Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.10.2012, 06:30:04
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu mi-am spus "parerea" despre acest subiect si nu repet pentru ca am si argumentat.
Dar am o precizare: Invataturile BO coincid cu cele ale Mantuitorului. Nu poti sa spui ca faci ascultare de invataturile BOR si mai ales de cele alea Mantuitorului. Nu exista unele ale lui Hristos care sa nu fie si in BO. Deci nu poti sa faci ascultare doar de invataturile BO care ti se par tie corecte si care ar corespunde cu cele ale Mantuitorului. Asta fac sectantii. Asa se ajunge la ruperea de Biserica.
Bine, bine, dar sa concluzionam ce spune exact Biserica, pentru ca am intrebat trei preoti si am aflat trei puncte de vedere pe aceasta tema.
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.10.2012, 07:09:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Credinta care spune ca Domnul Iisus a venit pentru pacatosi nu pentru cei drepti deci pe acestia mai cu abitir in trec in pomelnic.
De acord cu tine, DAR...

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu vreau să te supăr, dar te întreb: credința ta are legătură cu crestinismul? Pentru că în creștinism ești datorate de ascultare, știi, nu?
Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
bineinteles ca are. Sunt crestin ortodoxa si fac ascultare de invataturile Bisericii Ortodoxe Romane si mai ales ale Domnului Iisus Hristos care ne-a poruncit "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Pai daca pe mine o pacatoasa ma trec pe pomelnic, cum sa nu-l trec si pe aproapele pentru ca e pacatos?
Eu la așa ceva făceam referire și acum fac și trimitere:
Citat:
79. Sfanta Liturghie se aduce numai pentru iertarea celor pomeniti, vii si morti, sau si pentru iertarea si mantuirea tuturor oamenilor ?

Sfanta Liturghie se aduce ca jertfa numai pentru cei dreptcredinciosi. In prima parte a Sfintei Liturghii pot sa stea la biserica si cei nebotezati, adica catehumenii. In cadrul Sfintei Liturghii se fac rugaciuni de obste pentru mantuirea tuturor oamenilor " cum ne invata Sfantul Apostol Pavel. Nominal insa, la Sfanta Liturghie se pomenesc numai cei dreptcredinciosi si cei carora le ingaduie Sfintele Canoane, care nu au oprire canonica de a li se scoate miride ( Invatatura de Credinta Ortodoxa, ed. 1952, cap. 278; Pavila Bisericeasca a lui Nicodim Sachelarie ) .
În continuare, Părintele e și mai specific:
Citat:
81. Cine poate fi pomenit la Sfanta Liturghie si cine nu poate fi pomenit dintre vii si morti ?

La Sfanta Liturghie pot fi pomeniti toti binecredinciosii crestini care nu au anumite piedici canonice. Dintre cei vii nu se pot pomeni la Sfanta Liturghie paganii, necredinciosii, apostatii, ereticii, cei nebotezati, cei ce au pacate impotriva Duhului Sfant, adica hulitorii de Dumnezeu si cei care se impotrivesc Adevarului cu stiinta si vointa. Nu pot fi pomeniti la Biserica cei ce au murit in necredinta, in eres, in secta, sinucigasii si copiii morti inaintea botezului ca si cei avortati ( A se vedea Pidalionul si Pravila Bisericeasca de Arhim. Nicodim Sachelarie, ed. 1940 ) .
Citiți cu atenție ce scrie acolo și încercați să lăsați propriile păreri deoparte.
Dumnezeu să ne ajute!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 01.10.2012 at 07:12:19.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.10.2012, 07:59:28
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am gasit aici un articol foarte explicit:
http://www.ortodoxia.md/articole-si-...i-stau-impreun
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.10.2012, 08:11:42
zinaida
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ar mai fi si aici ceva:
http://www.parohiamacin4.org/cununie.htm

cert este ca problema asta a trecerii sau netrecerii cuiva pe pomelnic produce mari dureri de cap daca tii cu tot dinadinsul sa faci lucrurile "corect"...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.10.2012, 11:38:26
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
De acord cu tine, DAR...




