Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2009, 23:26:58
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit ...

De cand am aflat cum sunt facuti barbatii, ce e in mintea lor, vreau sa mor, dar nu sa mor asa, cu viata dupa moarte, vreau sa nu exist, sau sa fiu vesnic in coma. Poate ca e blasfemie, dar ce simt este Eli, Eli, lama sabactani
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2009, 23:40:51
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ana, si ce este in mintea lor de te-a scirbit in asa masura, da un exemplu.

Da, si care parte din constructia corpului barbatesc ti-a creat aversiune si de ce, poti sa explici?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2009, 23:46:02
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu e vorba de fizic, ci de minte...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2009, 00:03:43
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

http://www.scribd.com/doc/14146063/Doar-pentru-EA
Capitolul 6
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2009, 00:48:51
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Smile

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
De cand am aflat cum sunt facuti barbatii, ce e in mintea lor, vreau sa mor, dar nu sa mor asa, cu viata dupa moarte, vreau sa nu exist, sau sa fiu vesnic in coma. Poate ca e blasfemie, dar ce simt este Eli, Eli, lama sabactani
Anna scuze ca intervin dar tu te iei dupa niste americani bezmetici?Nu vezi ca i rastalmacesc totul deoarece nu sunt capabili sa gandeasca in profunzime?Bisericile lor sunt fara de Dumnezeu si pastorii lor la fel pentru ca si-au creat propiul dumnezeu ca sa isi acopere starea pacatoasa in care se gasesc !Pt ca in conceptia lor totul e permis totue normal mai putin morala care ii pune in randuiala si intr-o ierarhie de care sunt straini si pe care nu o voiesc.Noi il avem pe parintele Ilie Moldovan care a scris o carte despre cununie pe Danion Vasile, nu te mai lua dupa toti prostii ca noi suntem romani si mai ales Dumnezeu harazeste la toti sotul sau sotia potrivita caci El doreste ca tot omul sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2009, 00:54:06
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ce e in mintea barbatilor se gaseste si in Pateric. Am cazut si mai tare in deznadejde dupa ce am citit acolo. Adica niste calugari, oameni care il au pe Dumnezeu, cum vedeau o femeie, hopa, cum li se aprindea pofta, ba unii mai si violau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2009, 01:10:17
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ce e in mintea barbatilor se gaseste si in Pateric. Am cazut si mai tare in deznadejde dupa ce am citit acolo. Adica niste calugari, oameni care il au pe Dumnezeu, cum vedeau o femeie, hopa, cum li se aprindea pofta, ba unii mai si violau.
slabiciunile oamenilor fie ei si monahi exista la fel si la monahii mai ales azi cand se duc in manastire dupa o dezamagire sau o deznadejde aprx.decare vorbesti si tu .E foarte adevarat ca barbatii vizualizeaza ca sa zic asa mai mullt insa casatorie alba nu ai sa mai intalnesti azi.Un barbat se apropie prin vaz de o femeie iar apoi merge si cauta in profunzimea sufletului iar daca relatia evolueaza si femeia e datoare sa-l calauzeasca pe barbat spre interior spre suflet un barbat nu poate sa "suga din deget"(scuze e o vorba din batrni din Ardeal) adica sa ghiceasca ce e in mintea femeii daca nu i se arata .Asa ca nu mai fi deznadajduita ca e mare pacat deznadejdea si atunci n-ai inteles nimic din moartea si Invierea DOmnului
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2009, 01:16:04
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ma deranjeaza faptul ca pentru mine acum, nu mai exista fidelitatea si curatia inimii la un barbat Iar pentru mine acum, aceasta viata, intr-adevar este o "vale a plangerii"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2009, 01:19:22
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu spune ca n-am inteles nimic din moartea si invierea Domnului, daca nu erau acestea, m-as fi sinucis. Domnul e singura, SINGURA mea speranta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2009, 01:20:19
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

patericul a fost scris ca sa invatam din sfaturile si intimplarile parintilor pustiei Egiptului cei care au cazut in pacat dupa ce s-au cait cufoarte multe lacrimi au fost iertati.Si Sfintul Siluan athonitul a avut o astfel de cadere dar cu lacrimi si cu voia lui Dumnezeu a ajus un mare sfint si foarte ingaduitor cu oamenii.
Reply With Quote
Răspunde