Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.08.2008, 18:23:16
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


da multe din lucrurile spuse aici le inteleg si nu le contest, dar totusi pe ce ne bazam cand spunem "Tu mantuieste pe robii tai de toate nevoile"; "Stapana, ajuta- ne, milostivindu-te spre noi"; "Alearga, Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, si ne izbaveste pre noi de primejdii"; "Numai la tine nadajduiesc si alerg sub acoperamantul tau"; parca iunvatatura ortodoxa spune ca sfintii si Nascatoarea de Dumnezeu sunt mijlocitori care se roaga pt noi lui Dumnrezeu, cand spui "Numai la tine nadajduiesc si alerg sub acoperamantul tau" deja nu mai este o rugaciune de mijlocire ci o rugaciune tipica unei divinitati, careia-i ceri ajutorul, dar cum noi credem ca doar Dumnezeu este Datatorul a tot binele, cum putem face aceste rugaciuni? tot nelamurit am ramas :|
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.08.2008, 20:11:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Eu nu inteleg sfintenia ca o relatie exterioara cu Dumnezeu, ci ca o relatie interioara. Dumnezeu prezent in sfinti, cu atat mai mult in Maica Domnului. Acolo unde este Maica Domnului este si Hristos(asa cum nedespartit de Tatal a fost Hristos pe pamant, nedespartit este si de Maica Sa), de aceea zicem;"alearga", "numai la tine nadajduiesc"-ca ajutor grabnic. Prin toate acestea nu este exclus Hristos. Maica Domnului nu este tinta in care ne orprim, ea este calauzitorea noastra prin rugaciunile adresate, cum minunat invatam din icoana Hodigritia. In iconografia ortodoxa este nedespartita de Hristos.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2008, 22:27:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iata ce frumos si maret sintetizeaza ,Psalmul 59 (Catisma a opta) :"Dumnezeule, lepadatu-ne-ai pe noi, pentru pacatele noastre. Dar Te-ai milostivit spre noî, pentru pururea Fecioara ,Nascatoare de Dumnezeu! Mijloceste pentru noi, Maica lui Dumnezeu, ca tu ai nascut mantuirea oamenilor! Tu, intristatilor le dai mangaiere si celor necajiti, bucurie si veselie ! Indulceste-ne pe noi cu glasul tau cel dulce-curgator al gurii tale ! Toarna in inimile noastre harul tau cel dulce curgator! Sa tune cerurile din inaltime si sa-i aduca laude, S-o slaveasca pamantul cu toti vii ! +
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.08.2008, 20:20:42
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
da multe din lucrurile spuse aici le inteleg si nu le contest, dar totusi pe ce ne bazam cand spunem "Tu mantuieste pe robii tai de toate nevoile"; "Stapana, ajuta- ne, milostivindu-te spre noi"; "Alearga, Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, si ne izbaveste pre noi de primejdii"; "Numai la tine nadajduiesc si alerg sub acoperamantul tau"; parca iunvatatura ortodoxa spune ca sfintii si Nascatoarea de Dumnezeu sunt mijlocitori care se roaga pt noi lui Dumnrezeu, cand spui "Numai la tine nadajduiesc si alerg sub acoperamantul tau" deja nu mai este o rugaciune de mijlocire ci o rugaciune tipica unei divinitati, careia-i ceri ajutorul, dar cum noi credem ca doar Dumnezeu este Datatorul a tot binele, cum putem face aceste rugaciuni? tot nelamurit am ramas :|
Intr-adevar poate parea erezie,daca privim pur rational.Insa aceste rugaciuni nu sunt manuale de dogmatica,ci strigate de durere ale unr oameni care au nevoie urgenta de ajutor.Sa-ti dau un exemplu.sa zicem ca Doamne fereste suferi un accident de masina,si ajungi pe mana chirurgului,nu-ti pui toata nadejdeaca el te poate salva.Este adevarat,ca Dumnezeu este cel care te pazeste,dar in acel moment,Dumnezeu lucreaza prin mana chirurgului.La fel este si cu Sfintii si MAica Domnului.In cazul Maicii Domnului,rugaciunile sunt atat de fierbinti,pentru ca ea,ca maica,nu poate suporta sa-si vada fii in deznadejde.Ea este mama celor fara de mama,prietena celor singuri,sprijinul celor suferinzi.Nu te sminti de o exprimare care pare unilaterala,caci omul nu poate sa se adrseze in acelasi timp,cu toata fiinta sa la dpua persoane diferite.Cred ca intelegi,eu daca iti cer tie ceva,din adancul inimii,asta nu inseamna ca te-am facut dumnezeu,doar ca ma adrsez tie in acel moment,cu tot sufletul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.08.2008, 22:38:10
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de mihailt
Idolatrie fac sectarii de la OD cand il considera pe ereticul Iosif Trifa sfant!
Credeti dvs. cei de la OD ca o sa puteti distruge Sfanta Ortodoxie din Romania!
V-atzi organizat blasfemiatoarea adunare de la Sibiu si ati atras o gramada de ierarhi in ereziile voastre.
Dar Bunul Dumnezeu va stinge si aceasta erezie asa cum a facut-o cu toate ereziile anterioare.

