa vedem ce spune Cuviosul Paisie Aghioritul despre ganduri (fragment):
.................................................. .................................................. ...............
Parinte, aghiuta stie ce avem in inima noastra ?
Asta ar mai lipsi, sa stie si inimile ! Numai Dumnezeu este cunoscator de inimi si numai oamenilor lui Dumnezeu le descopera uneori Dumnezeu pentru binele nostru ce avem in inimile noastre. Aghiuta stie vicleniile si rautatile ce le sadeste in madularele omului; nu stie gandurile noastre cele bune. Numai din experienta pricepe unele lucruri, dar si in acestea de cele mai multe ori greseste. Si daca Dumnezeu n-ar ingadui sa le priceapa nici pe acestea, mereu ar gresi in toate, deoarece diavolul este intunecat; vizibilitate zero !!! Nu stie de pilda, un gand bun de al nostru. Daca am vreun gand rau, pe acela il stie pentru ca el insusi il sadeste. Daca eu vreau sa merg sa fac o fapta buna undeva, sa mantuiesc un om, diavolul nu stie asta. Cand insa acela ii insufla cuiva un gand si-i spune: Du-te si mantuieste pe cutare om ! si il va broda in acelasi timp si cu mandrie, atunci stie gandul acesta. Prin faptul ca omul primeste mandria, da cale libera ispitei. Lucrurile sunt foarte fine. Va aduceti aminte de intamplarea cu Avva Macarie ? (Nota: Vezi Pateric, Avva Macarie, 3, pp. 130-131, Alba Iulia, 1990) Odata l-a intalnit pe diavolul ce se intorcea din pustia cea mai apropiata, unde a fost ca sa ispiteasca pe frati; acela i-a spus: Toti fratii s-au salbaticit impotriva mea, afara numai de unul care e prietenul meu si ma asculta si cand ma vede se invarte ca un titirez. Cine e fratele acela ? l-a intrebat avva Macarie. Teopempt se numeste, i-a raspuns acela. Merge Cuviosul si-l afla pe fratele. A reusit sa-l faca sa-i descopere gandurile lui si l-a ajutat. Cand l-a reintalnit pe diavol l-a intrebat despre frati, iar acela i-a raspuns: Toti sunt foarte salbatici impotriva mea. Si ceea ce e mai rau e ca si cel ce imi era prieten, nu stiu cum s-a facut de s-a schimbat acum si este si mai salbatic decat toti !. N-a stiut ca a mers avva Macarie si l-a adus pe fratele la prochimen, pentru ca avva Macarie a lucrat cu smerenie, din dragoste, si nu a avut diavolul parte la gandul lui. Daca avva Macarie s-ar fi mandrit, ar fi alungat harul lui Dumnezeu si diavolul ar fi avut dreptul lui. Atunci ar fi stiut asta, pentru ca el i-ar fi brodat mandria.
Daca omul ar spune un gand bun de al sau undeva, diavolul l-ar putea asculta si sa-l ispiteasca dupa aceea ?
Cum sa-l auda daca acela nu are diavol ? Daca insa l-ar spune ca sa se mandreasca, ar intra ispita la mijloc. Adica daca exista o predispozitie catre mandrie si cineva spune cu mandrie: Voi merge sa-l mantuiesc pe acesta, diavolul intra la mijioc si atunci stie gandul nostru. Insa daca actioneaza smerit, din dragoste, nu il stie. E nevoie de atentie. Lucrurile sunt foarte subtiri. De aceea Parintii spun ca viata duhovniceasca este stiinta stiintelor.
Asadar, dracul nu poate citi gandurile, dar e maestru in a transmite ganduri pe care bietul omul le crede ale sale. Cu atat mai mult daca apare mandria
.................................................. .................................................. ...............

sofia_78

Mai intervin unele intrebari la cati dintre inselatii despre care ai citit tu in "Patericul despre vise si vedenii" s-a strans lumea la mormant dupa moartea lor, mai bine de 20 ani si pe fiecare an din ce in ce mai multi oameni ?

Parintele Arsenie Papacioc da vina pe Maica Zamfira ca din cauza ei s-ar intampla toate acestea?!? (trec pe langa faptul ca parintele Ioanichie o numeste iapă) dar uite ca Maica Zamfira a adormit de ceva ani si lumea tot vine la mormantul parintelui Arsenie...

Crezi ca daca ar fi vorba despre o asa mare ratacire Dumnezeu nu ar fi avut putere sa o spulbere pana la acest moment ???

Si daca asta ar fi voia lui Dumnezeu, toata aceasta lume care se aduna la mormantul parintelui fiind de fapt roadele lucrarii parintelui Arsenie insuflate de Dumnezeu... cine ar putea sa se impotriveasca ??

