Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.06.2011, 11:13:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ar trebui ca mortii sa devina tati?

"Ar trebui ca mortii sa devina tati?", este titlul unei stiri postate pe realitatea.net. - este vorba de fertilizarea cu sperma sotilor decedati. Copiii rezultati ca urmare a acestei proceduri sunt numiti "copii de dincolo".

Ce parere aveti despre acest subiect?


Redau articolul in cauza:

"In Australia, unei femei i s-a permis in luna mai a acestui an sa foloseasca sperma sotului mort intr-o procedura de fertilizare in vitro pentru a ramane insarcinata, potrivit healthland.time.com. In Israel, un cuplu de parinti indoliati au inaintat o cerere instantei de judecata, sa le permita sa folosesca sperma fiului lor mort pentru a concepe un nepot. In California, o femeie este deja insarcinata in trei luni, cu toate ca sotul ei a murit cu mult timp inainte ca ea sa ramana gravida.

"Este putin mai complicat decat pare la prima vedere. Sa concepi un nepot este cu totul diferit fata de situatia in care o femeie vrea sa faca un copil. Imaginati-va ca fiul ar putea spune: tatal meu este mort si nici macar nu stie ca eu exist. Este o dilema etica si morala destul de dificil de rezolvat", a declarat Theresa Erickson, avocata femeii insarcinate din California.

Clienta Theresei Erickson a intampinat ceva probleme in incercarea ei de a obtine permisul de a folosi sperma sotul ei mort. O lege din California spune ca fetusul trebuie sa fie plasat in uter in maxim doi ani de la moartea barbatului. Mai mult decat atat, acest tip de fertilizare se poate face numai daca acesta si-a dat acceptul inainte sa moara.


Ohad Ben-Yaakov, de 27 de ani din Israel, nu a fost niciodata casatorit sau implicat in vreo relatie. Cu toate acestea, parintii lui au cerut sa i se recolteze sperma, iar acum asteapta decizia instantei ca sa vada daca pot fertiliza o mama surogat cu sperma fiului lor. "Cata vreme am fost de acord sa donam organele fiului nostru, de ce nu ni s-ar permite sa ne folosim de sperma lui pentru a avea urmasi?", au spus cei doi parinti".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.06.2011, 11:22:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu cât depărtarea de Dumnezeu e mai mare, cu atât aberațiile minții omenești vor fi mai surprinzătoare, chiar șocante. Consider că nu trebuie să ne preocupe prea mult ce fac necredincioșii, atâta timp cât nu afectează libertatea noastră de a-L urma pe Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.06.2011, 13:29:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cu siguranta comisia de Bioetica a Bisericii ne va oferi un raspuns. De foarte multe ori progresele stiintei nascocite de mintea umana s-au intors impotriva omului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2011, 17:40:58
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Dupa parerea mea, bucuria de a avea copii in timpul vietii este data de la Dumnezeu. Sa mai faci copii dupa ce ai murit mi-se pare auirea, adica tatal cum se mai poate bucura?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2011, 18:35:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ca tatii "sa devina" morti sta in firea lucrurilor, desi este un eveniment plin de durere.

Dar ca mortii sa devina tati, mi se pare cu atat mai dureros, intrucat incalca cele ale firii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.06.2011, 19:13:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pe de o parte mi se pare si mie anormal, dar pe de alta parte gandesc si ca...nu stim noi ce se intampla in acele familii.Iarasi si iarasi judecam fara sa cunoastem situatia concreta.
Mi se pare pana la urma un gest de mare iubire pentru cel decedat, o incercare de a-l pastra mereu viu prin copilul sau.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.06.2011, 19:28:54
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe de o parte mi se pare si mie anormal, dar pe de alta parte gandesc si ca...nu stim noi ce se intampla in acele familii.Iarasi si iarasi judecam fara sa cunoastem situatia concreta.
Mi se pare pana la urma un gest de mare iubire pentru cel decedat, o incercare de a-l pastra mereu viu prin copilul sau.
Dincolo de aspectul ăsta, că e mort, mai e vorba și de fecundarea „in vitro”, care nu are cum să fie binecuvântată, din moment ce ea presupune uciderea unor embrioni.
Iar ideea că ar fi viu prin copil e o amăgire. El e viu în veșnicie, dincolo de moartea trupească, însă în copil nu rămâne decât o informație genetică provenind de la el.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.06.2011, 20:06:52
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
"Ar trebui ca mortii sa devina tati?", este titlul unei stiri postate pe realitatea.net. - este vorba de fertilizarea cu sperma sotilor decedati. Copiii rezultati ca urmare a acestei proceduri sunt numiti "copii de dincolo".
Dupa cum bine sublinia un teolog, traim intr-o societate care promoveaza, pe de o parte, erosul fara copii, iar pe de alta, copiii fara eros.
Oamenii au desacralizat zamislirea unui prunc. Au pangarit aceasta mare taina, au terfelit-o.
In acest context, nici nu mai are importanta daca tatal copilului traieste sau nu in momentul zamislirii. Oricum, el nu e de fata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.06.2011, 00:23:30
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Post

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
"Ar trebui ca mortii sa devina tati?", este titlul unei stiri postate pe realitatea.net. - este vorba de fertilizarea cu sperma sotilor decedati. Copiii rezultati ca urmare a acestei proceduri sunt numiti "copii de dincolo".

Ce parere aveti despre acest subiect?
Hmm..titlul suna ‘infricosator’.Se calca si incalca niste legi ale firii..
Fiind crestini, stim insa foarte bine ca nimic nu se intampla fara stirea si vointa lui Dumnezeu..
Daca acei ‘tati’ nu mai exista in aceasta lume, e normal si logic sa gandim ca Dumnezeu nu a mai vrut ca ei sa aiba si urmasi..
Ok..celulele sunt sanatoase, se zamisleste pruncul ‘material’,..dar ce ‘suflet’ il va ‘umple’..???
Putem noi ‘forta’ vointa divina???
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.06.2011, 21:50:38
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand vezi asa ceva si incepi macar sa realizezi in ce prapastie dementa a cazut lumea pare perfect justificat,uitandu-te in jur,la semenii tai,sa spui acelasi lucru,in acelasi mod,precum a spus Maria Magdalena in Ioan 20:13.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
fertilitate



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 64 25.09.2010 11:36:04
Mortii rafella Generalitati 146 22.06.2010 17:18:45
cum sa ii facem pe cei dragi noua sa devina crestini adevarati? cezara Generalitati 45 28.03.2009 14:27:03