Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2024, 15:10:46
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit Mitropolia Basarabiei

Asemănător cu topicul despre ortodocșii români din Ucraina cred că e bine să existe un thread și despre ce se întâmplă în Rep. Moldova deoarece există multă propagandă rusă menită să nască confuzie și neclaritate.

Termeni:
  • Mitropolia Basarabiei - Mitropolie românească
  • Mitropolia Moldovei (sau „Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldove”) - Mitropolie rusă

Noi avem Mitropolia Basarabiei care e parte din BOR și are jurisdicție asupra Basarabiei (Rep. Moldova) precum am avut încă din timpurile lui Alexandru cel Bun și ale Sf. Ștefan cel Mare prin mitropolia românească a Moldovei din veacurile XIV-XV. Patriarhia rusă a înființat o nouă „Mitropolie a Moldovei” care pretinde că este singura Biserică canonică în Rep. Moldova, deși ei au apărut în sec XIX când rușii ne-au furat teritoriile, pe care le-am recuperat la Marea Unire.

Din cauza războiului din Ucraina, mulți preoți din Mitropolia Moldovei (Patriarhia rusă) au început să treacă la Mitropolia Basarabiei (BOR). În urma acestor demersuri, Patriarhia rusă a început să caterisească preoții care trec la BOR, să arunce anateme, și să trimită preoți să scoată oameni din biserică. Se vorbește de peste 50 de parohii care au cerut să treacă la BOR. Protopopul Ioan Marian de Orhei spune că prin „oamenii cu demnitate și cu trezire națională se vede clar că s-a stricat gheața și se vede o consolidare asupra acestor idealuri frumoase pe care le reprezintă România”.

Astfel, această mișcare este un început de deșteptare națională în Moldova începută în parohii de la credincioși, continuată de preoții curajoși care trec la BOR, și de statul român care susține material preoții din Mitropolia Basarabiei.


ÎPS Petru, mitropolitul Basarabiei și Exarh al Plaiurilor: „Canoanele spun că orice nație trebuie să aparțină de Biserica neamului său și să aibă dintre ei întâistătătorul”. „Basarabenii români au fost luați cu hapca, cu de-a sila”. Pr Eftimie Mitra spune că rușii au încercat „să schimbe sufletul de român prin Mitropolia Moldovei cu suflet de rus, ceea ce nu s-a putut. S-a încercat și se încearcă și astăzi.”.

Propaganda rusă acuză BOR de „etnofiletism”, „necanonicitate”, „propagandă istorică”, spun că preoții curajoși care trec la BOR sunt profitori și lichele, etc.

Alte materiale:
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 26.04.2024 at 15:39:14.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2024, 15:37:59
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

E de asemenea de menționat că unul dintre cei mai activi propagandiști filoruși este nepomenitorul schismatic Mihai Silviu Chirilă, prietenul schismaticului p. Matei Vulcănescu.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2024, 17:35:20
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asemănător cu topicul despre ortodocșii români din Ucraina cred că e bine să existe un thread și despre ce se întâmplă în Rep. Moldova deoarece există multă propagandă rusă menită să nască confuzie și neclaritate.

Termeni:
  • Mitropolia Basarabiei - Mitropolie românească
  • Mitropolia Moldovei (sau „Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldove”) - Mitropolie rusă

Noi avem Mitropolia Basarabiei care e parte din BOR și are jurisdicție asupra Basarabiei (Rep. Moldova) precum am avut încă din timpurile lui Alexandru cel Bun și ale Sf. Ștefan cel Mare prin mitropolia românească a Moldovei din veacurile XIV-XV. Patriarhia rusă a înființat o nouă „Mitropolie a Moldovei” care pretinde că este singura Biserică canonică în Rep. Moldova, deși ei au apărut în sec XIX când rușii ne-au furat teritoriile, pe care le-am recuperat la Marea Unire.

Din cauza războiului din Ucraina, mulți preoți din Mitropolia Moldovei (Patriarhia rusă) au început să treacă la Mitropolia Basarabiei (BOR). În urma acestor demersuri, Patriarhia rusă a început să caterisească preoții care trec la BOR, să arunce anateme, și să trimită preoți să scoată oameni din biserică. Se vorbește de peste 50 de parohii care au cerut să treacă la BOR. Protopopul Ioan Marian de Orhei spune că prin „oamenii cu demnitate și cu trezire națională se vede clar că s-a stricat gheața și se vede o consolidare asupra acestor idealuri frumoase pe care le reprezintă România”.

