Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 12.06.2009, 17:09:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Asa este.. este specific sectarilor sa se considere sfinti. Ba i-am mai auzit si "certandu-se" intre ei pentru rai!
Pe de alta parte, eu inca nu am citit de nici un sfant care sa spuna despre el ca este sfant, dimpotriva, am citit numai despre plangerea pacatelor. Si ce distanta enoma este intre viata unui sfant si ceea ce facem noi.
Sa fim desavarsiti este o porunca, nu un fapt.
Tocmai, deci nici un sfant nu se apuca sa zica 'eu sunt sfant, deci am voie sa comentez ce a spus sfantul cutare din aceasta poziie.'.
Deci, putem toti sa comentam, dupa cat ne duce capul, ci smerenie si respect. se va vedea pana la urma cine are dreptate si eventual cine a fost sfant din cei care comenteaza. ;-)
QED
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 12.06.2009, 17:38:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Tocmai, deci nici un sfant nu se apuca sa zica 'eu sunt sfant, deci am voie sa comentez ce a spus sfantul cutare din aceasta poziie.'.
Deci, putem toti sa comentam, dupa cat ne duce capul, ci smerenie si respect. se va vedea pana la urma cine are dreptate si eventual cine a fost sfant din cei care comenteaza. ;-)
QED
Evident, se poate comenta pe marginea a ceea ce au spus sfintii.
Dar "mai gresteste si Sf. Ioan Gura de Aur" este o JUDECATA, nu un comentariu.
(un comentariu ar fi: eu am o parere diferita. Mai ales ca parintele Cleopa nu a spus ceva radical diferit, decat in aparenta. In plus, intre Sf. Ioan Gura de Aur si parintele Cleopa, i-as da crezare primului, dar, revin, ei nu sunt in contradictie aici.)

Cand comentezi ceva iti asumi implicit o pozitie: superioritate, egalitate, inferioritate.
In mod normal, doar pentru simplu fapt ca avem un argument in plus sau diferit, tindem inconstient sa ne plasam automat pe o pozitie de superioritate in discutia cu altul. Este o tendinta care trebuie corectata permanent.
Cand comentam un text apartinand unui reprezentant al Bisericii, ar trebui sa incercam sa constientizam ca "discutia" nu este egala. Noi suntem pe o pozitie inferioara si atunci prima intrebare pe care ne-o punem este: AM INTELES ce spune?
Reply With Quote
  #143  
Vechi 12.06.2009, 18:08:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
O! dar pe asta de unde ai luat-o?
Nu este de loc asa!
Numai Maica Domnului a fost fara pacat, dintre oameni! Toti ceilalti suntem deci necredinciosi?
Vorbeam de VT! Suntem la sectiunea despre evrei si se discuta posibilitatea mantuirii lor.
Dar tu unde ai gasit-o pe Maica Domnului in VT?
Reply With Quote
  #144  
Vechi 12.06.2009, 18:15:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca se refera la:
"Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile. " (Iacov 2:10)
De asemenea, incalcarea legii insemna necinstirea lui Dumnezeu ("Tu, care te lauzi cu legea, Îl necinstești pe Dumnezeu, prin călcarea legii? ").
Multumesc pentru citat, Anna. Da, intr-adevar la acesta m-am referit.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 12.06.2009, 18:46:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Tocmai, deci nici un sfant nu se apuca sa zica 'eu sunt sfant, deci am voie sa comentez ce a spus sfantul cutare din aceasta poziie.'. QED
Intr-adevar nu va spune "eu sunt sfant"; dar de ce? Pentru ca Dumnezeu ii cere sa fie smerit toata viata, in ciuda sfinteniei. Viata Sfantului Ierarh Nifon e plina de invataminte in acest sens:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/nifon.html
Reply With Quote
  #146  
Vechi 12.06.2009, 21:04:26
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Asa este.. este specific sectarilor sa se considere sfinti. Ba i-am mai auzit si "certandu-se" intre ei pentru rai!
Pe de alta parte, eu inca nu am citit de nici un sfant care sa spuna despre el ca este sfant, dimpotriva, am citit numai despre plangerea pacatelor. Si ce distanta enoma este intre viata unui sfant si ceea ce facem noi.
Sa fim desavarsiti este o porunca, nu un fapt.
Evreii, musulmanii si neoprotestantii se considera sfinti prin simpla apartenenta la o confesiune.

