Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.07.2015, 15:07:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si cine s-a gasit sa-si faca pe eroul: expiratul Basescu.

Moschea/Universitatea aia daca se face sau NU, nu se decide in Romania.

Dar se poate si mai rau, ghici ce Stat european a fost facut bucati cu bombele pentru a face pe placul unei minoritati musulmane.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.07.2015 at 15:09:50.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.07.2015, 15:25:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Stiu eu, stiu eu!

E chiar cu religie majoritar ortodoxa!

Zic?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.07.2015, 18:34:52
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Stiu eu, stiu eu!

E chiar cu religie majoritar ortodoxa!

Zic?
Lord Joke, minoritatea musulmana de la noi, sa o tina Dumnezeu: oameni cumsecade, buni de dat ca exemplu. La turci si tatari extremismul religios nu prinde.
Stiu ce vreti sa ziceti, tu si Alin. Insa atunci au suferit si croatii si slovenii catolici.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.07.2015, 19:03:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De parcă e vorba de cei autohtoni....
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.07.2015, 10:32:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

România, model de tolerant›ă! După musulmani, s™i evreii au primit teren gratis, ca să-s™i facă bancă

http://www.timesnewroman.ro/life-dea...-si-faca-banca


:))
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.07.2015, 20:30:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Soția mea este dintr-un orășel din vestul țării. Populație în jur de 10.000. În esență, un sat mai mare, genul de localitate în care toată lumea cunoaște pe (aproape) toată lumea.

Ortodocși, majoritatea, există o parohie romano-catolică, o parohioară greco-catolică, penticostali, adventiști și acum de curând, din câte înțeleg, au apărut și niște iehoviști.

În condițiile acestea, nu mică mi-a fost mirarea acum câteva luni când pe o clădire din orășel, proaspăt zugrăvită în verde, am observat o firmă, destul de măricică, care spune așa: "Centru Cultural Islamic".

M-am grăbit să întreb pe mama soacră și pe tata socru, care sunt băștinași cu state vechi, ce se întâmplă. Am mai întrebat și alte cunoștințe din orășel, a întrebat și soția: sunt musulmani în oraș ? A cui e "Centrul" ? Care-i treaba ?

Răspunsurile au fost că nu știe nimeni niciun musulman în oraș, că nu se știe al cui e "Centrul" și în general nu se știe nimic.

O perioadă a dispărut firma de pe clădire și am crezut că a fost o greșeală. Săptămâna trecută firma a reapărut.

Incidental, clădirea e situată vis-a-vis de una dintre bisericile ortodoxe din oraș.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.07.2015, 23:56:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Or fi pe undeva vreo 5-6 musulmani.

Daca nu sunt, vor veni, pentru ca exista macar "Centru Cultural Islamic".

Asa procedeaza si adventistii, pentru 5-6 oameni dintr-un satuc (ce, 10.000 e mult) deschid ditamai "casa de rugaciune", ca o promisiune a bunastarii pentru cei care ii vor calca pragul pentru a se lasa jumuliti de fapt prin sistemul zeciuelii.

Adevarul trist este ca vrem nu vrem, peste 2-3 generatii musulmanii vor fi majoritari.
Spre deosebire de crestini (atei nu mai vorbim) lor nu le este frica sa aiba mai mult de 2 copii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.07.2015, 00:08:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cum se justifică ridicarea unei construcții de asemenea proporții într-o țară în care comunitatea musulmană reprezintă 0,3% din totalul populației? Mai multe semne de întrebare în articolul de aici.
Nimic nu este îmtâmplător și cred că Dumnezeu îngăduie toate acestea, cu siguranță, pentru binele nostru, bine pe care noi nu întotdeauna îl vedem. Noi știm că, în decursul a două mii de ani de existență, creștinismul reînvie în raport direct proporțional cu încercările de a-l stinge. Paradox, nu?

Faptul că Sf. Apostol Pavel scrie "din lanțuri", că mai apoi avea să guste și cea de-a doua captivitate sub Nero, este foarte grăitoare pentru poziția clasică a creștinismului față de Cezar, ca reprezentant al autorității lumii acesteia. Apostolul Pavel tâlcuiește autoritatea lumii acesteia ca provenită din autoritatea lui Dumnezeu, și cine se împotrivește stăpânirii, lui Dumnezeu se împotrivește. Reacționismul este un păcat, este o atitudine fals religioasă. Din acest motiv, creștinii trebuie să dea Cezarului ce este la Cezarului și să se roage pentru el. Supunerea față de stăpânire este din rațiuni divine: din iubire universală de oameni și nu din oportunism sau frică...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.07.2015, 07:48:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Acum depinde si ce fel de stapanire este aceasta! Daca stapanirea reprezinta un regim politic sau social criminal, care procedeaza la exterminarea sistematica a populatiei, cum a au fost regimurile criminale ale lui Hitler, Stalin, Pol Pot in Cambodgea, sau unele dictaturi militare care ucid in masa populatia civila (precum cele din zona Africii), atunci poporul nu mai are nici o obligatie de a se supune unei astfel de stapaniri, si are tot dreptul de a se impotriva- inclusiv prin forta armata- unei astfel de stapaniri criminale.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.07.2015, 07:57:59
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In privinta subiectului topicului, sunt de acord ca trebuie si este de dorit a aveea relatii economice si politice foarte bune cu Turcia si alte state musulmane (cum de altfel colaboram economic foarte bine inainte de 1989 cu state precum Siria, Irak, Iran, Turcia, Egipt, etc), de asemenea trebuie spus ca in Romania comunitatea musulmana (turcii si tatarii din Dobrogea in special) au avut si au o atitudine de buna intelegere si convietuire pasnica cu majoritatea romaneasca si nu au intreprins nicioadata actiuni ostile statului national unitar roman (cum de altfel au intreprins unii reprezentanti ai minoritatii maghiare), si sunt de acord ca si musulmanii trebuie sa aiba posibilitatea a-si practica religia lor.

Insa ceea ce se doreste cu aceasta mega-moschee este cu totul exagerat. Si nu zic asta ca un lucru impotriva musulmanilor din Romania, ci ca ceva logic- pur si simplu nu vad utilitatea unei asemenea mega-moschei in Romania, unde procentul populatiei musulmane (in special in Bucuresti) este foarte mic!

Daca se construia o astfel de mega-moschee la Paris sau Londra- unde exista un mare numar de musulmani- atunci ar fi fost ceva mai logic.
Reply With Quote
Răspunde