Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.01.2014, 00:42:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, Sophia, duminica asta se tine post. Asa scrie in calendar, asa s-a spus si la biserica. Nu are nicio importanta ca e duminica, e Ajunul Bobotezei.
Canoanele acelea nu se refera la posturile randuite peste an. Adica in timpul celor patru posturi de peste an nu isi pune nimeni problema daca sa posteasca sau nu si duminicile, evident ca sunt si acelea incluse.

Noi toti ti-am spus cum se face, acum fiecare tine cum poate si cum doreste...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.01.2014, 00:43:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai Mosh-Neagu - de ce scrii asa despre mine?
In fine, treaba ta. Daca asa crezi si asa iti este tie mai bine.

Problema se discuta aici, unde sunt si teologi:

http://forum.teologie.net/viewtopic.php?p=9634

Luati si cititi. Si poate intrebati si pe preotii vostri. Aveti posibilitate, bucurati-va de ea.

P.S Acolo unde am citat eu si unde este citat si canonul cu pricina, se spune in general si se spune de o singura exceptie: Sambata Mare. Atunci se posteste. In rest nu. Nu scrie de alte exceptii.
"Posturi nepermise

Separarea crestinilor de pagani, iudei sau eretici la sarbatori

"Daca un cleric s-ar afla postind in ziua Duminicii sau a sambetei (afara numai de una), sa se cateriseasca; iar daca va fi laic, sa se afuriseasca." (Canonul 66 apostolic).

Canonul dispune caterisirea clericului si afurisirea mireanului care ar ajuna sambata, cu exceptia Sambetei Mari, cand se posteste in amintirea sederii Mantuitorului in mormant. Insa, ereticii marcioniti si apolinaristi posteau sambata in amintirea celor raposati. De asemenea, nu este ingaduit postul Duminica, caci aceasta zi este una de bucurie, amintudu-ne de Invierea Domnului, iar postul comporta umilinta si cainta. Totusi, Biserica Romei, la inceputul secolului al IV-lea, a introdus postul in zi de sambata in locul celui de miercuri.""
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.01.2014, 00:48:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Da, Sophia, duminica asta se tine post. Asa scrie in calendar, asa s-a spus si la biserica. Nu are nicio importanta ca e duminica, e Ajunul Bobotezei.
Canoanele acelea nu se refera la posturile randuite peste an. Adica in timpul celor patru posturi de peste an nu isi pune nimeni problema daca sa posteasca sau nu si duminicile, evident ca sunt si acelea incluse.

Noi toti ti-am spus cum se face, acum fiecare tine cum poate si cum doreste...
Eu nu vreau sa contrazic pe nimnei, si mai ales nu contrazic din principiu. Dar daca nu se mai respecta nimic...nu mai inteleg nimic. Vorba ta -fiecare face cum doreste. Sa ma ierte Dumnezeu. M-a bufnit si plansul. Nu pricep credinta asta si pace. Mi-e tare greu.
Nu mai conteaza.

1. Este supus afurisirii crestinul care va posti sambata sau duminica; clericul care va face asemenea va fi caterisit. Exceptie de la regula este ziua Sambetei celei Mari.

Scrie tot in articolul acela de pe acest site si semnat de un Prof. Dr. (preot)

Altii au facut altfel de reguli, nu le explica nimeni clar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 03.01.2014 at 00:53:46.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.01.2014, 00:49:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Daca ajunul Bobotezei (adica ziua de 5 ianuarie) cade intr-o zi de luni, marti, miercuri, joi sau vineri, atunci se tine post negru, adica nu se mananca nimic si nu se bea nimic, iar in ziua urmatoare, 6 ianuarie, de praznicul Bobotezei, se bea aghiasma mare pe nemancate dupa Sf. Liturghie.

Daca ajunul Bobotezei cade intr-o zi de sambata sau duminica, atunci, in acea sambata sau duminica, nu se tine post negru, intrucat Canonul 66 Apostolic spune ca nu se tine post negru sambata sau duminica (cu exceptia Sambetei celei Mari), ci doar post obisnuit cu legume, fructe ca intr-o duminica normala din Postul Pastelui.

Dat fiind faptul ca acest an, duminica, in ajunul Bobotezei, imediat dupa Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur, se face Vecernia unita cu slujba de sfintire a apelor, si tinand cont de Canonul 66 Apostolic, care spune ca nu se tine post negru in zi de sambata sau duminica, ceea ce ar impiedica savarsirea Liturghiei unite cu Vecernia, in aceasta situatie deci, postul negru se tine vinerea dinainte, adica maine, cand e si zi aliturgica iar dimineata se fac doar ceasurile imparatesti.

Cu toate astea, maine (vineri) se tine post negru pana la ora 15, dupa care se poate manca de dulce, lapte,branza, oua, intrucat intre 25 decembrie si 4 ianuarie e dezlegare.

Pe scurt, in orice zi s-ar intampla sa fie ajunul Bobotezei, se tine post, dar daca se nimereste sa fie de luni pana vineri, atunci se tine post negru. Nu se tine post negru sambata si duminica, ci doar post obisnuit (cu exceptia Sambetei celei Mari).

Duminica, 5 ianuarie 2014, ajunul Bobotezei, se tine post obisnuit ca intr-o duminica obisnuita din Postul Pastelui.

Mai multe detalii despre particularitatile liturgice ale ajunului Bobotezei cand se intampla sa fie intr-o zi de duminica, ca in acest an, in articolul din linkul urmator: http://www.radiorenasterea.ro/pages/...p?id_link=1448

Last edited by delia31; 03.01.2014 at 16:38:28.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.01.2014, 00:51:45
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai Mosh-Neagu - de ce scrii asa despre mine?
Mai Sophia, tu citesti doar ce vrei si... pe sarite. Intrebarii tale ti s-a raspuns imediat dupa mesajul tau:

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Probabil tu te referi la postul negru... Acum... sa fim vrednici sa-l tinem asa cum se asteapta Dumnezeu de la noi si sa nu incercam sa-l intrecem pe duhovnic in osteneala!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.01.2014, 00:56:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai Mosh-Neagu - de ce scrii asa despre mine? In fine, treaba ta. Daca asa crezi si asa iti este tie mai bine.
Gura mosului adevar graieste , caci ce ne-am face fara mosi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.01.2014, 01:05:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Daca ajunul Bobotezei (adica ziua de 5 ianuarie) cade intr-o zi de luni, marti, miercuri, joi sau vineri, atunci se tine post negru, adica nu se mananca nimic si nu se bea nimic, iar in ziua urmatoare, 6 ianuarie, de praznicul Bobotezei, se bea aghiasma mare pe nemancate dupa Sf. Liturghie.

Daca ajunul Bobotezei cade intr-o zi de sambata sau duminica, atunci, in acea sambata sau duminica, nu se tine post negru, intrucat Canonul 66 Apostolic spune ca nu se tine post negru sambata sau duminica (cu exceptia Sambetei celei Mari), ci doar post obisnuit cu legume, fructe ca intr-o duminica normala din Postul Pastelui.

Dat fiind faptul ca acest an, duminica, in ajunul Bobotezei, imediat dupa Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur, se face Vecernia unita cu slujba de sfintire a apelor, si tinand cont de Canonul 66 Apostolic, care spune ca nu se tine post negru in zi de sambata sau duminica, ceea ce ar impiedica savarsirea Liturghiei unite cu Vecernia, in aceasta situatie deci, postul negru se tine vinerea dinainte, adica maine, cand e si zi aliturgica iar dimineata se fac doar ceasurile imparatesti.

Cu toate astea, maine (vineri) se tine post negru pana la ora 15, dupa care se poate manca orice, intrucat intre 25 decembrie si 4 ianuarie e harti, adica dezlegare la de toate.

Pe scurt, in orice zi s-ar intampla sa fie ajunul Bobotezei, se tine post, dar daca se nimereste sa fie de luni pana vineri, atunci se tine post negru. Nu se tine post negru sambata si duminica, ci doar post obisnuit (cu exceptia Sambetei celei Mari).

Duminica, 5 ianuarie 2014, ajunul Bobotezei, se tine post obisnuit ca intr-o duminica obisnuita din Postul Pastelui.

Mai multe detalii despre particularitatile liturgice ale ajunului Bobotezei cand se intampla sa fie intr-o zi de duminica, ca in acest an, in articolul din linkul urmator: http://www.radiorenasterea.ro/pages/...p?id_link=1448
Am citit link-ul tau, iti multumesc. Si am inteles si ca se sfintesc apele si duminica si luni. Neclar, dar ma rog. La noi anul asta se face sfintirea duminica, pe 5 ianuarie.

Se pare ca este vorba numai de postul negru (ajunare=post negru).
In fine este foarte complicat anul asta din cate vad.
Oricum articolul asta explica macar situatia.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.01.2014, 01:11:04
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cred ca nu mi-ati inteles intrebarea totusi.
Intreb din nou:

Se tine post in zi de duminica?

Intrebarea ta ar fi trebuit sa fie: Se tine post negru (sau ajunare) in zi de duminica?
Raspuns: NU. Nici in zi de sambata, cu exceptia Sambetei celei Mari.

Asa, daca intrebi "Se tine post duminica?", unii ar putea crede ca nici in duminicile din Postul Mare nu se tine post.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.01.2014, 01:13:04
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se pare ca este vorba numai de postul negru (ajunare=post negru).


pai, asta ti-a raspuns si Mos-Neagu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.01.2014, 01:24:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Intrebarea ta ar fi trebuit sa fie: Se tine post negru (sau ajunare) in zi de duminica?
Raspuns: NU. Nici in zi de sambata, cu exceptia Sambetei celei Mari.

Asa, daca intrebi "Se tine post duminica?", unii ar putea crede ca nici in duminicile din Postul Mare nu se tine post.
Delia, iarta-ma dar acum sunte derutata rau de tot. Eu asa am inteles ca nu se tine nici un fel de post sambata si duminica. Acum e vorba si de post negru.
Da, eu chiar am intrebat daca se tine post obisnuit duminica. De cel negru eu nici nu discut.
Da, in posturile mari se tine post si sambata si duminica, dar mai usor decat in celelalte zile.
In fine, nu stiu. Nu mai stiu. Stie numai Dumnezeu.
Crede-ma ca nu mai inteleg nimic. Nici nu stiu cum sa fac. Nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare