Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Vezi rezultatele sondajului: La cine ne ducem sa ne tratam/ajutam?
Preoti 2 8,33%
Medici, psihologi,farmacisti 4 16,67%
Si la unii si la altii, sa conlucreze 17 70,83%
Altii (terapii alternative si alte solutii)-spuneti care 1 4,17%
Votători: 24. Nu poti vota in acest sondaj

Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.02.2014, 15:12:44
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Exista f. multi crestini, multime multa, in frunte cu numerosi preoti, mai ales modernisti, dintr-aceia care nu suporta habotnicii (daca nu stiu cu adevarat ce inseamna sa fi habotnic in credinta, de !) si care toti acestia mor de grija altora de nu se poate .
Dintr-o mindrie rar intilnita si dintr-o actiune sustinuta de a ispiti pe aproapele (dar de ambele patimi nici ca au habar) sunt atit de pasionati despre ce sa facem si cum sa facem sa nu cumva sa pierdem vreun enorias de la credinta, din biserica. Cum sa ne mustim de falsa intelegere si dreptate a dreptei credinte, despre falsa toleranta, ingaduinta si iertare a penitentului, despre cum ar trebui sa ne facem pres si expadrile de stuf in calea oricui, numai si numai din marea grija de a nu pierde sau sminti pe cineva de la dreapta credinta prin actiunile si vorbele noastre.
As fi spus o povestioara tare frumoasa, cu pilda deosebita, care sa reliefeze o asemenea preocupare gresita, proasta, nefolositoare nimanui dar pt. ca la o vreme ca aceasta de prinz, ori de prinz prelungit, ma tem ca nu ar citi-o multi si atunci am sa scriu direct despre vizita unor preoti tineri si arsi in foc, rositi in focul fals al dragostei de aproapele, dornici sa vada ce este de facut, cum ii invata gheronul Papacioc si cum sa faca pt. a nu mai pierde enoriasi din biserica mama . Ce sa faca ei ca sa nu le mai plece enoriasii la alte culte, in general neoprotestante.
Batrinul ia ascultat, ia observat atent, a vazut cit de straini erau ei preotii de dreapta credinta, dar s-a rusinat de rusinea lor ca sa ii intrebe ce fapte au ei ? Ce vad la ei crestinii care parasesc biserica de pina la urma iau o asemenea hotarire ? Sau mai bine zis, ce nu vad ?
Atunci le-a spus scurt : parintilor si fratilor preoti, nu va intristati de cei care pleaca din biserica noastra, deoarece nu ne pleaca niste crestini adevarati, luptatori neinfricati, traitori puternici in Duh si Adevar, nu ne pleaca smeritii si cei ce pe sine se umilesc... ci ne pleaca uscaturile. Cele care niciodata nu vor sa faca ascultare. Cei cu care te lupti si ii tragi dupa tine uneori aproape impotriva vointei lor ! Cei care nu au in viata lor duhovniceasca prea multe raspunsuri la indemnurile, poruncile ortodoxiei ci au numai intrebari . Cei care cu greu chiar cauta pe Hristos.
Sectele acestea sunt tare bune pt.ortodoxie deoarece ele sunt lupii credintei si vineaza numai exemplarele neputincioase, bolnave, neascultatoare, ratacitoare de turma, falsii, inchipuitii crestini, indaratnicii.
Nu duceti grija lor si nu va speriati . Decit 100 de falsi crestini in biserica, mai bine 10 dar care stiu ce fac . Mai bine 10, cu mai putine ispite.

Si spunindu-le acest cuvint ia slobozit in pace pe parinti desi acestia aratau de parca: pai bine bre, ce te intrebam noi si ce ne raspunzi dumneata !