Ti-ai pus vreodata intrebare ce vor sa spuna cuvintele: "Va lua țara foc din Prislop!"

Sau crezi ca Dumnezeu ar lasa atata lume sa se rataceasca, sau de cand ratacirile au devenit mai puternice decat Adevarul ?

De cand a devenit puterea dracilor mai mare decat al lui Dumnezeu ???
Vorbim totusi de o Manastire din Biserica Ortodoxa, Mireasa lui Hristos !!

Sa nu ne mai grabim sa vorbim aiurea, pentru ca nu stim noi judecatile lui Dumnezeu (cum spunea un batran din Pateric).

Parintele Arsenie Boca a avut intr-adevar si greseli dar asta nu inseamna ca nu poate fi sfant.

De fapt nu exista nici un sfant fara greseala. Cine crede ca sfintii nu pot gresi se afla el insusi intr-o mare ratacire si asta nu pentru ca o spun eu ci pentru ca asa au hotarat Sfintele Soboare Ecumenice...

Sf Ioan Gura de Aur spune ca si cel mai mare pacatos are o fapta buna la fel cum si cel mai mare sfant poate gresi.

Doamne ajuta si toate cele bune!!

Last edited by tot-Laurentiu; 26.01.2013 at 22:39:35.
  #256  
Vechi 06.02.2013, 21:10:26
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Smile

Pot sa va spun ca Parintele Arsenie Boca NU a dorit sa fie canonizat!Nu am binecuvintare sa spun prea multe dar stiu ca multe sint doar exagerari ale unor persoane .Foarte putini stiu adevarul si aceia NU vorbesc.

Poate ,,GEONEKTARIOS,,(pg 3)stie acest lucru.Nimeni nu-i contesta harul si ajutorul !

Sa lasam presupunerile si sa-i cerem ajutorul,avem nevoie mai ales in vremurile de acum si viitoare!

Si el alaturi de altii de,,acolo sus,, se roaga pt neamul romanesc si cred ca de asta noi mai avem o sansa. SA nu o irosim cu lucruri mici .Sa fim in fiecare zi mai buni ,mai blinzi ,mai milostivi si Bunul Dumnezeu se va indura de noi.

Doamne ajuta!!!!!
  #257  
Vechi 06.02.2013, 21:23:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara19 Vezi mesajul
Pot sa va spun ca Parintele Arsenie Boca NU a dorit sa fie canonizat!
De unde știi? Ai visat?

Citat:
În prealabil postat de mara19 Vezi mesajul
Nu am binecuvintare sa spun prea multe dar stiu ca multe sint doar exagerari ale unor persoane.
Dacă nu ai binecuvântare de ce te mai bagi în discuții?

Citat:
În prealabil postat de mara19 Vezi mesajul
Foarte putini stiu adevarul si aceia NU vorbesc.
Să înțeleg că ești unul dintre acei puțini?

Last edited by ovidiu b.; 06.02.2013 at 23:00:25.
  #258  
Vechi 07.02.2013, 00:36:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu am o inregistrare cu Pr Papacioc si nu are o parere buna despre Pr Boca.
Spunea ca find calugar mergea cu Julieta in padure apoi sa lasat de preotie si mai multe.
Eu ii citesc pe amandoi si ii respect pe amandoi. Dumnezeu le stie pe toate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
  #259  
Vechi 07.02.2013, 09:54:02
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Smile

@ OVIDIU b.

Imi cer scuze ca te-am iritat.Nu-mi permit sa visez cu Parintele Arsenie Boca.

Ma opresc aici.Eu nu intru in polemici!

Unde este toleranta crestin-ortodoxa si dialogul civilizat???

Iertare inca o data .......

PS; nu astept raspuns.
  #260  
Vechi 07.02.2013, 10:08:14
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu am o inregistrare cu Pr Papacioc si nu are o parere buna despre Pr Boca.
Spunea ca find calugar mergea cu Julieta in padure apoi sa lasat de preotie si mai multe.
Eu ii citesc pe amandoi si ii respect pe amandoi. Dumnezeu le stie pe toate.
Ce usor e sa starnim nedumeriri...mai usor decat a scrie corect gramatical...
NU find ci fiind, NU scriem sa ci s-a, ca urmeaza un verb ...
Apoi nu stiu daca Parintele Papacioc ar fi blamat un confrate...mai ales ca am vorbit cu dansul de cateva ori...chiar si despre parintele Argatu, despre care am o impresie foarte buna...
Si pentru Ovidiub., sa nu uitam fratele meu ca TONUL face muzichia...
Eu va iubesc pe toti ! Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10