Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 14.03.2016, 07:04:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pentru ca ești un om normal la cap.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #792  
Vechi 14.03.2016, 08:14:37
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dumneavoastra ce ati fi vrut ?! Ca dupa 1945 Romania sa inceteze sa functioneze ca stat si sa se desfiinteze ?!

Indiferent de regimul politic, viata trebuia sa mearga inainte, economia trebuia sa functioneze, ordinea si linistea publica trebuiau asigurate, etc!

De asta zic ca, indiferent de regimul politic existent, societatea trebuia sa functioneze in continuuare, viata sociala trebuia sa se desfasoare.
Cinste tuturor acelora care si-au facut datoria si meseria si atunci!

Ca au fost crime si orori si nenorociri in perioada anilor 1945- 1964 este perfect adevarat (nu am negat nicioadata acest lucru).

Dar sa negam cu incapatanare si lucrurile bune si realizarile evidente ale anilor 1964- 1989, este impotriva adevarul istoric!
Au fost lucruri bune realizate in acei ani, de care si astazi ne folosim. Metroul bucurestean, canalul navigabil Dunare-Marea Neagra, milioanele de apartamente construite, miile de km de cai ferate electrificate sau echipate cu instalatii moderne de dirijare a traficului feroviar, etc!

Sau locurile de munca asigurate pentru toata lumea- atunci fiecare aveea de munca in tara, si nu trebuiau sa plece romanii cu milioanele prin Italia sau Spania sa spele batranii de acolo la fund sau sa munceasca ca sclavii pe plantatie!

Si ca sa inchei acest off-topic. Vorba lui tata- Nu am fost comunist, dar vazand dezastrul care l-au facut astia dupa 1990, erau unele lucruri mult mai bune inainte de 1990! Macar Ceausescu a fost patriot si nu a vandut tara strainilor!

Dumneavoastra oricum veti ramane la parerea dumneavoastra si eu la a mea- asadar nu are rost sa continuam polemica! V-am argumentat cu lucruri practice, concrete, cu date si cifre- mai mult de atata nu stiu cum sa va explic!

Numai bine va doresc si sa revenim la topic!
Reply With Quote
  #793  
Vechi 14.03.2016, 08:55:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Si ca sa inchei acest off-topic. Vorba lui tata- Nu am fost comunist, dar vazand dezastrul care l-au facut astia dupa 1990, erau unele lucruri mult mai bune inainte de 1990! Macar Ceausescu a fost patriot si nu a vandut tara strainilor!
cei de acum au dat-o gratis
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #794  
Vechi 14.03.2016, 15:55:04
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Indiferent de regimul politic, viata trebuia sa mearga inainte, economia trebuia sa functioneze, ordinea si linistea publica trebuiau asigurate, etc!

De asta zic ca, indiferent de regimul politic existent, societatea trebuia sa functioneze in continuuare, viata sociala trebuia sa se desfasoare.
Cinste tuturor acelora care si-au facut datoria si meseria si atunci!
Viata nu trebuie sa mearga inainte in orice fel. Modul cum a mers la noi a insemnat, de fapt, moarte iar nu viata. Sunt pline meleagurile dulcei Romanii de sangele celor care au refuzat sa mearga inainte oricum, cu orice pret. Cu pretul tradarii lui Dumnezeu, cu pretul tradarii neamului, credintelor si valorilor lui. Cu pretul purtarii unui jug strain. Cu pretul dezumanizarii. Cu pretul alienarii. Cu pretul desfigurarii in Gulagul romanesc. Cu pretul acceptarii si cultivarii minciunii, ipocriziei, prostiei.

*
Constat ca te agati cu disperare de idolul "meserie". Pai bine, Florin, tu care de-o vreme pomenesti Biserica, asa ai auzit invatatura? Ca in numele meseriei si societatii oamenii trebuie sa devina fiare? Sa se tradeze unul pe altul pentru o sticla de ulei in plus? Sa se umple tara de turnatori pentru a nu leza pe cel mai iubit fiu al partidului?

