Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 19.07.2011, 11:36:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
dar oare nu cumva "completarea" asta de botez de care se tot vb nu are nici o valoare si e facuta degeaba devreme ce mirungerea s-a facut cand erai mic??! ca daca aia tot n-au har, poate ca e ca si cum ar da vb in vant si n-are nici o semnificatzie!
Nu stiu daca ai inteles, nu e vorba de o completare. Imi pare rau ca abia acum am vazut acest topic. Ei cred ca doar biserica lor e ortodoxa, iar noi nu suntem Biserica, asa ca tu nu ai botezul si Mirungerea. Asa ca ei te boteaza si fac Mirungerea (asa cum facem si noi celor ce vin la ortodoxie, nu le recunoastem botezul dar nu-i mai botezam din iconomie).
Chiar daca nu iti cer sa spui lepadarile, tu de fapt te lepezi de BO si treci in adunarea lor. Ei nu sunt 10% din BO, pentru ca prin despartirea de Biserica isi pierd harul, chiar daca il aveau inainte. Asadar sunt o adunarea omeneasca, fara har. Si cum se spune ca unde nu e Dumnezeu vine celalalt sa dea o "mana de ajutor" nu stii cu ce duhuri te unesti de fapt.
Deci prin acea Mirungere tu faci de fapt o lepadare de Hristos. daca cineva nu e convins poate citi canonul I al Sf. Vasile cel Mare. Ereticii si schismaticii pierd harul, chiar de l-au avut inainte.
Asadar acea Mirungere are o semnificatie, aceasta e.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 19.07.2011, 11:42:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Fratilor haideti sa nu mai judecam pe altii.
Iar in legatura cu stilul nou si vechi, stiu o poveste despre un calugar din Sfantul Munte Athos care s-a rugat mult la Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pentru un raspuns, care dintre calendare e bun si care nu. Dupa multe zile si nopti de rugaciune au aparut multi multi demoni care l-au batjocorat si l-au batat pana aproape de moarte numai ca sa fie salvat de Nascatoarea de Dumnezeu Maria care ia spus ca daca el crede ca in asta se afla mantuirea atunci demonii il asteapta dupa moarte.

Eu sincer cred ca ar trebui sa discuti cu el foarte bine situatia asta si sa-i spui sa aiba rabdare si intelegere.
In aceasta intamplare se arata ca nu are importanta calendarul, nu e o dogma. Asadar noi romanii suntem la fel de ortodocsi ca si rusii sau cei de la untele Athos, desi noi avem un calendar decalat cu cateva zile. De fapt schimbarea calendarului nu inseaman ca am scos sarbatorile, ci ca s-a decalat cu cateva zile, pentru ca vechiul calendar nu mia corespundea cu realitatea. Putem sa-l decalam si cu 6 luni, tot acelasi lucru e, daca ramanem in Biserica.
Daca cineva se desparte de Biserica devine schismatic si pierde si harul. Asa s-a intamplat si cu stilistii, care nu ii recunosc nici pe ortodocsii care tin vechiul calendar, deci asta cu calendarul a ramas doar un pretext acum.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 19.07.2011, 11:47:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar mănăstirile sunt ale BOR ? Nu sunt ale obștei, că eu așa înțelesesem ?

Deci, dacă obștea dintr-o mănăstire "papistă" trece, de voie, de nevoie, la BOR, atunci mănăstirea e normal să fie adminsitrată de BOR, că e a obștii. Dacă, însă, obștea dint-o mănăstire BOR trece, să zicem la "stiliști", atunci trebuie dați aceia pe mâna cremenalului, fiindcă mănăstirea e a BOR ? Nu, nu mai înțeleg nimic.
Daca o intreaga localitate e stilista e ceva mia complicat. Biserica o sa ramana la stilisti, oricum nu ar avea cine sa-i dea afara, BOR nu are armata. Daca doar o parte sunt stilisti si restul ortodocsi atunci incepe discutia (si disputa).
Reply With Quote
  #134  
Vechi 19.07.2011, 12:46:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Uite ce poti face: te duci si cumperi un calendar. Apoi iei calendarul, te duci la logodnic si ii spui sa aleaga intre tine si calendar, cu cine vrea sa se casatoreasca. Dar vezi sa fie un calendar mai frumos, sa nu spuna apoi ca te-a ales pe tine pentru ca nu arata bine calendarul. :))
Intelept :)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 19.07.2011, 12:50:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca o intreaga localitate e stilista e ceva mia complicat. Biserica o sa ramana la stilisti, oricum nu ar avea cine sa-i dea afara, BOR nu are armata. Daca doar o parte sunt stilisti si restul ortodocsi atunci incepe discutia (si disputa).
Sper sa ma insel, dar am impresia cum mai au inca doi pe aici ca "echipa" catolica a aruncat o provocare si inca "offtopic" cred ca era mai bine sa nu se raspunda provocarii.

