Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.03.2010, 20:39:01
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
toata lumea trimite omul la rugaciune si meditatie pentru problema care-l macina, insa, este ca si cum ai trimite un sedentar sa faca maraton deodata. Nu cred ca poate asimila si fabrica omul deodata,atata evlavie cat ii este recomandata aici, nici chiar pentru o nenorocita de patima .
Trebuie luat treptat, indrumat atat din punct de vedere spiritual, dar si social, fizic, fiindca nu se rezuma totul la vointa .
In primul rand, draga domnule, trebuie sa stii ce vrei cu adevarat, sa constientizezi particularitatile a ceea ce-ti doresti in functie de propria personalitate, caci, degeaba iti spun eu sa zaci in obscuritate si sa te rogi neincetat, daca aceasta atitudine nu-ti este imprimata si de simtirea proprie.
Trebuie sa "comunici " cu propria patima in asa masura incat sa nu te mai sperie, ci sa te convinga prin caracteristicile negative pe care le cunosti, ca nu-ti foloseste si nici nu ai nevoie de ea, ba mai mult decat atat, iti face si atata rau pe termen lung. Frica este cel mai acut simtamant al omului care-l determina sa i-a decizii, uneori, in loc sa te indeparteze de rau, chiar te apropie tocmai din neputinta de a-i face fata fricii. Nu trebuie sa-ti fie frica deloc, trebuie sa fii calm si sincer, pentru ca dependenta la care esti supus sa poata fi controlata dincolo de aspectul ei fizic, sa admiti pracrtic, faptul ca ai o problema, dar una rezolvabila , mai ales prin rationament.
Multi oameni urasc propria dependenta, tocmai pentru ca se simt atat de neputinciosi in fata ei, astfel aleg, cu aceiasi tendinta nefolositoare, sa se lase de fumat cu forta, cu scarba si ura fata de patima, ajungand astfel la o extrema cu mai putin discernamant si tocmai de aceia nu tine mult aceasta renuntare, apucandu-se iarasi de fumat dupa un timp relativ. Totul este sa nu te afunzi in extreme, ci sa te intelegi pe deplin impreuna cu propria dependenta, chiar daca ea pare identica la toti, se diferentiaza totusi, prin particularitatile fiecarui individ. Deci, trebuie sa-ti constientizezi aceste trasaturi si sa actionezi in consecinta, dupa personalitatea si activitatea personala. Nu trebuie sa-ti fie teama, din nici un punct de vedere, fiindca teama este primul pas spre esec, trebuie sa fii increzator si calm, ca si cum nu ai dori sa faci un lucru maret ( sa te lasi de fumat), ci unul firesc si la indemana oricui. Sa diminuezi dorinta de a fuma, sistematic si impacat cu tine, neconferindu-i o o importanta deosebita, fiindca astfel poate deveni o situatie tensionata si stresanta.
Rugaciunea este buna, spovedania, de asemenea, insa trebuie sa se manifeste in limita activitatii si principiilor tale, caci nu toti suntem capabili sa ne afundam intr-o piosenie profunda, insa efectul poate sa fie similar, chiar daca, aparent se arata diferentiat.
Asadar, stai linistit si, linistit incearca sa renunti la un viciu care ... " nu te intereseaza " din motive logice si benefice.
felicitari!!!! Cel mai inteligent raspuns pe care l-am auzit vreodata. Bravo!!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.03.2010, 00:20:45
rusu87 rusu87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 11
Thumbs up Uite ce te invat!