Ca crestin si preot ai obigatia sa il ajuti pe cel ce este neputincios, sa inveti pe cel ce nu stie, sa indrepti pe cel ce a gresit ... dar sa nu uitam, toate acestea numai cu voia lui. Daca el voieste sa faca altceva decit i-ai spus, este doar treaba lui. Cine este ascultator si cu adevarat interesat, asculta din prima, cine nu, nici din a 100 staruinta. A ajuta si a invata pe cineva nu insemneaza sa ii impui tu vointa ta sa faca cum vrei tu . Dar si daca i-ai spsus, de atunci in colo este numai treaba lui ce face !
Ca vrea el sa inteleaga pe dos, ca nu voieste sa creada, ca nu voieste sa ia pildele pe care i le dai , intocmai, ca nu vrea el sa se nevoiasca dupa canoane, ca sta el si tagaduieste temiri ce canon sau porunca evanghelica sau ca el nu vrea sa aibe habar de tilcuirea clasica a evangheliei, cea de catre sfinti si ca are el o interpretate proprie si inspirata s.a.m.d., cite si mai cite... atunci este numai treaba lui ce face ! Poate sa se sminmteasca si sa greseasca pina nu mai poate : este adult, are vointa proprie, face ce vrea ! Asa stau lucrurile !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 06.02.2014 at 16:18:20.
  #52  
Vechi 06.02.2014, 23:06:25
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Smile Sondaj

Sophia,
La sondajul tau eu raspund :’si la unii si la altzii (medic si biserica)…dar cu o observatzie!
Daca diagnosticul nu se refera la nimik imposibil de vindecat pentru stiintza actuala.(de care eu am habar, cat de cat,la data x)
..ma rezum la medik’!
Daca acel doctor prin concluzia sa, daca acea analiza, duce spre sanse minime de vindecare, atunci apelez bunatatea Domnului..(masluri, dezlegari, sfestanii, etc)
E o vorba strabuna,’ Dumnezeu iti da, dar nu’ti pune’n traista!’..daca suntem sanatosi si putem munci, nu cerem bani din cer, daca avem medici si simtim ca se pot rezolva problemele ns.de sanatate...apelam la ei..
Dar sa nu uitam,ca rugaciunile zilnice de dimineatza si seara, acatistele sfintilor , includ implicit catre Bunul Dumnezeu rugaciuni si pentru sanatea fizica si sufleteasca, morala....
Concluzie:cand doctorul ‘tace’(nu mai are solutzii), atunci imploram mila lui Dumnezeu..(caci poate dincolo de trup sufletul e mai bolnav).....
  #53  
Vechi 07.02.2014, 21:11:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Zaharia, te rog din suflet, nu imi mai alimenta mandria, pe care pe drept cuvant a remarcat-o si a pus-o la zid sophia. Am meritat aceasta critica, caci sunt mandra, este adevarat, iar mandria imbraca tot felul de forme, dintre cele mai diverse, fiind pacatul cel mai viclean pe care il avem.

In rest, critica pe care i-am adus-o ei, "sophiei" care se manifesta doar prin intrebari fara raspuns, consider ca este intemeiata, caci numai un om inteligent se poate face ca e prost; caci ea doar se face. De ce nu ni se prezinta cu aceasta latura a personalitatii ei, cu inteligenta pe care o are, si se ascunde in spatele unei masti, masca pe care in mod plastic o pot descrie drept "de prostanaca fara leac" (stiu ca nu este asa), cu singurul scop de a denigra invatatura noastra ortodoxa, in favoarea invataturii catolice, pe care ne-o tot dadea de exemplu pana acum catava vreme. Practic se face ca nimic nu ii place si nu intelege in BO; spre deosebire de BC. Nu de mult timp ne-a spus cat de mult o admira pe Maica Tereza si se intreba daca au si ortodocsii o "Maica Tereza". Daca se implica si sophia, in calitate de ortodoxa, in actiuni de milostenie, nu ar fi fost in situatia de a pune asemenea intrebari... Ar fi stiut cat de mult se face pe aceasta linie si in cadrul BO, chiar daca nu iese asa de mult in evidenta. A fost doar un exemplu.

Parerea mea personala este ca "sophia", in afara de faptul ca este un ID, nu un nume, este doar o clona a unui alt user, care s-a dovedit in final, ca este catolic - sau sa zic mai degraba catolica - in ciuda cunostintelor impresionante despre ortodoxie pe care a demonstrat in decursul timpului ca le are.