Astfel, această mișcare este un început de deșteptare națională în Moldova începută în parohii de la credincioși, continuată de preoții curajoși care trec la BOR, și de statul român care susține material preoții din Mitropolia Basarabiei.


ÎPS Petru, mitropolitul Basarabiei și Exarh al Plaiurilor: „Canoanele spun că orice nație trebuie să aparțină de Biserica neamului său și să aibă dintre ei întâistătătorul”. „Basarabenii români au fost luați cu hapca, cu de-a sila”. Pr Eftimie Mitra spune că rușii au încercat „să schimbe sufletul de român prin Mitropolia Moldovei cu suflet de rus, ceea ce nu s-a putut. S-a încercat și se încearcă și astăzi.”.

Propaganda rusă acuză BOR de „etnofiletism”, „necanonicitate”, „propagandă istorică”, spun că preoții curajoși care trec la BOR sunt profitori și lichele, etc.

Alte materiale:
Nu stiu cum sunteti voi dar eu simt o mare tristete cind citesc aceste randuri.

Practic nu ai cum sa scapi de influienta vomitiva a mamonei din lumea asta. Sunt insa niste lectii si astea asa ratacitoare si smintitoare cum sunt. Prin aceste lupte clar politice ni se deschid ochii si astfel patrundem mai bine invataturile Sfintilor Parinti, mai ales ale pustnicilor, stilpnicilor si zavoratilor facatori de minuni nu de politica.

Mantuitorul prin Apostoli ne-a poruncit clar:
Galateni 3:28
Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toți sunteți una în Hristos Isus.

Deci ce Basarabia, ce Moldova, ce Romania, vai de capul nostru!

Tot procesul asta aduce a:
"țara arde și baba se piaptănă"
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2024, 17:44:19
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Nu stiu cum sunteti voi dar eu simt o mare tristete cind citesc aceste randuri.

Practic nu ai cum sa scapi de influienta vomitiva a mamonei din lumea asta. Sunt insa niste lectii si astea asa ratacitoare si smintitoare cum sunt. Prin aceste lupte clar politice ni se deschid ochii si astfel patrundem mai bine invataturile Sfintilor Parinti, mai ales ale pustnicilor, stilpnicilor si zavoratilor facatori de minuni nu de politica.

Mantuitorul prin Apostoli ne-a poruncit clar:
Galateni 3:28
Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toți sunteți una în Hristos Isus.

Deci ce Basarabia, ce Moldova, ce Romania, vai de capul nostru!

Tot procesul asta aduce a:
"țara arde și baba se piaptănă"
N-are nicio legătură cu banii, are legătură cu simțământul de neam și ocrotirea românilor de peste hotare. Omul e suflet-trup, iar trupul ne dă și apartenența la neam.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2024, 22:21:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asemănător cu topicul despre ortodocșii români din Ucraina cred că e bine să existe un thread și despre ce se întâmplă în Rep. Moldova deoarece există multă propagandă rusă menită să nască confuzie și neclaritate.

Termeni:
  • Mitropolia Basarabiei - Mitropolie românească
  • Mitropolia Moldovei (sau „Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldove”) - Mitropolie rusă

Noi avem Mitropolia Basarabiei care e parte din BOR și are jurisdicție asupra Basarabiei (Rep. Moldova) precum am avut încă din timpurile lui Alexandru cel Bun și ale Sf. Ștefan cel Mare prin mitropolia românească a Moldovei din veacurile XIV-XV. Patriarhia rusă a înființat o nouă „Mitropolie a Moldovei” care pretinde că este singura Biserică canonică în Rep. Moldova, deși ei au apărut în sec XIX când rușii ne-au furat teritoriile, pe care le-am recuperat la Marea Unire.
Mi se pare că ambele au hirotonii valide și și-au recunoscut unele altora tainele și comuniunea liturgică, de vreme ce sunt recunoscuți preoții care trec spre BOR.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Astfel, această mișcare este un început de deșteptare națională în Moldova începută în parohii de la credincioși, continuată de preoții curajoși care trec la BOR, și de statul român care susține material preoții din Mitropolia Basarabiei.[/b]
Mi se pare că se exagerează proporțiile 50 de parohii din câte în total?

Citat:
Propaganda rusă acuză BOR de „etnofiletism”, „necanonicitate”, „propagandă istorică”, spun că preoții curajoși care trec la BOR sunt profitori și lichele, etc.
Unde a spus că sunt lichele și profitori că n-am văzut.