Citat:
În prealabil postat de totalsistem Vezi mesajul
De orice pacat ai incerca sa scapi primul pas este spovedania. Te spovedesti si primesti blagoslovenie de la duhovnic sa lupti cu acest pacat(oricare ar fi, nu doar fumatul).
Dupa ce ai blagoslovenie vei lupta cu rugaciuni, si pana la urma cred ca nu e nevoie de o lupta prea grea, ca sunt doar niste tigari urat mirositoare si foarte scumpe.
Domnul sa te intareasca !
Citeste Paraclipsul Maicii Domnului,timp de 40 de zile cu trei luminari si zici asa cind aprinzi luminarile,una este pt ziua de azi,a2a pt indepartarea vrasmasilor celor vazuti si cei nevazuti,iar a 3 a dorinta ta ceea mai mare(sa te lasi de fumant)in cazul asta.faci o pauza de 1(una)saptamina si o recitesti iarasii timp 40 de zile.Dupa aceea ai sa vezi rezultatul.
Bunul Dumnezeu sa fie cu tine.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.03.2010, 00:31:34
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rusu87 Vezi mesajul
Citeste Paraclipsul Maicii Domnului,timp de 40 de zile cu trei luminari si zici asa cind aprinzi luminarile,una este pt ziua de azi,a2a pt indepartarea vrasmasilor celor vazuti si cei nevazuti,iar a 3 a dorinta ta ceea mai mare(sa te lasi de fumant)in cazul asta.faci o pauza de 1(una)saptamina si o recitesti iarasii timp 40 de zile.Dupa aceea ai sa vezi rezultatul.
Bunul Dumnezeu sa fie cu tine.
Paraclisul Maicii Domnului se poate citi, dar chestia cu 3 lumanari si prostiile cu dorinte, sunt AMAGELI!!! Biserica Ortodoxa a invatat prin Sf.parinti si prin Preoti si Epsicopi sa foloseasca lumanari la rugaciune dar cu scopul LUMINARII SI EVLAVIEI! Lumanarea nu se aprinde pt dorinte, sau vrajmasi si alte nebunii! Lumanarea este JRTFA! Este simbolul jertfei, lumanarea se jerfeste pt a da lumina! E simbolul mucenicilor ce au luminat lumea cu patimirile lor! Cum poti dar sa folosesti lumanari in scopuri demonice?
Numai un pagan foloseste astfel de ritual in practica pravilei personale!
NICIODATA sa nu faceti asa ceva, frati crestini!
Candela si o singura lumanare la rugaciune de ajuns!
Nu Nr de lumanari si gandul murdar pt care aprindem ne ajuta sau il impresioneaza pe Dumneze, ci CREDINTA SI EVLAVIA SFANTA, in CINSTIREA SI SLAVA LUI, apoi in scopul de a ne ajuta la rugaciune sa ne luminze cititul si sa ne sadeasca o atmosfera prielnica desfasurarii ei!

LASATI PAGANISMELE CA NU NE ASCULTA DUMNEZEU RUGACIUNILE!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.03.2010, 10:58:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rusu87 Vezi mesajul
Citeste Paraclipsul Maicii Domnului,timp de 40 de zile cu trei luminari si zici asa cind aprinzi luminarile,una este pt ziua de azi,a2a pt indepartarea vrasmasilor celor vazuti si cei nevazuti,iar a 3 a dorinta ta ceea mai mare(sa te lasi de fumant)in cazul asta.faci o pauza de 1(una)saptamina si o recitesti iarasii timp 40 de zile.Dupa aceea ai sa vezi rezultatul.
Bunul Dumnezeu sa fie cu tine.

Ce sfaturi gen mama omida dai
cum confunda unii ortodoxia cu vrajitoria
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2010, 11:02:28
stefanuteugen stefanuteugen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Mesaje: 2
Implicit Ajutor lasat de fumat

Am fost fumator 25 de de ani.Nu mi-a interzis doctorul sa fumez.Am stiut ca savirsec un pacat dar nu a prea stiut nimeni sa il defineasca.L-am gasit eu pina la urma.D-zeu m-a inpirat sa citesc depre parintele IOSIF TRIFA.Acolo am citit ca,tot ce D-zeu ne-a dat ,la toate noi suntem doar niste administratoi nu stapini a bunurilor primite aici intrind si banul.SI TU IL ARZI PE TIGARI.DAI FOC BUNURILOR PRIMITE.Iata pacatul RISIPA.O data am spus NU MAI FUMEZ.Slava TATALUI CERESC nu a ramas.Lasati tigarile.Nu va sunt de folos.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.03.2010, 12:33:21
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Majoritatea care fumeaza nu isi dorec cu adevarat sa ernunte la acest viciul....ii vin ganduri...pfff...ce bine ar fi sa nu mai fumez...mi-as proteja sanatatea..etc...dar imediat se gandeste la tigara...eu cred ca primul lucru trebyie sa fie dorinta cu adevarat de a te lasa..
Eu unul am incercat de 'nspe ori si fara rezultat...parca abia asteptam sa aprind o tigara...pana cand...
Mi-a povestit un parinte ca s-a dus intr-o amiaza la biserica in care era slujitor...si a dat la intrare la icoana Maicii Domnului de o femeie in genunchi care plangea de ii sarea camasa de pe ea...a intrebat-o de ce plange si ea a raspuns asa:cum sa nu plang parinte cand azi am primit cea ma rea veste din viata mea?!?Vin de la medic si astazi mi-a dat rezultatele analizelor si am aflat ca am cancer la plamani de la fumat...si dupa aia a inceput sa planga...ca cine o sa mai creasca copii ei?...si cine o sa-i mai imbrace si o sa-i mai sarute seara si dimineata?si tot felul de vorbe pe care cand mi le-a povestit parintele mi s-a ridicat parul pe mana(cei ce sunt parinti vor intelege)
Asta a fost primul motiv...si au urmat..tigara=tamaia diavolului(asta mi-a zis-o un calugar pe Athos)..Ca de cate ori fumezi..de atatea ori il superi pe Dumnezeu....ulterior mama a facut infarct(dupa 30 de fumat si cafea)....etc..
Abia cu toate astea am inceput cu adevarat sa am DORINTA..
Insa stiam ca am incercat de atatea ori si nu am reusit...deci lipsea ceva:Rugaciunea
Am zis ca daca zic macar la fiecare rugaciune o data :Doamne da-mi putere si ajuta-ma sa ma las de fumat,ar fi imposibil sa nu ma auda Dumnezeu si pe mine,nevrednicul..
Si aveti cuvantul meu de onoare,pentru toti fumatorii o zic...dupa foarte multi ani de fumat am zis ca de pe 1 ianuarie,gata, nu mai fumez(e ideal sa ai un motiv din asta,un inceput bun)...Eu nu realizez nici acum cat de usor m-am lasat de fumat...fara sevraj...fara dorintam nebuneasca de a fuma...si bineinteles am evitat foarte mult barurile..iar cand imi venea pofta(rar)...imi inchipuiam ca sta diavolul la spatele meu si imi sopteste la ureche sa iau o tigara...numai una...si spuneam in gandiei satana si Doamne Isuse....
Multumesc lui Dumnezeu si sa va ajute si pe voi Bunul Dumnezeu sa va lasati de patima aceasta care bucura pe draci!!!
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.03.2010, 12:54:29
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta-ne sa nu mai voim sa facem raul!

Vointa rea, placerea de a face pacatul - asta e scarba patimei asteia. Sa ne ajute Dumnezeu!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.03.2010, 13:02:40
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Daca esti din Bucuresti sau din Ilfov, sau daca ai drum prin capitala, apeleaza la oricare persoana din lista urmatoare. Este un program sustinut cu fonduri publice si care ofera tratament GRATUIT si consiliere psihologica GRATUITA pentru cei ce doresc sa se lase de fumat. Mult succes.

