Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.01.2016, 04:08:33
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

ARTICOLUL 2.

,,In sensul prezentei legi, termenii sunt definiti dupa cum urmeaza:
a) dispozitiv medical - orice instrument, aparat, mecanism, material sau alt articol utilizat singur sau in combinatie, inclusiv software necesar pentru aplicarea lui corecta, destinat de producator sa fie folosit pentru om si care nu isi indeplineste actiunea principala prevazuta in/sau pe corpul uman prin mijloace farmacologice, imunologice sau metabolice, dar care poate fi ajutat in functia sa prin astfel de mijloace, in scop de:
- diagnostic, prevenire, monitorizare, tratament sau alinare a durerii;
- diagnostic, supraveghere, tratament sau compensare a unei leziuni ori a unui handicap;
- investigatie, inlocuire ori modificare a anatomiei sau a unui proces fiziologic;
- control al conceptiei;

b) dispozitiv medical activ - orice dispozitiv medical a carui functionare se bazeaza pe o alta sursa de putere sau de energie decat aceea generata de organismul uman sau de gravitatie;
c) dispozitiv medical implantabil activ - orice dispozitiv medical activ care este destinat sa fie introdus si sa ramana implantat in corpul uman sau intr-un orificiu al acestuia, partial ori total, prin interventie medicala sau chirurgicala;
d) accesoriu - un articol care, desi nu este un dispozitiv medical, este prevazut in mod special de catre producator pentru a fi utilizat impreuna cu un dispozitiv, in concordanta cu scopul utilizarii;
e) dispozitiv medical pentru diagnostic in vitro - orice dispozitiv care este un reactiv, produs de reactie, calibrator, material de control, chit, instrument, aparat, echipament sau sistem, utilizat singur sau in combinatie, destinat de producator pentru a fi utilizat in vitro pentru examinarea de probe, incluzand sange si grefe de tesut, prelevate din corpul uman sau, in principal, numai in scopul obtinerii unor informatii:
- privind starea fiziologica sau patologica ori referitoare la o anomalie congenitala;
- pentru a determina protectia si compatibilitatea cu un potential recipient;
- pentru monitorizarea masurilor terapeutice; recipientele pentru probe sunt considerate dispozitive medicale pentru diagnostic in vitro;
recipientele pentru probe sunt acele dispozitive, tip vacuum sau nu, destinate de catre producator special pentru pastrarea initiala si pentru conservarea probelor obtinute din organismul uman, in scopul unei examinari pentru diagnostic in vitro;
f) dispozitiv individual la comanda - orice dispozitiv confectionat conform prescriptiei unui practician medical calificat care elaboreaza sub responsabilitatea sa caracteristicile constructive ale dispozitivului destinat pentru un pacient anume; prescriptia poate fi, de asemenea, emisa de oricare alta persoana autorizata in virtutea calificarii sale profesionale; dispozitivele medicale de serie mare care trebuie sa fie adaptate pentru a intruni cerintele specifice prescriptiei unui practician medical calificat sau altei persoane autorizate nu sunt considerate dispozitive individuale la comanda;
g) dispozitiv destinat investigatiei clinice - orice dispozitiv prevazut sa fie utilizat de practicianul medical calificat, atunci cand conduce investigatia clinica, conform anexei nr. X, intr-un mediu clinic adecvat; in scopul realizarii investigatiei clinice persoana care, in virtutea calificarii sale profesionale, este autorizata sa efectueze astfel de investigatii va fi acceptata ca echivalent cu practicianul medical calificat;
h) directive europene privind dispozitivele medicale - reglementari elaborate de Comunitatea Europeana, cu putere de lege in tarile membre, care contin cerintele esentiale privind calitatea si securitatea impuse dispozitivelor medicale, in vederea eliminarii barierelor tehnice din calea comertului;
i) certificare - ansamblu de proceduri, verificari, incercari, finalizat printr-un document-certificat, care atesta conformitatea dispozitivului medical cu cerintele de siguranta si de performanta necesare in utilizare;
j) inregistrare - document care furnizeaza dovezi obiective ale activitatilor efectuate sau ale rezultatelor obtinute in domeniul dispozitivelor medicale;
k) cerinte esentiale - caracteristici si performante principale impuse dispozitivelor medicale tinandu-se seama de scopul propus al aparatului, care sunt specificate pentru fiecare clasa de aparate in directivele si normele europene;
l) standard armonizat - standardul adoptat de un organism european de standardizare, referindu-se in mod special la domeniul de aplicare a unei directive; un standard este armonizat in cazul aprobarii paralele a standardelor ISO si CEN;
m) organism de certificare notificat - organismul desemnat de structura de specialitate din cadrul Ministerului Sanatatii pentru evaluarea conformitatii si certificarea dispozitivelor medicale, conform strategiei stabilite de structura de specialitate din cadrul Ministerului Sanatatii;
n) supraveghere in utilizare - ansamblul de masuri prin care se asigura si se confirma siguranta in functionare si performantele, conform scopului propus, pe toata durata de exploatare a dispozitivului medical si de detectare a incidentelor in utilizare;
o) incident - acele defectiuni care au produs sau care ar fi putut produce deces, ranire sau deteriorare grava a starii de sanatate a pacientului, utilizatorului, tertelor persoane sau care afecteaza calitatea mediului, precum si acele defectiuni care, prin repetare, produc perturbari in activitatea medicala, pierderi materiale, de timp si altele asemenea;
p) registru - documentul de evidentiere a dispozitivelor medicale certificate, a producatorilor si furnizorilor de aparate medicale;
r) producator - persoana fizica sau juridica avand responsabilitatea de a proiecta, produce, ambala si eticheta un dispozitiv, in scopul punerii lui in circulatie sub numele sau propriu, indiferent daca aceasta operatiune este indeplinita de ea insasi sau de o terta parte in numele sau (responsabil cu punerea pe piata); termenul se aplica si persoanelor fizice sau juridice care asambleaza, ambaleaza, prelucreaza, reconditioneaza si/sau eticheteaza produse si/sau atribuie acestora destinatia de dispozitiv cu intentia de a-l pune in circulatie sub numele sau propriu; aceasta definitie nu se aplica persoanelor care, nefiind producatori in intelesul primului paragraf, asambleaza sau adapteaza dispozitive deja existente pe piata pentru un pacient individual;
s) scop propus - utilizarea pentru care produsul este destinat, in concordanta cu datele furnizate de producator pe etichete, in instructiuni si/sau in materiale promotionale (prospecte comerciale); "
Noi crestinii suntem oameni invatati sa punem inainte gandul cel bun. Daca ai avea gandul cel bun, ai intelege cu usurinta ca:
1) monitorizarea pacientului este spre binele lui; cand iubesti pe cineva vrei sa il ai tot timpul sub ochi, ca sa nu i se intample ceva rau si ca sa poti interveni prompt, in timp util; a avea contact cu cel iubit este o cerinta elementara a iubirii; a monitoriza un pacient este nu doar o obligatie profesionala, ci si o dovada de iubire; dar tu pesemne stii ca unii oameni sunt cu ochii pe comoara ca sa o fure - si ai impresia, prin generalizare abuziva, ca toti oamenii sunt asa (hoti perversi);
2) pentru unii, termenul de supraveghere este terifiant; in realitate, a supraveghea are un sens pozitiv, afectuos, specific relatiilor de intrajutorare - ii supravegem de pilda pe copii, pe cei bolnavi, pe cei care au nevoie de ajutor; este o masura elementara de SECURITATE, de PROTECTIE; suntem cu ochii pe ei, ca sa putem interveni prompt atunci cand e nevoie, spre binele lor si spre demnitatea menirii noastre de protectori (medici etc.); a sluji semenilor si lui Dumnezeu inseamna, printre altele, a supraveghea pe cel bolnav; CE-AR FI DACA BUNUL DUMNEZEU, PRONIATORUL, NE-AR SCAPA DIN OCHI FIE SI O SINGURA CLIPA?
3) modificarea anatomiei se refera in primul rand la o interventie de tip chirurgical; uneori e absolut necesara, altfel pacientul poate muri sau poate suferi cumplit. Modificarea fiziologica se refera, in primul rand, la corectia unei abateri de la functionarea normala a organismului - de exemplu, unui pacient cu deficit de serotonina medicii ii administreaza substante care sa modifice deficitul in sensul unor valori homeostatice; altminteri pacientul moare, de obicei prin suicid; un alt exemplu ar fi pentru pacientul cu deficit de insulina etc. etc. etc.

Si tot asa, daca ai avea gandul cel bun le-ai intelege pe toate.

Last edited by ahilpterodactil; 05.01.2016 at 04:12:01.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.01.2016, 08:33:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca o lege la adapostul careia se poate face rau semenilor nostri nu trebuie sustinuta. Fireste ca ar trebui scriu despre pacatele mele, nu despre ale altora. Faptul ca unii o considera fara cusur denota subiectivism. Inseamna ca ei stiu sigur ca aceasta lege pe ei ii va proteja. Si atunci cei care sustin contrariul sunt denigrati, fireste, conform legii junglei! De ce exista in Romania atatia stomatologi straini? Nu cumva aceasta lege ii favorizează? Mor parca prea multi romani, parerea mea.
In fine, iertati-ma ca m-am lasat cuprinsa de manie. Ba chiar va multumesc pentru ironii.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 05.01.2016, 12:23:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Noi crestinii suntem oameni invatati sa punem inainte gandul cel bun. Daca ai avea gandul cel bun, ai intelege cu usurinta ca:
1) monitorizarea pacientului este spre binele lui; cand iubesti pe cineva vrei sa il ai tot timpul sub ochi, ca sa nu i se intample ceva rau si ca sa poti interveni prompt, in timp util; a avea contact cu cel iubit este o cerinta elementara a iubirii; a monitoriza un pacient este nu doar o obligatie profesionala, ci si o dovada de iubire; dar tu pesemne stii ca unii oameni sunt cu ochii pe comoara ca sa o fure - si ai impresia, prin generalizare abuziva, ca toti oamenii sunt asa (hoti perversi);
2) pentru unii, termenul de supraveghere este terifiant; in realitate, a supraveghea are un sens pozitiv, afectuos, specific relatiilor de intrajutorare - ii supravegem de pilda pe copii, pe cei bolnavi, pe cei care au nevoie de ajutor; este o masura elementara de SECURITATE, de PROTECTIE; suntem cu ochii pe ei, ca sa putem interveni prompt atunci cand e nevoie, spre binele lor si spre demnitatea menirii noastre de protectori (medici etc.); a sluji semenilor si lui Dumnezeu inseamna, printre altele, a supraveghea pe cel bolnav; CE-AR FI DACA BUNUL DUMNEZEU, PRONIATORUL, NE-AR SCAPA DIN OCHI FIE SI O SINGURA CLIPA?
3) modificarea anatomiei se refera in primul rand la o interventie de tip chirurgical; uneori e absolut necesara, altfel pacientul poate muri sau poate suferi cumplit. Modificarea fiziologica se refera, in primul rand, la corectia unei abateri de la functionarea normala a organismului - de exemplu, unui pacient cu deficit de serotonina medicii ii administreaza substante care sa modifice deficitul in sensul unor valori homeostatice; altminteri pacientul moare, de obicei prin suicid; un alt exemplu ar fi pentru pacientul cu deficit de insulina etc. etc. etc.

Si tot asa, daca ai avea gandul cel bun le-ai intelege pe toate.
In experienta ta de psiholog,ai reusit sa tratezi vreodata cazuri de paranoia prin discursuri de genul asta?
Dupa cum vazusi mai sus, are fix zero efecte.