Eu la așa ceva făceam referire și acum fac și trimitere:

În continuare, Părintele e și mai specific:

Citiți cu atenție ce scrie acolo și încercați să lăsați propriile păreri deoparte.
Dumnezeu să ne ajute!
DragosP, este o mare diferenta intre hulitori de Dumnezeu si cei care injura. Acestia sunt pacatosi dar pot sa-i trec in pomelnic. Si mie mi se intampla sa zic sau sa gandesc ceva rau si poate nu am timp sa ma duc sa ma spovedesc inainte de fiecare Liturghie? Ar trebui sa nu-mi trec numele pe pomelnic?
In citatul dat de tine (care nu inteleg daca este o "lege" sau doar o "indrumare" dupa cum spune titlul lucrarii) se mentioneaza cei care au oprelisti canonice. Si asta nu cred ca pot decide eu ci doar un preot.
Oricum, daca avem indoieli cu privire la o persoana anume daca s-o trecem sau nu pe pomelnic cred ca trebuie sa ne intrebam duhovnicul si sufletul propriu. Mie nu mi s-a intamplat pana acum sa-mi spuna parintele duhovnic despre nimeni sa nu-l trec pe pomelnic desi am multe persoane care sunt botezate ortodox dar nu sunt practicanti si nici nu au o viata lipsita de pacate. Dimpotriva mi-a spus ca acestia trebuie pomeniti daca se poate la fiecare Sfanta Liturghie ca astfel sa-i lumineze Dumnezeu si sa se intoarca de pe calea lor gresita.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.10.2012, 11:45:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Maria: zici că ai citit cu atenție ce scrie Părintele Cleopa acolo?
Aici vorbim de pomelnicul de la Sfânta Liturghie, da?
Pomelnicele pentru toți pot fi date la celelalte slujbe.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #107  
Vechi 01.10.2012, 11:54:45
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@Maria: zici că ai citit cu atenție ce scrie Părintele Cleopa acolo?
Aici vorbim de pomelnicul de la Sfânta Liturghie, da?
Pomelnicele pentru toți pot fi date la celelalte slujbe.
Da, vorbim de pomelnicele de la Sfanta Liturghie. Si nu stiam ca citatele tale sunt din Parintele Cleopa. Nu scrie nicaieri.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #108  
Vechi 01.10.2012, 12:06:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, e greșeala mea, am uitat să spun de prima dată.
Uite, de vrei să citești mai mult: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri4.htm
Bine, o adevărată comoară sunt cărțile dumnealui.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #109  
Vechi 01.10.2012, 12:10:24
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, e greșeala mea, am uitat să spun de prima dată.
Uite, de vrei să citești mai mult: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri4.htm
Bine, o adevărată comoară sunt cărțile dumnealui.
sunt intr-adevar sfaturi minunate, am citit si eu multe carti cu invataturi ale parintelui. Insa majoritatea recomandarilor sale se refera la viata monahala nu a mirenilor de rand. Nu ma refer aici la randuiala pomelnicelor.
Eu insa stiu ca daca sufletul asa imi spune, Dumnezeu asa mi-a poruncit si duhovnicul asa m-a sfatuit nu voi renunta sa trec pe pomelnic pe cineva care are nevoie de rugaciunea bisericii (nestand eu sa-i judec starea de pacatosenie caci nu sunt eu judecatorul) si mai mare minune ca in timpul Sfintei Liturghii nu exista la alta slujba.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #110  
Vechi 01.10.2012, 21:53:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
Sfanta Liturghie se aduce ca jertfa numai pentru cei dreptcredinciosi.
Duhul imi spune mie ca cei dreptcredinciosi nu au nevoie de jertfa, iar eu adaug ca jertfa lui Iisus pentru dreptcredinciosi pare ca este o activitate de "club" select de care beneficiaza cei cu cotizatia in avans, iar cei care intarzie cu plata sunt imediat exclusi.

Daca ar fi adevarat atunci Iisus Hristos ar respinge pe pacatosi, chiar daca spune ca nu cei sanatosi au nevoie de doctor; este o contradictie(dpmdv) chiar in miezul crestinismului, in Sf Liturghie.

Meditand mai atent, poate cuviosii autori de talmaciri s-au referit la impartasania cu Sf Trup si Sange al Mantuitorului, ceea ce dezleaga imediat neintelegerile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22