Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 28.03.2012, 00:08:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu stiam ca Yasmina lucreaza la agentie de matrimoniale.
Chiar ma gandeam sa se infiinteze o rubrica pe forum(dar mai mult in gluma).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #152  
Vechi 28.03.2012, 10:12:02
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu stiam ca Yasmina lucreaza la agentie de matrimoniale.
ceea ce este foarte bine, in general multe fete credincioase evita agentiile matrimoniale si merg pe varianta recomandarilor facute de prietenele bine intentionate, nu crezi?
  #153  
Vechi 28.03.2012, 11:22:26
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
ceea ce este foarte bine, in general multe fete credincioase evita agentiile matrimoniale si merg pe varianta recomandarilor facute de prietenele bine intentionate, nu crezi?
Ei, se paote infiinta si o agentie matrimoniala pentru oamenii credinciosi. Sau vorba Yasminei, sa se faca o rubrica pe acest forum unde sa povesteasca persoanele singure.

Glumesc, evident.
  #154  
Vechi 28.03.2012, 11:46:43
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ei, se paote infiinta si o agentie matrimoniala pentru oamenii credinciosi. Sau vorba Yasminei, sa se faca o rubrica pe acest forum unde sa povesteasca persoanele singure.

Glumesc, evident.
Laura, tu glumesti, nimic de zis, este bine ca te simti ok, insa, totusi, ia aminte ca o fata nemaritata sufera ! (citeste cum se intituleaza acest thread).

Last edited by Profetul de carton; 28.03.2012 at 12:05:48.
  #155  
Vechi 28.03.2012, 13:09:38
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Laura, tu glumesti, nimic de zis, este bine ca te simti ok, insa, totusi, ia aminte ca o fata nemaritata sufera ! (citeste cum se intituleaza acest thread).
Glumesc pe seama matrimonialelor, nu pe seama fetelor nemaritate. N-am zis cu rautate. Cred si eu ca nu e placut sa ajungi la o varsta inaintata si sa nu iti fi intemiat o familie, desi este dorita. Banuiesc ca oricum aceste fete nu apeleaza la aceste agentii.
  #156  
Vechi 28.03.2012, 15:37:40
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
dar mi-as dori si eu ca tot omul sa fiu mama tanara, sa aiba si copiii mei bunici, sa-mi aduc aminte cu drag de anii tineretii, nu cu tristete, ca au fost urati si singuri si presarati cu prea putine lucruri care te-ar face sa te simti tanar cu adevarat.
tu iti doresti sa iti ramana niste amintiri frumoase, dar poate alta fata de varsta ta si-ar dori sa manance o ciorba si nu o are! gandeste-te deci, ca nu esti in cea mai neplacuta situatie !
  #157  
Vechi 28.03.2012, 15:40:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

La tot noianul de subiecte discutate unul s-a anuntat de un folos deosebit : acela de a acorda ajutor duhovnicesc aproapelui in forma asociata, organizata .
Si asa au aparut topicurile orante.

Acum se discuta , in gluma desigur , despre folosul unui topic matrimonial, la vedere sau plecind de la un asemenea sa desvolte valahii , in particular, dragostea pt. aproapele .

Pai cred ca mai lipseste deschiderea unui topic pt. parastase, tot ca o forma organizata de rugaciune pt. adormiti, si cu asta forumul devine complet !

Ce ziceti , ne fortam putin ? In ... gluma, desigur !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #158  
Vechi 29.03.2012, 21:37:05
andreit andreit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Bine v-am regasit pe forum.

Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta. Am gasit si pe internet si in afara lui o multime de carti/articole cu sfaturi pentru oamenii casatoriti, sau pentru tinerii adolescenti intragostiti (intotdeauna reciproc), sau pentru tinerii care vor sa aleaga fecioria, in sensul de calugarie.

Exista, totusi, o categorie destul de mare de tineri, fete in special, care fac tot posibilul sa respecte legile, care-si pazesc fecioria, care nu umbla in discoteci si nu se machiaza, nu-si doresc sa se calugareasca, ci vor casatorie. Totusi, multi dintre ei nu se pot casatori.

Exista vreo carte cu sfaturi si vorbe de alinare si pentru ei? Special pentru ei? Eu sunt o tanara de acest fel si cateodata starea aceasta a lucrurilor ma doare atat de tare incat am nevoie sa citesc ceva care sa ma mai linisteasca. Nu pot alerga de 7 ori pe saptamana la preotul duhovnic sa-l bazai cu aceleasi dureri, asa ca as dori stiu daca exista texte care sa ma intareasca, pe mine si pe cei ca mine, ca nu suntem deloc putini.

Se spune ca in viata avem de ales intre casatorie si calugarie. Se pare ca unii nu au de ales... Si despre ei se vorbeste cel mai putin.

Va multumesc pentru rabdare!

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu tine , nereusita on a comunica cu o fata ma face sa le critic des si poate gresesc. Am tot cautat motive la nereusita mea de cele mai multe ori ajung la bani. Am observat ca o masina te propulseaza in ochii fetelor considerabil desi o masina necesita cheltuieli destul de mari pentru intretinere plus ca sunt cauza multor nenorociri.Am studii superioare , nu pot spune ca sunt sarac dar nici avut , trebuie sa recunosc ca nici eu nu sunt prea indraznet , m-am inchis oarecum in mine si m-am acomodat cu ideea ca s-ar putea sa traiesc singur desi nu-mi doresc asta. Oricum traim un capitalism feroce , oameni fara locuri de munca , alti plecati prin tari straine si cativa care o duc bine cu alte cuvinte fiecare pentru el.
  #159  
Vechi 29.03.2012, 22:06:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreit Vezi mesajul
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare cu tine , nereusita on a comunica cu o fata ma face sa le critic des si poate gresesc. Am tot cautat motive la nereusita mea de cele mai multe ori ajung la bani. Am observat ca o masina te propulseaza in ochii fetelor considerabil desi o masina necesita cheltuieli destul de mari pentru intretinere plus ca sunt cauza multor nenorociri.Am studii superioare , nu pot spune ca sunt sarac dar nici avut , trebuie sa recunosc ca nici eu nu sunt prea indraznet , m-am inchis oarecum in mine si m-am acomodat cu ideea ca s-ar putea sa traiesc singur desi nu-mi doresc asta. Oricum traim un capitalism feroce , oameni fara locuri de munca , alti plecati prin tari straine si cativa care o duc bine cu alte cuvinte fiecare pentru el.
De ce nu deschizi un topic nou cu un titlu ”Suferințele băiatului/bărbatului neînsurat”, sau unul mai atractiv ”Gemete, vaiete, frustrări și reclamații legate de amor”? De obicei se exprimă mulți experți pe astfel de topice și fac rating bun!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #160  
Vechi 29.03.2012, 22:45:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De ce nu deschizi un topic nou cu un titlu ”Suferințele băiatului/bărbatului neînsurat”, sau unul mai atractiv ”Gemete, vaiete, frustrări și reclamații legate de amor”? De obicei se exprimă mulți experți pe astfel de topice și fac rating bun!
Multa dreptate ai , ca in totdeauna , dar cine sa auda frate ? ? ? Ai curajul sa deschizi un thread despre Fecioara Maria ? Sunt convins ca da , dar ai sa ai mari surprize , caci audienta va fi extrem de mica , pe cand un "subiect"de amor aduce mii de vizualizari ! Cam asta-i buba , draga Mihai , o buba nevindecata , plina de puroi , urat mirositoare . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 13:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 13:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 14:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 21:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 02:15:19