Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.06.2010, 14:27:28
catalin755 catalin755 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

ok. Si in timp ce noi stam si filozofam, multi, foarte multi au nevoie de ajutor si nimeni nu le intinde mana sa le dea, ci sa le ia. Doream nu sa discut despre cartile pe care le-am citit sau cunostintele mele in materie de religie ci sa gasesc oameni care sa fie activi la nevoile oamenilor necajiti. Si popii filozofeaza de zor si ne invata verzi si uscate. Dar lumea tot cu necazuri traieste si nici biserica, nici semenii nu le ofera nici un ajutor. Cum am spus: de vorbe e podul plin. Faptele....... Nu mai continui. Bafta...
__________________
Traieste degeaba sau mori pentru ceva...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.06.2010, 14:29:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Vezi sa nu te asemeni lui Baraba.Iar preotii au grija de mantuirea noastra,nu de inlaturarea nedreptatilor sociale.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.06.2010, 16:35:42
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin755 Vezi mesajul
ok. Si in timp ce noi stam si filozofam, multi, foarte multi au nevoie de ajutor si nimeni nu le intinde mana sa le dea, ci sa le ia. Doream nu sa discut despre cartile pe care le-am citit sau cunostintele mele in materie de religie ci sa gasesc oameni care sa fie activi la nevoile oamenilor necajiti. Si popii filozofeaza de zor si ne invata verzi si uscate. Dar lumea tot cu necazuri traieste si nici biserica, nici semenii nu le ofera nici un ajutor. Cum am spus: de vorbe e podul plin. Faptele....... Nu mai continui. Bafta...
ai dreptate ce spui... dar sa stii ca si preotii, au cazuri de care se ocupa, de oameni necajiti ...nu sunt indiferenti, doar ca de multe ori sunt neputinciosi si ei,au foarte multe obligatii,dari de dat, ca orice om cu familie, rate si toate alea ca si noi mireni...noi vrem ca ei sa fie un exemplu desavarsit, in toti preotii...eu consider ca ceea ce propovaduiesc e cuvantului lui Dumnezeu sii cate un pic din ceea predica ei acolo in biserica, ni se mai inmoaie inima si devenim mai buni...daca ar intra si oameni bogati in bisericele mai nevoiase ptr ca acolo sunt si oamenii mai nevoiasi,aruncand cativa banuti in cutia milei eu cred ca preotul ar stii sa foloseasca cu folos ptr necajiti si ptr parohie atat cat sa reziste.....preotul face apel la oameni ,nu cere bani, dar nu poate sa ajute mai mult decat prin ajutor sufletesc si rugaciune, care eu o gasesc si fara sa platesc ...mentionez ca nu am intrat intro parohie ma bogata nu stiu ce se intampla acolo,fiecare apartine de cate o parohie eu apartin de o parohie mai saraca ,acolo unde ma si spovedesc...ca daca nu te-ai spovedi nu te-ar stii nici pamantul...caci nu poti sa te duci in toate parohiile si spui la toti preotii "uite eu sunt un caz mai special sunt saraca,ajutati-ma"...deci fiecare preot isi stie ce are in parohie si ajuta dupa posibilitate...
__________________
Doamne ai mila de noi...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta cu patimile myself00 Generalitati 0 20.08.2012 13:15:48
Lupta grea tigerAvalo9 Generalitati 71 16.08.2011 21:22:54
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
Lupta noastra Florin-Ionut Pocainta 21 28.10.2010 21:22:07
lupta cu gandurile consuela Generalitati 81 28.09.2009 16:42:13