Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.05.2010, 13:42:08
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

parerea mea e ca tot ce se intampla rau acum e din cauza necredintei noastre, ne intereseaza mai mult partea materiala nu cea spirituala, sa ne fie acum bine, iar dupa moarte ce o vrea Dumnezeu. mai bine sa ne fie rau acum si bine dupa moarte.uitati-va cine o duce mai bine acum, tiganii ca ei nu fac avorturi, zicea parintele arseni boca ca o sa ajungem sa ne conduca tiganii ca ei nu isi omoara copii, da noi care ne numim crestini ortodocsi ne omoram copiii prin avorturi ca vezi doamne de ce sa aibe o viata fara lipsuri. o ducem greu dar o sa o ducem si mai greu daca nu ne intoarcem cu adevarat la credinta noastra ortodoxa.sa ne fie frica de judecata lui Dumnezeu nu ca se micsoreaza salariile si pensiile, asta e trebuie sa ii multumim lui Dumnezeu ca inca suntem in viata. zicea parintele cleopa"de nimic nu-i mai sigur omul pe pamant decat de moarte. ca ai sa traiesti mai mult nu stii; ca ai sa fi mai bogat nu stii; ca ai sa fi mai sanaotos nu stii; dar ca ai sa mori stii. si nimeni nu poate contesta acest lucru. moartea este viata pentru cei ce nu o uita pe dansa.""omule, daca vrei sa-ti iei un sfetnic si un dascal in viata care sa te povatuiasca sigur la calea mantuirii, nu lua pe nimeni altul decat pe moarte". sa ne gandim un pic daca noi ne-am da viata pt Hristos ca mucenicii cei din veacuri care au renuntat la tot si au suferit chiuri ingrozitoare numai ca sa vada fata lui Dumnezeu, a Maicii Domnului si a tuturor Sfintilor lui Dumnezeu.
__________________
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.05.2010, 13:46:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Daca ne-am intoarce cu adevarat fata catre Dumnezeu situatia ar fi alta! Lipsa credintei sau slabirea ei ne duce in situatii disperate dar Dumnezeu A Fost, Este si Va Fi Acelasi! Nu ne vrea raul de asta sa fim incredintati, dar trebuie sa se aleaga oile de capre! Sa ramanem impreuna cu Hristos caci nimeni nu se va preocupa mai mult de noi decat Insusi Dumnezeu!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.05.2010, 15:04:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Cred ca a venit vremea cand credinciosii adevarati vor trebui,si se vor intoarce catre Hristos.Eu asa simt,ca multi vor spori in viata duhovniceasca,datorita acestor timpuri.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.05.2010, 21:52:09
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink Si acest aspect este demonstrat de...

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Insa vom strange cureaua fara speranta de mai bine.

cifre.Business as usual.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential...ui-basescu.htm
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.05.2010, 21:54:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Mda, exact ce imi imaginam...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.05.2010, 22:00:44
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy Din pacate

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mda, exact ce imi imaginam...

nu am vesti mai bune>sorry.Credinta si putere oameni buni.Ce facem noi este doar etalonul felului in care am ajuns.Nu este cazul sa ne miram prea mult.O scurta privire in oglinda constiintei si ne trezim ca urlam ,,Imparatul e gol!"prin casa.Bye
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.05.2010, 23:39:40
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

''Sa traiti bine''
51% au votat Basescu

Nu-mi vine sa cred.
Cand a fost suspendat putea fi demis dar nu a vrut majoritatea.Se pare ca ne meritam soarta.
Cu Basescu parca traim mai rai decat cu PSD.Parerea mea.Si nu sunt psd-ist si nici pnl-ist nici nimic.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.05.2010, 23:47:10
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
''Sa traiti bine''
51% au votat Basescu

Nu-mi vine sa cred.
Cand a fost suspendat putea fi demis dar nu a vrut majoritatea.Se pare ca ne meritam soarta.
Cu Basescu parca traim mai rai decat cu PSD.Parerea mea.Si nu sunt psd-ist si nici pnl-ist nici nimic.
Parerea ta e buna. Io zic asa: sa scada lefurile si pensiile la aia 51% de's cu base, ca asa-i cinstit si lautareste, adicatelea democratic si corect...ca votantu' la nevoie sa cunoaste...ca de daca-i base'n corzi tre' sa-l ajute, sa-l inteleaga, sa nu-i sifoneze haina da mare lider patriot...presedinte a romanilor neciuruiti...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 08.05.2010 at 23:51:14.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.05.2010, 04:43:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Noi existam, cu ce Il rasplatim pe Dumnezeu? El ne-a daruit o viata, noi ce Ii daruim? .
Dumnezeu vrea de la tine sa nu vorbesti prostii si sa nu aberezi atit si nimic mai mult. Sa fii om normal si sa-ti pastrezi sanatatea mintala. Asa ii arati ca il iubesti
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.05.2010, 12:42:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu este de vina un sef de stat, sau un om. Intreaga lume este in criza profunda de sistem si totul este impletit. Nici o tara nu este de capul ei.

Din punct de vedere teologic se poate spune - sfarsitul lumii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pensiile functionarilor UE 9000 EURO I.Calin Generalitati 3 05.01.2011 07:11:10
asa o aratam noi dupa ce vor taia salariile annajanette Generalitati 39 30.06.2010 03:35:43