Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.12.2010, 19:31:12
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

adevarat.............
__________________
Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan 15:12-13)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.04.2012, 20:33:41
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

inmultirea pacatului este un semn al venirii sfarsitului, care ar mai fi alte semne, ce ziceti?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.04.2012, 20:51:12
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
inmultirea pacatului este un semn al venirii sfarsitului, care ar mai fi alte semne, ce ziceti?
daca citesti postarile ce au fost facute pe acest thread anterior, intre 2008-2010, cred ca gasesti destule pareri.........
Reply With Quote
  #74  
Vechi 15.04.2012, 21:00:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
[SIZE=5]Semnele timpului[/SIZE] de Cuv. Paisie Aghioratul


Antihrist

- Parinte, spuneti-ne ceva despre Antihrist.
- Sa spunem mai bine despre Hristos... Cat putem, sa fim langa Hristos. Daca suntem cu Hristos, ne vom teme de Antihrist? Oare nu exista duh antihristic acum? Raul face duhul antihristic.
Foarte adevarat,cu asta s-a spus aproape tot!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.04.2012, 08:29:40
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
daca citesti postarile ce au fost facute pe acest thread anterior, intre 2008-2010, cred ca gasesti destule pareri.........
sunt de acord, insa acum am ajuns in anul 2012 si ma gandesc ca poate o mai fi aparut vreun semn intre timp :)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 16.04.2012, 09:53:21
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit "Despre inselarea de sine"

Sunt multe exemple in literatura patristica despre
despre calugarii cuprinsi de inselare de sine
se retrageu din viata de manastire, numai faceau ascultare
si mai ales erau cuprinsi de o ravna "nebuna" de a se ruga ne-incetat
de a postii peste masura, de fi foarte gnostici
[gnostcismul, condamnat de Sf Ap Pavel, care gnosticism interzice oamenilor sa se bucure de micile bucurii ale acestei lumii, care gnosticsm considera castitatea drept singura cale iar pe cei casatoriti ii considera niste spurcati ingaduitii, care gnosticism condamna mancarea de carne la mirenii si alte lucrurii ultra-nevoitoare ca de pilda ca oamenii nou voie niciodata sa rada sau sa fie veseli]

[o carte bune ar fii cartea Sfantului Ignatie Brancianinov -"Despre inselarea de sine"]


Deci acesti inselati de sine vad vedenii [adica imaginatia lor produce niste
"vedenii" in mintea lor care]
in care Dumnezeu insusi, sau Maica Domnului, sau vre unul din Sfintii chipurile li se arata si le fac descoperii....

Despre toate aceste lucrurii vorbeste si Parintele Cleopa, facand referire la un frate din vreme sfintiei sale care vroia neaparat sa fie facut monah ... si care inebunise ...

Tot in invataturile sfintilor parintii (ca de pilda Parintele Cleopa, Parintele Arsenia Papacioc, Parintele Galeriu, Parintele Dumitru Staniloae, Parintele Gheorghe Calciu si multi altii) au scrieri/convorbiri audio legate despre "psihoza" sfarsitului vremurilor ... si despre insemnatatea teologica in cadrul Bisericii a textelor Sf Ap Ioan mai precis a apocalipsei.

V-as indemna sa fiti mai cumpatati si sa urmati invataturile cele bune ale Bisericii, ale parintilor preoti ai bisericii si mai ales sa urmati indemnurile duhovnicului legate de intrebarile dvs despre "sfarsitul vremuirilor"


----
Acum ca parere personala, gresita sau nu, deci oricum ca parere personala,
mi se pare ca prin mass media se impartateste o stare de psihoza,
se releateaza numai negativisme,
se vorbeste numai superstitios,
orice parere despre altul este autoritara ca si cum numai el ar stii adevarul si tot ceilalti sunt niste prosti,
oamenii uita sa mai spuna despre frumusetiile naturii din romania,
orice lucru fabricat in romania este in totdeauna prost si merita dispret
si mai ales mult gnosticism ... adica "porunci" de abtinere de la bucuriile mici binecuvantate ale lumii,
si mai ales pe de alta parte mult sexualism special pus ca sa induca o stare si mai adanca de gnosticism,

Deci aceste 10 pana la 100 de persoane din mass-media romaneasca, care nu reprezinta decat o mica parte din 20.000.000 de romanii, fac
o propaganda urata in romania ...

Va asiguri ca majoritatea covarsitoare a romanilor nu sunt acei prosti, raii, nespalatii, idioti, lenesi, coruptii, si asa mai departe .... ci sunt
oameni foarte buni, cumpatatii, care in nici un caz nu isi merite asemenea etichete rele.

Va invit sa va deschideti ochii la frumusetiile din jur si sa acoperti cu dragoste cele cateva ocarii care vin impotriva voastra si
poate asa
nu vi se va mai "pare" ca vine sfarsitul lumii,
si nu veti mai asculta de "superstii", superstitii cu care Sf. Biserica nu este deacord ...



<- Deci aceasta a fost parerea mea personala .... pe care probabil n'o va baga nimeni in seama .... sau cei prea "ultrasi" o sa ma ia in deradare si o sa zica ca eu nu sunt ortodox ... desi sunt inca si de 28 de ani crestin ortodox , adica din nastere ...

Hristos a inviat ! Si multa lumina, dragoste si cumpatare !
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.04.2012, 20:06:21
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
sunt de acord, insa acum am ajuns in anul 2012 si ma gandesc ca poate o mai fi aparut vreun semn intre timp :)
Ti-ai dorit, a aparut!

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ideo/#comments
Foametea. ""Când albinele ar dispărea omenirea ar mai trăi pe pământ doar patru ani"", a spus Albert Einstein.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.04.2012, 09:34:56
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ti-ai dorit, a aparut!

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ideo/#comments
Foametea. ""Când albinele ar dispărea omenirea ar mai trăi pe pământ doar patru ani"", a spus Albert Einstein.
inca mai sunt albine.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.04.2012, 10:39:24
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Sunt multe exemple in literatura patristica despre
despre calugarii cuprinsi de inselare de sine
se retrageu din viata de manastire, numai faceau ascultare
si mai ales erau cuprinsi de o ravna "nebuna" de a se ruga ne-incetat
de a postii peste masura, de fi foarte gnostici
[gnostcismul, condamnat de Sf Ap Pavel, care gnosticism interzice oamenilor sa se bucure de micile bucurii ale acestei lumii, care gnosticsm considera castitatea drept singura cale iar pe cei casatoriti ii considera niste spurcati ingaduitii, care gnosticism condamna mancarea de carne la mirenii si alte lucrurii ultra-nevoitoare ca de pilda ca oamenii nou voie niciodata sa rada sau sa fie veseli]

[o carte bune ar fii cartea Sfantului Ignatie Brancianinov -"Despre inselarea de sine"]


Deci acesti inselati de sine vad vedenii [adica imaginatia lor produce niste
"vedenii" in mintea lor care]
in care Dumnezeu insusi, sau Maica Domnului, sau vre unul din Sfintii chipurile li se arata si le fac descoperii....

Despre toate aceste lucrurii vorbeste si Parintele Cleopa, facand referire la un frate din vreme sfintiei sale care vroia neaparat sa fie facut monah ... si care inebunise ...

Tot in invataturile sfintilor parintii (ca de pilda Parintele Cleopa, Parintele Arsenia Papacioc, Parintele Galeriu, Parintele Dumitru Staniloae, Parintele Gheorghe Calciu si multi altii) au scrieri/convorbiri audio legate despre "psihoza" sfarsitului vremurilor ... si despre insemnatatea teologica in cadrul Bisericii a textelor Sf Ap Ioan mai precis a apocalipsei.

V-as indemna sa fiti mai cumpatati si sa urmati invataturile cele bune ale Bisericii, ale parintilor preoti ai bisericii si mai ales sa urmati indemnurile duhovnicului legate de intrebarile dvs despre "sfarsitul vremuirilor"


----
Acum ca parere personala, gresita sau nu, deci oricum ca parere personala,
mi se pare ca prin mass media se impartateste o stare de psihoza,
se releateaza numai negativisme,
se vorbeste numai superstitios,
orice parere despre altul este autoritara ca si cum numai el ar stii adevarul si tot ceilalti sunt niste prosti,
oamenii uita sa mai spuna despre frumusetiile naturii din romania,
orice lucru fabricat in romania este in totdeauna prost si merita dispret
si mai ales mult gnosticism ... adica "porunci" de abtinere de la bucuriile mici binecuvantate ale lumii,
si mai ales pe de alta parte mult sexualism special pus ca sa induca o stare si mai adanca de gnosticism,

Deci aceste 10 pana la 100 de persoane din mass-media romaneasca, care nu reprezinta decat o mica parte din 20.000.000 de romanii, fac
o propaganda urata in romania ...

Va asiguri ca majoritatea covarsitoare a romanilor nu sunt acei prosti, raii, nespalatii, idioti, lenesi, coruptii, si asa mai departe .... ci sunt
oameni foarte buni, cumpatatii, care in nici un caz nu isi merite asemenea etichete rele.

Va invit sa va deschideti ochii la frumusetiile din jur si sa acoperti cu dragoste cele cateva ocarii care vin impotriva voastra si
poate asa
nu vi se va mai "pare" ca vine sfarsitul lumii,
si nu veti mai asculta de "superstii", superstitii cu care Sf. Biserica nu este deacord ...



<- Deci aceasta a fost parerea mea personala .... pe care probabil n'o va baga nimeni in seama .... sau cei prea "ultrasi" o sa ma ia in deradare si o sa zica ca eu nu sunt ortodox ... desi sunt inca si de 28 de ani crestin ortodox , adica din nastere ...

Hristos a inviat ! Si multa lumina, dragoste si cumpatare !
Adevarat a inviat! Si eu consider ca mass media in mare parte propaga un mesaj negativ, foarte putini sunt cei obiectivi, corecti si pozitivi! Desi se considera a patra putere in stat, nu cred ca lumea ar trebui sa se lase influentata de ea!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.04.2012, 13:00:16
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

Fratilor scuzati ma ca intervin .....urmaresc discutia voastra....dar Sa spuna ca Sfanta Scriptura...e ceva Simbolic?.....adica....Dumnezeu ne a lasat ceva Simbolic?
Domnilor nu pot accepta notiunea de simbolic....nu pot!eu ca si crestin ortodox!
SIMBOLIC?
Domnilor....nu am eu cunostintele voastre si m as bucura sa stiu atatea lucruri pe cate stiti voi...dar sa avem grija ceea ce afirmam...
eu vad Sfanta Scriptura O PIATRA NESTAMATA...CUVANTUL LUI DUMNEZEU CELUI VIU CARE NE VORBESTI ACUM
Adica Dumnezeu ne vorbeste SIMBOLIC?....
Ascunde ea mari taine....dar sa nu credem ca daca am citit Sfanta Scriptura suntem smecheri si stim tot...si sa ne rugam Lui Dumnezeu cand o citim sa nu intelegem altceva.
dar ca e Simbolic....in viziunea mea....nu e!
iertati ma nu vreau sa ma cert cu nimeni....dar asta cred si atat am avut de zis..
Dumnezeu sa fie cu voi.Amin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 16:25:08
Unii din cei mai mari sfinti ai timpurilor noastre -carte audio bin000 Resurse ortodoxe on-line 1 12.11.2011 16:39:14
Inaintemergatorii lui antihrist anna21 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 39 25.12.2010 02:29:15
Cuvânt despre venirea lui Antihrist și pentru sfârșitul lumii clujeanul33 Generalitati 14 07.05.2010 23:38:20
Cel mai mare roman al tuturor timpurilor Dodi Generalitati 5 12.09.2006 19:04:14