Sfintii nici nu aveau constiinta ca sunt sfinti ci oamweni mai pacatosi decât toti. Noi suntem undeva la mijloc între rataciti si sfinti fiindca stim pericolul mândriei dar nu avem înca smerenia.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 12.06.2009, 21:12:07
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
pai nu ti-am zis ce mi-a spus mie un parinte?... ca noi toti suntem sfinti! sa-ti traiasca nepotica.
Noi toti cei botezati ortodox intr-un fel...caci il avem in noi pe Dumnezeu...totusi,sfintii il cinstesc pe Dumnezeu,implinesc poruncile,devin lumini in aceasta lume a intunericului...daca traiesc asa li se mai daruieste si cunoasterea lui Dumnezeu,trairea vietii Lui,dupa masura...devin straini pacatului ( sau daca cad se ridica prin pocainta),etc...gasesti in Sfinta Scriptura...cu alte cuvinte sintem cu adevarat sfinti,daca ne si comportam
ca atare.

Multumesc de urare!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #148  
Vechi 12.06.2009, 21:43:06
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
offf, Sherlock, cred ca te cam resimti dupa stresul cu nasterea... pai hai s-o luam logic: daca cineva este judecat, inseamna ca sunt si sanse sa fie gasit ok = mantuit, nu? ca altfel, ce rost ar mai avea sa fie judecat?!

iar afirmatia mea era : "un alt parinte, parca Cleopa al nostru, spune ca si evreii vor fi mantuiti, daca la Judecata sunt gasiti ca au trait dupa Legea lor."

ce zici, q.e.d. sau tie break?
Of ce nastere am avut...

Citat:
pai hai s-o luam logic: daca cineva este judecat, inseamna ca sunt si sanse sa fie gasit ok = mantuit, nu?
Da!

Citat:
ca altfel, ce rost ar mai avea sa fie judecat?!
Pare logic,omeneste...dar eu iti spun acum o logica luata de la Sfintul Maxim Marturisitorul.

Nimeni dintre oameni,nu stie cu adevarat cine este el insusi....marea majoritate se vad mai buni,mai destepti, etc decit sint in realitate,dupa cum altii se vad mai rai,mai ales in momentele de deznadeje...plus ca aproape nimeni nu cunoaste Adevarul,nici macar adevarul a celor ce se intimpla in lume,istoria,cauza evenimentelor,efectele propriilor pacate,cum a fost creata lumea....etc.

Prin judecata se mai intelege si mintuirea tuturor oamenilor de aceasta generalizata necunoastere, adica orice om il va cunoaste pe Dumnezeu fata la fata,se va cunoaste pe sine insusi,ii va cunoaste pe toti oamenii care au trait vreodata pe acest pamint,va cunoaste ingerii,si pe cei buni si pe cei rai,va cunoaste mai toate tainele legate de orice tip de cunoastere...va sti ce este adevar si ce minciuna ...cu adevarat.

Dupa care,unii vor merge la dreapta iar altii la stinga...

Judecata nu are deci rolul numai de judecare,ci si de mintuire de necunoastere.

Pentru ca totusi sint un gentleman ( exact ce ti-am spus mai sus ) si doresc un tie... nu tie break,exista o mica sansa ca evreii sa fie mintuiti dupa legea lor,numai daca il recunosc pe Iisus Hristos ca Dumnezeu....caci capatul sau sfirsitul Legii este Hristos.

Daca nu-L recunosc,inseamna in mod clar ca nu au tinut propria Lege si nu se vor mintui...parerea mea.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #149  
Vechi 13.06.2009, 23:05:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
exista o mica sansa ca evreii sa fie mintuiti dupa legea lor, numai daca il recunosc pe Iisus Hristos ca Dumnezeu
n-as zice ca esti detectiv particular, dupa ce "calcule" faci si nici crestin iubitor de Hristos, dupa ce 'sanse' dai oamenilor la mantuire.

apropo, esti sigur ca asta o sa-i intrebe Hristos pe evrei la Judecata, daca-l recunosc sau nu???
Reply With Quote
  #150  
Vechi 13.06.2009, 23:13:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Judecata nu are deci rolul numai de judecare, ci si de mintuire de necunoastere.
Mantuirea inseamna cunoasterea deplina a lui Dumnezeu, din cate mai stiu si eu. Iar Judecata este spre mantuire, sau spre osanda. Sa ne rugam pentru prima! si sa nu-i osandim noi pe altii, dintr-o postura care nu ne corespunde.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11