Ca sunt eu mandra, se intelege; dar ma intreb cam cata mandrie trebuie sa se ascunda in spatele mastii de "necunoscatoare", care cu aparenta naivitate pune intrebari, care lovesc la baza invataturii ortodoxe?!?
Ca nu reuseste, este altceva; dar nu mai doresc sa tolerez acest joc, in care cineva rade de noi si de credinta noastra.
Nu mai vreau sa arunc margaritare porcilor, cum spune un verset din Biblie. Nimeni sa nu se simta ca l-am facut porc; dar nu mai vreau ca invatatura noastra sa fie materie de batjocura pentru cei rau intentionati.
Inteleg ca traim vremurile cele de pe urma, dar noi avem datoria sa ne opunem anumitor manifestari, nu sa le dam curs. Am avut destula rabdare.
  #54  
Vechi 08.02.2014, 11:47:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Hotarasem sa nu mai iau in considerare postarile anumitor useri, dar sunt scrise anumite lucruri pe care nu le pot lasa asa.
Asadar am sa raspund pe scurt la cateva puncte:

1. Nu sunt nici o clona. Ma surpinde ideea, mai ales ca scriu aici de ceva ani.
2. Inteligenta este una si a nu pricepe lucruri dintr-un anumit domeniu este altceva. Stiu multe lucruri in alte domenii.
Am mai spus ca nu pricep si am anumite limite in credinta. Ma stradui, dar nu merge. Sau nu asa cum vad altii lucrurile. Am mai spus si asta si o repet, credinta este ceva individual, de suflet si de aceea fiecare o vede si o traieste altfel.
3. Sunt ortodoxa si Dumnezeu ma stie. Dar, traiesc printre oameni de alte credinte si nu pot sa nu vad si sa fac comparatii. Nu inteleg nici lucruri din alte credinte, ce-i drept.
4. Ceea ce fac eu pentru cei din jur stie numai Dumnezeu. Mai mult nu spun.
5. Nu rad de nici o credinta si de nimeni. Dimpotriva.
6. Numele meu de user nu are nici o legatura cu reprosurile care mi se fac pe nedrept. Are o semnificatie aparte si personala pentru mine si nu are de a face cu simbolul intelepciunii, sau nu pentru asta l-am ales.
7. Sunt surpinsa cu unii considera ca intrebarile pe care le pun si nelamuririle mele lovesc in ortodoxie. Sunt surprinsa (desi de ce oare?) ca ei chiar nu reusesc sa inteleaga o persoana, niste lucruri profunde si insista pe perfectiunea lor.
Nici nu ii intereseaza de fapt de altii. Nu-i intereseaza partea umana, omul. Nu-i intereseaza si nu inteleg anumite sentimente si framantari si probleme.

Am mai spus si o repet: as vrea tare mult sa stiu de unde aveti asa o siguranta si claritate in credinta. De unde le stii pe toate si sunteti atat de siguri? Si de ce nu puteti intelege ca altii nu sunt asa?

Si daca ar fi asa, ca voi sa stiti si sa intelegeti atata, atunci ar trebui sa nu fiti deranjati si sa ajutati si pe altii sa inteleaga.

Eu nu inteleg de ce la intrebari, clare, la obiect si venit din suflet, voi gasiti numai prilej de rautate, dispret si postari aiuristice, in loc sa dati un rapsuns clar si la obiect, in doua vorbe. Numai sa distrugeti totul. Postari care distrug fire intregi de discutie.
De ce altii pot sa priceapa si sa raspunda cum trebuie si fara a lovi?
Si de ce se considera ca am lovit in credinta cu intrebarea mea de aici?
In fine, nu mai conteaza.

Si la sfarsit am sa spun ca nu-mi plac si nu mi se par ortodoxe asemenea mesaje. Lovesc in aproape si sunt plini de mandrie.
Si avem datoria poate sa facem anumite corectii si diferentieri. Am impresia ca se face in permanenta o confuzie puternica.

A citi carti (din care depinde ce intelege si pastreaza fiecare) si a scrie anumite lucruri pe acest forum nu inseamna ortodoxie.
Dar Dumnezeu ne stie si ne vede pe toti.

