Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2013, 23:56:01
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Parintele Gherontie Puiu

Cand eram mic am fost la parinte in casuta aia a lui de la manastire si mi-a spus ca o sa ma fac preot . Dar treaba e ca nu sunt foarte credincios si nici nu prea respect foarte mult poruncile . cred in Dumnezeu dar sunt ---(nu stiu ce cuvant sa folosesc , slab banuiesc ?)
am auzit ca este vazator cu duhul dar oare mi-a spus asta doar pentru ca eram un copil si pentru ca adevarul era ca stiam foarte putine pe atunci , stiam de meseria de preot , avocat si inca cateva :D si eu tot ziceam ca ma fac preot . dar lui nu i-am spus eu ceva de asta inainte , pur si simplu am intrat acolo mi-a pus mana pe ceafa si se uita la mine si mi-a spus ca voi fi preot .
cred in povestea lui dar pur si simplu sunt curios de parerea voastra . ce credeti despre ceea ce a spus ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2013, 00:19:18
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Frate, n-ai de unde sa stii ce traiectorie o sa ai in viata, asteapta si-ai sa vezi.
Anumite intamplari schimba fundamental oamenii.

Dumnezeu cu tine.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2013, 08:53:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
Cand eram mic am fost la parinte in casuta aia a lui de la manastire si mi-a spus ca o sa ma fac preot . Dar treaba e ca nu sunt foarte credincios si nici nu prea respect foarte mult poruncile . cred in Dumnezeu dar sunt ---(nu stiu ce cuvant sa folosesc , slab banuiesc ?)
am auzit ca este vazator cu duhul dar oare mi-a spus asta doar pentru ca eram un copil si pentru ca adevarul era ca stiam foarte putine pe atunci , stiam de meseria de preot , avocat si inca cateva :D si eu tot ziceam ca ma fac preot . dar lui nu i-am spus eu ceva de asta inainte , pur si simplu am intrat acolo mi-a pus mana pe ceafa si se uita la mine si mi-a spus ca voi fi preot .
cred in povestea lui dar pur si simplu sunt curios de parerea voastra . ce credeti despre ceea ce a spus ?
Servus!Citind ce ai scris,mi-a rasarit in minte intrebarea: daca crezi in povestea lui,dupa cum spui,de ce anume ai nevoie de opiniile si confirmarile altor persoane?Asta pe de o parte,iar pe de alta,as dori sa te intreb ce simti despre faptul de a deveni preot intr-un viitor?Si mai ales ce inseamna a fi preot pentru tine?Cand parintele ti-a pus mana pe cap si ti-a spus ca vei fi preot,ce sentiment te-au facut sa traiesti gestul si vorbele lui?
Te intreb,pentru ca a fi preot nu este doar o meserie ca si oricare,dupa cum probabil stii,ci un mod de viata si incerc sa inteleg,daca nu simti sa ai acest mod de viata in prezent,care ar putea fi motivul de a ti-l dori pentru viitor?
Exista o nevoie interioara in viata ta foarte importanta ce ti-ai dori sa fie implinita si consideri ca faptul de a deveni preot ti-ar aduce acest lucru?
Desigur,sunt cateva intrebari doar pentru tine insuti,nu este necesar sa imi raspunzi mie sau pe forum, daca nu simti acest lucru.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 13.01.2013 at 09:00:04.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2013, 09:32:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mekahekaleka Vezi mesajul
cred in povestea lui dar pur si simplu sunt curios de parerea voastra . ce credeti despre ceea ce a spus ?
Parintele a vorbit cu mama ta inainte, iar dupa a stat de vorba cu tine si a realizat ca tu vei putea conjuga corect “a supune” si “a stapani”, a stiut ca vei ajunge preot al creatiei, vei putea valorifica preotia universala. Mai rar insa un copil mic care sa-si doreasca sa devina preot slujitor, iar daca mama a impartasit bucuria de a avea un astfel de copil cu parintele, el te-a incurajat in acest sens.

Last edited by ioanna; 13.01.2013 at 10:01:48.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2013, 17:02:11
onofreiciuc onofreiciuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Mesaje: 1
Question Intrebari pentru cel ce a initiat aceasta discutie.

Tu ce ai vrea sa te faci?

Daca vei fi preot, vei dezvalui public convorbirile particulare, tainele pe care ti le vor spune oamenii?

Cand ai o intrebare, cum poti sa iti dai seama daca poti sa iti raspunzi doar singur, sau poti sa ii intrebi pe altii pentru ca poti sa primesti raspuns doar prin altii?

Last edited by onofreiciuc; 16.01.2013 at 13:14:37.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2013, 02:44:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Gherontie Pui mai traieste. Poti sa mergi si sa mai vorbesti odata cu cuviosia sa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2013, 07:43:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici poetul si gazetarul Sandu Tudor nu si-a propus din tinerete sa devina monah si martir. Dumnezeu lucreaza tainic si ne cheama spre el incalzindu-ne inimile. Calatoria lui in Athos, dar mai ales accidetul aviatic din care a scapat cu viata datorita ajutorului divin primit ii confera acelui domn elegant, dar de o mare profunzime interioara, o alta perspectiva asupra vietii.

http://www.crestinortodox.ro/parinti...dor-69653.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2013, 19:50:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Parintele a vorbit cu mama ta inainte, iar dupa a stat de vorba cu tine si a realizat ca tu vei putea conjuga corect “a supune” si “a stapani”, a stiut ca vei ajunge preot al creatiei, vei putea valorifica preotia universala. Mai rar insa un copil mic care sa-si doreasca sa devina preot slujitor, iar daca mama a impartasit bucuria de a avea un astfel de copil cu parintele, el te-a incurajat in acest sens.
Din cate am inteles cand era copil nu a spus ca doreste sa devina preot. Eu am fost de cateva ori la parintele, iar odata cand am fost cu un prieten i-a spus si lui ca ar fi bun de preot.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.02.2013, 00:41:06
mekahekaleka mekahekaleka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.10.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Amuzant e ca astazi chiar vorbeam cu niste prieteni si unu a spus de asta . ca i s-a spus ca o sa fie preot tot de catre Parintele Puiu . oare o fi doar un lucru pe care il spune copiilor pentru ca in momentul ala sunt inca "puri" ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2013, 18:53:58
mara19 mara19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Smile

Te invit sa cauti pe net ,,parintele David,,.(e undeva pe linga Sibiu) citeste-i povestea .Merita!
Cu drag.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Gherintie Puiu AndreiB Mari Duhovnici si predicile lor 5 06.07.2013 19:33:17
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 14:10:10
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
rugati-va pentru Pr.Gherontie NiCcoleta Rugaciuni 6 07.06.2008 15:42:12
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47