Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 02.03.2016, 22:58:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Dacă aveau păduchi...cam au dreptate să îi ia, însă doar pentru un timp.
Pai erau saraci. Ce sa aiba acolo, in saracia lor, gel de dus? Nu se spune ca furau sau ca ar fi comis o infractiune. Tatal facea cosuri de nuiele. Forta disproportionata? Masura disproportionata? Tratament brutal? Au venit,jap pe ei, luat copil cu ceva lovituri direct din bratele mamei care urla si la judecata. Pana atunci interzis la copii. Oare de ce?
Reply With Quote
  #592  
Vechi 02.03.2016, 23:02:51
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Am impresia că nu înțelegeți ce înseamnă un avocat. Doamnă, atunci când am intrat în Barou, eu am depus un jurământ, prin care m-am obligat să respect legile României. Nu mă îndoiesc că și în UK există ceva similar.

Prin urmare, un avocat care ar considera că legea nu trebuie respectată este o aberație, o contradicție în termeni, la fel cu un doctor care consideră că pacientul nu trebuie vindecat, la fel cu un preot care consideră că penitentul nu trebuie iertat etc.

În situația în care aș aprecia că o lege nu trebuie respectată, mi-aș depune cererea de ieșire din Barou.
Mihai, ești conștient că au existat și există legi absurde?
Reply With Quote
  #593  
Vechi 02.03.2016, 23:04:59
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Pai erau saraci. Ce sa aiba acolo, in saracia lor, gel de dus? Nu se spune ca furau sau ca ar fi comis o infractiune. Tatal facea cosuri de nuiele. Forta disproportionata? Masura disproportionata? Tratament brutal? Au venit,jap pe ei, luat copil cu ceva lovituri direct din bratele mamei care urla si la judecata. Pana atunci interzis la copii. Oare de ce?
Poate nu știi, dar păduchii transmit tifosul exantematic. Nu e o distracție așa ceva. De fapt, se cam moare. În masă. Iași, 1917? Vezi istoria neoficială a "gloriosului" război de reîntregire.
Reply With Quote
  #594  
Vechi 02.03.2016, 23:11:23
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Autoritati fara mila. Luati direct, brutal s-ar putea spune. Parintii nu au voie sa-si vada copii. Astept proteste in strada.
http://observator.a1.ro/social/9-fra...ti-171447.html
Abuz! Vai, saracii de ei! Ce plange biata femeie! Se vede macar ca se straduiesc sa ofere iubire copiilor si tot ce au ei. Si-au costruit si o casuta cat de cat decenta si cat de cat o ingrijesc, dar daca deocamdata atata pot, autoritatile considera ca nu-i suficient.
Categoric, tre' facut ceva, dar nu doar izolat pentru cate un caz sau altul, si ala doar daca e foarte mediatizat, ci pentru ca sistemul sa nu mai permita abuzuri.
Reply With Quote
  #595  
Vechi 02.03.2016, 23:15:31
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Și, Pelerin, din cît te știu, ai răsturna casa dacă ai vedea o dihanie scîrboasă pe ai tăi. Adică te-ai face luntre și punte să rezolvi situația imediat.
Alții erau prea bătuți în cap pentru reacții normale. Btw, vrăbiile fac băi de praf și apă, ca să scape de malofagi, iar sentienții ăia nu își spălau copiii, cu apă și săpun, nu șampon.
Reply With Quote
  #596  
Vechi 02.03.2016, 23:20:28
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Și, Pelerin, din cît te știu, ai răsturna casa dacă ai vedea o dihanie scîrboasă pe ai tăi. Adică te-ai face luntre și punte să rezolvi situația imediat.
Alții erau prea bătuți în cap pentru reacții normale. Btw, vrăbiile fac băi de praf și apă, ca să scape de malofagi, iar sentienții ăia nu își spălau copiii, cu apă și săpun, nu șampon.
Bine, dar de aici pana la a-i lua definitiv e ceva.
Reply With Quote
  #597  
Vechi 02.03.2016, 23:29:53
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Bine, dar de aici pana la a-i lua definitiv e ceva.
Normal. Trebuie luați temporar, și jegul ăsta de Stat, Izax să îl ia, să asigure, din cît fură viermii în haine de firmă și cu colan și șorț, un trai minimal decent pentru cetățenii săi. Că impozite vrea, dar să dea, mai puțin. Iar acel cap de familie trebuia să învețe și să muncească. Și să nu facă atîția copii, decît dacă și cînd îi poate întreține. Nu, nu avort, nu contracepție, nu onanie. Abstinență sau continență. Oamenii sînt fiiințe ireductibile la genitale, zic eu. Sau...de fapt, deseori, cam sînt?
Reply With Quote
  #598  
Vechi 02.03.2016, 23:34:42
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Theo mi-ar trebui prea mult ca sa enumar cate nedreptati aparente am vazut care apoi s-au dovedit a fi de fapt niste lucruri foarte drepte. La fel de mult timp mi-ar trebui ca sa enumar cate cazuri de justitie corecta in aparenta si foarte nedreapta in esenta am vazut.Sincer sa fiu nu cred ca are vreun rost. In definitiv fiecare va trai cu propria lui parere, constiinta, fapte. Cand se va termina cazul Bodnariu poate vor fi mai multe de spus.
Reply With Quote
  #599  
Vechi 02.03.2016, 23:42:56
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Dar familia de homosexuali care urmeaza sa-i adopte pe copiii lui Florin Barbu (daca Doamne fereste nu se intervine mai intens pentru ei) nu este considerata a fi o familie cu probleme. Ci e eligibila, dupa toate criteriile legii adoptiilor din UK.

Nu v-am zis ca tatal e disperat si din cauza asta s-a dus sa faca greva foamei la Bruxelles?
La cazul cu homosexualitatea nu cred ca se baga nimeni pentru ca pot fi acuzati de discriminarea homosexualilor.
Reply With Quote
  #600  
Vechi 02.03.2016, 23:53:35
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ioan ai trecut printr-un proces intr-un tribunal vreodata?
Da. Am si trecut, am si asistat, am si citit. Tocmai am vazut si un film...:)
Bun. Ce anume vrei sa ma intrebi de fapt?
Reply With Quote
Răspunde