Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.02.2013, 23:02:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Au fost atitudini si inainte de sinoade de exemplu cartea Sf. Irineu de Lyon - Impotriva Ereziilor.
Multa lume nu intelege ce este dogma. Dogma era o reactie la erezie, o reafirmare a dreptei credinte si nu o inventie. De exemplu eu am intalnit protestanti straini care spuneau ca Biserica Romano Catolica a schimbat Biblia in 1546 la Sinodul de la Trent. ( Din pacate pentru noi nu stiau prea multe despre Biserica Ortodoxa )
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.02.2013, 08:36:38
centesimussextus centesimussextus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Așteptăm, eu cel puțin, cu mult drag, pe oricine om, din orice confesiune sau sectă creștină, să spună lămurit ce nu înțelege din ceea ce este Sfânta Tradiție sau numită și Sfânta Predanie.
Eu nu înțeleg de ce Sfânta Tradiție este pusă pe același plan cu Sfânta Scriptură. Știu că se zice că Sf. Tradiție a fost anterioară scrierii Bibliei, dar să nu uităm că anterioară acesteia a fost de fapt "prima Scriptură", prima revelație Dumnezeiască: natura. În această idee, ar trebui ca Sfânta Natură să fie pe aceeași treaptă cu Sfânta Scriptură, iar nu Sfânta Tradiție.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.02.2013, 09:02:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

... cu diferența că în Sfânta Tradiție se păstrează lucrarea Duhului Sfânt în Biserică.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.02.2013, 09:16:11
centesimussextus centesimussextus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
... cu diferența că în Sfânta Tradiție se păstrează lucrarea Duhului Sfânt în Biserică.
Dacă se păstrează doar de la înființarea Bisericii, înseamnă că nu este mai veche decât Scriptura - șa acum se argumentează de obicei. În consecință rămân doar aceste forme ale revelației divine: Natura și Scriptura (și desigur revelația Hristică pe care nu o mai socotim în această argumentație).
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.02.2013, 09:35:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
... cu diferența că în Sfânta Tradiție se păstrează lucrarea Duhului Sfânt în Biserică.
care nu poate fi orice "biserica", auto-declarata crestina, fara istorie, fara martiri, fara sfinti !

iar Biserica lui Hristos e Una!

catolicii, chiar daca au istorie, totusi au deviat si s-au rupt de Adevar, deoarece au pe acel papa, conducator in locul lui Hristos.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.02.2013, 18:46:15
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Au fost atitudini si inainte de sinoade de exemplu cartea Sf. Irineu de Lyon - Impotriva Ereziilor.
Multa lume nu intelege ce este dogma. Dogma era o reactie la erezie, o reafirmare a dreptei credinte si nu o inventie. De exemplu eu am intalnit protestanti straini care spuneau ca Biserica Romano Catolica a schimbat Biblia in 1546 la Sinodul de la Trent. ( Din pacate pentru noi nu stiau prea multe despre Biserica Ortodoxa )
Biseica Catolica avea deplina autoritate sa o schimbe. Si arhiereii ortodocsi din indiferent ce autocefalie au tot dreptul sa opereze schimbari in Biblie. Biblia Anania si Galaction sunt, din cate stiu eu, la fel de ortodoxe ca varianta sinodala. Gresesc?a propos de ce mai spuneti in postare: cunosc persoane, oarecum agnostice, care devin isterice (si nu exagerez!) ind aud cuvintul "dogma"; li se pare ceva vecin cu privarea de libertate, etc. Pare amuzant, dar e trist de fapt. Omul modern se inchina unei "libertati" pe cit de obsesive, pe atit de inexistente in plan real. Daca crestinii ar lua din nou dogma in serios, poate sa para curios ce voi spune, dar lupta cu raul ar avea imbunatatiri substantiale in plan moral. Intre moralitate si dogma exista legaturi evidente, pentru cei capabili sa vada.

Last edited by celestial_pottery; 17.02.2013 at 18:50:14.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.02.2013, 22:01:46
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Daca crestinii ar lua din nou dogma in serios, poate sa para curios ce voi spune, dar lupta cu raul ar avea imbunatatiri substantiale in plan moral. Intre moralitate si dogma exista legaturi evidente, pentru cei capabili sa vada.
Inchizitorilor le lipsea dogma, sau mai degraba asta era tot ce aveau? Sugerezi cumva sa ne intoarcem la practicile inchizitiei? <<Ucideti-i pe toti! Dumnezeu si-i va alege pe ai Sai.>>
Reply With Quote
  #48  
Vechi 17.02.2013, 22:07:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Inchizitorilor le lipsea dogma, sau mai degraba asta era tot ce aveau? Sugerezi cumva sa ne intoarcem la practicile inchizitiei? <<Ucideti-i pe toti! Dumnezeu si-i va alege pe ai Sai.>>
Problema nu era dogma, ci dogma gresita. Toate cultele si religiile au dogme, dar nu sunt adevarate. Sfintii au fost impotriva pedepsirii fizice a ereticilor, chiar si episcopii catolici de pana la inchizitie.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.02.2013, 20:16:13
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema nu era dogma, ci dogma gresita. Toate cultele si religiile au dogme, dar nu sunt adevarate. Sfintii au fost impotriva pedepsirii fizice a ereticilor, chiar si episcopii catolici de pana la inchizitie.
Care ti se pare ca a fost alunecarea lor in aceasta directie? O alunecare foarte grava. Oare nu cumva au facut un idol din institutia bisericii, iar supunerea fata de acest idol a devenit scopul vietii lor?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.02.2013, 10:42:15
ghebosul ghebosul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2013
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
... cu diferența că în Sfânta Tradiție se păstrează lucrarea Duhului Sfânt în Biserică.
Ce intelegeti, mai concret, prin lucrarea Duhului Sfant? Mai exact, care este rezultatul (roada) lucrarii Duhului Sfant?
Sfanta Scriptura ne lamureste in aceasta privinta (Galateni 5:22,23). Dvs. (sau oricine) ce raspuns aveti?

Last edited by ghebosul; 21.02.2013 at 10:45:09.
Reply With Quote
Răspunde