Florin, iti reamintesc, ca tot pomenesti de-o vreme Biserica: la Judecata nu se vor prezenta meserii, ci oameni.
Dumnezeu nu mantuieste meserii, nu este nici un dumnezeu al meseriasilor si breslasilor. Ci numai Domnul oamenilor, al sufletelor.
Nu exista nici un criteriu de mantuire si sfintire numit "mi-am facut meseria", ci "am trait omeneste, ascultind poruncile Domnului, cu frica de Dumnezeu".
Ai uitat ca oamenilor nu le mai era frica de Dumnezeu ci de Partid si tovarasi?
Ai uitat ca oamenii credeau ca Dumnezeu nu exista, ca totul e minciuna, opiu pentru popor, slabiciune si afacere popeasca?
Ai uitat ca romanii nu mai cantau Aliluia ci cantece de preamarire a tovarasului si tovarasei?

Ei, acu ce sa zicem? Sa ii mantuiasca tovarasu si tovarasa impreuna cu lingaii si cateii lor? Pe toti astia care si-au facut meseria, dar nu si-au facut socoteala de om supus puterii lui Dumnezeu, cine ii va mantui? Partidul? Ceausescu? Romania?

Nu mai minti, Florine... Si nici nu te mai lasa mintit si adormit. Trezeste-te si vezi cui slujesti, inca.
Si nu ne mai imboldi si pe noi sa justificam ceea ce nu are nici o scuza onorabila.
A fost o ticalosie mare si ce putem spune e "Dumnezeu sa ii ierte!" si sa ne ierte si pe noi ca am fost partasi, cumva, la toate acelea si la toate care inca mai sunt.
Reply With Quote
  #795  
Vechi 14.03.2016, 15:57:56
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pentru ca ești un om normal la cap.
Multumesc pentru compliment. (Asemenea!...:)
Imi lipseste, de vreo cateva decenii...
Reply With Quote
  #796  
Vechi 15.03.2016, 18:19:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Macar Ceausescu a fost patriot si nu a vandut tara strainilor!
Să știi, tovarășe Florin, că și Hitler a fost patriot, și nici Hitler nu și-a vândut țara străinilor.

Și Stalin a fost patriot.

Și Pol Pot a fost patriot.

Și Kim Ir Sen a fost patriot.

Și Bokassa a fost patriot (și, se pare, și canibal).

E plină istoria de monștri patrioți.

Și, se pare, e plină și de admiratori ai acestora.

Dacă taică-tu ar fi fost gestionar la vreun lagăr de concentrare, sunt convins că la fel ai fi vorbit.

P.S. Nu te obosi să îmi răspunzi. În familia mea sunt 3 (trei) oameni care au fost omorâți de regimul comunist, și mai mulți decât atât a căror viață a fost distrusă. Din punctul meu de vedere, ești mai rău decât un skin-head de 20 de ani, care face apologia nazismului, pentru că tu ai și profitat de regimul comunist.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #797  
Vechi 15.03.2016, 20:36:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Noroc ca astazi nu mai exista nici un patriot. Acum suntem toti pro occidentali. :)
Reply With Quote
  #798  
Vechi 16.03.2016, 08:14:27
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Să știi, tovarășe Florin, că și Hitler a fost patriot, și nici Hitler nu și-a vândut țara străinilor.

Și Stalin a fost patriot.

Și Pol Pot a fost patriot.

Și Kim Ir Sen a fost patriot.

Și Bokassa a fost patriot (și, se pare, și canibal).

E plină istoria de monștri patrioți.

Și, se pare, e plină și de admiratori ai acestora.

Dacă taică-tu ar fi fost gestionar la vreun lagăr de concentrare, sunt convins că la fel ai fi vorbit.

P.S. Nu te obosi să îmi răspunzi. În familia mea sunt 3 (trei) oameni care au fost omorâți de regimul comunist, și mai mulți decât atât a căror viață a fost distrusă. Din punctul meu de vedere, ești mai rău decât un skin-head de 20 de ani, care face apologia nazismului, pentru că tu ai și profitat de regimul comunist.
Da- au fost omorati (Dumnezeu sa-i odihneasca in pace). Dar au fost omorati in perioada anilor 1945-1964, când intradevar s-au comis crime monstroase si atrocitati!
Insa atunci (pana in anul 1958) Romania se afla practic sub ocupatia sovietica.

Nu fac apologia regimului comunist, ci sunt obiectiv si recunosc si realizarile evidente ale anilor 1964-1989.

Iar comparatia lui Nicolae Ceausescu cu acei indivizi este cu totul deplasata si as spune necinstita!
Acei indivizii enumerati de dumneavoastra au fost niste criminali, care in mod voit au ordonat sa fie asasinati milioane de oameni nevinovati.

Nicolae Ceausescu, cat a fost la conducerea Romaniei (1965- 1989) nu a dat ordin si nu a asasinat pe absolut nimeni, iar dupa 1964 in Romania nu au mai existat detinuti politici.

Singurele condamnari la moarte pronuntate de justitia romaneasca in aceea perioada au fost pentru infractiuni de drept comun, deosebit de grave, si au fost pronuntate in mod absolut legal si normal de instantele de judecata ( Pedeapsa cu moartea a fost pronuntata in 4 cazuri inainte de 1989 si pusa in aplicare in doar 3 cazuri- Ramaru pentru violuri si crime in serie, Stefanescu pentru furt in dauna avutului obstesc, delapidare, fals in acte si subminarea economiei nationale, si Andrei Draganescu, Viorel Butincu si Mircea Emil Munteanu pentru terorism, omor deosebit de grav, ultraj, distrugere a avutului obstesc si punerea in pericol a sigurantei circulatiei in transporturi).
In toate aceste 3 cazuri când pedeapsa cu moartea a fost pronuntata de justitie si pusa in aplicare, cei condamnati au meritat-o pe deplin, comitand grave acte antisociale si infractionale.

S-a speculat si barfit in epoca ca marele actor Amza Pellea ar fi fost asasinat ca a spus el intr-un moment comic cu Nea Marin o fraza celebra- Leana a lu zapacitul din capul satului (interpretata de oameni- Leana a lu zapacitul din capul statului)!
Insa nu cred ca cineva ar fi dat un astfel de ordin. Era prea mare Amza Pellea, toti il admirau si stimau.

In anii 1970, la TVR se difuzau scheciuri comice cu marii Toma Caragiu si Amza Pellea (Nea Marin si blocurile din Bucuresti, Revelion la munte, Soparlita libera, etc) unde regimul era criticat voalat!
Apoi filmele de comedie cu marii nostri actori- Brigada diverse, Secretul lui Bachus, secretul lui Nemesis, Buletin de Bucuresti, Casatorie cu repetitie, Primavara/toamna/vara/iarna bobocilor, etc, aratau deschis unele aspecte negative din epoca.
Reply With Quote
  #799  
Vechi 16.03.2016, 09:32:39
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Dumnezeule mare,Florine.....Te urmaresc de ceva timp si am stat deoparte...Suntem in 2016! Deschide ochii si vezi pe ce lume te afli...Cum poti sa-i duci duci dorul lui Ceausescu si sa scrii asa ineptii?
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #800  
Vechi 16.03.2016, 09:49:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Să știi, tovarășe Florin, că și Hitler a fost patriot, și nici Hitler nu și-a vândut țara străinilor.

Și Stalin a fost patriot.

Și Pol Pot a fost patriot.

Și Kim Ir Sen a fost patriot.

Și Bokassa a fost patriot (și, se pare, și canibal).

E plină istoria de monștri patrioți.

Și, se pare, e plină și de admiratori ai acestora.

Dacă taică-tu ar fi fost gestionar la vreun lagăr de concentrare, sunt convins că la fel ai fi vorbit.

P.S. Nu te obosi să îmi răspunzi. În familia mea sunt 3 (trei) oameni care au fost omorâți de regimul comunist, și mai mulți decât atât a căror viață a fost distrusă. Din punctul meu de vedere, ești mai rău decât un skin-head de 20 de ani, care face apologia nazismului, pentru că tu ai și profitat de regimul comunist.
amice, si cei de astazi ucid oameni, difera doar metodele.
ps: si bunicul meu dupa mama, dupa ce a venit de pe front, tara i-a fost "recunoscatoare" cu o celula la un "hotel" de 5 stele
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde