Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2011, 23:27:44
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 23
Implicit Va rog as avea nevoie de un ajutor .

Doamne Ajuta ,as avea nevoie de un sfat daca se poate ,va rog frumos .

In data de 21 martie o matusa de a mea pleaca in pelerinaj in Ierusalim ,si pot sa plec si eu cu ea , dar din pacate am auzit pe mai multa lumea ,care mi-a zis sa nu plec ,pentru ca i foarte periculos ,ca oricand se poate declansa razboaie,si ca Libia i in razboi ,deci poate veni si in Ierusalim ,si ca in Ierusalim nu stiu niciodata cand poate veni razboiu , voi ce sfat imi dati ,e adevarat acest lucru? va rog din suflet sa imi raspundeti daca puteti ,va multumesc .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2011, 00:26:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

E stiut faptul ca acolo este o zona sensibila din punctul asta de vedere,mereu a fost posibil un razboi si mereu va fi. Pana la urma chiar si in interiorul statului Israel sunt dintotdeauna tensiuni intre evrei si palestinieni. Asta ar insemna sa nu se mai duca nimeni niciodata,ceea ce mi se pare absurd. Eu zic sa te duci. Eventual sa te spovedesti inainte de placare,si nu mai ai de ce sa te temi in caz ca se intampla ceva.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2011, 00:55:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Si eu spun sa te duci..

Nu are logica sa nu mergi..Daca e sa mori intr-o anumita zi,apoi o sa mori in acea zi.Indiferent unde esti.Aici sau in Israel.Nu-l poti pacali pe Domnul.Asa ca eu zic sa mergi linistita si bucuroasa.Fara frica.Spovedita si cu binecuvantarea duhovnicului.Ai sa vezi ca te vei intoarce cu bine!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2011, 08:37:44
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Implicit Buna ziua,si Doamne ajuta tuturor

Draga Bianca,aici a fost razboie din todeauna aproape,pana si.....strabunica mea stia de asta desi pe vremea respectiva nu pre erau tv-uri si radiouri,dar sa nu-ti imaginezi ca mergand pe strada te vei pomeni in mijlocul unui razboi,este adevarat ca foarte rar se mai pune cate o bomba pe ici colo,ca vezi pe strazi plin de militari,fete si baieti inarmati,ca la intrarea in unele supermarketuri esti perchezitionat,pentru a nu avea arme,sau bombe........srtazile oraselor cam pustii pe timpul zilei,dar nu din cauza razboiului ci din cauza caldurii foarte mari.....si din cauza nivelului ridicat al vietii,si fiecare locuitor ....are cel putin o masina.......dar te asigur ca veti vedea niste locuri cum nu ai mai vazut nici o data ,de o frumusete extraordinara cu tufe de leandru de toate culorile,si trandafiri palmieri dea lungul soselelor.......un Soare stralucitor cum nu ai mai vazut......alaturi de vechimea oraselor biblice,iar de Cetatea Sfantului Mormant nu mai vorbesc,chiar daca sunt plin de soldati inarmati si de politisti este spre siguranta crestinilor........si apoi nu mai vorbesc despre inalta cinste si onoare care ni se face celor care ni se da sansa sa vedem sa vizitam aceste locuri,si despre trairile pe care nici un alt loc din lume nu ti-l poate da.......si pe care multa vreme nu le veti putea uita........povestindule apoi tuturor si copiilor,si nepotilor vostri,alaturi de micile amintiri,in poze si obiecte.........aduse de aici........si apoi nimeni nu prea se atinge de turisti.........acestia fiind o sursa foarte mare de profit........in rest este o tara cu un grad inalt de civilizatie, cu oameni educati si culti.....si la tot pasul vezi cuvantul tehnicii moderne....... si oameni cu mult bun simt,nu uita ca Israelul este un stat nou format in cea mai mare parte din evrei care au venit aici inapoi din intrega lume,chiar si din Romania, si culturile tuturor tarilor se fac simtite,vei intalni foarte multi romani in special in Cetatea Sfanta........si in Tahana Merkalzit unde este un loc de intalnire a Romanilor........pare o Romanie in mijlocul Israelului.........sper ca descrierea mea sumara ,sa te ajute sa prinzi curaj,desi in cuvinte e imposibil sa descrii tot ceia ce vezi si traiesti........Doamne ajuta,si.....pe curand.......
Citat:
În prealabil postat de biancaalexa Vezi mesajul
Doamne Ajuta ,as avea nevoie de un sfat daca se poate ,va rog frumos .

In data de 21 martie o matusa de a mea pleaca in pelerinaj in Ierusalim ,si pot sa plec si eu cu ea , dar din pacate am auzit pe mai multa lumea ,care mi-a zis sa nu plec ,pentru ca i foarte periculos ,ca oricand se poate declansa razboaie,si ca Libia i in razboi ,deci poate veni si in Ierusalim ,si ca in Ierusalim nu stiu niciodata cand poate veni razboiu , voi ce sfat imi dati ,e adevarat acest lucru? va rog din suflet sa imi raspundeti daca puteti ,va multumesc .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2011, 10:40:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si eu spun sa te duci, e o sansa unica. Si te rugam sa uploadezi si niste poze de acolo, sa putem vedea si noi ce minunatii sunt .
Acum doar nu o sa mai iesim din casa, de frica sa nu ne cada vreun turture in cap. Nu are nimeni nimic cu civilii care se duc in pelerinaj la locurile sfinte.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2011, 12:01:29
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de biancaalexa Vezi mesajul
Doamne Ajuta ,as avea nevoie de un sfat daca se poate ,va rog frumos .

In data de 21 martie o matusa de a mea pleaca in pelerinaj in Ierusalim ,si pot sa plec si eu cu ea , dar din pacate am auzit pe mai multa lumea ,care mi-a zis sa nu plec ,pentru ca i foarte periculos ,ca oricand se poate declansa razboaie,si ca Libia i in razboi ,deci poate veni si in Ierusalim ,si ca in Ierusalim nu stiu niciodata cand poate veni razboiu , voi ce sfat imi dati ,e adevarat acest lucru? va rog din suflet sa imi raspundeti daca puteti ,va multumesc .
Nu trebuie sa te temi...mergi cu gand curat....si te vei intoarce cu bine acasa...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2011, 12:44:29
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

va multumesc din suflet pentru raspunsurile dvs ,si pentru incurajari.desigur am sa pun pozele pe acest forum ,va multumesc incaodata .Doamne Ajuta .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2011, 12:48:40
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Da, nu-ti fie teama. Roaga-te putin inainte de plecare si totul o sa fie bine. diavolul iti trimite aceste ganduri sa nu vizitezi acele locuri sfinte. eu as da orice sa am sansa asta. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.03.2011, 14:31:34
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Dumnezeu sa te ajute , indiferent de decizia pe care o vei lua.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2011, 18:28:03
bogdan2010 bogdan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

Draga Bianca,
Eu cand am ajuns la Ierihon, ni s-a spus ca preotii din Romania merg acolo des pentru a face slujbe sa fereasca zona de eventuale atentate.
Nu m-am temut nicio clipa, imi dorisem prea mult sa ajung in Tara Sfanta.
Il simteam pe Dumnezeu mult mai aproape de mine si cat am stat acolo nu am avut nicio temere!
Iti recomand din suflet sa ajungi acolo! Este o ocazie unica, te poate schimba ca om si cu siguranta te va apropia si mai mult de credinta!
Drum bun si sa ne aduci vesti frumoase!
Bogdan
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
As avea si eu nevoie de ceva sfaturi... goldfinger17 Generalitati 2 10.10.2008 23:45:27
as avea nevoie de un sfat cosmopolitan Intamplari adevarate 35 26.06.2008 01:46:05
Am nevoie de ajutor... prof3tul Stiri, actualitati, anunturi 13 09.10.2006 10:01:30