Totuși B.O.R. ar trebui să aibă grijă pe cine primește, să nu fie preoți care au probleme morale care pot face pe mai târziu probleme și se pot muta de colo-colo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2024, 23:20:54
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mi se pare că se exagerează proporțiile 50 de parohii din câte în total?
N-a menționat proporții, a recunoscut că este o minoritate.

Citat:
Unde a spus că sunt lichele și profitori că n-am văzut.
Asta este una dintre criticele menționate, deoarece BOR plătește preoții iar patriarhia rusă nu-i plătește, sunt acuzați că sunt profitori. Vorbește Pr. Ioan Marian despre unele din astea în podcastul Ziarul de Gardă din primul post.

Citat:
Totuși B.O.R. ar trebui să aibă grijă pe cine primește, să nu fie preoți care au probleme morale care pot face pe mai târziu probleme și se pot muta de colo-colo.
Da, discută și asta acolo, este o secțiune despre „Cum sunt verificați preoții care solicită să se alăture Mitropoliei Basarabiei”. În general, răspunsul e că ei deja se cam cunosc care sunt, nu e ca și când răsar preoți de nicăieri.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2024, 23:34:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asemănător cu topicul despre ortodocșii români din Ucraina cred că e bine să existe un thread și despre ce se întâmplă în Rep. Moldova deoarece există multă propagandă rusă menită să nască confuzie și neclaritate.

Termeni:
  • Mitropolia Basarabiei - Mitropolie românească
  • Mitropolia Moldovei (sau „Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldove”) - Mitropolie rusă

Noi avem Mitropolia Basarabiei care e parte din BOR și are jurisdicție asupra Basarabiei (Rep. Moldova) precum am avut încă din timpurile lui Alexandru cel Bun și ale Sf. Ștefan cel Mare prin mitropolia românească a Moldovei din veacurile XIV-XV. Patriarhia rusă a înființat o nouă „Mitropolie a Moldovei” care pretinde că este singura Biserică canonică în Rep. Moldova, deși ei au apărut în sec XIX când rușii ne-au furat teritoriile, pe care le-am recuperat la Marea Unire.
Jurisdicția Patriarhiei Române acolo a fost întreruptă după Pactul Ribbentrop-Molotov, când Basarabia a fost cedată de Carol al doilea - rușilor, apoi vorbim totuși de o lipsă de continuitate, un vid între 1944-1990.

Ce s-a întâmplat 46 de ani, au continuat oamenii să se mântuiască pe acolo, erau valide slujbele sau nu, inclusiv mitropolitul Petru de Bălți a fost botezat acolo de preoții din mitropolia Moldovei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2024, 23:52:47
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Jurisdicția Patriarhiei Române acolo a fost întreruptă după Pactul Ribbentrop-Molotov, când Basarabia a fost cedată de Carol al doilea - rușilor, apoi vorbim totuși de o lipsă de continuitate, un vid între 1944-1990.

Ce s-a întâmplat 46 de ani, au continuat oamenii să se mântuiască pe acolo, erau valide slujbele sau nu, inclusiv mitropolitul Petru de Bălți a fost botezat acolo de preoții din mitropolia Moldovei.
Păi nu zice nimeni că nu sunt valide slujbele sau că patriarhia rusă nu are har, aici nu e vorba de vreo schismă dogmatică, este vorba de o problemă administrativ-ecleziastică. Și acum majoritatea românilor de acolo sunt sub mitropolia rusă, n-a zis nimeni că ar fi vreo problemă de mântuire.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2024, 23:56:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Păi nu zice nimeni că nu sunt valide slujbele sau că patriarhia rusă nu are har, aici nu e vorba de vreo schismă dogmatică, este vorba de o problemă administrativ-ecleziastică. Și acum majoritatea românilor de acolo sunt sub mitropolia rusă, n-a zis nimeni că ar fi vreo problemă de mântuire.
Mitropolitul Petru a făcut parte din Sinodul Mitropoliei Moldovei, a fost făcut episcop de episcopi din Boru și apoi preluat de B.O.R.

E foarte clară treaba că B.O.R. va mai lua câte ceva pe ici pe colo, dar nu va putea forța niciodată nota.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2024, 00:24:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Păi nu zice nimeni că nu sunt valide slujbele sau că patriarhia rusă nu are har, aici nu e vorba de vreo schismă dogmatică, este vorba de o problemă administrativ-ecleziastică. Și acum majoritatea românilor de acolo sunt sub mitropolia rusă, n-a zis nimeni că ar fi vreo problemă de mântuire.
Slava Domnului!
Multumesc, asta voiam sa aud!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
basarabia, moldova, romani, unire