Iata o pilda frumoasa:

"Zis-a Domnul pilda aceasta: Doi oameni s-au suit la templu ca sa se roage: unul era fariseu si celalalt vames. Fariseul, stand drept, asa se ruga intru sine: Dumnezeule, Iti multumesc ca nu sunt ca ceilalti oameni, rapitori, nedrepti, prea desfranati, sau ca si acest vames. Postesc de doua ori pe saptamana, dau zeciuiala din toate cate castig. Iar vamesul, departe stand, nu voia nici ochii sa-si ridice catre cer, ci-si batea pieptul, zicand: Dumnezeule, milostiv fii mie, pacatosului! Zic voua ca acesta s-a coborat mai indreptat la casa sa decat acela. Fiindca oricine se inalta pe sine se va smeri, iar cel ce se smereste pe sine se va inalta. Luca (18, 10-14)"
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 08.02.2014 at 11:50:00.
  #55  
Vechi 08.02.2014, 14:04:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fi ortodox nu este doar o eticheta pe care o purtam, ci o calitate, care ne obliga, fara sa ne constranga: de a fi la inaltime ca mod de gandire si de comportament; de a ne insusi invatatura ortodoxa, lasand la o parte modul nostru vechi de a gandi, spre a fi pe placul lui Dumnezeu.

Cat timp esti in cautarea lui Dumnezeu, mai poti emite tot felul de pretentii de-ale tale, idei proprii, caci nu stii mai bine; dar cand L-ai gasit, te supui Lui, ca un adevarat rob al lui Dumnezeu in fata lui Iisus Hristos.

Ca robi ai lui Dumnezeu, nu avem noi dreptul, nici caderea de a stabili noi termenii, ci doar, respectand cele ce ne-au invatat Sfintii Parinti, sa ne supunem voii lui Dumnezeu.
Iar incercarile carora suntem supusi in timpul vietii, nu sunt decat ocazii in care sa demonstram ca suntem ortodocsi cu adevarat. Degeaba invatam o multime de lucruri, daca atunci cand trebuie sa le aplici, le uiti si faci tot cum te taie pe tine capul. Cele ce ne invata ortodoxia, au legatura indisolubila cu viata.
  #56  
Vechi 08.02.2014, 16:53:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu stiu de ce dar mi se pare ca in acest sondaj sunt amestecate merele cu perele, oile cu caprele, etc... spunea cineva ca duhovnicul te primeste la spovedanie chiar fara un leu in buzunar , pecand dentistul nu. Intr-adevar, daca un slujitor s-ar astepta sa faca bani din spovedanii, nici nu s-ar merita efortul si responsabilitatea, incarcatura (s-ar castiga mult mai usor din nunti, botezuri, parastase, etc). De asemeni, nici medicii care salveaza vieti, pe salvare, la camera de garda, la terapie intensiva, etc, nu au parte de nici un profit din treaba asta sau pe masura importantei, valorii lucrului obtinut; pana la urma, o viata de om e nepretuita; oricat ar castiga sau oricata spaga ar primi, nimeni nu va fii vreodata platit la valoarea actului savarsit....Insa, pe de alta parte, nici duhovnicul nu-ti poate vindeca durerea de masele, nici dentistul nu-ti poate ierta pacatele. Deci, comparatia nu-si are locul..mai avem sa mergem la preot si cand ni se strica masinile, sau incaltarile, nu, si sa asteptam sa le rezolve si pe astea?

Pe de alta parte, eu as fii facut sondajul altfel : dintre cei la care va duceti, cand aveti nevoie, pe cine respectati mai mult? (Ca pe "farmacisti si pe altii", am cam vazut...cati nu se duc sa-i scape din necazuri si rusini - ex. cand ii umple purecii, gandacii, plosnitele, le mor gainile, etc - dar ulterior, farmacista nu e decat o vanzatoare ca oricare alta, ca si cea de la alimentara, cu care poti oricand sa negociezi ca de ce sa iei doua pastile si nu una, de ce sa dai de doua ori si nu doar odata, ca tu asa ai prefera, de ce costa asa mult, de ce nu poti sa-i dai mai putin, ca la piata, mai exact...banuiesc totusi ca la doctor si la popa nu se comenteaza si negociaza chiar asa 'pe fata', desi am mai auzit asemenea exprimari, referitoare la negocierea tarifului la nunti, botezuri, inmormantari, nasteri, operatii, etc...)