Oastea Domnului nu-l considera sfant pe Iosif Trifa, el nu este eretic, a fost preot, a fost caterisit pe nedrept apoi reabilitat, nu cred ca BOR ar reabilita ereticii si din cate stiu nu e bine sa vorbesti de rau pe cineva inzestrat cu harul preotiei

OD nu vrea sa distruga ortodoxia ci s-o puna in aplicare , ideile tale scuza-ma dar sunt fanatice

Organizatia de la sibiu are binecuvantarea Mitropolitului Laurentiu,si este condusa de Par Prof Vasile Mihoc, care prin insasi infatisarea sa se vede ca e ortodox si totodata un renumit prof universitar desfasurandu-si activitatea la doua fac de teologie ortodoxa OD are binecuvantarea SF Sinod al BOR, deci totul e in legalitate, nimic nu e pe ascuns sau impotriva Bisericii
Ori Ierarhii BOR habar nu au despre ortodoxie si se aliaza cu "grupari dizidenta" ori dumneata ai o perceptie total gresita despre o organizatie duhovniceasca din cadrul BOR
mihhailt asa ca o informatie in plus, parintele iosif trifa nu a fost eretic, iar caterisirea nu a fost tocmai pe drept facuta motiv pt care a fost reabilitat. Iar unii preoti preoti au facut din viata si activitatea parintelui trifa subiect de lucrare de masterat;), iar un alt mare om din OD a fost si traian dorz care a scris niste poezii extraordinare
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.08.2008, 01:04:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le hai ziceti-mi cum se ruga mare si Sfantul Teolog Grigorie Palama catre Maica Domnului "lumineaza-mi intunericul"?
Pai nu era formula ziceti dvs. nedogmatica.
Mai frate Seminaristul aici e vorba de Maica Domnului si nu de Iosif Trifa.
Iosif Trifa a fost eretic numai prin faptul ca era impotriva canonului ala de zice "de se va scarbi cineva de vin anatema sa fie".
Frate Jane nu intelegi mata cine te sprijina pe tine sa te faci fals preot.
Si sa ajungi in fundul iadului.
Sectarii.
Nu asculta de dansii si renunta la ideea de a te preoti.
Ia si citeste "Viata si invatatura Sfantului Grigorie Palama" de parintele Dumitru Staniloae.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.08.2008, 01:06:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ce mai frate Seminaristul intreaba un dogmatist daca este voie sa bagi in Sfanta Liturghie cand se impartasesc preotii si mirenii cantari asa protestante.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.08.2008, 02:15:04
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

frate am auzit cantarile OD care se canta la priceasna in timpul Sfintei Liturghii si am gasit nimic protestant in ele, ca fapt divers asta se intampla la Noua Catedrala din Arad unde unul din preotii de acolo e si coordonator al Oastei Domnului din oras si in multe biserici de aci celor din OD li se permite sa se adune in biserica inainte de vecernie, de multe participanti la vecernie fiind membrii OD ca restu credinciosilor sunt mai ocupati cu "cele ale Martei" dupa masa
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.08.2008, 09:52:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Seminaristul eu am zis sa intrebi un dogmatist.
Mata zici ca nu ai vazut ceva necanonic la cantari.
Faptul ca sunt luate de la neo-protestanti si protestanti nu te-a alarmat?
Ce crezi d-ta ca neo-protestanti si protestanti se vor apuca sa propovaduiasca invatatura crestin-ortodoxa in cantarile lor?
Ia uitati cantarea "Ridica-voi ochii mei la ceruri".
Oare asa trebuie sa se roage crestinul-ortodox la Dumnezeu sa il ajute?
Ridicand ochii spre vazduh?
Sau plecandu-si privirea in pamant smerit si asa sa ceara ajutorul lui Dumnezeu?
Nu zice parintele Cleopa si parintele Serafim Rose si toti Sfintii Parinti ca in vazduh e salasul diavolilor?
Nu am chef sa ma apuc sa vad ce e cu toate cantarile protestante de s-au bagat la OD.
E suficient ce a zis parintele Cleopa "iar cu protestantii nu avem nimic in comun".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.08.2008, 09:56:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu cu OD nu am nimic dar sa nu se mai apuce sa modifice invatatura de credinta crestin-ortodoxa si Sfintele Slujbe.
Daca ei doresc ca dupa Sfintele Slujbe sa se intalneasca sa cante sa faca studiul Sfintei Scripturi sau ce vor dansii sa faca ca nu are nimic impotriva dumnealor.
Dar sa nu se mai apuce sa modifice invatatura de credinta crestin-ortodoxa care este fara de greseala si care ca dreptar a dat lumii pe milioanele sau miliardele sau cati or fi ca numai Dumnezeu le stiu numarul de sfinti , marii luminatori in care a locuit Sfanta Treime:
Maica Domnului,Sfintii Apostoli,Sfintii Prooroci,Sfintii Mucenici etc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
Maria dorinastoica14 Umanitare 41 16.01.2013 19:42:30
Sfanta Maria este mama lui Dumnezeu Mihnea Dragomir Dogmatica 17 04.01.2012 09:41:27
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria RoSSini Generalitati 3 27.11.2007 13:08:09