Nu de alta dar pe alt topic unde se discuta sa fie dati afara (si eu n-am fost de acord) spuneau ca nu cauta scandal aici dar poate ca lucrurile s-au mai schimbat intre timp.

Daca am inteles gresit intentiile din spatele remarcile celor doi (Mihnea si Ere), imi cer anticipat iertare.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 19.07.2011, 12:52:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Cuvinte mari, frate! Fiecare caz trebuie analizat in parte. Sabloanele nu zidesc nici pe unii, nici pe ceilalti! Nu trebuie amestecate proprietatea fizica cu cea dogmatica sau de cult. Ai vazut ce usor se pot inflama spiritele cand stam cu ochii mai mult pe gramada de argint! Se poate ajunge chiar la sabie si tunuri sau la procese prin tribunale. Unde este Hristos in toate aceste actiuni violente? Ramane pe cruce, rastignit, neavand cine sa-L dea jos, sa-L ingroape, ca mai apoi sa poata invia pentru mantuirea noastra! Daca Hristos ramane pe cruce, nimeni nu se mantuieste, fie el ortodox, catolic, stilist!
Normal ca ma refeream la proprietate de cult, biserici, manastiri..ca nu vorbim aici de case parohiale.
Sau ati vrut sa spuneti altceva?
Reply With Quote
  #137  
Vechi 19.07.2011, 12:59:49
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
[...] cred ca era mai bine sa nu se raspunda provocarii.
Ai dreptate, frate! Am intervenit insa cu speranta ca nu este o provocare. Inca mai sper sa nu fi fost; ar fi pacat pentru cei doi frati catolici! Iertati-ma!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 19.07.2011, 13:01:40
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau ati vrut sa spuneti altceva?
Domnul stie, Doamne iarta-ma!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 19.07.2011, 16:12:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Uite ce poti face: te duci si cumperi un calendar. Apoi iei calendarul, te duci la logodnic si ii spui sa aleaga intre tine si calendar, cu cine vrea sa se casatoreasca. Dar vezi sa fie un calendar mai frumos, sa nu spuna apoi ca te-a ales pe tine pentru ca nu arata bine calendarul. :))
:-))Super sugestia!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 19.07.2011, 21:56:36
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Ceea ce as vrea eu ca el si multi altii sa inteleaga este faptul k Iisus Hristos nu a fost nici catolic, nici ortodox, nici stilist, si k mirungerea lor n-are valoare de vreme ce mi s-a facutla nastere. adik e o kestie facuta degeaba. mah, ei se inchina lui Dumnezeu si Maicii Domnului, pastreaza aceleasi dogme. totusi nu au niste idoli ca sa zici ca-s pagani. ceea ce este pacat insa: BOR-ul ii accepta chiar pastrand calendarul iulian, de ce nu accepta asa ca sa faca ascultare?!!! vorba parintelui Cleopa: ai auzit pe cineva spunand "cred intr-unul calendar" sau "sfinte mucenice calendare roaga-te lui Dumnezeu pentru noi pacatoshii?!" ai auzit nebunii d-astea? spun ei ca tin cu Athosul si cu Ierusalimul, ca faptele cu intoarcerea Iordanului si cantecele ingerilor in Bethleem de Craciun se petrec at cand e pe calend vechi, dar sa fim seriosi pe Domnul Il intereseaza prea mult de timpul asta relativ?! acum in emisfera sudica- Australia- e iarna; in America e noapte cand la noi e zi etc. Ca bis catolica si BOR au devenit puteri in stat, s-a introdus politika acolo e alta treaba. Tot icoane au si ei. Sau ca patriarhul nostru ar fi mason. PACATUL LUI!!! datoria noastra e de a face ascultare.
Sa stiti ca am vazut camere de luat vederi in bisericile noastre, am vazut si preoti mercantili, misogini sau mai nush cum, ori care faceau fff multa politik in biserik, dar eu caut parinti care chiar din chemare si har s-au hirotonit. vezi cum isi vara ala rau coada si pt o dif temporala se urasc astia intre ei???
Uitati, un calugar mi-a zis ca doi s-au casatorit el fiind pe nou ea pe veki si pana la urma au divortzat. In crestinism se alege mereu calea de mijloc, nu extremele. Mereu suntem in pericolul de a cadea intr-un pacat!!! Chiar voi merge la Petru Voda cat pot de curand. Am sa-l duc si pe pr meu in BOR sa discute cu preoti buni si blanzi. Am mai fost acu 2 ani, cand bunul parinte Iustin Pirvu m-a linistit spunandu-mi ca nu e o dogma stilul vechi sau nou. Ah ink ceva: in familia prietenului meu doar taik-su e pe vechi cu sor-sa, maik-sa e pe NOU. taik-su s-a razvratit in halul asta dupa ce s-a insurat. A cercetat el si a studiat, ca sa vada ca asta e "adevarata" credintza. sa fie sanatos.
Pace voua!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07