E caz de psihiatrie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 05.01.2016, 12:26:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cred ca o lege la adapostul careia se poate face rau semenilor nostri nu trebuie sustinuta. Fireste ca ar trebui scriu despre pacatele mele, nu despre ale altora. Faptul ca unii o considera fara cusur denota subiectivism. Inseamna ca ei stiu sigur ca aceasta lege pe ei ii va proteja. Si atunci cei care sustin contrariul sunt denigrati, fireste, conform legii junglei! De ce exista in Romania atatia stomatologi straini? Nu cumva aceasta lege ii favorizează? Mor parca prea multi romani, parerea mea.
In fine, iertati-ma ca m-am lasat cuprinsa de manie. Ba chiar va multumesc pentru ironii.
Sigur, mor abia ajunsi acasa de la stomatolog cu implantul spionator & lichidator high tech proaspat scos, in mana, inainte sa apuce sa mai deschida calculatorul sa se laude pe Internet ce au patit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.01.2016 at 16:13:51.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 05.01.2016, 15:53:21
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In experienta ta de psiholog,ai reusit sa tratezi vreodata cazuri de paranoia prin discursuri de genul asta?
Dupa cum vazusi mai sus, are fix zero efecte.

E caz de psihiatrie.
Frate, cand un om o ia pe langa brazda cu interpretarile, uneori e de folos sa ii arati ca exista si alternative. Poate nu stia, poate nu se gandise, poate isi pierduse reperele...
La Antonia, insa, e altceva, intr-adevar. Dar nu mi-am propus s-o vindec. Nu-i treaba mea, nu ma mai ocup cu lucruri din astea. Antonia are duhovnic, doctori sunt peste tot, psihologi inca mai dihai etc.
Atata doar ca, vazind ce-a scris, mi-a venit sa-i dau si eu o replica. Discutam, nimic altceva.
P.S. De suparat ma supara, da, ca Antonia care face apologia cipuirilor si conspiratiilor de tot soiul, vine si livreaya pe forum invataturi despre Sfantul Serafim si despre Duhul Sfant. De parca ar avea cea mai mica legatura cu Acestia! Si nu are, din pricina cipului care ii bruiaza legatura.

Last edited by ahilpterodactil; 05.01.2016 at 15:56:10.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 05.01.2016, 16:12:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eram cat pe ce sa-ti dau dreptate cu abordarea initiala, felicitari pentru rabdare, oricum, pana am vazut turnat mesajul cu stomatologii straini si muritul pe capete, asta chiar mi-a alungat orice nadejde :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.01.2016, 15:12:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ahil.... si Alin, vad ca faceti misiune antiortoxa pe un forum ortodox. Ce legaturi aveti voi cu Ortodoxia? Unde scrie ca, pentru a fi ortodox, trebuie sa ai cip? Luati in derâdere tot ce avem mai sfant.

Va impiedica postarile mele in exercitarea misiunii? Ati stricat un topic destinat unui mare sfant pentru a demonstra ca nu sunt vrednica sa vorbesc despre ortodoxie. Stiu si singura ca nu sunt vrednica, dar din perspectiva ortodoxa. Pacat ca v-ati compromis printr-un limbaj care nu va face cinste.

Nu am prezentat nicaieri problemele legate de implanturi dentare ca fiind ale mele. Deductiile voastre si eu le pot interpreta din perspectiva psihologică... Sarpele nu e odios pentru ca musca, ci pentru ca se ascunde ca sa poata musca.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.01.2016, 17:41:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ortodoxia nu e tot una cu paranoidocipofobia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.01.2016, 18:36:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ortodoxia nu e tot una cu paranoidocipofobia.
Da , dar nici cu atitudinea noastra , repet a noastra !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.01.2016, 18:38:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

A spune cuiva , si mai ales unei femei ca e caz de psihiatrie , deja s-a sarit mult , mult de tot peste ortodoxie , peste orice !
Eu zic sa-ti modifici postarea , daca nu poti sa-ti cer scuze , nu mai zic de iertare , ca unii o au in semnatura si fac efectiv ceva pe ea , pe iertare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 07.01.2016 at 18:43:20.
Reply With Quote
Răspunde