Citat:
Centre de consiliere pentru renuntarea la fumat
Lista Contacte : Bucuresti & Ilfov

Dr. TODOR Miruna
Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta"
Sos. Viilor nr. 90, Sector 5
0745459683

Dr. NEGREANU ARBOREANU Daniela Lidia
Dispensarul TBC Sector 5
Str. Malcoci nr.4
0744378428
0733/960883

Dr. RASCU Agripina
Spitalul Colentina
0723546435

Dr. TRAILESCU Ana Maria
Spitalul "Victor Babes"
021/3172727

Dr. POPA Aura
Institutul de Cardiologie Prof. Dr. ILIESCU
0744311750

Dr. CIOBANU Magdalena
Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta"
Sos. Viilor nr. 90, Sector 5
08008 78673
stopfumat@yahoo.com

Coordonator Program National
021/3356910 int. 464

Dr. STEFANI Carmen
Dispensarul de Pneumoftiziologie Balotesti
0755036059
021/2671012

Dr. HALIC Eugenia
Spital Orasenesc "Dr Maria Burghele" Buftea
Str Studioului nr 5
0745768217
021/3515297

Psiholog CONSTANTIN Catalina
Institutul de Pneumologie Marius Nasta
Sos. Viilor nr. 90, Sector 5
0721254568
catalina_constantin2000@yahoo.com
08008 78673
021 3356920

Psiholog DRAGHICI Elena
Institutul de Pneumologie Marius Nasta
Sos. Viilor nr. 90, Sector 5
726211186
e_lena.draghici@yahoo.co.uk
08008 78673
021 3356920

Psiholog BURSUC Bogdana
Institutul de Pneumologie Marius Nasta
Sos. Viilor nr. 90, Sector 5
0742173822
bursuc.bogdana@gmail.com

Psiholog LICA Florentina
Institutul de Pneumologie Marius Nasta
0723301305

Psiholog TILEA Lavinia
Institutul de Pneumologie Marius Nasta
0744318407
allavinia@yahoo.com

Psiholog RACHISAN Alexandra
723654392
alexr2182@yahoo.com

Psiholog BALAN Gina
Spitalul Victor Babes
0723587623
balan.gina@yahoo.com
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.03.2010, 15:40:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluekobra28 Vezi mesajul
Salut,membrii ai forumului.Eu nu sunt prea nou pe aici si as dori un mic ajutor pentru a ma lasa de fumat.Am 26 de ani,lucrez in domeniul vanzarilor de masini si fac o munca cam obositoare,in biroul meu lucreaza 6 persoane din care 2 nefumatoare si 2 care se lasa usor usor de anul asta.As dori un mic ajutor si sper pe viitor sa va fiu si eu de folos pe viitor.

Multumesc!

Doamne ajuta!

Ionut POPA

Un exemplu concret e urmatorul: o doctorita din orasul meu dorea foarte mult sa se lase de fumat si nu prea reusea pana intr-o zi cand s-a hotarat sa mearga la Icoana Sfintei Ana din M-rea Bistrita Neamt. Si in fiecare zi mergand la manastire se ruga Sfintei Ana sa o ajute punand in cutia milei din fata icoanei banii destinati tigarilor din ziua respectiva... A facut acest lucru timp de 40 de zile si a reusit sa se debaraseze de tutun.
Acum nu zic sa vii in Neamt pentru a te lasa de fumat dar cred ca exemplul il poti urma la oricare biserica si inaintea oricarei icoane fata de care ai evlavie daruindu-i in schimb banii pentru tigari. Va fi mai greu la inceput insa eu cred ca e o chestiune de vointa!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.03.2010, 22:38:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Daca esti din Bucuresti sau din Ilfov, sau daca ai drum prin capitala, apeleaza la oricare persoana din lista urmatoare. Este un program sustinut cu fonduri publice si care ofera tratament GRATUIT si consiliere psihologica GRATUITA pentru cei ce doresc sa se lase de fumat. Mult succes.
Un cabinet de VOINTA era mult mai de folos , dar apreciez stradania ta de a-i ajuta pe altii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
rugaciuni pentru lasatul de fumat cristian sergiu Rugaciuni 6 06.07.2011 15:54:23
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 22:27:05
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 33 16.06.2010 13:33:02
DESPRE FUMAT viviana Generalitati 43 16.01.2008 01:45:22