Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2010, 22:46:43
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Aparitie

Vreau sa spun ...(nu stiu cum sa incep).... ca sunt un om obisnuit care traieste ca orice alt om in pacate, cand mai mici, cand mai mari, dar totusi, sunt un om foarte credincios si am avut parte, la viata mea, de doua viziuni / aparitii clare ale Maicii Domnului una la 28 de ani si una la 30 Daca , excludem pentru un moment o posibila afectiune psihica, ceea ce nu am, cum ar trebui sa consider eu aceste aparitii atat de frumoase din viata mea ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2010, 22:58:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde care a fost mesajul.

Dar chiar si asa, patericeste vorbind, ar trebui sa ai cel putin unele retineri sau mai mult..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2010, 23:02:22
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit reply

iarta-ma dar nu am intreles ce vrei sa spui Orice ajutor conteaza Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2010, 23:06:14
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
Vreau sa spun ...(nu stiu cum sa incep).... ca sunt un om obisnuit care traieste ca orice alt om in pacate, cand mai mici, cand mai mari, dar totusi, sunt un om foarte credincios si am avut parte, la viata mea, de doua viziuni / aparitii clare ale Maicii Domnului una la 28 de ani si una la 30 Daca , excludem pentru un moment o posibila afectiune psihica, ceea ce nu am, cum ar trebui sa consider eu aceste aparitii atat de frumoase din viata mea ?
Ce anume ti se transmite prin aceste aparitii ...?
Si eu am avut parte de o aparitie ,nu am voie sa spun nici ce merit si nici ce da ideea este ca citind mai mult am aflat ca pot fi si inselari de la vrajmas ..sa ne ofere iluzii , sa credem ca am fi cumva Sfinti ...
Sa ne rugam mai mult in acest post ,cu nebanuita dragoste suntem asa ocrotiti ,Dumnezeu sa ne lumineze !
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2010, 23:20:28
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit reply

nu vreau sa-mi fac pacate marturisind ceva ce poate mi-a fost dat numai mie sa vad, dar tot ce port sa spun este ca aceste aparitii m-au ajutat sa scap de la moarte fizica si trupeasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2010, 23:56:15
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar aceste aparitii unde au avut loc pe strada in casa? sunt f interesata cine doreste sa povesteasca si cum arata?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2010, 00:07:12
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit reply

Eram in casa, una a fost la 2 noaptea, eram treaz si a doua, in cursul unei seri la 2 ani distanta
Mai multe nu-ti pot spune, ca imi fac pacat Sunt taine de la Dumnezeu ,care vorbeste cu fiecare in parte asa cum doreste El si nu e bine sa-ti dezvalui conversatiile, daca pot sa le zic asa... Asta este tot. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.02.2010, 00:27:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai o interdictie expresa de la acele aparitii de a povesti exact despre ce a fost vorba?

Pai in cazul asta nimeni nu te poate ajuta cu ceva.

Oricine s-ar incumeta sa zica "da" sau "ba" fara doar si poate greseste.

Tot ceea ce ti se poate recomanda este prudenta si chiar o doza de scepticism cu astfel de aparitii.

In orice caz, la duhovnic le-ai povestit?
Acolo nu doar poti ci chiar ai datoria sa le povestesti, pentru a nu cadea in inselare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.02.2010, 00:47:30
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofurnica Vezi mesajul
Eram in casa, una a fost la 2 noaptea, eram treaz si a doua, in cursul unei seri la 2 ani distanta
Mai multe nu-ti pot spune, ca imi fac pacat Sunt taine de la Dumnezeu ,care vorbeste cu fiecare in parte asa cum doreste El si nu e bine sa-ti dezvalui conversatiile, daca pot sa le zic asa... Asta este tot. Doamne ajuta !
Vedeniile sunt foarte periculoase, mai ales pentru noi pacatosii cei mai mari. Marea majoritate sunt incercari diavolesti si, dupa spusele Sfintilor Parinti, nu trebuie sa le luam ca fiind de la Dumnezeu, nu trebuie sa ne simtim demni de ele, nu trebuie sa asteptam sau sa cerem semne si minuni, pentru ca "si satana se poate preface in inger de lumina"
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.02.2010, 01:30:14
ofurnica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Le-am zis la preot si m-a luat de nebun Nu mi-a zis-o in fata dar am o facultate de psihologie , totusi. Iar despre aparitii ...Maica Domnului mi-a aparut in niste poze,la asta am vrut sa ma refer dar pozele nu le arat la nimeni ca este pacat Doar eu ma mai uit pe ele din cand in cand
Reply With Quote
Răspunde