Last edited by fallen; 08.02.2014 at 16:59:06.
  #57  
Vechi 08.02.2014, 19:12:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Spre deosebire de tine, care scrii un raspuns de maxim un rand, eu i-am raspuns sophiei cu pagini intregi scrise, in decursul timpului, cand tu nu aparusei inca pe forum.
Nu cantitatea dă calitatea unui mesaj, iar faptul că din nou nu ai înțeles sensul mesajului, nu mai e ceva nou.
Dacă ai fi cunoscut-o cu adevărat pe sophia, așa cum te lauzi, nu i-ai fi scris ceea ce ai scris.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Asa ca te rog preia tu stafeta si lumineaz-o, ca eu am obosit sa dau raspunsuri si sa vad ca nu se lipeste nimic, dar chiar nimic!
Fii serioasă, la câte prostii scrii... Te-ai întrebat dacă tu nu ești în aceeași situație (să obosești pe alții)?
Oare când te vei învăța să nu mai dai directive userilor?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Esti mult mai tanar ca mine, eu fiind de varsta mamei tale - chiar daca tu ma confunzi prin modul de interpelare cu o tanara de varsta ta, ceea ce pe mine evident ma flateaza.
Dacă ai impresia că înțelepciunea este dată vârstă, te înșeli, deși așa ar fi normal.
De unde știi ce vârstă am? La profil putem trece orice vârstă. E relevant?
Nu te confund, e imposibil să facă cineva o asemenea confuzie.
Într-un cadru virtual, din punctul meu de vedere, mi se pare normal să ne adresăm unul altuia la ”per tu”, indiferent de vârstă. Se poate să greșesc, fiecare cu ”bubele” lui.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
asa ca sper, ca ai mai multa rabdare si suficienta cunoastere ca sa faci fata avalansei de intrebari din partea sophiei.
Cine spune că trebuie să răspund tuturor întrebărilor de pe forum?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Raspunde-i cu toata dragostea, asa cum am facut eu multi ani la rand si in mod repetat la paginile ei de intrebari "fara raspuns".
Faptul că ți-ai pierdut răbdarea nu ține loc de scuză.

Last edited by ovidiu b.; 08.02.2014 at 19:24:54.
  #58  
Vechi 08.02.2014, 20:16:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu cantitatea dă calitatea unui mesaj, iar faptul că din nou nu ai înțeles sensul mesajului, nu mai e ceva nou.
Dacă ai fi cunoscut-o cu adevărat pe sophia, așa cum te lauzi, nu i-ai fi scris ceea ce ai scris.



Fii serioasă, la câte prostii scrii... Te-ai întrebat dacă tu nu ești în aceeași situație (să obosești pe alții)?
Oare când te vei învăța să nu mai dai directive userilor?



Dacă ai impresia că înțelepciunea este dată vârstă, te înșeli, deși așa ar fi normal.
De unde știi ce vârstă am? La profil putem trece orice vârstă. E relevant?
Nu te confund, e imposibil să facă cineva o asemenea confuzie.
Într-un cadru virtual, din punctul meu de vedere, mi se pare normal să ne adresăm unul altuia la ”per tu”, indiferent de vârstă. Se poate să greșesc, fiecare cu ”bubele” lui.



Cine spune că trebuie să răspund tuturor întrebărilor de pe forum?



Faptul că ți-ai pierdut răbdarea nu ține loc de scuză.
ovidiu b, politetea nu prea e partea ta tare. De acum ma voi stradui sa nu raspund celor care sunt obraznici si fara retinere.
Dar nici de obiectivitate nu te pot acuza...
Ai inteles gresit: nu faptul ca imi vorbesti la per tu ma deranjeaza, ci faptul ca esti nepoliticos si lipsit de respect.
  #59  
Vechi 08.02.2014, 21:19:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
ovidiu b, politetea nu prea e partea ta tare.
Dacă primează scopul, ce mai contează mijlocul?
Iată că mi-a venit rândul să mă scuz. Și ce ușor o poți face. Îți place? Nu prea.
Am forțat puțin lucrurile, într-un final poate vei înțelege.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
De acum ma voi stradui sa nu raspund celor care sunt obraznici si fara retinere.
Poate și-au ”pierdut răbdarea”.
  #60  
Vechi 08.02.2014, 22:30:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă am reușit să te supăr prea tare, iartă-mă.
Subiect închis